Sivu 1/3

7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (12/12)

Lähetetty: Pe 02.12.2016 20:48
Kirjoittaja Tatape Ry
Paikka
Tampereen Taktiikkapelaajat Ry ja Eteisen Areena järjestää yksipäiväisen aloittelijaystävällisen
WH40k-KickOff 'turnauksen' 7.1.2017, Tatapen kerhotiloissa osoitteessa Hatanpäänvaltatie 40 F.
Tapahtuma toteutetaan vähintään 6:lla kenraalilla.

Ilmoittautuminen
Ilmoittautuminen tapahtuu maksamalla osallistumismaksu Tatapen tilille FI68 8330 0710 4586 09.
Tilisiirron viestiksi laitetaan "Tammikuu 40k Oma Nimi", saajaksi Tampereen Taktiikkapelaajat ry. Osallistumismaksun suuruus on 10e.
Laita lisäksi viesti tähän ketjuun "Oma Nimi". Tällä tavalla saamme pidettyä osallistujalistan mahdollisimman ajan tasalla.

Turnaus
Tavoitteenamme on toteuttaa aloittelijaystävällinen 40K turnaus Tampereella mahdollisimman pienellä osallistumiskynnyksellä.
Tapahtumassa pyritään eritoten yksinkertaisuuteen ja helppouteen. Pyydämmekin ottamaan tämän huomioon myös armeijan rakennuksessa.
Tarkoitus on päästä esittelemään armeijoita, fluffia ja rakentaa pohjaa tuleville tapahtumille.
Toiveena on saada kerättyä 40k pelaajien fiiliksiä ja mielenkiinnon kohteita harrastuksen pelilliseen puoleen liittyen ja rakentaa tämän tiedon pohjalta tulevaisuudessa houkuttelevia tapahtumia/kampanjoita/turnauksia.
Pyydämmekin, että otat mukaasi sen fluffikkaamman ja komeimman kokoonpanon esiteltäväksi.
Kyseessä ei ole kompetitiivinen yksilöturnaus, vaan yhteinen yritys herättää 40k harrastajakansa myös rennomman pelaamisen äärelle.

Vinkkejä ja vapaaehtoisia otetaan mielellään vastaan. Nostetaan yhdessä tampereen 40k pelaaminen ylös kellareista ja ulos eteisistä.

Yleistä turnauksesta ja käytetyistä miniatyyreistä
- Turnaukseen mahtuu 12 kenraalia. Osallistujat valitaan ilmoittautumisjärjestyksessä.
- Käytettävien figujen tulee olla mahdollisimman maalattuja ja erikoisaseistuksiltaan mahdollisimman wysiwyg-säännön mukaisia. Tämä tarkoittaa, että kaikkien kranaattien ja pistoolien ei välttämättä tarvitse näkyä figuista, mutta niiden optioneina ostettujen varusteiden, kuten spesiaaliaseiden, lähitaisteluaseiden ja esimerkiksi lippujen kylläkin. Proxyluontoiset tai selvästi keskeneräiset figut tulee jättää kotiin. Jos olet epävarma, ota yhteyttä järjestäjiin ja arvioidaan asia yhdessä.
- Voittaja on eniten pisteitä kerännyt pelaaja, mutta palkintoja jaetaan enemmän muista meriiteistä.

Tarina
osaa kertoa:
"Galaxin kylmässä pohjolassa tuivertaa warppimyrskyn tulet.
Myrskyn laitamilla sjaitsee pieni, selvästi levoton, planeetta,
jota kiertää kaksi, selvästi levollista, kuuta.

Imperiumin joukot ovat pyrkineet saamaan jalansijaa warppimyrskyn reunamilta jo vuosisatoja, mutta lähestymiskelpoiset planeetat ovat olleet harvassa. Planeetat joita on saattanut lähestyä ovat jäätyneet, palaneet tai runnoutuneet rakennuskelvottomiksi.
Imperiumin historioitsijat ennustavat myrskyn pyörteistä löytyvän planeetan, jonka pinnalle Horuksen läheisen ystävän, ja jälkeenpäin vihollisen ja haavoittajan, Eugen Tempan maalliset jäännökset olisivat haudattu. Imperiumin historioitsijat uskovat, että mikäli etäpesäke warppimyrskyn reunamille onnistuttaisiin saavuttamaan, niin ennemmin tai myöhemmin planeetta pilkahtaisi warppimyrskyn repeämistä sensorikantamalle ja kadonneen planeetan salaisuuksia päästäisiin raottamaan.

