Sivu 1/1
Miten tehdä kätevä pelipöytä.
Lähetetty: To 29.01.2004 18:29
Kirjoittaja MAnkka
Olemme tekemässä paikalliseen liikkeeseen pelipöytää, ja mietin mikä olisi paras ratkaisu. Maaston ja "pöydän" säilyttämiseen ei kauheasti ylimääräistä tilaa riitä, koska liike on tavallinen askarteluliike, ja aika ahdas sellainen =D. Kannattaisiko pelipöydästä tehdä:
1. Modulaarinen, eli 6-10kpl 2'x2' kokoisia palasia, joista saisi koottua hieman vaihtelevan pöydän. Puut yms. jotka haittaavat palasten pinoamista tehtäisiin erikseen. Kuinka helppoa paloista on tehdä sellaiset, että ne sopivat fantasybattleen ja ovat tarpeeksi monipuolisia?
2.Jokin kangas tai battlemat ja siihen muutamia maastoja jotka vievät vähän tilaa.
Itse luulisin, että kakkos ratkaisu olisi toimivampi ja helpompi toteuttaa, mutta modulaarisesta saisi helposti hienomman. Pelattavuus modulaarisella voi olla sitten vähän huonompi. Vinkkejä kuitenkin tarvitsisin, varsinkin jos jollain on hyviä kokemuksia modulaarisesta pelipöydästä niin tänne vain innolla kirjoittamaan =D
EDIT:Eli liikkeessä siis on jo tarpeeksi iso tavallinen pöytä, jolle pelipöytä rakennetaan.
Lähetetty: To 29.01.2004 18:36
Kirjoittaja Milkman
1.No jos tuollaiasen "modulaarisen pöydän rakennat, niin tarvitset siihen alle kuitenkin jonkun toisen pöydän.
2. Kaverini oli ainakin väsännyt suht kätevän seuraavalla tavalla: liimannut/teipannut battlematin 2mm vaneriin ja tehyt siihen reunat rimoista, kyseinen härveli mahtuu sohvan taakse eikä näin vie paljon tilaa. Ja sitten kun sitä tarvitaan niin pistetää vain kaksi tuolia vastakkain ja viritetään "levy" siihen.
Lähetetty: To 29.01.2004 20:41
Kirjoittaja Stuntti
Varoituksen sana vain tuohon 2-kohtaan. Liimasin itse battlematin vanerilevyyn - enkä saanut sitä kunnolla vedettyä suoraksi, joten jäi aika ilkeitä "aallonharjoja". Muistanpa seuraavaa pöytää tehdessä käyttää tarpeeksi vetistä erikeeperiä (vast)...
Muuten tuo 2. vaihtoehto toimii itselläkin. Vanerilevy on kohtuu helppo nostaa pelien välillä pystyyn seinän viereen ja alle löytyi näppärä muovinen puutarhapöytä, josta saa halutessaan vielä jalatkin nopeasti irti.
Lähetetty: Pe 30.01.2004 06:56
Kirjoittaja Grond
[Off-topic]
Ei pitäisi lukea sotua aamulla ennen toista kahvikupillista. Luin otsikon "Miten tehdään kävelevä pelipöytä" ja aloin hieman ihmetellä että siis mikä? ;)
[/Off-topic]
Lähetetty: Pe 30.01.2004 14:37
Kirjoittaja eidoz
Minkä kokonen olis hyvä pelipöytä ku en tiiä jos teen ite oman mapin ni kuin suuri semmonen vois olla? Meinaan keskiverto kenttä.
Lähetetty: Pe 30.01.2004 15:15
Kirjoittaja Ropetus
eidoz kirjoitti:Minkä kokonen olis hyvä pelipöytä ku en tiiä jos teen ite oman mapin ni kuin suuri semmonen vois olla? Meinaan keskiverto kenttä.
Ainakin FBn 2000 pisteen pelille sopiva koko on 6'x4'. 4'x4' voi pelataa pieniä pelejä (~1000pojoa) ja isompi peli tietysti vaatii isomman pöydän.
