Alue muutettu Adeptus Titanicus alueeksi
Lähetetty: Su 14.10.2018 23:38
Tälle alueelle ei ole tullut neljään vuoteen viestejä, joten nimesin tämän uudelleen AT alueeksi.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
https://www.sotavasara.net/keskustelu/viewtopic.php?t=119270
En ymmärrä mitä tarkoitat?
Ymmärtäisin paremmin, että Epic-alue jotenkin jaettaisiin tai uudelleennimettäisiin Adeptus Titanicuksen kanssa - se on kuitenkin suoraa jatkumoa vanhaan epic- ja titaanitaisteluun. Sen sijaan Aeronauta Imperialis, joka ei mitenkään liity Adeptus Titanicukseen, uudelleen nimetään ihan toisen pelin alueeksi, mutta siellä kelluu nyt nämä vanhat Aero-ketjut kuitenkin oikein mihinkään liittymättä... Menee vähän sekavaksi. Arkistoon ehkä koko alueen voi laittaa tarpeettomana, tai ainakin nuo ketjut.Matti Niemelä kirjoitti: Ma 15.10.2018 10:00En ymmärrä mitä tarkoitat?
Vai siis meinaatko sitä ettei AT ole varsinaisesti Specialist Games peli (onko SG:tä edes enää) vaan että se on normi GW peli?
Tän olis tietty voinut kirjottaa vaikka tohon ekaan viestiin :DLaava kirjoitti: Ma 15.10.2018 10:21 Ymmärtäisin paremmin, että Epic-alue jotenkin jaettaisiin tai uudelleennimettäisiin Adeptus Titanicuksen kanssa - se on kuitenkin suoraa jatkumoa vanhaan epic- ja titaanitaisteluun. Sen sijaan Aeronauta Imperialis, joka ei mitenkään liity Adeptus Titanicukseen, uudelleen nimetään ihan toisen pelin alueeksi, mutta siellä kelluu nyt nämä vanhat Aero-ketjut kuitenkin oikein mihinkään liittymättä... Menee vähän sekavaksi. Arkistoon ehkä koko alueen voi laittaa tarpeettomana, tai ainakin nuo ketjut.
Mutta ehkä parasta olisi kuitenkin pistää Epic ja AT samalle osastolle?
Toisaalta epic ja AT on kuiteskin aihealueeltaan aikalailla eroa. Joo molemmissa on titaaneja mutta epicissä on kaikkea muutakin samalla kun titaanien säännöt eivät ole läheskään yhtä detaljoidut. Jos epic uudelleennimetään AT:ksi niin onko sitten selkeätä että siellä on myös epic keskustelu sallittua(tosin aktiivisuus on mitä on...). Ja siinä ihme skenaariossa että epic keskustelu ja AT keskustelu heräisi henkiin olisiko liian sekavaa kun kahden täysin eri pelin keskusteluja on siellä.Laava kirjoitti: Ma 15.10.2018 10:21
Ymmärtäisin paremmin, että Epic-alue jotenkin jaettaisiin tai uudelleennimettäisiin Adeptus Titanicuksen kanssa - se on kuitenkin suoraa jatkumoa vanhaan epic- ja titaanitaisteluun. Sen sijaan Aeronauta Imperialis, joka ei mitenkään liity Adeptus Titanicukseen, uudelleen nimetään ihan toisen pelin alueeksi, mutta siellä kelluu nyt nämä vanhat Aero-ketjut kuitenkin oikein mihinkään liittymättä... Menee vähän sekavaksi. Arkistoon ehkä koko alueen voi laittaa tarpeettomana, tai ainakin nuo ketjut.
Mutta ehkä parasta olisi kuitenkin pistää Epic ja AT samalle osastolle?
Ei tuohon kellon aikaan ja mobiililaitteella kirjoitellessa ajatellut niin pitkälle. :DMatti Niemelä kirjoitti: Ma 15.10.2018 12:05 Tän olis tietty voinut kirjottaa vaikka tohon ekaan viestiin :D
Kannattaisin yhtä aihealuetta Epicille ja AT:lle, ja tagilla erottelee ketjut oikeaan peliin - samaahan käytetään jo fantasiapelien alueella. Epic ja AT kuitenkin ovat historiallisestikin jo lähellä toisiaan, vaikka uusi AT ei Epicin viimeistä muotoa enää juuri miltään osalta muistuttaisikaan.tneva82 kirjoitti: Ma 15.10.2018 12:19 Toisaalta epic ja AT on kuiteskin aihealueeltaan aikalailla eroa. Joo molemmissa on titaaneja mutta epicissä on kaikkea muutakin samalla kun titaanien säännöt eivät ole läheskään yhtä detaljoidut. Jos epic uudelleennimetään AT:ksi niin onko sitten selkeätä että siellä on myös epic keskustelu sallittua(tosin aktiivisuus on mitä on...). Ja siinä ihme skenaariossa että epic keskustelu ja AT keskustelu heräisi henkiin olisiko liian sekavaa kun kahden täysin eri pelin keskusteluja on siellä.
Toki herää kysymys tarvitaanko SG peleille kaikille omaansa kun keskustelun aktiviisus on mitä on vai riittäisikö yksi ryhmä ja viesti tagit kylliksi.