Sivu 1/2

[Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 16:45
Kirjoittaja Antarctica
Tampereella Bar & Cafe Lategamessa (Kuninkaankatu 19) järjestetään lauantaina 15.4.2023 Warhammer Fantasy Battlen 6 editionin turnaus.
Ilmoittautua voi vastaamalla tähän threadiin (oma nimi ja armeija jolla pelaa). Turnaus on osa valtakunnallista 6-edikan vuoden 2023 turnaussarjaa mutta osallistua saa vaikka turnaussarja ei muuten kiinnostaisikaan.

- paikkoja 20 pelaajalle.
- Sääntöinä 6. editio Chronicles 2004:ssä tulleilla erratoilla, FAQilla ja samaisesta kirjasta löytyvillä päivitetyillä loreilla ja kahdella poikkeuksella jotka löytyvät alempaa.
- Special characterit eivät ole sallittuja.
- Sallittuja ovat kaikki armeijakirjat, kaikki GW:n virallisiksi julkaisun yhteydessä ilmoittamat vaihtoehtoiset armeijalistat joita White Dwarfissa tai muissa yhteyksissä julkaistiin joita ei myöhemmin korvattu. Esim. kaikki Storm of Chaos-listat ja delffien City Garrison ovat siis hyväksyttyjä. Skavenien Hell Pit-armeija esimerkiksi taas ei. Vain Chaos Dwarfit pelaavat Ravening Hordes-listalla koska muihin tuli päivitys. Myös kaikki preview-listat ovat kielletty koska ne korvattiin virallisilla armeijakirjoilla. Dogs of War-yksiköt ovat sallittuja. Kääpiöt saavat käyttää kumpaa tahansa kirjaa. Mikäli on epäselvää onko joku lista tai yksikkö sallittu, saa kysyä.
Rhinox Cavalry on sallittu WD 309:n säännöillä.
- Armeijoiden koko 2000 pistettä. Proxyttaa saa järjen rajoissa.
- Paperinen armeijalista. (listoja ei kerätä, mutta pelaajalla on oltava mukana lista)
- Deployment on faban tyyliin salainen, eli alussa ei käydä armeijoita läpi / armeijansa saa deployata piilosta. Kun unit laitetaan kentälle, sen näkyvät varusteet kerrotaan.
- Turnaus on ilmainen, joten sen kummempia palkintoja ei ole. Kunniaa ja cup-pisteitä on toki jaossa.
- Paikka on pelikahvila, jossa tarjoillaan myös alkoholia. Alaikäiset voivat kuitenkin osallistua turnaukseen ja he voivat oleskella paikalla turnauksen keston ajan.
- Suurin osa tilasta on varattu turnausta varten, mutta paikalla on varmasti muitakin kahvilan asiakkaita, joten käyttäydytään niin ettemme karkoita muita. :)
- Late Gamesta saa ruokaa ja juomaa. Paikka sijaitsee Tampereen keskustassa eli lähellä on muitakin ruokapaikkoja.
- Hätätilanteessa: auto hajosi/en löydä paikalle yms. voi soittaa 0400 565696 Juha Vanhatupa.

Muutokset sääntökirjaan nähden:
1) Yksiköstä saa puolet pisteistä mikäli se on tasan puolessa alkuperäisistä woundeistaan pelin lopussa. Kirja vaatii, että pitäisi olla alle puolissa että saisi mitään pisteitä. Yksikkö siis laajimmassa mahdollisessa merkityksessään, sankarit, monsterit, yms. siis myös.
2) Yksiköt joiden unit strength on alle 5 eivät vaikuta mitenkään pöydänneljänneksiin. Näillä ei siis pysty estämäänkään neljänneksen saamista haltuunsa.

AIKATAULU
9:30 ovet auki ja paritus.
10:00 ensimmäinen kierros.
13:00 ruokatauko ja hienoimman armeijan äänestys.
13:45 toinen kierros.
16:45-17:00 tauko
17:00 kolmas kierros.
20:00 lopettelu.

