Sivu 1/2
Army builder
Lähetetty: Ma 27.10.2003 20:33
Kirjoittaja freak^z
Tietääks joku et miltä sivulta saa imutettua hyvän ja ilmasen army builderin?
Lähetetty: Ma 27.10.2003 21:28
Kirjoittaja Maelis
Demon jolla saa tehtyä 500p armeijoita saa osoitteesta
http://www.wolflair.com
Lähetetty: Ma 27.10.2003 21:30
Kirjoittaja VC
http://www.cs.helsinki.fi/u/pjlehtim/jArmyTool/

Eipä vaan ole valmis vielä.
*takaisin koodaamaan*
Re: Army builder
Lähetetty: Ma 27.10.2003 21:58
Kirjoittaja Beastroars
Daemon kirjoitti:Tietääks joku et miltä sivulta saa imutettua hyvän ja ilmasen army builderin?
Mitä on tapahtunut vanhalle kunnon "kynä-paperi"-järjestelmälle?
Vai olenko minä vanha ja väsynyt

Lähetetty: Ma 27.10.2003 22:26
Kirjoittaja I.C. Wiener
Paras ArmyBuilder

edit: Ilmainenkin vielä!
Lähetetty: Ti 28.10.2003 00:35
Kirjoittaja GhettoB
Kun tohon päähän vielä saisi hyvän sääntövalidaattorin, niin ei tarviis pelätä laittomia listoja.
[edit]
No joo.. ei ole täydellisiä ohjelmia, mutta harvat ihmisetkään ovat. Itse olen pelannut n. vuoden ja listoihin voi vahingossa tulla hölmöjä virheitä. Näissä tilanteissa ohjelma (ehkä) huomauttaa virheestä ja sen voi korjata ennen kuin siitä tulee suurempaa sanomista. Mitalilla on tietysti myös kääntöpuoli. Valitettavasti ohjelmat toisinaan edesauttavat virheiden tekemisessä. Mielestäni parasta onkin tehdä lista koneella, mutta tarkistaa se rauhassa myös "manuaalisesti".
-tämä siis korjauksena väärin ymmärrettyyn(omaa syytäni

) viestiini
Lähetetty: Ti 28.10.2003 01:52
Kirjoittaja Dolmot
GhettoBlaster kirjoitti:Kun tohon päähän vielä saisi hyvän sääntövalidaattorin, niin ei tarviis pelätä laittomia listoja.
Erittäin hyviä validaattoreita saa kaupasta siisteissä kansissa noin 20 euron hintaan, eipä juuri muualta.
Toivottavasti kansalaisille on selvää, että GW ei ole antanut yhdellekään ulkopuoliselle yritykselle tai yhteisölle oikeutta jaella sääntömateriaalia sähköisessä muodossa. Lone Wolf tai muut ohjelmankehittäjät eivät itse pidä GW:n peleihin liittyvää materiaalia palvelimillaan, vaan ne ilmestyvät "jostain" ja sijaitsevat tyypillisesti hämäränpuoleisilla sivuilla. Muutamille webmastereille on tullut aikojen saatossa tylyä postia IP-osastolta. Kaikkia lähteitä ei tietenkään saada jahdattua, mutta GW:n yleinen politiikka asiaa kohtaan tuli ilmeisesti selväksi. Se ei todellakaan ole julkaissut tai hyväksynyt yhtäkään datatiedostoa. Kaikki verkossa liikkuva tavara on täysin epävirallista, lainsuojatonta kotiviritelmää.
Armeijasoftat ovat kaikin puolin hiukan arveluttava alue. Monet pelivalmistajat antavat sääntöpaketteja yleiseen jakoon, GW ei. Näin ollen on todennäköisesti kyse tekijänoikeusrikkomuksesta aina kun GW-pelien listoja levitellään. Yksikin GW:n laatima statline on jo periaatteessa laiton kopio, lähetettiin se missä muodossa tahansa. Laki sallii kohtuulliset lainaukset ja GW hyväksyy tavaramerkkiensä käytön tietyillä ehdoilla, joihin voi tutustua tämänkin sivuston disclaimer-tekstissä. Siksi tänne voi kirjoittaa "Space Ork, 9p", mutta ei kokonaista armeijakirjan pistehinnastoa.
Mitä tästä opimme? Datatiedosto ei ole, eikä edes saa olla kirjan korvike. Niissä on tyypillisesti suoranaisten virheiden lisäksi epämääräisiä, lyhennettyjä sanamuotoja, jotka eivät anna samaa informaatiota kuin täysi kuvaus. Armeijansuunnitteluohjelma voi olla toisinaan kätevä apuväline, mutta GW-pelien tapauksissa tulos on erittäin kaukana virallisesta. Aina on syytä pelätä laittomia listoja ja niitä näkee jatkuvasti, vaikka miten olisi "validoitu". Taas kerran: älkää luottako ohjelmaan. Kirja on ainoa hyväksytty lähde. Minua ei kiinnosta, mitä AB, naapuri tai naapurin koira sanoi, koska yksikään näistä ei ole virallinen lähde.
Vielä on pakko laittaa pari satunnaista pointtia:
- GW:n omat ohjelmistot (Interactive Army Lists) ovat aivan eri asia. Niissä GW on laillinen julkaisija ja ottaa vastuun tuloksesta. Se ei tietenkään vielä takaa, että nuokaan ohjelmat tuottaisivat virheetöntä jälkeä.
- Army Builder on kaupallinen ohjelma ja sen käyttö vaatii laillista lisenssiä. Piratismiin liittyvät vihjauksetkin ovat erittäin huono idea sekä vihjailijalle, että tämän foorumin ylläpidolle. Sen sortin viestit on parasta jättää lähettämättä, tai ei hyvä heilu.
Lähetetty: Ti 28.10.2003 07:40
Kirjoittaja kemppiGei
army builder hakee gw:n päivitetyt versiot, ett ei niit laittomii listoja niin vaan tuu...muutenki se on tosi kätevä ja nopea tapa tehä lista, esim:
hmm...taidan ottaa noille spearit ja kilvet....se tekee tuon verran...joo...oho meni yli sallitun rajan, mitäs se nyt tekikään, voi ei täytyy laskea uudestaan...voi voi.
army builderill vaan yks napin painalluss ja keihäät ja spearit on kadonnu!
Lähetetty: Ti 28.10.2003 08:47
Kirjoittaja MangaReaper
Kyllähän noita laittomia listoja on aina silloin tällöin tuööut tehtyä, tosin ei koskaan tarkoituksella. Kaverien välisissä peleissä tämä nyt ei ole ollut valtava ongelma, sääntötulkinnatkin ovat olleet välillä puutteellisia (mortar tosiaan on guess range vehje). Isoin ongelma listat ovat selkeästi turnauksissa, näissä kun laittomuuksia tuskin katsellaan kovin hyvällä.
Ongelman ratkaisuksi ehdottaisin seuraavaa: "tarkistakaa listanne". Ei ole kovin iso vaiva laskea pisteet uudelleen ja tarkistaa sääntöjen mukaisuus pariinkin kertaan. Yleensä virheitä syntyy kun muuttelee jo valmista listaa, joten tarkastakaa ne listat.
Lähetetty: Ti 28.10.2003 10:26
Kirjoittaja Tasoittaja
armybuilderikin tekee virheitä tai ilmoittaa asian väärin, esim ottaa dwarffien thanelle great weaponin ja rune of cleaving (+1 str) niin thanelle tulee strena 7 (4+2+1) mikä olisi täsä tapauksessa oikeasti 5 koska jos aseeseen ottaa runen sen alkuperäiset toiminnot katoaa
Lähetetty: Ti 28.10.2003 11:35
Kirjoittaja Grond
Keskustelemme, MISTÄ löytää ko. käyttöön tarkoitetun ohjelman, emme miten se toimii/ei toimi (sitä on jauhettu liikaa muuallakin). Ketjussa on jo linkit Wolflairiin (AB:n kotisivuille), ja Von Carsteinin projektiin. Jos jollakin on lisää LINKKEJÄ (esim. vieläkö Roll Call on elossa?), postatkaa tähän jatkoksi (ja kannattaa lukea tuo Dolmotin kirjoitus).
Eli ArmyBuilderin toiminnan käsittely ei kuulu tähän ketjuun!
Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:16
Kirjoittaja The Swordmaster
eikö kellään nyt ole tiedossa armybuilderia jolla saa 2000p FaBaa??? mieluiten ilmaisekis....

Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:18
Kirjoittaja Matti N
2000 pisteen FB lista ArmyBuilderilla on 50 euroa esim fantasiapeleistä.
Jos ilmaiseksi sitä haluat käyttää, niin valitettavasti 500p on raja.
No pain, no gain.
Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:34
Kirjoittaja I.C. Wiener
Laiskaa porukkaa tääl. Ite oon tehnyt tähän asti aina käsin kaik armyt.
Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:40
Kirjoittaja Beastroars
RutGut GobSmakka kirjoitti:Laiskaa porukkaa tääl. Ite oon tehnyt tähän asti aina käsin kaik armyt.
Aivan sama juttu. Teen myös tulevaisuudessa.
Tietysti asiaa auttaa, kun aloittaessani ei mitään army builderia ollut edes olemassa

Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:43
Kirjoittaja I.C. Wiener
Beastroars kirjoitti:
Aivan sama juttu. Teen myös tulevaisuudessa.
Tietysti asiaa auttaa, kun aloittaessani ei mitään army builderia ollut edes olemassa

Sama tääl

.
Pari kertaa kokeilin mutt ei oikee napannu
Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:47
Kirjoittaja JarLoz
Kyllähän minun täytyy myöntää käyttäväni AB:tä, pieni pääni kun ei kestä pisteiden laskua. Mutta ei se armeijakirjaa korvaa, kuten jotkut voivat luulla.
Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:48
Kirjoittaja mr.tp
OT mutta onko kukaan kokeillut sitä uutta Codex armies of imperium ja Enemies of imperium diskejä (vain 40k).
Lähetetty: Ke 29.10.2003 20:57
Kirjoittaja Mysterous
ohimennen nyt kysyn että kuinka kauan vielä arvioltaan ennen kuin jArmyTool on levityksessä? Sitten sanon että Army Builderin ja codexin kanssa tarkistus on mielestäni kaikkein paras ja hitainkin kaiketi. Olisikin mielenkiintoista kuulla kuka on noita kyseisiä GW:n army buildereita käyttänyt.
Lähetetty: Ke 29.10.2003 23:06
Kirjoittaja hawkeye
mikä tämä armybulder on... joku tietokone ohjelma jolla tehdä listojako?!?
ja sellaisesta pitäisi maksaa50e!!!
kannattaa tehä listat ite..(minä ainakin teen) samalla oppii magic itemit sun muut ulkoota... ja pelit menee paljon nopeemmin kun ei tarvi sählää kirjojen/papereiden kanssa