Viimeisimmän warppimyrskyennusteen mukaan pohjoisen myrskyn reunamilta löytyy pieni musta planeetta,
tunniste D4V:n, joka vaikuttaa runnoutuneesta ulkokuorestaan huolimatta olevan täysin väliinpitämätön ympärillään riehuvista warppituulista.
Täysin huolimatta ilmiön syystä tai aiheuttajasta Imperiumin pikatiedustelujoukot lähetettiin matkaan läheiseltä etäpesäkkeeltä.
Imperiumin pikajoukot olivat harjoittaneet itseään tätä hetkeä varten. Olisiko tämä vihdoinkin mahdollisuus rakentaa tiedusteluyksikkö warppimyrskyn reunamille?

Uutinen kiiri imperiumissa ja pikajoukkojen hätäinen toiminta huolestutti veljeskuntia, ja sisarkuntaa.
Temppeliritarien viimeisimmän kampanjan aikana löytyneestä reliikistä oli paljastunut, että Eugen oli jo 30-tuhat luvulla saastutettu kaaoksen voimien toimesta, eikä hänestä näin mitään haudattavaa olisi jäänytkään.

Huolestuneena uutisesta, ja selkeistä puutteista tiedustelussa, päättivät muutkin osallistua kampanjaan.
Miksi warppimyrsky ei vaikuta pieneen D4V:n planeettaan. Miten D4V:n kuut ovat selvinneet levollisina..."

Jäämme odottamaan lisätietoja warppimyrskyn laitamille.

Armeijanrakennus ja muut tarkennukset
- Pistemäärä on turnauksessa 1850
- Turnaus pelataan fluffikkailla Battle Forged -armeijoilla, mutta detachmentien määrää ei ole rajoitettu.
- Sallitut Detachmentit ovat Combined Arms Detachment, Allied Detachment, eri armeijoiden omat Detachmentit (kuten Inquisition ja Assassinit) sekä yksittäiset Formationit, mutta useita detachmenteja tai formationeja sisältävät "keräilykaaviot" kuten Gladius Strike Force ja Decurion jätetään kotiin.
- Kaikki Games Workshopin julkaisemat Codexit, Codex Supplementit sekä White Dwarf -lisärit ovat käytössä. Pelaajalla tulee olla mukanaan käyttämiensä Detachmentien säännöt.
- Forge World -yksiköt ovat sallittuja, jos niiden säännöt ovat kaikin osin ajan tasalla ja yhteensopivat nykysääntöjen kanssa. Kaikilla yksiköillä käytetään uusimpia sääntöjä.
- LoW, SuperHeavy ja Gargantuan -yksiköt ovat sallittuja vain poikkeus luvalla, joka myönetään mikäli armeijalista on muuten poikkeuksellisen heikko.
- Fortificationit on sallittu Fortification Networkeja lukuunottamatta.
- Warlord Traitit ovat käytössä, Mysteeriobjektiivit ja -maastot eivät.
- Käytetään perus Maelstrom of War korttipakkaa. (kortit 11-16 on Secure Objective 1-6, mikäli hallussasi on vain armeijaspesifi pakka -petri)
- Death From The Skies Dog Fight Phase & Air Superiority eivät ole käytössä.
- Imperial Space Marine ei ole käytössä.
- Shifting Worldscape ei ole käytössä, vaan re-rollataan.
- Invisibility, yksikköä vastaan tehdyt hyökkäykset lasketaan aina WS & BS 1
- Rerollable 2+ save = 2+, reroll 4+ (toivon mukaan tällaisia ei edes ole -petri)
- Fighter Ace -upgrade ei ole käytössä.
- Ongelmatilanteissa sovelletaan GW ja ETC FAQ:ta tai järkkärin linjausta. Kehoitamme kuitenkin pelaajia sopimaan säännöistä yhdessä ja ratkaisemaan epäselvät tilanteet nopan avulla.
- Tarkista vielä että kokoonpanosi painotus on enemmän kasuaali, kuin turnauskone.

