Sivu 1/1

voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ti 10.06.2014 22:50
Kirjoittaja scout_squad
Olen miettinyt, että voisiko warpin tapainen paikka olla olemassa

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ti 10.06.2014 23:29
Kirjoittaja Thoqqu
Voiko taivas olla olemassa? Entäpä valhalla? Nirvana? ( ei se bändi)

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ti 10.06.2014 23:44
Kirjoittaja DonRaynor
Tääähän olisi ollut kiva saada pidempi keskustelun avaus.
Itse voisin pohtia vaikka jos warp on olemassa, miksi se ei ole manifestoitunut mitenkään nykypäivänä. Tai miten se manifestoituisi. Onko meidän latentit Psyykkiset kyvyt vielä niin matalat, ettemme jätä kuvaa warppiin...
Toisaalta ihmiset jotka uskovat Jumalaan, millaiseen tahansa jumalaan, kokevat elävänsä onnellisempana. Tämän voisi katsoa vaikka olevan Warpin vaikutusta. Uskovien usko siihen, että he elävän enemmän oikein ja paremmin voisi heijastua takaisin heihin onnellisuuden tunteena. Muita vastaavia ilmiöitä ovat hypnoosin kaltaiset tilat, joita ei voi edes saada kaikille aikaan (koska "sielun" piirtymä warpissa on liian heikko) tai vaikka konkreettisesti painovoima. On yleisesti tiedossa, että painovoima muuttuu asteen (potenssin) nopeammin kuin muut perusvoimat, mutta kukaan ei oikeastaan osaa selittää miksi. Olisiko tämä Warpin kautta välittyvää voimaa?

Saadaanko me tästä keskustelua aikaan? Miuu kiinnostas.

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ti 10.06.2014 23:47
Kirjoittaja Terminator Sergeant
Riippuu varmaan mitä olemassaolo tässä yhteydessä tarkoittaa. Jos kysytään Platonilta ideamaailmoineen, Warp varmaankin on olemassa. Jos kysytään nykyaikaiselta luonnontieteilijältä, multiversumissa ehkä, mutta hiton pieni on sauma. Jos oma fyysikon näkemykseni kiinnostaa, vastaus on ei (tieteellisen agnostisella varauksella jos joku voi osoittaa toisin). Warp kuten se 40k:ssa kuvataan sisältää suoraa näyttöä sielun olemassaolosta jollain korkeammalla asteella kuin nykyisin ymmärretyllä biologialla on tarjota. Käytännössä se on toinen maailmankaikkeus, johon meillä ei ole mitään sanomista eikä se vaikuta meihin.

TL;DR: ei, se on fiktiota vaihtoehtoisessa todellisuudessa eri luonnonlaein. Not gonna happen.

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 11.06.2014 00:02
Kirjoittaja DonRaynor
Terminator Sergeant kirjoitti:Riippuu varmaan mitä olemassaolo tässä yhteydessä tarkoittaa. Jos kysytään Platonilta ideamaailmoineen, Warp varmaankin on olemassa. Jos kysytään nykyaikaiselta luonnontieteilijältä, multiversumissa ehkä, mutta hiton pieni on sauma. Jos oma fyysikon näkemykseni kiinnostaa, vastaus on ei (tieteellisen agnostisella varauksella jos joku voi osoittaa toisin). Warp kuten se 40k:ssa kuvataan sisältää suoraa näyttöä sielun olemassaolosta jollain korkeammalla asteella kuin nykyisin ymmärretyllä biologialla on tarjota. Käytännössä se on toinen maailmankaikkeus, johon meillä ei ole mitään sanomista eikä se vaikuta meihin.

TL;DR: ei, se on fiktiota vaihtoehtoisessa todellisuudessa eri luonnonlaein. Not gonna happen.
Saanko fyysikon näkemyksen tuosta mainitsemastani Painovoiman "ylimääräisestä matkasta" jonka yli se vaikuttaa. En ole varma onko tuo vanhentunutta tietoa. Mutta jos Warp havaittaisiin, eikö se olisi suora osoitus sielun olemassaolosta? Ja jos haluaisin olla hankala, sanoisin että painovoiman käyttäytyminen olisi osoitus warpista (samoin uskomalla elämänsä parantaminen (niille ei tietenkään toimi joiden sielu ei vieläkään piirry warppin, näin voisi kiertää epämukavuuden siitä, ettei tätä voi todistaa aukottomasti). Nyt vain odotan, että mulle herää kyky Pyromancyyn tai Malefic Demonologyyn! :D

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 11.06.2014 00:41
Kirjoittaja JarkAira
Muuttuu siis millä tavalla?

