Sivu 1/5

Blogi: 1.6. Jos nyt Bolt Actionia

Lähetetty: Su 11.09.2016 15:44
Kirjoittaja Averren
Eli olen tehnyt pienimuotoisen paluun lajin pariin liki kymmenen vuoden tauon jälkeen. Vaderilta ostin käytettynä ja muutamaan kertaan kierrätettynä Escape from goblin townin porukan (miinus Dwalin ja Bifur, tarjotkaa mulle näitä, maksan rahaa.). Aikanaan lajia harrastaessani maalasin ehkä viitisen figua (kelvottomasti) , muut maalautin muualla tai ostin valmiiksi maalattuna. Alla olevassa kuvadumpissa siis elämäni kymmenen ensimmäisen maalatun figun joukkoon kuuluvia nappeja.

Kuvat otettu kännykällä ja ilmeisen huonosti, mutta kyllä tuosta idean saa. Kuvia ei ole muokattu koska moiseen ei ole resursseja eikä osaamista, eikä noin skeidalaatusiin kuviin varmaan ole järkeäkään tehdä mitään. Osaajat osaa jne. Baseja en ole tehnyt, joten siinä mielessä porukka on WIP. Basejen teko odottaa visiittiä alan liikkeeseen ja materiaalin ostoa. Pidemmittä lätinöittä, härifrån tvättas. Uusimmat kuvat ketjun pohjaa kohti mentäessä.

Bofur edestä.
Kuva

Ja takaa
Kuva

Fili edestä
Kuva

Ja takaa.
Kuva

Gloin edestä:
Kuva

Takaa:
Kuva

Kili edestä:
Kuva

Ja takaa:
Kuva

Thorin edestä:
Kuva

Takaa:
Kuva

Bonarina WIP lihava hiisikuningas.
Kuva

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Su 11.09.2016 22:04
Kirjoittaja Hank
On kyllä todella kovaa kamaa ekoiks figuiks! Otitko vinkkejä jostain oppaasta tai oliks sulla mentori?

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Su 11.09.2016 23:10
Kirjoittaja Averren
Kiitos! Katselin lähinnä promokuvia leffoista ja koitin zoomailla GW:n sivuilta studion ratkaisuja väreistä. On toki sitten vuosien kokemus piirtelystä (ihan duunina) ja taulujen maalailusta, mistä oli suuresti apua, vaikka tää 3d maalailu aiheuttaakin vielä päänvaivaa.

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 08:40
Kirjoittaja Hank
Okei no pensselin käytön oppii tietysti myös tauluja maalaamalla. Lisäks noissa on hyvin hallussa pikku-ukoille välttämättömät kontrastit.

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 11:15
Kirjoittaja Dr. Icchan
On kyll komeita.
Toimiskohan tuo tekniikka toisinkipäin, oppisko figuja maalaamalla maalaamaan myös tauluja?

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 13:09
Kirjoittaja MAnkka
Näyttää kyllä todella hyvältä. Varsinkin Kilin viitta ja Gloinin karvoitus ja punaset vaatteet on ihan hemmetin hyvän näkösiä. Thorin ehkä tarttis vähän enemmän syvyyttä noihin sinisiin vaatteisiinsa.
Dr. Icchan kirjoitti:Toimiskohan tuo tekniikka toisinkipäin, oppisko figuja maalaamalla maalaamaan myös tauluja?
Eiköhän kaikissa maalausasioissa tärkeintä oo värien ja kontrastien käyttö, joten niiltä osin varmaan onnistuu. Itellä ongelmaksi muodostuu mittojen hahmottaminen tyhjälle paperille, joten teokset ottais enemmän vaikutteita picasson maalauksista kun todellisesta elämästä :D

Sinänsä figujen maalaaminen tuntuu nykyään aika helpolta puuhalta jos vähän jaksaa nähdä vaivaa lopputuloksen eteen. Netti on täynnä erilaisia artikkeleja figumaalaamiseen liittyen, joten ongelmaksi muodostuu lähinnä uskallus kokeilla uutta. Ja hyvällä värimaailmalla on kuitenkin ihan hemmetisti enemmän merkitystä kun viimesen päälle olevista tekniikoista. 10-15 vuotta sitten omatkin napit oli aikamoista töherrystä, joten näin itsekin uudestaan aloittaneena on moneen kertaan yllättyny kun asiat ei olekaan rakettitiedettä.