Listanpalautus 4.1.
Turnauksen vapaamuotoisen kompin ja aloittelijaystävällisyyden vuoksi käymme listat vielä läpi ennen turnausta.
Läpikäynnissä kiinnitämme huomiota etenkin pelattavuuteen.
Toiveena on nähdä monipuolisia ja komeita armeijakokonaisuuksia fluffiin pohjaten (min/max kikkailun sijaan).
Ennen listan palauttamista suositetlen käymään oman kokoonpanon vielä läpi ajatuksella.
Tapahtuman hengenmukaisuutta voi listassaan arvioida seuraavilla kysymyksillä:
- "Ottaisinko tämän armeijalistan kilpailuhenkiseen turnaukseen?", jos vastaus on "kyllä", niin jätä lista laatikkoon odottamaan sellaista turnausta.
- "Pelaisinko itse mielelläni tätä listaa vastaan?", jos vastaus on "kyllä", niin lähetä lista osoitteeseen [email protected].
Laita lista suoraan sähköpostiviestiin, älä laita mukaan liitetiedostoja.
Yksiköiden vakiovarusteita ei tarvitse listata, vaan ainoastaan optiot ja upgradet.
Tarkastamme listat ja tulostamme niistä kullekin pelaajalle kopion, joka odottaa turnausaamuna pelipaikalla.
Tapahtuman hengen vastaiset tai virheelliset listat palautetaan osallistujalle muutoksia varten.
Pelaajien tulee palauttaa armeijalistansa ennakkoon viimeistään keskiviikkona 4. tammikuuta.

Maalauspisteet
Turnauksessa jaetaan pelipisteiden lisäksi myös maalauspisteitä. Maalausarvostelu suoritetaan tuomariston toimesta ruokatauon aikana, jolloin osallistujat jättävät armeijansa näytille paraatimuodostelmaan. Arvosteluun vaikuttavat esimerkiksi figujen maalausjälki, beissaus ja muut panostukset, kuten konversiot ja mahdolliset display-ratkaisut. Arvioissa kiinnitetään myös huomiota taustatarinaa vastaavaan toteutukseen ja "40K-henkisyyteen". Pisteitä jaetaan yhdestä viiteen seuraavin kriteerein:

1 piste: Figut lasketaan maalatuiksi ja niiden alustat on valmiiksi beissattu.
3 pistettä: Yhtenäinen kokonaisuus. Figuihin on panostettu ja joukot näyttävät valmiilta.
5 pistettä: Armeija kääntää katseita ja on raadin mielestä poikkeuksellinen ja erityisen näyttävä teos.

Skenaariot: Eternal war + Maelstrom of War
Tapahtumassa pelataan kolme peliä kukin eri vastustajaa vastaan. Ensimmäisen kierroksen peliparit arvotaan ja loput kierrokset paritetaan siten, että samoissa pisteissä olevat pelaajat pelaavat toisiaan vastaan. Tasapelistä kummatkin saavat 10 turnauspistettä.
Pelipisteiden erotus lasketaan suoraan turnauspisteisiin,
eli 10 pisteen erolla turnauspisteet jakautuu 20-0.

