Sivu 1/1
Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ti 15.08.2017 08:13
Kirjoittaja jsj
Tuossa eilen testailin mustalle pohjalle vallejon game color-maaleja mutta nämä maalithan ovat todella nestemäisiä ja varsinkin mustalle pohjalle peitto todella heikkoa (ja ovat tosiaan ihan game color-maaleja, eivät game air-värejä). Nopealla searchailulla olivat muutkin ilmeisesti ihmetelleet samaa, joten tästä nyt lisäkysymystä:
Minkä valmistajan maalit olisivat paksumpia kuin nämä vallejot ja mistä kannattaa ko. tuotteita tilailla?
Olisi tarkoitus drybrushailla mustan pohjamaalin päälle ja se ei kyllä tämmöisillä litkuilla onnistu :) Ysärillä käytössä oli miniature paintsin sekä citadelin maaleja ja ne olivat kyllä selkeästi paksumpaa tavaraa kuin nämä vallejo gamet vai muistanko vain väärin? Tottakai tietyt värit ovat peitoltaan aina heikkoja mustalle mutta nämä kyseiset tuntuvat enemmän washeilta kuin väreiltä.
Kiitoksia jo etukäteen!
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ti 15.08.2017 10:09
Kirjoittaja ile
Vallejon Game Colorien litkumaisuudesta on valitettu, ja itsekin olen empinyt sen suhteen. Sitten ostin, ja olen ollut ihan tyytyväinen.
Ootko ihan varmasti sekoitellut maalit kunnolla? Vallejon purkit ja nokat on sen muotoisia, että varsinainen pigmentti saattaa jäädä pohjalle ja tuutista tulee melkeinpä vettä.
Itse säilytän Vallejon purkkeja vaakatasossa tai ylösalaisin ja ravistelen hartaasti ennen käyttöä. Joskus täytyy tonkia pitkällä neulalla nokan läpi ja sekoitella, että saa pigmenttiä pensseliin. Tämä on tyypillisin vaiva kirkkaissa väreissä, esim. keltaisissa.
Tästä pienestä työläydestä huolimatta tykkään Vallejosta. Suuri etu on se, että maalit eivät kuivu purkkeihin. Itse kun maalaan pätkittäin ja vähän kerrallaan, GW:n purkit ovat osoittautuneet itselleni hirmuiseksi haaskaukseksi. Vallejot kestävät vuosia.
Jos mustan päälle haluaa kirkasta jälkeä nopeasti, on melkeinpä pakko pohjustaa mustan päälle jollakin välisävyllä. Itse käytän ruskeita lämpimien sävyjen pohjana, harmaita kylmien. Usein nämä keskitummat sävyt ovat myös peittävämpiä kuin vaaleat, joten mustuus lievenee jo yhdellä kerroksella. Sitten kirkkaammat värit eivät tarvitse niin montaa kerrosta.
Tarkoitus ei ole trivialisoida ongelmaasi. Siellähän voi olla oikeasti huonoja maaleja, tai kokonainen huono/vanhentunut erä. Mutta tällainen on oma kokemukseni Vallejon litkumaisuuden suhteen.
-ile
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ti 15.08.2017 10:29
Kirjoittaja techman
Joo käytän itse samaa kikkaa kuin ile. säilytän Vallejon purkkeja ylösalaisin ja ravistelen reilusti ennen käyttöä, muuten niistä tulee sellaista litkua, että joutuu maalaamaan 3-4 kerrosta ennenkuin saa pohjamaalin peittoon.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ti 15.08.2017 11:45
Kirjoittaja ookkeri
ile kirjoitti: Ti 15.08.2017 10:09
Tästä pienestä työläydestä huolimatta tykkään Vallejosta. Suuri etu on se, että maalit eivät kuivu purkkeihin. Itse kun maalaan pätkittäin ja vähän kerrallaan, GW:n purkit ovat osoittautuneet itselleni hirmuiseksi haaskaukseksi. Vallejot kestävät vuosia.
Itsehän tilasin toissapäivänä 50kpl 20ml ja 50kpl 30ml "tippapulloja" joihin olisi tarkoitus gw:n maalit siirtää. Washitkin ajattelin laittaa noihin 30ml pulloihin. Voisi harkita jonkinlaista sekoituskuulaakiin ei-washeihin. Jotkut technical paintit saavat huoletta jäädä niihin gw:n purnukoihin (ryza rust tulee ekana mieleen). Voi vähän helpottaa elämää mm. lahmian mediumin käytössä kun voi annostella tipoittain.