Tarkoitatko, että painovoiman välittäjähiukkanen liikkuu hitusen eri nopeudella (tai äärettömällä nopeudella) verrattuna muihin välittäjähiukkasion, kuten fotoneihin?

Vai tarkoitatko, että jokin painovoimaan liittyvä mitattava suure muuttuu eri suhteessa esm. entropian kasvuun?

Noissa kummassakin tapauksessa mittausmenetelmät ja tietämys painovoimasta eivät ole tarpeeksi laajoja, jotta olettamuksia voitaisiin tehdä suuntaan tai toiseen. Tyhjiöenergialla (kvanttifluktuaatiolla) tuota jälkimmäistä on selitetty jossain vaiheessa.

---

Mutta tarkemmin aiheeseen. Entä jos warppi olisi sama asia kuin entropia?

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 11.06.2014 14:38
Kirjoittaja DonRaynor
JarkAira kirjoitti:Muuttuu siis millä tavalla?

Tarkoitatko, että painovoiman välittäjähiukkanen liikkuu hitusen eri nopeudella (tai äärettömällä nopeudella) verrattuna muihin välittäjähiukkasion, kuten fotoneihin?

Vai tarkoitatko, että jokin painovoimaan liittyvä mitattava suure muuttuu eri suhteessa esm. entropian kasvuun?

Noissa kummassakin tapauksessa mittausmenetelmät ja tietämys painovoimasta eivät ole tarpeeksi laajoja, jotta olettamuksia voitaisiin tehdä suuntaan tai toiseen. Tyhjiöenergialla (kvanttifluktuaatiolla) tuota jälkimmäistä on selitetty jossain vaiheessa.

---

Mutta tarkemmin aiheeseen. Entä jos warppi olisi sama asia kuin entropia?
Tarkotan sitä että painovoima vaikuttaa toisessa potenssissa, kuin se vaikuttaisi tasossa suoran linjan siaan Tämä voisi johtua siitä, että se vaikuttaa yhden ylimääräisen ulottuvuuden (warpin) läpi. muut perusvoimathan vaikuttavat suurinpiirtein suoraan. Tutkimuksien puuttesta spekuloinkin :3

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 11.06.2014 16:00
Kirjoittaja Terminator Sergeant
DonRaynor, nähdäkseni sinulla on nyt vain pientä vibaa ymmärryksessäsi painovoimasta. Se ei vaikuta mitenkään "eri tavalla" tai "toisen ulottuvuuden" yli. Se vain heikkenee nopeammin matkan kasvaessa kuin vaikkapa kahden sähkövarauksen välinen vuorovaikutus. Siinä kaikki. Se vain on heikompi. 1/r -relaatio on ihan samalla tavalla yleistettävissä tasolta kolmiulotteiseksi kuin 1/r^2, koska sillä eksponentilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa. Gravitaatio vaikuttaa yhtä suoraan kuin muutkin etävuorovaikutukset, esim. Aurinko vetää Maapalloa suoraan puoleensa eikä jollain vääristyneellä kierreliikkeellä. Siinä nyt sattuu olemaan muitakin voimia mukana joten emme kosahda rakkaaseen tähteemme ainakaan hetkeen.

Pohditaanpa tätä nyt sitten vähän laajemmin.

Warpin havainnointi (mitä tämä ikinä tarkoittaisikaan) olisi osoitus lähinnä siitä, että käsityksemme todellisuuden luonteesta on vajavainen. Mikä ihme on tämä piilotettu todellisuus todellisuudessamme? Sellaista ei pitäisi olla. Ilmeisesti universumimme pitäisi pystyä noudattamaan kahdenlaisia luonnonlakeja samanaikaisesti ylläpitääkseen molempia, mutta miten ihmeessä se tekee sen molempien ollessa yhtä aikaa paikalla? Erityisen ongelmallisen siitä tekee ajankulku, sillä Warpin alla operoivat asiat pystynevät liikkumaan aika-avaruudessa huomattavan vapaasti. Valoa nopeampi liike vaatii suunnattomia painovoimakenttiä ja eksoottisia materiaaleja, kuten negatiivisen massan omaavia avaruusaluksia (jenkkilässä kyllä testataan aiheeseen liittyvää avaruusteknologiaa, tuo materiaaliongelma on iso kynnys). Ja mikä tämä tunnevaste-juttu oikein on? Jonkinlaista limittyneitten hiukkasten kvanttifysikaalista yhteyttä supersymmetrisiin vastinkappaleisiinsa pimeässä peilimaailmassa jonka kanssa omamme on käsinkosketeltavassa yhteydessä vai hyvin edistynyttä magneettiskannausteknologiaa kenties biotietokoneitten toimesta?