Lähetetty: Pe 30.01.2004 16:16
Kirjoittaja Roizo
kannattaa mieluummin tehdä liian iso kuin liian pienipelipöytä. Ison pöydän voi aina pienentää eri pelejä varten, kätevää esim. 40k in 40 mins-peleissä, kun voi tehdä vaikka kaksi pöytää yhdestä. Näin siis tietysti jos on tarpeeksi tilaa isolle pöydälle...
Lähetetty: Pe 30.01.2004 17:52
Kirjoittaja eidoz
Minä vähän ihmettelen ku oon ihan pari päivää sitten vast kiinnostunu näist warhammereista ni et mitä noi mittasuhtee on kun toi ilmotti et 4x4 ni ei ne varmaan senttejä oo eikä tuumia eli onko ne metrejä vai?
Lähetetty: Pe 30.01.2004 17:53
Kirjoittaja Armageddon
eidoz kirjoitti:mitä noi mittasuhtee on kun toi ilmotti et 4x4 ni ei ne varmaan senttejä oo eikä tuumia eli onko ne metrejä vai?
Jalkojahan nuo ovat (jalka=12"=30.48cm).
Lähetetty: Pe 30.01.2004 17:54
Kirjoittaja pamp-pu
eidoz kirjoitti:Minä vähän ihmettelen ku oon ihan pari päivää sitten vast kiinnostunu näist warhammereista ni et mitä noi mittasuhtee on kun toi ilmotti et 4x4 ni ei ne varmaan senttejä oo eikä tuumia eli onko ne metrejä vai?
Tuo 4' x 4' meinaa jalkoja (Yksi jalka = n. 30 cm). Citadelin ruohomatto taas on 6' x 4' eli 180 x 120 cm (?)
Lähetetty: Pe 30.01.2004 18:06
Kirjoittaja Nostra
Tuollainen 2-kohdan pelipöytä on inmyopinion ehdottomasti parempi, kuin valmiista blokeista kasailtava pöytä. Siis ihan vaan battlemat, eihän sitä tarvitse edes liimata kiinni, ja siihen päälle pari pientä kukkulaa, pari pusikkoa ja joku tönönraunio. Eli aivan niin, kuten sanoitkin. Ei vie paljon tilaa ja on laajennettavissa ja muunneltavissa ja on vielä suht. edullinen, mitä nyt matto (25€?) ja vähän jotain muuta.
Tuo muunneltava pöytä ei mielestäni taas ole yhtään hienompi, kuin tuollainen battlemat-viritelmäkään, tosin jos sen tekee 50/30 uretaanista, niin kyllähän koverretut joet on hienompia, kuin irralliset, mutta pelattavuuden kannalta joella, tai siis sen tekotavalla ei ole paljoakaan merkitystä. Sitten toinen juttu on säilytys, eli valmiit palaset hajoavat helpommin (ja kulmat kuluvat

) ja ne vie paljon/enemmän tilaa.
No, tässä myhumbleopinion, eli tehän sen sitten päätätte.
Lähetetty: Pe 30.01.2004 22:43
Kirjoittaja Itiöpesäke
Itse pelaan kohdan 2 pöydällä, mutta aikeissa on modulaarisen pöydän kasaaminen. Tärkeää on pitää palaset pieninä ja yhdisteltävinä. 1x1 palaset vaikuttavat sopivilta. Yhdisteltävyys on sitä, että yksi palanen sopii saumattomasti yhteen useamman muun palasen kanssa maaston laadultaan. Jos säilytyksestä tulee ongelma, on hyvä lisätä kukkulat puut yms yms erikseen, mutta silloin ero kohdan 2 kenttään on vain palikoihin mahdollisesti tehdy koverrukset. Modulaarinen kenttä on parhaillaan, kun siihen voidaan panostaa esteittä. Jos modulaarisuuden kuluminen epäilyttää, voi kulmat vahvistaa ilmastointiteipillä tai metallilevyllä tms.