Purkkien kylkeen ajattelin printata pienet paperilappuset. Ideana olisi värikoodata esim. punaisella lapulla kaikki washit jne jotta ne erottaa helposti (en jaksanut alkaa tilailemaan erivärisiä korkkeja, ainakaan vielä). Lopulta läpinäkyvällä teipillä 2 kierrosta ympärille ja ei tarvitse vuosiin välittää siitäkään.
Pääsee samalla vähän ohentelemaan maaleja kun purkeista yrittää suurimman osan tavarasta saada ulos. Myöskin helpottuu maalien säilöminen kun jää vaan yhden halkaisijan purnukoita (ennen gw ja vallejo). Pitää vaan jokaiseen maaliin tehdä merkintä siihen kohtaan, jossa pitää tilata uusi purkki gw:ltä täytteeksi. Helpottuu muuten samalla omien sekoitustenkin tekeminen kun voi tarkkaan annostella toiseen purkkiin minkä verta mitäkin laittaa (ja olisi pitänyt varmaan tilata vielä enemmän noita tyhjiä purkkeja jotta voisi tietyt korostussävyt tehdä valmiiksi layeröintiä varten).
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ke 16.08.2017 11:38
Kirjoittaja jsj
Eilen testailin tuota ravistamista ja kyllä sillä sai laadun huomattavasti paremmaksi, mutta ravistella sai todella tunteella - kiitos ilelle vinkistä!
Aika nestemäinen tuo mielestäni silti on, jopa tuon neulalla kaivamisen jälkeen, joten jos jollain on suositella selkeästi paksumpaa maalivaihtoehtoa niin mielelläni testaisin nekin.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ke 16.08.2017 11:53
Kirjoittaja JuhoL
Citadelin maalit ovat ainakin hieman paksumpia, mutta joka tapauksessa suosittelisin vetämään monta ohutta kerrosta kuin vähemmän paksuja kerroksia :) Esimerkiksi keltainan ja punainen on sellaisia joita pitää mustan pohjamaalin päälle maalata useampi kerros ennen kuin peittää mitään. Mitä dryburshaamiseen tulee niin itselläni sekin kyllä luonnistuu ohuillakin maaleilla, tarvitsee vaan tarpeeksi paljon kuivattaa pensseliä ennen sutimista.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ke 16.08.2017 17:20
Kirjoittaja hmh
Kannattaa kokeilla Citadelin maaleja. Omien kokemusten perusteella Citadelin punaiset, keltaiset ja vihreät maalit ovat ylivertaisia Game Coloriin verrattuna. Etenkin base-maaleissa (mephiston red, khorne red, averland sunset, jne.) peitto on erinomainen reilusti ohennettunakin (käytän märkäpalettia). Citadelin maalit eivät myöskään separoidu yhtä helposti kuin Game Color. Citadelin purkit ovat huonoja, mutta maalit säilyvät kohtuullisesti, kun aika ajoin puhdistaa kannen urat.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: To 17.08.2017 09:50
Kirjoittaja Relic
Vallejon Gamecoloreissa on joitakin todella "vetisiä" maaleja, mutta pääsääntöisesti kunnon ravistelu auttaa. Itse käytän pääasiassa Model coloria ja ne on todella peittäviä ja laadukkaita. Muutenkin pidän niiden "realistisemmasta" värimaailmasta.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: To 17.08.2017 10:12
Kirjoittaja smaxx
Mulla on heikkoja kokemuksia lähinnä jostain kirkkaista perusväreistä, tyyliin kirkkaan keltainen, oranssi tai vihreä. Kaikki kuraisemmat sävyt, mitä tulee kuitenkin enimmäkseen käytettyä on huomattavasti peittävämpää. Keltaiset on aika kehnoja, mutta siellä auttaa kun vähän sekoittaa valkoista joukkoon, ja käyttää jotain vähän paksumpaa keltaista (filthy brown esim) ekana kerroksena.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: To 17.08.2017 11:04
Kirjoittaja ile
Vallejon Game Color linjastoissa on myös Primer-värejä, jotka ovat todella paksuja. Jää pensselinjäljet ukon pintaan, jos ei ole varovainen ja vähän ohenna maalia. Niitäkin sävyjä oli toista kymmentä. Eli jos haluaa välttämättä maalata tosi paksuilla maaleilla, Vallejo kyllä auttaa perusväreissä pitkälle.