Pisteet lasketaan 6-laitoksen sääntökirjasta löytyvän taulukon mukaan lukuunottamatta skenaarioiden säännöissä lueteltuja poikkeuksia. Pisteet:
Massacre 20
Solid victory 17
Minor victory 13
Draw 10
Minor loss 7
Major loss 3
Massacre loss 0

Skenaariot:
Kierros 1: Pitched Battle 
(ei erikoissääntöjä, normaalit kuusi vuoroa)

Kierros 2: Flank Attack
Pelin alussa, viimeistään ennen puolten valintaa pitää pelaajilla olla armeijalistaan merkattuna mitkä joukot koukkaavat. Koukkuosastoon on pakko laittaa ainakin 300 pisteen edestä joukkoja, maksimissaan 600p. Yhden sankarin on oltava koukkuosaston mukana. Jos armeijassa ei ole kahta sankaria tai sellainen ei mahdu pisterajaan edes yksin, ei koukkuosastossa ole sankaria. Kenraalin on oltava pääarmeijan mukana. Sen jälkeen kun on deployattu ja päätetty kumpi aloittaa pelin, saa pelaaja joka ei aloita päättää kummasta neutraalista pöydänlaidasta hänen joukkonsa tulee saapumaan. Aloittavan pelaajan koukkaajat tulevat sitten siitä vielä vapaasta kentänlaidasta. Toisen vuoron liikevuorolla koukkaajat saapuvat. Yksiköt tulevat minne tahansa kohtaan neutraalia laitaa. Joukot tulevat kuin olisivat pursuitanneet itsensä ulos viime vuorolla, eli eivät voi sillä vuorolla chargata, mutta voivat liikkua normaalisti. Muutoin taistellaan ja pisteet lasketaan normaalisti. Pelin pituus on normaalit kuusi vuoroa. Armeijoiden välissä on 24’ ja kentän reunoilla 12’, jonne ei saa deployata pääarmeijaa. (sääntökirjan sivu 205 havainnollistaa tätä)

Kierros 3: Capture
Skenariossa pelaajat pyrkivät hallitsemaan pöydän keskellä olevaa objektiiviä (yleensä kukkula). Pelin lopussa pelaaja jonka yksikkö on lähempänä objektiiviä saa 500 ylimääräistä victory pointtia. Yksiköllä pitää olla ainakin unit strength 5 jotta se voi hallita objektiiviä. Mikäli kummallakaan pelaajalla ei pelin lopussa ole yksikköä 6 tuuman sisällä objektiivistä, kumpikaan pelaaja ei saa ylimääräisiä pisteitä hallinnasta. Mikäli kummallakin pelaajalla on yksiköt yhtä lähellä (esim kohteena on kukkula ja molemmilla pelaajilla on yksikkö sen päällä), pelaaja jonka yksikön unit strenght on ainakin tuplasti isompi kuin vastustajalla hallitsee objektiiviä. Mikäli yksiköt ovat suurin piirtein samankokoisia, kumpikaan ei silloin hallitse objektiivia. Kentänneljänneksistä ei saa pisteitä, mutta tapoista, lipuista, jne saa pisteitä normaalisti. Armeijoiden välissä on normaalin capture-skenaarion 18’ väli. Pelattavien vuorojen määrä: neljännen vuoron lopussa 2+:lla pelataan viides vuoro. Viidennen lopussa 4+:lla kuudes vuoro. Kuudennen lopussa peli päättyy viimeistään.
Skenaarion objektiivi sijaitsee erittäin näkyvällä paikalla ja objektiivin alueella 6’ oleviin yksikköihin ampuessa saa +1 bonuksen osumiseen.

Pisteiden lasku:

Pelaajat laitetaan järjestykseen joka kierroksen jälkeen seuraavilla kriteereillä, kriteerit tässä järjestyksessä:
1. Saavutetut turnauspisteet peleissä
2. Tasapisteissä olevien pelaajien keskinäisen ottelun tulos, mikäli pelanneet keskenään
3. Enemmän pisteitä kiinni core-yksiköissä
4. Vähemmän pisteitä kiinni charactereissa

Ensimmäisen kierroksen parit arvotaan (vältämme vakipelaajaparien osumista toisiansa vastaan). Tämän jälkeen mennään swissillä kuten yleensä turnauksissa. Samaa pelaajaa vastaan ei pelata kahdesti.

Turnaukseen mahtuu mukaan 20 pelaajaa. Ilmoittautuminen tähän ketjuun pistämällä nimi ja armeija.

