Sivu 1/1

primarchien löytöjärjestys

Lähetetty: To 04.09.2003 18:42
Kirjoittaja tneva82
Eli. Horus löydettiin ensimmäiseksi, Alpharius viimeiseksi. Onko missään mitään tietoa missä järjestyksessä loput löydettiin? IA artikkeleista oli muutamia vihjeitä(joku pistettiin toisen opetukseen esim) mutta enpä usko että kattavaa järjestystä niistä saa. Onko esim toisen laitoksen fluffissa otettu enemmän kantaa tuohon?

Lähetetty: Pe 12.09.2003 10:04
Kirjoittaja GreenOwl2
Alphariusta ei löydette viimekseks koska kahta ei vielä ees löydetty :)

Lähetetty: Ma 15.09.2003 10:14
Kirjoittaja tneva82
GreenOwl2 kirjoitti:Alphariusta ei löydette viimekseks koska kahta ei vielä ees löydetty :)
Lukaseppa Alpha Legion fluffipätkä. Siellä Horus nauroi koska tiesi löytäneensä VIIMEISEN primarchin. Eli oli Alpharius viimeinen ja herättää kysymyksiä kahdesta puuttuvasta legioonasta(ja josta esitin tuumailuja aikoja sitten).

Lähetetty: Ma 15.09.2003 11:31
Kirjoittaja ankara halla
GreenOwl2 kirjoitti:Alphariusta ei löydette viimekseks koska kahta ei vielä ees löydetty :)
Kyllä kaikki löydettiin. Tiedot heistä ja heidän legioonistaaan vain poistettiin tuntemattomasta syystä Horuksen kapinan jälkeen.

Lähetetty: Ma 15.09.2003 11:45
Kirjoittaja tneva82
ankara halla kirjoitti: Kyllä kaikki löydettiin. Tiedot heistä ja heidän legioonistaaan vain poistettiin tuntemattomasta syystä Horuksen kapinan jälkeen.
Jos heitä edes oli olemassakaan :D Saattoihan olla että 20 onkin vain datavirhe ja niitä olikin alunperin vain 18...Helpompi selitys se on verrattuna kahden legioonan poistaminen KAIKISTA merkinnöistä...

Lähetetty: Ma 15.09.2003 14:20
Kirjoittaja GreenOwl2
oletko uhnohtanut että joka paikassa mainitaan kans ja uskon että mahdollisesti kahta ei ehkä ole löydetty se miks heidät olisi poistettu mikä voisi olla sellainen rikos kun chaos legiioniakaan ei poistettu
uskon että heitä ei ole löydetty

Lähetetty: Ma 15.09.2003 16:56
Kirjoittaja tneva82
GreenOwl2 kirjoitti:oletko uhnohtanut että joka paikassa mainitaan kans
Joka paikassa? Marine legioonien listassa ja siinä se. Missään muualla ei ole mainintoja kyseisistä legioonista. Eli joko niitä ei koskaan ollut tai ne löydettiin ja tuhottiin. Kaikki Primarchit löydettiin. Siitä on todisteita. Sen sijaan ei ole todisteita että ne kaksi legioona koskaan edes perustettiin ne.

Re: primarchien löytöjärjestys

Lähetetty: Pe 19.09.2003 18:45
Kirjoittaja Samsson
tneva82 kirjoitti:Horus löydettiin ensimmäiseksi...
Eikös Primarchit löytynyt siinä järjestyksessä kuin chapteritkin perustettiin?! Taitaapa tulla Fluff Bible lueskelut taas... :roll:

Lähetetty: Su 21.09.2003 19:23
Kirjoittaja Tybraal
No ainakin Chapterit perustettiin tässä järjestyksessä:
(Huom. ilmeisesti vaikka Horus löydettiin ensimmäisenä, ei Luna Wolffeja perustettu ensimmäisenä, vaan Horus taisteli Keisarin rinnalla pidemmän aikaa)

1. Dark Angels
2. No Records (Huom. poistettu)
3. Emperor's Children
4. Iron Warriors
5. White Scars
6. Space Wolves
7. Imperial Fists
8. Night Lords
9. Blood Angels
10. Iron Hands
11. No Records
12. World Eaters
13. Ultramarines
14. Death Guard
15. Thousand Sons
16. Luna Wolves
17. Word Bearers
18. Salamanders
19. Raven Guard
20. Alpha Legion

Löytymiseen en ota kantaa, mutta nämä ovat "Legioonien numerot" eli esim. Iron Warriorit olivat 4. Legioona.

