Kysmyksii mm. puolituisista ja vähän muustakin

Warhammer Fantasy Battles -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Kysmyksii mm. puolituisista ja vähän muustakin

Viesti Kirjoittaja Grom »

Nyt tarvitsisin hieman enemmän tietoja. Eli nyt tiedän että puolituiset (halflings) asustavat Mootissa (voi kai muuten suomentaakin Moot?).

1. Mutta kertokaapa lisää tästä pikkuväestä. Ovatko sotaisaa vai rauhallista? Ovatko Tolkien-tyylisiä myös Warhammerissa? Minkälainen paikka The Moot on?

2. Sitten tarvitsisin tietoja Sylvaniasta. Sen tiedän, että tämä on yksi Empiren alueista, mutta millaista porukkaa siellä elelee?

3. Ja viimeiseksi kääpiölinnoitus Karak Kadrin. JarLoz kertoikin eräässä toisessa topicissa, että tämä on slayereita täynnä. Mutta voisitteko kertoa lisää?

Nämä kaikki tarvitsen tulevaa kertomustani varten. Eli en ihan turhaan tällaisia kysele.

PS: Jos tiedätte linkkejä voisitteko linkittää?
Viimeksi muokannut Grom, Su 30.11.2003 22:12. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Avatar
Gorkiporki
Sotavasaran Maalaajamestari 2008
Viestit: 2419
Liittynyt: Ma 24.03.2003 20:15

Viesti Kirjoittaja Gorkiporki »

Keisarikunnassahan niitä asuu. Muistaakseni paikassa nimeltä The Moot
Avatar
Dolmot
Valvoja
Viestit: 3545
Liittynyt: Su 04.08.2002 23:10
Paikkakunta: HenkisESti tamperelAinen

Viesti Kirjoittaja Dolmot »

Peikkojen äly on hitaanlainen ja ne epäilevät kovasti kaikkea mikä on niille uutta.
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grom »

Dolmot kirjoitti:karttoja ja tekstiä
Kittoos!
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Juu. Eli Karak Kadrin. Slayer keep. Sinulla lienee käsitystä siitä, millaisia kääpiölinnoitukset ovat, joten skippaan sen.

(suurin osa tulee hieman ulkomuistista)

Karak Kadrin on slayereiden kultin epävirallinen pääpaikka (epävirallinen siksi, että slayerit ovat niin hajanainen sakki että ei voi puhua mistään järjestäytyneisyydestä.)

Karak kadrinia johtaa slayer king, joka on tavallaan pää-slayer. Karak Kadrinissa on Shrine of Grimnir (Grimnir on kääpiöiden sodan jumala, jos en väärin muista) jonne useat slayerit tekevät pyhiinvaelluksia. Tämän takia Karak Kadrin on yleensä täynnä slayereita, joista ei kai tarvitse kertoa enempää. Jos haluat slayereista lisää tietoa, niin voin kyllä kertoa niistäkin. Mutta nyt keskityn Karak Kadriniin

Historiaa: ensimmäinen slayer king oli King Baragor, joka päätti valita slayerin tien kun lohikäärme tappoi hänen tyttärensä. Kuitenkaan, hän ei voinut jättää kuninkaan velvollisuuksiaan. Vaikka hän halusi etsiä kunniakasta kuolemaan taistelussa, ei hän voinut jättää kansaansa ilman hallitsijaa. Nämä kaksi tietä repivät häntä kahtia lähes hulluuden partaalle. Lopulta hän tajusi, että vaikka hän ei voisi päästä kohtaamaan kohtaloaan slayerina, hän voisi auttaa muita siinä. Hän perusti Shrine of Grimnirin ja teki suuria lahjoituksia slayereidan kultille, joiden avulla Karak Kadrinista luotiin turvapaikka slayereille. Hänen jälkeläisensä jatkoivat tätä perinnettä.

Karak Kadrinin tämänhetkinen Slayer King on Ungrim Ironfist. Hän on kova jätkä, ja hyvin tunnettu kääpiöiden ja muidenkin rotujen keskuudessa. Hänen urotöihinsä liittyy mm. örkkilordi Gnashrakin päihittäminen ja vangitseminen. Lisää tietoa hänestä: http://uk.games-workshop.com/warhammerw ... ungrim.htm


Ja modeille: tämä ei riko GW:n tekijnoikeuksia, koska kaikki nämä tiedot on saatavilla GW:n sivuilta ilmaiseksi. Taitaapa olla että vieläpä tuosta samaisesta osoitteesta.

