Sivu 1/2

ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Ti 06.08.2013 20:16
Kirjoittaja Iridian
Novi Sad kutsuu!

Lentokentällä juur, hengaillaan 40k-porukan kanssa Norwegianin lentoa odotellessa. Täällä on 13 FB + 9 40k hammeristia lähdössä Budapestiin, josta pikkubusseilla Serbian puolelle Novi Sadiin hotelliin nukkumaan, ja aamulla alkaakin suoraan sinkkuturnaus. Perjantaina itse pääturnaus, kolmen päivän ja kuuden pelin tiimiturnaus. Menestystä haetaan, eli ainakin top-10 sijaa. Kärkeen isketään jos on saumaa.

Tiimistä löytyy:

- Sami "spjarv" Järvinen, non-playing captain. Kipparivelvollisuudet jatkuu tänäkin vuonna, vanha konkari muutoin.

- Juuso "Slugi" Lähdekorpi, Ogre Kingdoms. Slugi on edelleen joukkueen fossiili. Mukana ETC:ssä alusta asti. Bullilauttaan vahva luotto. Slugia pelataan massacrointipositioihin.

- Olli "Nightwun" Katila, Orcs & Goblins. Olli röllää monen vuoden menestyksellisellä kokemuksella vahvalla rutiinilla.

- Ville "Wilska" Rantanen, Skaven. Toista vuotta putkeen samassa roolissa, monetta vuotta putkeen mukana messissä joukkueessa. Tänä vuonna soitetaan kelloa.

- Juha "Dod" Pääkkönen, Dark Elves. Jupi on neljättä kertaa joukkueessa. Turnauksen parhaalla corsairbunkkerilla haetaan voittoa. Oikeesti Jupi pelkää ja väistää kaikkea, koska on puolet ajasta edessä ottamassa vastapuolen pahimmat vasarat vastaan.

- Iridian "Iridian" Empire. Kolmas vuosi mukana matkalla, toinen vuosi tiimissä. Tykeillä on kiva ampua singletargetteja, valopatterilla demoniprinssejä ja chocot puree toisinaan.

- Juha "Juha" Tuominen, High Elves. Juha tuli tiimiin suoraan turnausmeriiteillä valitsijamieheksi, ja helffikirjan osoittauduttua päteväksi luonteva mies tuuppimaan Maailmanlohmulauttaa.

- Julius "Banzgo" Castren, Chaos Dwarfs. Julius on ensimmäistä kertaa mukana, ja uskoo tykistökääpiöihin. Ropeconin tiimiturnauksessa tuli vahvaa näyttöä valinnan tueksi, sekä miehen että armeijan.

- Olli "Morrigan" Mikkanen, Warriors of Chaos. Niinikään ensimmäistä kertaa mukana, tuplaprinssillä haetaan voittoa kaikesta.

LIsäksi advisoreina &| hangaroundeina reissussa mukana Mikael "Suolakala" Siirtola, Johannes "Feikki" Rimpiläinen, Mika "Mahvo" Ahvonen, Sakari "Saku2" Tanskanen & avec, sekä Eero "Acheron" Saukkonen. Kaikki pelaavat sinkkuturnauksessa, ja henkisenä tukena itse pääturnauksessa.

Suomen ja muiden maiden joukkueiden listat voi käydä vilkaisemassa tuolta: tinyurl.com/listojafff

Päivityksiä lisää sitä mukaa kun ihmisiä inspiroi kirjoitella / saadaan potkittua postailemaan. :)

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Ti 06.08.2013 21:06
Kirjoittaja Crescent
Tsemppiä reissuun ja viime vuotisesta sijaa yöspäin!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Ti 06.08.2013 21:26
Kirjoittaja Oberon
Hienoa nähdä noin monta kisaajaa joukkueen ulkopuoleltakin!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Ti 06.08.2013 22:31
Kirjoittaja Kuisma
Tiimin kokoonpano näyttää aika lupaavalta tänä vuonna, hyviä pelaajia ja listoja löytyy. Onnea matkaan!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Ti 06.08.2013 22:55
Kirjoittaja Scumboogie
Hyvää reissua kaikille. Pitäkää meidät täällä pohjoisessa ajan tasalla!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: To 08.08.2013 01:39
Kirjoittaja Gerazu
ESC:n 3. kierroksen jälkeen 2 suomalaista Top5, huh. Good job!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: To 08.08.2013 03:40
Kirjoittaja Wilska
Dod ja slugi pelas vastakkain 3. kierroksella, slugi sirpaloitui täysin corsairien linnoittamaan taloon ja löytyi muutama tunti myöhemmin hotellin aulan lattialta "lepäämästä" :)

Turnauspaikkana on jäätävän kokoinen konferenssihalli, josta löytyy ilmastointi ja parikin baaria. Kelpaa!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: To 08.08.2013 20:17
Kirjoittaja Chaoslord
Serbit ovat myös hoitaneet turnauksen medianäkyvyyttä varsin hyvin (verraten esim. edellisvuoteen).