1. Joona Kröger - Chaos
2. Ville Kaukoranta - Lizardmen
3. Janne Laurila - Skaven
4. Antte Kaija - Dark Elves
5. Marja Uppa - Vampire Counts
6. Saku Uppa - Chaos
7. Sami Sipiläinen - Skaven
8. Jussi Tuurinkoski - Wood Elves
9. Eetu Hämäläinen - Chaos Dwarfs (?)
10. E.Volanen - Chaos / Empire
11. Vesa Kauhajärvi - Dark Elves
12. Anttu Kaipainen - Lizardmen
13. Maxim Tuovinen - Vampire Counts
14. Jim Hämäläinen - Tomb Kings
15. Pauli Taimi - Dark Elves
16. Luukas Jaakkola - Chaos
17. Lilja Höijer - Vampire Counts
18 Tor-Erik Nygård - Empire tai Dogs of War
19. Ari Sintonen - Dwarfs

Järjestäjä varalla jos pariton määrä: Juha Vanhatupa

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 16:48
Kirjoittaja rekulaattori
Lauri Harju lähtee mukaan skavenilla

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 16:49
Kirjoittaja ZyDec0
Jussi Tuurinkoski ja Bretonnia tai Wood Elves, tarkentuu myöhemmin

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 16:51
Kirjoittaja Valkosipuli
Eetu Hämäläinen mukaan todennäköisesti Chaos Dwarfeilla

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 16:55
Kirjoittaja Necromancer
Saku Uppa Chaos
Marja Uppa Vampiret

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 17:14
Kirjoittaja goblin
E.Volanen mukaan joko kaaos tai empire.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 18:31
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
Marko Hartikainen - Bretonnia

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 17.02.2023 18:34
Kirjoittaja Nightderanger
Vesa Kauhajärvi mukaan. Armeija ei vielä tiedossa.

Edit: Armeija ei vieläkään tiedossa mutta ei ole Vampire Counts tai Chaos.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ti 28.02.2023 16:55
Kirjoittaja touchthesky
Maxim Tuovinen mukaan. Armeijana VC.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ti 28.02.2023 21:37
Kirjoittaja St. Jimmy
Jim Hämäläinen - Tomb Kings

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ke 01.03.2023 10:51
Kirjoittaja Luukas J
Ilmoittaudun varalle, kun en tiedä varmasti pääsenkö.

Ja armeijana Chaos.

Luukas Jaakkola

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ke 08.03.2023 17:43
Kirjoittaja Valerána
Ilmoittaudun mukaan turnaukseen. Wood elf armeija.

T: Merja Uschanov

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Pe 10.03.2023 14:05
Kirjoittaja ScionOfNaggaroth
Pauli Taimi - Dark Elves

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ma 13.03.2023 09:49
Kirjoittaja Luukas J
Luukas J kirjoitti: Ke 01.03.2023 10:51 Ilmoittaudun varalle, kun en tiedä varmasti pääsenkö.

Ja armeijana Chaos.

Luukas Jaakkola
Mut voi laittaa listoille.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ke 15.03.2023 16:27
Kirjoittaja Tyrisalthan
Pistetään Joona Krögerin armeijaksi Chaos.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ke 15.03.2023 22:35
Kirjoittaja Lege
Kuukausi jäljellä, enkä ole saanut yhtä projektia paljoa eteenpäin, niin pistetään Antte Kaijan armeijaksi Dark Elves.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Ke 15.03.2023 22:47
Kirjoittaja ZyDec0
Lukitaan vastaus, Jussi Tuurinkoski - Wood Elves

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: Su 19.03.2023 10:46
Kirjoittaja Necromancer
Lilja Höijer mukaan vampyyreillä

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: To 23.03.2023 14:45
Kirjoittaja Tyrisalthan
Olisiko Vesalla ja Samilla jo armeijat mietittynä?

Kun nyt lukitsee armeijan, niin ehtii vielä tuunaamaan listan kuntoon, ja kenties vähän maalaamaan kyseiseen armeijaan täydennyksiäkin. Jos jää jähmimään valinnan kanssa, jää sit kaikki viime tinkaan ja lähdettyä sillä vanhalla millä aina ennenkin.

Re: [Warhammer 6th ed] Tuisko Cup 2000p Turnaus 15.4.

Lähetetty: To 23.03.2023 15:31
Kirjoittaja Nightderanger
EDIT: Dark Elffit tulossa.