Toivottavasti on jotain apua :) Henkilökohtaisesti pidän Karak Kadrinia liian suurena palana Gromille, mutta olkoon.
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grom »

Kiitos JarLoz. Tuli hyvin tietoa Karak Kadrinista. En oikeastaan tarvitse siitä edellisen jälkeen enempää. Kääpiölinnoituksista minulla on kyllä tarpeeksi laaja käsitys ja slayeritkin tiedän. Hurjaa porukkaa...
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Mondolf
Viestit: 136
Liittynyt: La 19.04.2003 21:49
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Mondolf »

Puolituisista voin kertoa että Empire lahjoitti näille mootin koska silloinen keisari piti puolituis ruuasta (ruuasta puolituiset ovat kuuluisia) Sotaisaa kansaa he eivät ole (ruokavarastojaan he puolustavat viimeiseen vereen), pää kiinnostukset ovat ruoanlaitto, lepäily, juoruilu ja naapurien vakoilu.Sillointällöin jonkun nuoren puolituisen veri kuitenkin vetää seikkailemaan.Örkkien Gorbac ironclaw teki tänne waaaghin jossa kuoli tuhansia pätkiä.
Luota Haltiaan...
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grom »

Jaahas... no nyt kun tässä vaivauduin netistä etsiskelemään ja tulostin tältä Dolmotin löytämältä linkiltä sivut puolituisista, niin tarvitsen enää tietoa Sylvaniasta.
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

JarLoz kirjoitti:Ja modeille: tämä ei riko GW:n tekijnoikeuksia, koska kaikki nämä tiedot on saatavilla GW:n sivuilta ilmaiseksi. Taitaapa olla että vieläpä tuosta samaisesta osoitteesta.
Hei, ei täällä nyt mikään natsi-moderaatio ole käynnissä! Kyllä alle viisi jalkaa pitkä ja parrakas mode-setä tietää mitä GW on antanut ilmi ja mitä ei ;). Ei tuosta nyt kirves heilumaan ala, moukari ehkä.
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Aina ei voi tietää, ja kun tuo on melko suora lainaus GW:ltä niin näin parhaaksi ilmoittaa lähteen. Ja ethän sinä Grond ole ainoa mode täällä...
Avatar
Kelpo
Viestit: 547
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kelpo »

http://www.strike-to-stun.com/WFRP/Terr ... ania01.htm

Ja siinä vielä Sylvaniasta faktaa eräs määrä.
Naapurin viljat vei halla

tralalalalalla
Juniper
Viestit: 28
Liittynyt: Ma 10.11.2003 16:25
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Juniper »

Sääntökirjassa sivulla 82 on pieni tekstipätkä puolituisista, vasemassa alanurkassa.
"The legions of the long-dead kings shall once more rise eternal in conquest, and death shall ride beside them"
-Settra
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Viesti Kirjoittaja Grond »

JarLoz kirjoitti:Aina ei voi tietää, ja kun tuo on melko suora lainaus GW:ltä niin näin parhaaksi ilmoittaa lähteen. Ja ethän sinä Grond ole ainoa mode täällä...
En ole - mutta muutkin ovat alle viisi jalkaa pitkiä, parrakkaita, ja tietävät GWn julkaisemisesta kaiken. No, ok. The Captain on ehkä hieman yli viisi jalkaa ;). Parrakas kuitenkin.
Pituus johtuu vain siitä, että jäin aikanaan irti päässeen deathrollerin alle. Siitä myös suhteellinen ohuus... -The C.
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grom »

Eli sain sellaisen käsityksen tuosta Kelpon ilmoittamasta linkistä (huonolla englanninosaamisella), että Sylvaniassa on - tai on joskus ollut - vampire countseja. Onko siellä niitä vieläkin? Ja jos on niin minkälaisia? Ja eikös Sylvanian "ilmapiiri" ole aika synkkä? Ja eleleekö siellä paljonkin ihmisiä?
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Sandman
Viestit: 137
Liittynyt: Pe 18.07.2003 16:16
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Sandman »

