Sivu 1/1

Magnetisointi

Lähetetty: Ti 16.06.2020 02:53
Kirjoittaja Nightderanger
Mikä luotettava suositeltava valmistaja tuottaa magneettimattoa movement traylle?

Re: Magnetisointi

Lähetetty: Ti 16.06.2020 08:03
Kirjoittaja tneva82
Nightderanger kirjoitti: Ti 16.06.2020 02:53 Mikä luotettava suositeltava valmistaja tuottaa magneettimattoa movement traylle?
Tuota en tiedä tosin amazonista/ebaysta voisi katsella. Toinen vaihtoehto olisi pieni metallilevy traylle(tai tee tray metallilevystä) ja magneetit basejen pohjaan. Käytän tuota itse kuljetukseen.

Re: Magnetisointi

Lähetetty: Ti 16.06.2020 10:53
Kirjoittaja Vader
Nightderanger kirjoitti: Ti 16.06.2020 02:53 Mikä luotettava suositeltava valmistaja tuottaa magneettimattoa movement traylle?
Mä olen täältä nyt tilannut pari kertaa. Sally 4th, toiminut luotettavasti ja suositeltavasti.

https://wargamesbuildings.co.uk/epages/ ... etic+sheet

Re: Magnetisointi

Lähetetty: Ti 16.06.2020 11:14
Kirjoittaja Shemeika
Nightderanger kirjoitti: Ti 16.06.2020 02:53 Mikä luotettava suositeltava valmistaja tuottaa magneettimattoa movement traylle?
Amazonista tilasin tuota 90 g/cm² 2 mm vahvoja magneettiarkkeja. Tulivat parissa viikossa ennen tautia.

https://www.amazon.de/first4magnets-F4M ... en&sr=8-88

Liimasin oman AoS Nighthaunt armeijan baseihin M6 korialuslevyt (leveät metalliprikat siis) ja kaikki pysyvät melko hyvin magneettiarkeissa kiinni. Eivät niin hyvin kuin pysyisivät neodyymimagneetilla, mutta ylösalaisin voi roikottaa kaikkia muita, paitsi Black Coachia. Esim perus ratsuväkikokoluokkaan (Hexwraithit) riittää yksi prikka pohjaan hyvin. Isompiin figuihin liimaa pari prikkaa niin tarttuu heti tuplasti enemmän kiinni (esim. Lady olynder, Reiknor ja Kurdoss Valentian).

Tykkään tuosta kun itse figuissa ei ole magneettia, niin ei tilanne eskaloidu kesken taistelun muiden figujen kanssa. Niin ja omat figut ovat kaikki muovia, metalli painaa niin paljon enemmän etten usko niiden pysyvän enää ainakaan tuossa arkissa. Vaatisi jo sitten neodyymiarkin ainakin

Re: Magnetisointi

Lähetetty: Ti 16.06.2020 14:55
Kirjoittaja tneva82
Shemeika kirjoitti: Ti 16.06.2020 11:14 Tykkään tuosta kun itse figuissa ei ole magneettia, niin ei tilanne eskaloidu kesken taistelun muiden figujen kanssa. Niin ja omat figut ovat kaikki muovia, metalli painaa niin paljon enemmän etten usko niiden pysyvän enää ainakaan tuossa arkissa. Vaatisi jo sitten neodyymiarkin ainakin
Itsellä on magneetit baseissa eikä ainakaan tähän mennessä mikään ole reagoinut toiseen. Ennenkuin lähdin tuohon prosessiin testasin tuota etukäteen.

Ja näillä metallifigutkin pysyvät ylösalaisin. 4mmx2mm magneeteilla pysyy metallinen gandalf ratsulla ja tiedän aikaisemmasta että jopa warmachinen warjackit metallisena pysyy kun valitsee sopivan kokoisen magneetin(noin painavilla ongelmaksi itseasiassa muodostuu basen ja magneetin/metallinpalan välinen sidos...)

Re: Magnetisointi

Lähetetty: Ti 16.06.2020 15:09
Kirjoittaja MAnkka
Itse olen käyttänyt tätä alustoissa: http://www.greenstuffworld.com/en/magne ... rafts.html

Sopivan kokoiset neodyymi-magneetit figujen basen pohjaan, niin pysyy painavampikin figu alustassa.