Citadelin peittävämpiin maaleihin (mikä nimitys näillä nyt olikaan) voi päästä sillä, että sekoittaa keskenään Vallejon samansävyistä litkumpaa ja paksumpaa maalia. Sillä laillahan ne Citadelinkin peittomaalit on tehty. Sekoittelevalle ja blendailevalle maalarille ei mikään ongelma, mutta jos haluaa maalata suoraan purkista, tämä tietenkin on merkittävä miinus maalien käytettävyyden suhteen.
Citadelin maalit on hyviä, jos ehtii käyttää purkit edes puoliksi ennen kuin ne kuivuvat. (Tai osaa pitää niistä huolta paremmin kuin minä!) Jos Vallejo tuottaa huonoja kokemuksia, ei ehkä kannata miettiä liikaa, vaan ostaa kiltisti Citadelin maalit siitä viereisestä hyllystä.
Tosi hyviä, runsaspigmenttisiä maaleja löytyy ainakin Privateer Pressin Formula P3-linjastosta. Nämä ovat hiukan kalliimpia, mutta mielestäni lyövät laudalta Citadelit ja Vallejot. Itse en ole niin hyvä maalari, että oikeasti tarvitsisin näitä jalompia maaleja, mutta siinä on hyvä vaihtoehto peittävyyden kannalta.
Taiteilijakaupoista, ulkomailta ja netistä löytyy sitten pari-kolme muuta maalilinjastoa figuille, sekä akryyliä että öljypohjaista. En ole testannut. Ilmeisesti pikkufirmojen erikoisemmat maalit ovat pääasiassa taidokkaimmille maalareille suunnattuja. Yleensä oletuksena on, että halutaan maalata useampi layeri, eli maalit tulevat purkista varsin ohuina.
Jos mikään moderni ei tunnut tarpeeksi paksulta, voi palata kultaiselle 80-luvulle ja maalata Revellin/Humbrolin öljypohjaisilla maaleilla. Pitää varoa, ettei tule impattua samalla. :)
-ile
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ti 22.08.2017 14:58
Kirjoittaja Josku
Tervehdys,
Game ja Model coloreissa tuppaa tosiaan olemaan vaikeuksia saada maali kunnolla sekaisin jos pigmentti pääsee erottautumaan pohjalle. Edestakaisin ravistelu lähinnä siirtää pigmenttikakkua pullon päästä toiseen.
Hankin äskettäin tällaisen apuvälineen ja on osoittautunut kullan arvoiseksi.
http://www.ebay.co.uk/itm/Norpro-Deluxe ... SwUp1Y48OF
Vallejon kanssa tuo suora valkoinen sekoitustikku on erinomainen - mahtuu täydellisesti Vallejo purkkiin ja "siivet" leviävät keskipakoisvoimalla sivuille. Sekoitin on muovia, eli pullon vahingoittumisesta ei tarvitse huolehtia. Maali on hetkessä tasaisesti sekaisin.
Maalauksen jälkeen tuolla sekoittaa vielä cocktailitkin :P
Muutaman euron sijoitus, mutta moninkertainen hyöty. Toimii varmasti myös Citadel/Tamiya/Lifecolor tms kanssa yhtä hyvin.
T: Johannes
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ti 22.08.2017 15:09
Kirjoittaja ile
Nyt on hifiä!
Shampanjavispiläkamaa tosiharrastajille. :)
-ile
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ke 23.08.2017 08:28
Kirjoittaja Tom_Gore
Kiitos vinkistä! Reilusti alle kympin postikuluineen niin pitäähän tuota ehdottomasti kokeilla.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ke 23.08.2017 14:07
Kirjoittaja Yen
Vallejolla on myös Game Color -linjassa
Extra Opaque -sarja, jonka on "erityisen peittävää". Itellä on ihan hyvät kokemukset niistä.
Re: Peittävämmät & paksummat maalit
Lähetetty: Ke 23.08.2017 21:12
Kirjoittaja Ayamari.Makuro
Samaa komppaan noitten vallejo game colorien suhteen. Osaa saa ravistella oikein kunnolla et se tulee "oikean" paksusena pihalle. Just ostin moon yellow nimistä ja samaa manasin kun niin litkua ettei saanu drybrushattua. Noh raivo runkkaus siihenki autto.