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 14:34
Kirjoittaja Late M
No nyt on hyvää jälkeä! Tosi hienon tunnelman olet saanut noihin figuihin! Kivat värit ja teknisesti hyvää suorittamista.

Minkäslaiset baset nää saa? Ja tuleeko ihan pelikäyttöön?

Tosin miinusta GW:lle siitä, etteivät LotRin sankarit näytä faban vanhoilta metallikääpiöiltä :D

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 15:49
Kirjoittaja Averren
Dr. Icchan kirjoitti:On kyll komeita.
Toimiskohan tuo tekniikka toisinkipäin, oppisko figuja maalaamalla maalaamaan myös tauluja?
Kiitos! Mun näkökulmasta taulujen maalaaminen on paljon helpompaa, 2d pohja ja harvoin tulee näin pientä yritettyä maalauksissa. MAnkka tossa sun viestin alla aika hyvin tiivisti mun ajatukseni. Suosittelen kokeilemaan!
MAnkka kirjoitti:Näyttää kyllä todella hyvältä. Varsinkin Kilin viitta ja Gloinin karvoitus ja punaset vaatteet on ihan hemmetin hyvän näkösiä. Thorin ehkä tarttis vähän enemmän syvyyttä noihin sinisiin vaatteisiinsa.
Kiitos. Tosiaan Thoriniin voisi lisätä syvyyttä. Alunperin sitä olikin, mutta piti mennä kikkailemaan tuo ristikkokuvio (tai rotsin tikkaus tjsp), niin musta kuvio söi tehokkaasti korostuksia. Pelkään, etten saa enää osumaan tota kuviota kohdilleen uudestaan :D.
Lateksimajava kirjoitti:No nyt on hyvää jälkeä! Tosi hienon tunnelman olet saanut noihin figuihin! Kivat värit ja teknisesti hyvää suorittamista.

Minkäslaiset baset nää saa? Ja tuleeko ihan pelikäyttöön?

Tosin miinusta GW:lle siitä, etteivät LotRin sankarit näytä faban vanhoilta metallikääpiöiltä :D
Kiitoksia, mukava kuulla, että tunnelma on onnistunut. Se oli suurimpia huolenaiheita aloittaessa, että onnistunko siinä. Baseista itseasiassa piti kysyä täältä. Onko ideoita? Figut on maalattu ihan pelikäyttöön, eli varmaan viisainta olisi duunata alustat, jotka sopii mahdollisimman moneen maastoon. Oon ihan kuistilla miten noi baseja väsätään.

Hahah ja totta, vanhat faban metallikääpiöt ftw! Niissä oli sitä todellista tunnelmaa. :)

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 17:24
Kirjoittaja Calawale
Hienoja on. Mukavampia kuin GW:n esikuvansa: porukkahan on maalattu aika uskollisesti esikuvien mukaan (paitsi Goblin Kingin hieno homeleuka), mutta tuohon aikaan GW maalasi Hobbitti-tuotteensa promokuviin jotenkin tosi hengettömästi. Siis tietenkin tosi taitavasti, mutta mekaanisesti, aina samallaiset valkoiset ääriviivamaiset kohotukset jne.

Ja hauska nähdä Lotria!

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 17:33
Kirjoittaja Averren
Calawale kirjoitti:Hienoja on. Mukavampia kuin GW:n esikuvansa: porukkahan on maalattu aika uskollisesti esikuvien mukaan (paitsi Goblin Kingin hieno homeleuka), mutta tuohon aikaan GW maalasi Hobbitti-tuotteensa promokuviin jotenkin tosi hengettömästi. Siis tietenkin tosi taitavasti, mutta mekaanisesti, aina samallaiset valkoiset ääriviivamaiset kohotukset jne.