Skenaario I
Deployment: Dawn of War
Primary Missions: Emperor's Will (objektiivit 1 ja 6 arvoltaan 2 VP pelin lopuksi), Tactical Escalation
Secondary Missions: First Blood, Slay the Warlord ja Linebreaker

Skenaario II
Deployment: Vanguard Strike
Primary Missions: The Relic (3 VP pelin lopuksi), Spoils of War
Secondary Missions: First Blood, Slay the Warlord ja Linebreaker

Skenaario III
Deployment: Hammer & Anvil
Primary Missions: Crusade (6 objektiivia arvoltaan 1 VP pelin lopuksi), Contact Lost
Secondary Missions: First Blood, Slay the Warlord ja Linebreaker

- Tactical Objective -korttien pisteitä generoitaessa D3 lasketaan aina kahdeksi.
- Pelaaja ei saa suorittaa kahta samannumeroista Secure Objective -korttia saman vuoron aikana.
- Vuoron aikana saa suorittaa enintään kolme korttia.
- Recon-kortti ei ole käytössä.
- Maelstrom-kortin jota ei voi missään tapauksessa suorittaa saa discardata välittömästi sen nostettuaan ja nostaa uuden tilalle. Tehtävän täytyy olla mahdoton koko loppupelin ajan.


Pelin aloittaminen
1. Pelaajat sopivat miten mikäkin maastonkappale toimii.
2. Heitetään noppaa objektiivien asettamisesta, roll-offin voittanut pelaaja päättää kumpi pelaajista asettaa ensimmäisen objektiivimerkin.
3. Heitetään puolten valinnasta, roll-offin voittanut pelaaja valitsee deployment zonen.
4. Heitetään Warlord Traitit. Kohdan 3 roll-offin voittanut pelaaja aloittaa.
5. Heitetään Psychic Powerit. Kohdan 3 roll-offin voittanut pelaaja aloittaa.
6. Heitetään Night Fighting jos vähintään toinen pelaajista haluaa.
7. Heitetään aloitusheitto, voittaja päättää kumpi deployaa ensin. Ensin deployannut saa päättää kumpi saa ensimmäisen vuoron.
8. Deployment.
9. Infiltratorien deployment.
10. Päätös ensimmäisestä vuorosta.
11. Scout movet.
12. Seize the initiative.


Aikataulu
9:00 Ilmoittautuminen
9:30-13:00 Peli 1
13:00-14:00 Lounastauko
14:00-17:30 Peli 2
17:30-21:00 Peli 3
21:15 lopetus ja palkintoseremonia

Mikäli kaikki osallistujat ovat paikalla ja valmiina etuajassa jonkun kierroksen jälkeen, voidaan seuraava aloittaa näin halutessa jo ennen aikatauluun merkittyä aikaa.

Ota mukaan
- 40K-armeijat lisätarvikkeineen
Huom! Mikäli käytössäsi on esimerkiksi taikoja, varaudu visualisoimaan efektit selkeillä markkereilla.
- Numeroidut Objective Markerit
- Nopat, mitat, templatet ja sääntökirja
- Kaikkien armeijalistan yksiköiden säännöt
- Tarjotin tai levy, jolla onnistuu armeijan siirtely pöytien välillä
- Eväät tai rahaa kenttäruokailuun

Tervetuloa mukaan!

ILMOITTAUTUNEET
Maksu saapunut Lista valmis

1.Pyry Pukero
2. Lasse Toivonen
3. Jani Holkeri
4. Jarkko Syrjälä
5. Ville Kalliomäki
6. Samuli Ahokas
7. Ville Yli-Karhu
8. Klaus Lehto
9. Marko Hartikainen
10. Joonathan Suvanto
11. Olli Miettinen
12.

varalla: Petri Ahola

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa

Lähetetty: Pe 02.12.2016 20:59
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Mukaan ehdottomasti.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa

Lähetetty: Pe 02.12.2016 21:37
Kirjoittaja Kdeff
Waaagh Dugun ilmoittautuu mukaan !