Re: primarchien löytöjärjestys

Lähetetty: Ma 22.09.2003 12:08
Kirjoittaja tneva82
Samsson kirjoitti: Eikös Primarchit löytynyt siinä järjestyksessä kuin chapteritkin perustettiin?! Taitaapa tulla Fluff Bible lueskelut taas... :roll:
Jos primarchit löydettiin siinä järjestyksessä kuin ne luotiin niin miten Horus oli pitkään keisarin kanssa kahdestaan Imperiumia luodessa :D Lukaiseppa Luna Wolves IA juttu.

Legioonat luotiin ENNENKUIN primarchit löydettiin. Ei siihen heitä tarvittu. Siten on vain loogista että järjestys poikkesi luontijärjestyksestä. Miten todennäköistä on että primarchit löydettäisiin löytöjärjestyksessä? Ja miten todennäköistä että Lion El'Jonson löydettiin ekana kun se oli kaukana Eye of Terrorin lähellä kun Horus oli lähestulkoon maan vieressä(sinne pääsi järjellisissä ajoissa ilman warppi moottoreita!) ?-)

Re: primarchien löytöjärjestys

Lähetetty: Ma 22.09.2003 12:18
Kirjoittaja Vader
tneva82 kirjoitti:Legioonat luotiin ENNENKUIN primarchit löydettiin. Ei siihen heitä tarvittu. Siten on vain loogista että järjestys poikkesi luontijärjestyksestä.
Tai itseasiassa primarchien geeniperimää toki tarvittiin, mutta sehän oli otettu talteen jo ennen kuin "primarch-alkiot" levisivät/levitettiin ympäriinsä. Mutta kyllä, ensin tehtiin legioonat, sitten vasta löytyi primarcheja.
Miten todennäköistä on että primarchit löydettäisiin löytöjärjestyksessä?
Minusta tämä olisi erittäin todennäköistä. :)
Ja miten todennäköistä että Lion El'Jonson löydettiin ekana kun se oli kaukana Eye of Terrorin lähellä kun Horus oli lähestulkoon maan vieressä(sinne pääsi järjellisissä ajoissa ilman warppi moottoreita!) ?-)
Totta. IA-tarinoista saa kyllä vähän käsitystä järjestyksestä, mutta ei kai ihan aukotonta - en tiedä, en omista kaikkia.

Lähetetty: Ma 22.09.2003 13:31
Kirjoittaja archon
tneva82 kirjoitti:Joka paikassa? Marine legioonien listassa ja siinä se. Missään muualla ei ole mainintoja kyseisistä legioonista. Eli joko niitä ei koskaan ollut tai ne löydettiin ja tuhottiin. Kaikki Primarchit löydettiin. Siitä on todisteita. Sen sijaan ei ole todisteita että ne kaksi legioona koskaan edes perustettiin ne.
Tai sitten perustettiin mutta geeniperimän toimivuus oli niin & näin ja pistettiin projekti vähin äänin niiltä osin pussiin. Melkein näinhän kävi Emperors Children jaokselle jolla oli vähän starttiongelmia.

Lähetetty: Ma 19.01.2004 21:06
Kirjoittaja stormhammer
Mutta kaksi pahaa legioonaa jotka riehuivat peräkylillä on helppo piilottaa. Mutta kun hyökkäys suoraan maahan on vähän vaikeampi piilotaa kansalta.

Lähetetty: Ti 20.01.2004 15:20
Kirjoittaja Tybraal
stormhammer kirjoitti:Mutta kaksi pahaa legioonaa jotka riehuivat peräkylillä on helppo piilottaa. Mutta kun hyökkäys suoraan maahan on vähän vaikeampi piilotaa kansalta.
Hyökkäys maahan? Viittaatko siis Horus Heresyyn? Tämähän tapahtui n. 10 000 vuotta sitten, ja silloinkin lähes koko maapallon väestö teurastettiin. Eli vaivaa ei tarvitse nähdä "piilotamiseen", vaan päinvastoin, muistamiseen...

Lähetetty: Ti 20.01.2004 15:54
Kirjoittaja Iceman
http://forums.sotavasara.net/viewtopic.php?t=799

Muutaman sivun verran pohdiskelua kuka, mitä ja miksi koskien näitä legioonia.

Lähetetty: Ti 20.01.2004 16:44
Kirjoittaja Grond
Ja muutenkaan 4 kuukautta vanhoja aiheita ei tarvitse kaivaa esiin jos ei ole mitään todella uutta sanottavaa.