Ja hauska nähdä Lotria!
Kiitos erittäin paljon! Samaa mieltä kyllä tuosta GW:n hengettömyydestä, siinä mielessä menin itsekin mistä aita on matalin näiden kanssa. Joskin oli helppo näin aloittelevana ottaa hommaan jotain tarttumapintaa GW:n sivuilta :).

Ja kyllä, Lotria näkee aivan liian vähän täällä, mielellään katselisi muidenkin nappeja :).

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ma 12.09.2016 17:54
Kirjoittaja Averren
Ja sitten muutama lisää. Kuvat taas samaa surkeaa kännykkälaatua, mutta toivottavasti saatte näistä jotain irti.

Balin edestä. Tähän tuli kyllä vaatteisiin sotkuinen lopputulos, kiitos mun yrityksen kikkailla rytkyjen kuvoiden kanssa.
Kuva

Takaa:
Kuva

Dori edestä. Tähän koitin sävyttää erilaisia punaisia siten, että ne erottaa kuitenkin eri väreiksi.
Kuva

Takaa:
Kuva

Nori edestä. Tää oli vaikee valujäljen käppäisyyden takia. Naamassa varsinkin yksityiskohdat olivat olemattomia.
Kuva

Takaa:
Kuva

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 12.9.!

Lähetetty: Ke 14.09.2016 09:14
Kirjoittaja Calawale
Hyvin jatkuu. Ja hyvää tuo punaisten eri sävyjen korostaminen, näyttää monesti helposti, että Balin, Dori ja Gloin ovat räätälöineet kamppeensa samasta kangaspakasta. Tämä armeija ei tavoittelu univormu-lookkia.

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa (pic heavy!)

Lähetetty: Ke 14.09.2016 15:02
Kirjoittaja MAnkka
Averren kirjoitti:Kiitos. Tosiaan Thoriniin voisi lisätä syvyyttä. Alunperin sitä olikin, mutta piti mennä kikkailemaan tuo ristikkokuvio (tai rotsin tikkaus tjsp), niin musta kuvio söi tehokkaasti korostuksia. Pelkään, etten saa enää osumaan tota kuviota kohdilleen uudestaan :D.
Niin siis toi kuvio on maalattu tasaselle pinnalle? Siinä tapauksessa se on onnistuneesti maalattu, koska kuviointi näyttää pikaisesti katsottuna siltä että se on skulptattu figuun. Pienillä korostuksilla tohon toki saisi lisää syvyyttä. Tai ehkä se ongelma on enemmän noissa tasasissa reunakaistaleissa, joissa vois olla vaaleemmat korostukset.

Jokatapauksessa hemmetin hyvää jälkeä.

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 12.9.!

Lähetetty: Ke 14.09.2016 15:05
Kirjoittaja Averren
MAnkka kirjoitti:Niin siis toi kuvio on maalattu tasaselle pinnalle? Siinä tapauksessa se on onnistuneesti maalattu, koska kuviointi näyttää pikaisesti katsottuna siltä että se on skulptattu figuun. Pienillä korostuksilla tohon toki saisi lisää syvyyttä. Tai ehkä se ongelma on enemmän noissa tasasissa reunakaistaleissa, joissa vois olla vaaleemmat korostukset.

Jokatapauksessa hemmetin hyvää jälkeä.
Joo, tasaiselle pinnalle tehty, kuten näiden kaikkien figujen ristikkokuvio yms. kikkailut. Halusin efektin juuri "tikkauksesta" tai vastaavasta. Eli sitä kuviota ei ole skulptattu figuun. :) Otin kuitenkin ehdotuksestasi vaarin ja korostelin lisää Thorinin vaatteita. Koitan tänään tai huomenna laittaa kuvaa. Muutos on omaan silmään aika pieni, mutta kieltämättä hitosti parempi nyt. Kiitoksia siis siihen suuntaan palautteesta!