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa

Lähetetty: Su 04.12.2016 13:22
Kirjoittaja luthorhussein
Ville Yli-Karhu

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (5/12)

Lähetetty: Su 18.12.2016 10:34
Kirjoittaja Tatape Ry
1 kenraali vielä mukaan ja tapahtuma järjestetään :)
Nyt kaikki kaverit ja kaverinkaverit läpi, jotka pelaa, onpelannu, tai saattais harkita pelaavansa 40k.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (5/12)

Lähetetty: Su 18.12.2016 11:13
Kirjoittaja WarMaker
Klaus Lehto mukaan

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (6/12)

Lähetetty: Su 18.12.2016 12:49
Kirjoittaja Riivio
Tässä kokoonpano, minkä voisi vielä laskea mukaan tapahtumaan
ja
listanpalautussähköpostiformaattiesimerkki:
viewtopic.php?f=7&t=115536&p=1381172#p1381172

-Petri

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (6/12)

Lähetetty: Su 18.12.2016 15:32
Kirjoittaja Paha-Samuli
Samuli Ahokas listoille.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (6/12)

Lähetetty: Su 18.12.2016 15:35
Kirjoittaja PvtRainer
Pukero Pyry ilmoittautuu.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (6/12)

Lähetetty: Su 18.12.2016 15:38
Kirjoittaja Lt_dot_com
Lasse Toivonen.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (9/12)

Lähetetty: Ma 19.12.2016 07:53
Kirjoittaja Lt_dot_com
Jani Holkeri myös mukaan.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (9/12)

Lähetetty: Ke 21.12.2016 11:24
Kirjoittaja Tatape Ry
Listoja saa toki lähettää tarkastettavaksi jo, ei tarvitse odottaa 4.1. asti :)
Ensimmäinen lista on jo hyväksytty mukaan!

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (9/12)

Lähetetty: Ke 21.12.2016 17:34
Kirjoittaja syrja
Kun näyttää aikataulut natsaavan. Niin lähdetääs kans päiväks Tampereelle. Jarkko Syrjälä mukaan. Makselen viel tän päivän aikana

EDIT: maksu lähti

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (10/12)

Lähetetty: To 22.12.2016 00:13
Kirjoittaja Boreas
Ville Kalliomäki ilmoittautuu mukaan.
Maksu lähetetty

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (11/12)

Lähetetty: To 22.12.2016 14:42
Kirjoittaja remanso
Joonathan Suvanto ilmoittautuu

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (12/12)

Lähetetty: Su 25.12.2016 23:03
Kirjoittaja syrja
Pari kysymystä tuli mieleen. Onko pelipaikan lähettyvillä parkkipaikkoja? Vai tarviiko turistien haahuilla ja varata aikaa sen etsimiseen? Julkastaanko hyväksytyt listat etukäteen?

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (12/12)

Lähetetty: Su 25.12.2016 23:16
Kirjoittaja Eöl the Dark Elf
syrja kirjoitti:Pari kysymystä tuli mieleen. Onko pelipaikan lähettyvillä parkkipaikkoja? Vai tarviiko turistien haahuilla ja varata aikaa sen etsimiseen? Julkastaanko hyväksytyt listat etukäteen?
Talon pihassa on runsaasti parkkipaikkoja.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (12/12)

Lähetetty: Ma 26.12.2016 07:52
Kirjoittaja Riivio
Listoja ei julkaista etukäteen.
Näin vältytään siltä efektiltä, että nohevimmat taktikot säätää listojaan viimeiselle minutille julkaistujen listojen pohjalta ;)
Arvostankin, jos lähetätte valmiit listat asap. Helpottaa mun hommia. Kiitos :)

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (12/12)

Lähetetty: Ke 28.12.2016 06:04
Kirjoittaja Lt_dot_com
Riivio kirjoitti:Listoja ei julkaista etukäteen.
Näin vältytään siltä efektiltä, että nohevimmat taktikot säätää listojaan viimeiselle minutille julkaistujen listojen pohjalta ;)
Arvostankin, jos lähetätte valmiit listat asap. Helpottaa mun hommia. Kiitos :)
Voihan lista julkaista heti kun kaikki ovat palauttaneet sen. Tai viimeistään 4.1. illalla.
Ei kukaan enää palauttamisen jälkeen voi listaansa muokkailla.

Re: 7.1. 40k-KickOff TaTaPen tiloissa (12/12)

Lähetetty: Ke 28.12.2016 11:33
Kirjoittaja syrja
Joo tuota kans tarkoitin, kun julkaisua kysyin.