Sivu 1/1
[KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: Ti 13.09.2016 08:49
Kirjoittaja Ipp3
Tehdäänpä KoWia varten oma sääntökyssäriketju. Eli ne pienet kysymykset, joita varten ei omaa ketjua tarvita tänne vaan.
Ainoana toiveena olisi se, että vastauksissa viitattaisiin sääntökirjan tekstiin, FAQ-dokumentteihin jne, eli tarjotaan omille tulkinnoille lähteet. KoW on aika simppeli peli, mutta joskus tulkinnanvaraa löytyy.
Aloitan itse samantien:
Loot-skenaarion tokenien kantamiseen liittyen; Jos yksikkö, joka kantaa tokenia kuolee ampumiseen, säännöt käskevät asettamaan tokenin minne tahansa yksikön footprintin sisällä. Kuka tokenin asettaa?
Oma järki sanoisi, että yksikön omistava pelaaja saisi päättää, mutta säännöistä en vastausta löytänyt äkkiseltään.
Ippe
Re: [KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: Pe 16.09.2016 22:09
Kirjoittaja El Capitan
Onpas tosiaan jännä kysymys.
Sivu 87 toka kappale alku kirjoitti:A unit may drop any loot counters it is carrying at the start of any move - simply place counters anywhere...
Sivu 87 4:s kappale alku kirjoitti:If one of your units is routed while carrying loot, place the counters anywhere...
Sama kappale myöhemmin kirjoitti:If the unit was destroyed in melee, your opponent automatically distributes the loot counters however they like...
Mun valistunut mielipiteeni sanoo, että niin kauan kunnes toisin sanotaan, loottia kantavan yksikön omistaja päättää mihin lootti laskeutuu, kun siitä pitää luopua. Ainoastaan lähiksessä tuhoutuessaan vastustajalla on sanomista lootin sijaintiin.
Mullakin on kyssäri. Olen yrittänyt etsiä mainintaa sääntiksestä, mutta en löydä. Sotakoneella on Att1 blast D6+x. Hän päättää ampua kohdetta, jolloin osuminen tapahtuu 7+:lla. Millä sivulla on maininta, miten toimitaan kyseisessä tilanteessa? Tunnen oloni sokeaksi.
Re: [KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: La 17.09.2016 09:06
Kirjoittaja Rune
Itse arvoin viime viikonloppuna Lootin counterijupakan vastaavasti vastaavin perustein. Intentio tuntuu olevan se, että yksikön omistaja valitsee. Vertasin kyseisen osan kappaleiden kirjoitusmuotoja.
Rulebook p.61 kirjoitti:However, if modifiers to the roll mean that the unit would need more than 6 to hit, it can still use ranged attacks and will need 6 to hit, but it only rolls dice equal to hald of its Attacks (rounding down).
Boldaus omani.
KoWin kirjoittajatiimin tyylin tuntien jossain olisi voinut kuvitella lukevan, että "Huomaathan kuinka tässä tilanteessa sotakoneet eivät voi ampua". Sitä en ole vielä löytänyt.
Re: [KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: La 17.09.2016 16:08
Kirjoittaja Ipp3
Manticin omilla foorumeilla tuli RC:n vastaus tuohon loot-kyssäriin: omistaja laittaa ja kokonaan yksikön footprintin sisälle.
Tuo sotakonekyssäri on aika hyvä.. itsellä oma intuitio sanoisi että ei, ei saa ampua. On tapa noudattaa sääntöjä ja se on laskea shottien määrä nollaan.
Ippe
Re: [KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: La 17.09.2016 17:51
Kirjoittaja Meganiikko
hm, rounding down
5 hyökkäystä puolitetaan, saadaan 2.5 roundataan alas eli 2.5->2 hyökkäystä.
1 hyökkäystä puolitetaan, saadaan 0.5 roundataan alas eli 0.5 -> 0 hyökkäystä.
Eikai siinä kummempia. Joillain yksiköillä on attack 0 joten ei sinänsä ole edes kovin hullu idea.
Re: [KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: Ke 27.06.2018 19:25
Kirjoittaja rpr
CoK18 -lisäsäännöistä/korjauksista:
Uusilla taioilla on "fixed number of dice" - tarkoittaako tämä vain sitä, että toisin kuin aiemmat taiat, jokainen saa nämä taiat samalla noppamäärällä, vaiko myös sitä, ettei noppamäärää voi muuttaa esim. Black Iron Crownilla?
Re: [KoW] Pienet sääntökysymykset
Lähetetty: To 05.07.2018 09:40
Kirjoittaja Ipp3
FAQ:ssa todetaan, että noppamäärään vaikuttavat asiat kuten Godspeakerin kyvyt ja EoD:n Monoliitti antavat lisänoppia, elikkäs kyllä toimii.
Ippe