Sivu 1/1

Miten pelata Demoneita ilman psyykkereitä?

Lähetetty: Pe 26.02.2016 13:27
Kirjoittaja Zodfrey
Vai onko ajatus tuhoon tuomittu jo teoriassa? Vain kaveripeleista kysymys, turnauskelpoisuudella ei niin väliä. Silti olisi kiva kasata jossain määrin kova lista. Psyykkerit ei vaan kiinnosta, joten pink horrorit ja Kairos saavat jäädä kaupan hyllylle. Eniten kiinnostaisi Nurgle + Khorne, mutta mitä toimivaa siellä on muuta kuin juoksevat piskit? Miten kärpäsiä porukat yleensä käyttää?
Tekisi mieli kokeilla Nurgle Herald with Greater Locus of Fecundity, Palanquin of Nurgle + 20 Plaguebeareria, mutta ei taida olla tuollaisessa pistesyöpössä (290pts) hirveästi järkeä?
Tekeeko Bloodlettereillä mitään? Miten niitä kannattaa käyttää? Tuntuu vaikealta päästä niillä iholle hengissä.

Re: Miten pelata Demoneita ilman psyykkereitä?

Lähetetty: Pe 26.02.2016 14:20
Kirjoittaja Squirreli
Suurin osa demonibuildeista hyötyy psyykkereistä, ja tosi tiukka psyykkerittömyys rajaa yksikkövalintoja aika paljon. Erityisesti siitä seuraa se, että hauraammat, buffeja vaativat yksiköt jäävät hyllylle ja ettei armeijaan saa järkevästi ampumista mukaan. Lisäksi psykerittömyydestä seuraa, että listat muuttuvat äkkiä MSU spämmiksi; kun demonit eivät oikein ammu muutenkaan ja kun kiellät psyykkisen ampumisen ja buffit, jäljelle jää lähinnä sellaisinaan hyvien yksiköinen monistaminen.

Etenkin Khornen puolelta kuitenkin löytyy temppuja oikein hyvin:

Suoraviivaisimpia yksiköitä:
Bloodthirster of Insensate Rage (eli tuttavallisemmin D-tirsu)
Flesh Hounds
Herald of Khorne + Juggernaut
Chaos Space Marine Lord + Juggernaut (jos Codex: Khorne Daemonkin)
Screamers of Tzeentch
Soul Grinder of Slaanesh (koska fleet)
Heldrake (KDK)
Maulerfiend (KDK)

Codexit/formaatiot:
Codex: Chaos Daemons (CAD/AD)
Codex: Khorne Daemonkin (CAD/AD/muita, etenkin Gorepack)
Warzone Fenris: Curse of the Wulfen (Daemonic Incursion, ks. lähtökohdaksi vaikka esim. http://www.belloflostsouls.net/2016/02/ ... hstar.html)

Periaatteessa Nurgleakin voi pelata tahallaan ilman psykereitä. Usein hyvissä listoissa näkyy ns. Dronestar eli 6+ Nurglen Plague Dronea unit champalla ja FNP:tä jakavalla Nurglen heraldilla. Tyypillisesti Herald kyllä on lvl 2 psyker, koska Biomancy on hyvä lista. Nurglingeilla voi täyttää pakollisia trooppeja ja muuten sitten lesser daemoneita voi vältellä.

Codex Chaos Daemonsissa on paremmin artifacteja ja muita itemeitä tukemaan, ja jotkin demonien formaatiotkin toimivat vissiin ihan hyvin ilman psykereitä. KDK on kuitenkin varmaan se paras lähtökohta psykerittömille demoneille. KDK-yksiköt antavat Blood Titheä ja lisäksi siellä on käytössä CSM-codexista tuttuja unitteja, jotka osavat ampuakin. KDK:lla voi kyllä olla perusteltua ottaa 2x8 Bloodletteriä, riippuen käytetyistä formaatioista. Niistä saa joko kotipään istujan (joka mahd. voi olla warlordikin, jemmassa) tai syliin deep strikettävää tavaraa. Tällöin ne antavat ainakin blood tithen kuollessaan, vaikkeivät saisi mitään aikaan.

Re: Miten pelata Demoneita ilman psyykkereitä?

Lähetetty: Pe 26.02.2016 16:41
Kirjoittaja Zodfrey
Kiitos Squirreli, sieltäpä tuli kosolti vinkkejä. Taidankin kokeilla tuota KDK-opusta seuraavaksi. Ja vois tosiaan ottaa 2 x 8 letteriä vaikka kuolemaan jos ei muuta. Tuota uutta tirsuakaan ei ole tullut vielä kokeiltua, pitää sitäkin testata.
Tuossa Dronestarissa, käveleeko tuo Heraldi sitten jalkaisin kärpästen perässä just ja just coherencyssa vai?

Re: Miten pelata Demoneita ilman psyykkereitä?

Lähetetty: Pe 26.02.2016 16:47
Kirjoittaja Squirreli
Zodfrey kirjoitti:Kiitos Squirreli, sieltäpä tuli kosolti vinkkejä. Taidankin kokeilla tuota KDK-opusta seuraavaksi. Ja vois tosiaan ottaa 2 x 8 letteriä vaikka kuolemaan jos ei muuta. Tuota uutta tirsuakaan ei ole tullut vielä kokeiltua, pitää sitäkin testata.
Tuossa Dronestarissa, käveleeko tuo Heraldi sitten jalkaisin kärpästen perässä just ja just coherencyssa vai?
D-tirsu on kova mäiskijä etenkin buffittuna. Vähän arka vahingolle ilman grimoireja ja näkymättömyyksiä, minkä vuoksi aika usein näkee D-tirsu + Be'lakor tagteamia pelattavan. Molemmat kovia mäiskijöitä ja Be'lakor osaa suojata Tirsua. Noin muuten tuon KDK-kirjan tehot perustuvat tosi monessa listassa sitten tuohon Gorepack formaation koiriin.

Dronestarissa se yksi Heraldi tosiaan liikkuu häntänä ja johtaa dronejen venymiseen pitkäksi hännäksi, jotta coherency säilyy. Siinä missä Plaguebearerit ovat vaan tosi hitaita (Slow and useless), kärpäset ovat kestäviä (woundit, toughness ja shrouded) ja liikkuvat nopeasti. Poison ja rust mahdollistavat melkein minkä vaan kohteen haastamisen, ja kun sekä heraldilla että unit champalla on kädessään Greater Etherblade tms. niin löytyy sitä S5/S6 Ap2 -lyöntiäkin.