Nykyisin tietämämme mukaan Warpin kaltaisen paikan massalliset kappaleet eivät pystyisi selviämään tässä maailmassa (ai siitäkö demonien epävakaus johtuukin, erilaisesta Higgsin kentästä?) ja luonnonlakien on ulotuttava koko yhteisen olevaisuuden yli. Mustien aukkojen sisälläkin ne toimivat, joskin erilaisina, ja on melko turhaa spekuloida tilannetta jossa mustan aukon painoinen kappale rojahtaisi havainnointipaikalle (lopputuloksena on jännästi tyhjentynyt alue ja se musta aukko).

Ajatus entropiasta Warpin ilmentymänä on kyllä jokseenkin huvittava, myönnän, sillä Kaaoshan on luonteensa puolesta kuin personifikoitua entropiaa joka ajaa rakenteita alas. Universumin laajentumiseen liittyvä lämpökuolema ja entropian nollaa kohti hakeutuminen sopisi ajatukseen sekin (kyseessä siis teoria, jossa ikuisesti laajeneva maailmankaikkeus viilenee ja hiljalleen kuolee kunnes kaikki on vain tyhjää ja kylmää pimeyttä).

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 11.06.2014 19:18
Kirjoittaja JarkAira
Teoreettisella tasollahan on mahdollista, että rinnakkainen maailmankaikkeus tai useampia olisi olemassa, mutta nämä sijaitsisivat vain hyvin pieniksi käpertyneissä ulottuvuuksissa ja siten eivät suoraan voisi vaikuttaa "meidän" maailmankaikkeuteemme.

Kaikki nykyiset kvanttigravitaatioteoriatkin vaativat lisäulottuvuuksia nykyisen neljän todetun ulottuvuuden lisäksi toimiakseen.

Joidenkin teorioiden osalta nämä olisivat osittain vuorovaikutuksissa näihin "nykyisiin" ulottuvuuksiin esm. selittäen pimeän aineen olevan oikeastaan toisen maailmankaikkeuden materian "heijastumaa".

Tuohan selittäisi warpin olemuksen selittämättömyyden muille kuin psykereille, koska jos jo kolmella tilaulottuvuudella saa aikaiseksi optisia harhoja ja ajan ymmärtäminen yhtenä ulottuvuutena tuntuu olevan hankalaa aivoillemme, miltä sitten kuudessa tai yhdeksässä ulottuvuudessa esiintyvä olento vaikuttaisi ihmisen hahmottamiskyvyn myötä?

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 11.06.2014 19:32
Kirjoittaja JarkAira
Tuli vaan mieleen, että olisiko Sunyaevin-Zel'dovichin ilmiö sittenkin vain väärinymmärretty Eye of Terrorin muodostumisen alku?

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Ke 22.07.2015 13:53
Kirjoittaja Suomismg
Warpin olemus on tietääkseni sellainen, että siinä eivät päde suoranaisesti mitkään luonnon, fysiikan tai järjenmukaiset lait, vaan se koostuu kulloinkin ailajtelevasta metafyysisestä tahtotilasta. Toisin sanoen, jos ajattelet warpin olemassaolon koostuvan isosta kukkaniitystä, se saattaa olla jossain päin warppia juurikin sellainen. Se, ovatko ne kukat minkään olemassa olevan lajin mukaisia, vai imevätkö niiden terälehdet verta jos niihin koskee samalla kun ne kasvavat huutaen syömiensä sielujen äänillä on asia erikseen.

Tämä luonnonlakien vastaisuus on periaatteessa ollut olemassa. alkuräjähdyksen ensimmäisillä hetkillä materia todetusti ylitti valonnopeuden, johtuen siitä, että materia ei kulkenut avaruudessa, vaan jossain, mitä ei pystytä ymmärtämään. Tämä mahdollistaa sen, että fyysisesti mahdoton voi olla olemassa, jos se on ollut olemassa aikaisemminkin. Se, onko siellä mitään tai voiko sen saavuttaa, on onneksi asia erikseen.

Re: voisiko varp olla olemassa

Lähetetty: Pe 23.10.2015 03:37
Kirjoittaja Morhgoz
On se. Asun siellä.