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 12.9.!

Lähetetty: Ma 19.09.2016 20:36
Kirjoittaja Averren
Sitten pientä ryhmäkuvaa. Laatuhan on taas samaa puhelinskeidaa, mutta ideana oli esitellä vähän, mitä sain tehtyä alustoille pelastaakseni vähän yleisilmettä. Ideana oli karu ja vuoristoinen maasto. Ite hahmoista otan myöhemmin tarkempia yksittäiskuvia, niin baset ja korjaukset näkyvät paremmin. Nyt tosiaan vain yleisilmettä.

Kuva

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 19.9.!

Lähetetty: Ma 19.09.2016 21:38
Kirjoittaja Hank
Maastot on mun mielestä just nappiin. Värit ja teema toimii hyvin. En oo paljoakaan kyllä lotritouhuja seuraillut, mutta tää on parhaan näköinen porukka mitä muistan nähneeni.

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 19.9.!

Lähetetty: Ma 19.09.2016 22:24
Kirjoittaja Averren
Huh, no kiitos paljon! Olen varsin otettu tästä. Jos tulee parannusehdotuksia mieleen lisäksi, ni kuuntelen mielelläni. :)

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 19.9.!

Lähetetty: Ti 20.09.2016 08:47
Kirjoittaja Hank
No ehkä highlightaisin vielä vähän tota Thorinin takkia vaaleammalla sinisellä. Tikkauskuvio kyllä toimii hyvin, mutta ainakin tossa valossa näyttää että syvyyttä vois olla lisääkin. Mulla on tapana vetää korostukset aika överiksi, minkä suhteen on hyvä olla varovainen jos hakee tollasta realistisempaa lookkia, mutta kyllä siihen vielä vähän sävyeroja mahtuis.

Lisäks koska figun elävyyden kannalta olennaisinta on "feissit ja beissit", laittaisin jatkossa ehkä vielä kevyesti lisää highlightia naamojen uloimpiin kohtiin vaaleammalla sävyllä. Se saa naamat ja ilmeet hyppäämään selvemmin esille. Hyvin toimii kyllä noinkin, ei valittamista :)

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 19.9.!

Lähetetty: Ti 20.09.2016 12:28
Kirjoittaja Averren
Okei, jees! Kiitoksia! Thorinia on highlightattu lisää vaatteiden osalta aiempien ehdotusten perusteella, joskin toi kuva on taas niin huono ettei siitä taida eroja nähdä. Olin kyllä varovainenkin. Ehkä pitäisi hakea vielä rajumpaa korostusta joihin osiin vaatetusta?

Joo! Naamoihin voisi kyllä korostusta laittaa lisää. Niiden kanssa oon kyllä nössöillyt, kun jostain syystä on pakkomielle saada ne näyttämään juuri elokuvien esikuviltaan. Pitäisi olla rohkeampi noiden kanssa kyllä!

Re: The Hobbit: Thorinin porukkaa. Updatea 19.9.!

Lähetetty: Ti 20.09.2016 19:56
Kirjoittaja Hank
Joo kyllä tosta ryhmäkuvasta vähän erottuu, että siniseen takkiin on lisätty korostusta ja kyllä se selvästi auttaa. Laittaisin silti vielä vaaleampaa sinistä vähän noiden ruutujen yläosiin ja helmaan. Kannattaa kokeilla rohkeasti kunnon korostuksia joskus, harvoin se nappi kuitenkaan niistä pilalle menee. Olemuksesta tulee vähän sarjakuvamaisempi, mutta toisaalta se lisää figun näyttävyyttä ja saa sen erottumaan paremmin pelipöydällä. Jostain ali-ja ylikorostuksen välimaastosta voi sitten kokeilemalla etsiä omaa silmää miellyttävän lookin.

Noissa figuissa tykkään kyllä just tosta realistisuudesta, mutta ehkä yks kokeilu rajummilla korostuksilla vois olla havainnollistava kokemus.