Sylvaniassa todella on vamppyyreja, enimmäkseen von carsteinin suvusta, myös Sylvanian hallitsija on vamppyyri kreivi, tällä hetkellä kaiketi herra nimeltä Manfred von Carstein.
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grom »

Vai, että näin. Mitä ihmiset siihen sanoo, kun yksi alue on vampyyrien hallussa. Vai onko ne ihan sopinut tällaisen?
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Avatar
JarLoz
Viestit: 1367
Liittynyt: Su 27.07.2003 18:20
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja JarLoz »

Minusta vähän tuntuu, että ihmiset eivät oikein voi sille mitään. Mitä ne niille tekisivät, tappaisivat vai?

Eikä taida empiren pojilla olla paljoa asiaa Sylvaninaan...
Avatar
Kelpo
Viestit: 547
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:34
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja Kelpo »

Niin siis virallisestihan Sylvaniaa eivät nykyään hallitse vampyyrit vaan se on osa Stirlandia, ja siten kyseisen alueen kreivin omistuksessa. Käytännössähän asiat toki sitten saattavat olla vaikka miten päin.
Naapurin viljat vei halla

tralalalalalla
Jesh
Viestit: 419
Liittynyt: Pe 03.10.2003 22:26
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Jesh »

No tässä on tietoa Sylvaniasta (Sieltä The Captainin osoitteesta):

Sylvania sijaitsee siinä World's edge mountainssien juurilla, Empiren itäosassa. Sylvaniaa 'hallitsee' kreivi Rudgar Von Valden, joka ei itse ole Electorcount, vaan Stirlandin Electorin alainen. Muu Empire ei halua olla Sylvanian kanssa missään tekemisissä.

Sylvanialla on ollut paha maine niin kauan kuin kukaan muistaakaan ja Empiren historiassa jopa kerrotaan siellä olleen mustan magian harjoittajia. Suuren ruton jälkeen muu Empire toipui, mutta Sylvania ei. Alueen maaperä on kovaa ja huonoa viljellä. Sylvania on täynnä synkkiä metsiä ja hylättyjä kyliä ja linnoituksia. Sylvania on köyhä ja synkkä alue jossa syntyvyys on erittäin pieni, ja alue jonka metsissä kaikenmaailman pedot ja epäkuolleet kulkevat.

Kauan sitten Sylvanian ensimmäinen vampyyri Vald Von Carstein tartutti vampyyreiden kirouksen alueen aatelistoon. Vlad kokosi kuolleiden armeijan ja kukisti monia Empiren armeijoita, kunnes Altdorfin (Empiren pääkaupungin) piirityksessä hänet kukistettiin.

Viimeisin Vlad Von Carsteineista oli Mannfred Von Carstein joka kaatui Hel Fennin taistelussa, mutta Mannfredin ruumista ei koskaan löydetty ja jotkut epäilevät viekkaan vampyyrin vielä olevan elossa (Se on totta).Mannfredin lisäksi Sylvaniassa kulkee moninaisia eri verilinjojen vampyyreitä (Necharkit,Strigoit ja Blood Dragonit, lue lisää GW:een sivulta) kiusaten paikallisia asukkaita.

Joskus Sylvaniassa saattoi olla jotain sotavoimia, mutta suuren ruton ja Von Carstein dynastian jälkeen on jäänyt vain hajanaisten kylien pieniä puolustajia jäljelle.

Jos tämä rikkoi jotain tekijänoikeuksia Moderaattorit, niin Feel free to remove it. Ajattelin laittaa tämän tänne auttaakseni Gromia ja luettavaksi niille aloittaville Vampire Counttien kerääjille, jotka haluasivat tietää jotain Sylvaniasta.

Kiitän ja kumarran.

Edit: Lisäsin vähän faktaa.
Avatar
Grom
Viestit: 1262
Liittynyt: Su 28.09.2003 22:14
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Grom »

Kiitän ja kumarran.

Tästä olikin apua. Eli "hallitsija" onkin Rudgar Von Valden eikä Manfred, niinkö?
Back in da biz and so deep in da bashin' game.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “FB: Yleiset keskustelut”