Täältä linkkejä mm. ETC:n naamakirjasivulle jossa fiilistelykuvia, tuloksia ja niin edelleen:
http://warhammer.org.uk/phpBB/viewtopic ... 3&t=116326

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 02:19
Kirjoittaja spjarv
ESC takana, ja Suomea edusti parhaiten Jupi 4. sijalla. Olli pääsi kuudenneksi ja itse jäin 13. paikalle. Lämmittelin siis Juhan high elffejä huvikseni. Pientä grumblaamista aiheutti saamani 2 penaltypointtia roundin myöhästymisestä, kun pelasin 1. pelin kielitaidotonta venäläistä vastaan. Pisteiden laskenta kesti 15 minuuttia yli ajan ja miinuksia tuli, taisivat penaltit maksaa 7 sijan tiputuksen. Meinasin saada toisen satsin penaltia kun 4. pelin vastustaja tuli 20 minuuttia myöhässä paikalle ja oli muutenkin melko hidas - pääsimme vuoroon 3 ja pistelasku meni silti yli ajan. Vanguardeja kaveri liikutteli 10 minuuttia. Antoivat penaltit vain vastustajalleni tällä kertaa.

Pelit olivat kyllä kaikilla osallistujillamme täynnä hienoa draamaa ja hulluja swingejä. Näistä ehkä myöhemmin lisää.

Huomenna sitten se oikea turnaus. Yritän vaikka raportoida tilannetta tänne pairingien valmistuttua per kierros, jos tilanne ja koneen latauspisteet sen sallivat. Wifi-teknologiaa täältä löytyy yli odotustenkin.

-Sami

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 15:17
Kirjoittaja Iridian
Eka rundi Irlantia vastaan, pairauksen jälkeen näytti hyvältä. Arviona oli 93/160, eli +13 yli keskiarvon.

Tulos: 48/160. Ooops. Eikä edes pelivirheisiin, ensimmäisen tunnin jälkeen tiimiltä oli kaksi arkkimaagia warpissa ja yksi auringossa. Itsekin olin voittamassa empire-mirroria, mutta hävisin. Sain mm. arkkilehtorin ammuttua tykillä Pha's Protectionin, wardien ja charmed shieldin takaa. Mut ei auta kun vihu löytää 12 rollin chargen ja overrunin jälkeen feilaan ld9-steadfastin maagibunkkerilla.

Muitakin vastaavia kauhutarinoita löytyi. Ensi rundiin sit paremmalla.. tuurilla.

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 15:45
Kirjoittaja Scumboogie
Veikkaisin irlantilaisilla olevan apunaan leprekauneja, jotka siunaavat heidän joukkueen nopat ja aiheuttavat samalla vastustajien noppatuurin mätänemistä. Ei sellaisia vastaan voi pelata.

Mutta seuraavalla kierroksella sit lähtee.

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 17:05
Kirjoittaja spjarv
Toisella kierroksella vastassa Kroatia.

Metalogian laitoksen Serbian alaosasto ennustaa yli 95 pistettä - katsotaan onko ennuste samaa tasoa viimekertaisen "helteet jatkuvat"-arvion kanssa.

Vajaan tunnin pelaamisen jälkeen pelit näyttäisivät olevan ihan kasassa. Maagit hengissä yms - joten toivoa on.

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 19:04
Kirjoittaja spjarv
Toinen kierros sujui harjaamisen merkeissä, eli kyseessä on ns. harjakaiset (http://fi.wikipedia.org/wiki/Harjakaiset). Täydet pisteet näyttäisi tulevan jos mitään maagien harakirikimaraa ei tule.

Todettiin myös, että paras motivaatiotekijä tiimille olisi pistää joka ilta huonoin pelaaja käsiraudalla kiinni Suolakalaan kunnes uusi huonoin pelaaja on valittu.

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 20:05
Kirjoittaja spjarv
Ensimmäisen vuoron potenssihäiriö korjattiin, ja kierroksen tulos oli 127 - 33 eli maksimi 100-60. Ei vankeja.

Jupi vastasi kierroksen ainoasta pienestä tappiosta, kun corsairit päättivät että helpon ampumisen sijasta olisi mielisairas rokkaus chargata kaikki charrut + assassiinit mukana rottaboksiin jossa oli Kaikenlaista(tm), mm. plague banner ja jotain tyyppejä tarjoamassa vitusti turpaanvetoa. Abokin piti tappaa kahdesti.

Kierroksen jälkeen päätettiin, että ketään ei vielä tänään teipata kiinni Suolakalaan.

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 21:34
Kirjoittaja banzgo
Tässä virallinen tiimikuva ensimmäisen kierroksen murskaavan tappion jälkee. Mutta onneksi siitä sitten nousteen voittoon kakkos rundilla.

Kuva

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 21:37
Kirjoittaja GobbladasSquig
Niin sitä pitää! Liimatkaa ekan kiekan nopat Suolakalaan kiinni! Onkohan huomenna luvassa landskampen, Ruotsilla kasassa 156 pinnaa Norjan ja Kreikan jälkeen! ;)

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Pe 09.08.2013 21:41
Kirjoittaja spjarv
Huomenna taistellaan Italiaa, 161 pistettä, vastaan. Italiaanot ottivat vissiin kuokkaansa Puolalta.

Costa Concordian hengessä taisteluun!

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: La 10.08.2013 00:23
Kirjoittaja Vile
hyvö soumi

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: La 10.08.2013 14:07
Kirjoittaja spjarv
Italiaa vastaan kirveltävä tappio pienillä marginaaleilla. Parin pelin swingit maksoivat sitten lopulta liikaa pisteitä ja tappiot olivat liian isoja vrt. voitetut pelit.

Ei auta - uuteen nousuun, vielä on puolet turnauksesta jäljellä.

Re: ETC 2013 - Novi Sad - Fabareissuraportti

Lähetetty: Su 11.08.2013 20:48
Kirjoittaja Scumboogie
Top 4:

1. Germany
2. Italy
3. Denmark
4. Poland