Sivu 1/1
Kääpiöiden minerit
Lähetetty: Ke 28.01.2004 20:50
Kirjoittaja Vili Mcviileri
Uusimman white dwarffin battle reportissa se kääpiöillä pelaava käytti minereilla It came from below sääntöä.
Kysynkin nyt että voiko silleen tehdä vaikka army bookissa ei sanota tosta säännöstä mitään?
Lähetetty: Ke 28.01.2004 20:57
Kirjoittaja Walloittaja
Eh, olet tainut hypätä jonkun kohdan yli. Tarkasteleppa kirjaasi tarkemmin, kyllä se sääntö sieltä löytyy.
Lähetetty: Ke 28.01.2004 20:57
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Minerit käyttäytyvät kuten armybookissa sanotaan. Eli ne eivät ilmesty maasta vaan miltä tahansa pöydänreunalta.
Lähetetty: Ke 28.01.2004 21:09
Kirjoittaja Vili Mcviileri
No mitä ne WD:n pelaajat sitten oikein sähläävät? Kun kerta pelaa ihan oudoilla säännöillä?
Lähetetty: Ke 28.01.2004 21:13
Kirjoittaja Murhe
Olisiko termit menneet päin mäntyä? Sääntö on kuitenkin Underground Advance. Eli ei siis painovirhepaholaista pahempaa?
Lähetetty: Ke 28.01.2004 21:25
Kirjoittaja Vili Mcviileri
ei siinä kyllä ollu mistään painovirheestä kysymys.
Tässä pieni lainaus siis WD 290 s.89
My miners arrived using the It Came From Below rules and scattered 10" off target.
Ihmetyttää vaan kun ei White Dwarfin Battle Reportin pelaajat pelaa oikeilla säännöillä.
Lähetetty: Ke 28.01.2004 21:29
Kirjoittaja Perzzza
Joneleth kirjoitti:ei siinä kyllä ollu mistään painovirheestä kysymys.
Tässä pieni lainaus siis WD 290 s.89
My miners arrived using the It Came From Below rules and scattered 10" off target.
Ihmetyttää vaan kun ei White Dwarfin Battle Reportin pelaajat pelaa oikeilla säännöillä.
Ehkä tämä on korjaus vanhaan sääntöön jota he käyttävät battle reportissa...? Tuskinpa
*OT*
Olen saanut tietooni että WDt tehdään 2-3kk ennen kuin ne painetaan joten niissä voi olla aikas paljon vanhentunutta tietoa. Onko tämä totta?
*OT*
Lähetetty: Ke 28.01.2004 21:40
Kirjoittaja Murhe
Saisivat ottaa sinne pelaamaan pelaajia, jotka edes osaavat pelata hammeria hammerin säännöillä. Puhun tietysti itsestäni ja Grondista.
Lähetetty: Ke 28.01.2004 22:14
Kirjoittaja Garoth
Ehkä he pelasivat hupipeliä, jossa mainarit saivat käyttää kyseistä sääntöä... Tai sitten he (taas) muuten vaan munasivat.
Lähetetty: Ke 28.01.2004 23:12
Kirjoittaja jullevi
Heidän skenaariossaan (scenario special rules, s. 75) minerit saivat käyttää "It Came From Below". Normaalistihan tuo ei onnistu, olis aika rankka kieltämättä. Eli he eivät pelanneet väärin, vaan keksivät omia sääntöjä.
Lähetetty: To 29.01.2004 01:01
Kirjoittaja Rejector
Samassa taistelussahan myöskin zombilauma eteni skirmish muodostelmassa ja käytti Beastmenien Raiders sääntöä ja minerit tosiaan käyttivät It Came From Below´ta. Kyse oli siis skenaarion erikoissäännöistä.