Sivu 1/3

GWn tuotteet tulevaisuudessa

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:07
Kirjoittaja Gregger
Elikkä mitenkä te luulette GWn figujen olevan noin 10 v. päästä onko ne teknisesti muuttuneet parempaan tai huonompaan
eliikkä mitä te odotatte teknillisesti figuista ja muuten pelillisistä seikoista esim. automaattisista pelipöydistä, interaktiivisia figuja etc.

Jos tällainen topic on jo olemassa voitte pistää lukkoa

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:10
Kirjoittaja johannes
Eiköhän ne oo muovia ja metallia. Mielenkiintoinen topic, kukin saa päästää mielikuvituksensa valloilleen. :)

-Johannes

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:14
Kirjoittaja Zarec
luulen että ne ovat yhä realistisempi ainakin lotrissa....... fabasta en tiedä mihin suuntaan voisi muuttua..... ja luulen että ne ovat myös entistä hienompia.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:23
Kirjoittaja RooK
kymmenenvuoden päästä GW liikeiden kohdilla on pimeässä hehkuvia kraatereita, ainakin jos hinnannosto jatkuu samalla temmolla ;)

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:24
Kirjoittaja Perzzza
Erittäin mielenkiintoinen topik. Kyllä joo kymmenen vuoden päästä pelataan pelejä selkäytimeen kiinitettävällä linkillä. Ei jeesus sentään... Aika turhaa, sanon minä.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:32
Kirjoittaja Iceman
Jos vertaa miten figut ovat kehittyneet realistisempaan ja parempaan suuntaan, niin nykyisistä sarjakuvafiguista päästää kymmenessä vuodessa täysin eroon. LOTRia en usko kymmenen vuoden päästä näkyvän kauppojen hyllyillä. Kyse kuitenkin ei-uusiutuvasta maailmasta, mihin vielä lisenssiasiat vaikuttavat.

Olisi tietysti hieno, jos pelipöydän saisi luotua tietokoneella ja siihen armeijat samalla ajatuksella. Antaisit koneelle käskyjä, mihin joukot etenee ja miten ne toimivat. Ei ehkä GWn alaa, mutta jou muu voi alkaa puuhaamaan.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:48
Kirjoittaja VD
Uskottavasti kehitys on mennyt joko hyvään tai huonoon suuntaan ( yllätys ;) )
Olisihan se hienoa mikäli lauta muodostaisi kolmiulotteisen ympäristön johon yksiköt sovitettaisiin ja niillä sitten taisteltaisiin, mutta empä usko. Figut vain saavat realistisempaa ja hienompaa otetta, muutama armeija vaihtuu jne...

Lähetetty: Pe 16.07.2004 13:55
Kirjoittaja archon
Iceman kirjoitti:Jos vertaa miten figut ovat kehittyneet realistisempaan ja parempaan suuntaan, niin nykyisistä sarjakuvafiguista päästää kymmenessä vuodessa täysin eroon. LOTRia en usko kymmenen vuoden päästä näkyvän kauppojen hyllyillä. Kyse kuitenkin ei-uusiutuvasta maailmasta, mihin vielä lisenssiasiat vaikuttavat.
Lotrin osalta samaa mielta ja samoista syistä. Mutta on mahdollista että jollakin aikajänteelle WFB-miniatyyrit kehittyvät tähän realistisempaan suuntaan, tai sitten saavat oman "real-life" sarjan á la Warhammer Ancient- ja Historical battles, jolloin fantasiassa edelleenkin korostuvat "sarjakuvamaisuudet".

Kun katsotaan mm. miniatyyrien valutekniikan kohentumista viimeisen 10-15 vuoden aikana, on muutos ollut todella kova. Metallisista minitayyreistä on tehty todella näyttäviä ja samalla on saatu myös oikeasti taitavia ja lahjakkaita tekijöitä niitä veistämään. Samalla metallien seokset ovat turvallisempia (vähemmän tai ei ollenkaan myrkilisiä ainesosia, esim lyijy.)
Muovisten määrä tulee varmaankin nousemaan ja niiden osalta lähestytään koko ajan metallisia miniatyyrejä niin laadultaan kuin ulkonäöltäänkin. Lisäksi Resiinistä valmistettavien nappuloiden määrä saattaa hieman nousta itsenäisten/yksittäisten puoliammattilaistekijöiden toimesta. Ehkä myös Resiinistä tai sen kaltaisesta materiaalista kehitetään terveysturvallisempi seos.

Tällä hetkellä näyttää siltä että omankäden työ, ja konkreettisesti omistettavat nappulat ovat säilyttämässä asemaansa ja jopa valtaamassa sitä lisää muista viihde/turhuushyödykkeiden joukoista.


----

Mieluummin 100€ ja 2h warhammeria kuin 50€ ja 4h playstationia.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 14:24
Kirjoittaja Froggy
Ensinnäkin LOTRisa ei tule enää elokuvia, niin ei voida valmistaa lisää kaliita figuja ja GW päättää niiden vanhojen figujen valmistamisen kannattamattomaksi koska uusia pelaajia ei tule. Eli LOTR kuolee pois.
Sekä 40k että faba kehittyvät realistisemmiksi ja samalla kalliimmiksi. Lisää rotuja kehitellään ja figuja tulee jatkuvasti lisää. Jossain vaiheessa tapahtuu hintojen romahdus, jonka seurauksena hinnat laskevat pohjalukemiin ja alkavat taas kasvaa. (Markkinointikikka, kaikki ostavat paljon halpoja figuja)
Gothicille, epicille, warmasterille, Inkvisiittorille ja mordheimille tulee lisää kannattajia suomessa ja ne ilmestyvät kauppojen hyllyille.
GW tuottaa törkeän paljon oheiskrääsää, actionfiguja, elokuvia, tietokonepelejä ja myy niitä kovaan hintaan.
Ehkä jossain vaiheessa GW:lle tulee varteenotettava kilpailija.
[OT] Ja viinat tulee maitokauppoihin [/OT]

Siinä oli minun visioni.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 14:47
Kirjoittaja LAndE
LotR ei kyllä ihan heti ole kuolemassa...
GW:ltä on tulossa monta "lisäosaa" KIRJAAN perustuen. Ovatpa he siihenkin luvat ostaneet.

Mutta tulevaisuudessa ei millään figuilla pelata vaan käskyjä tottelevilla mini roboteilla.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 15:41
Kirjoittaja Lunastaja
Minusta tuntuu että 10 vuoden päästä regiment boxit maksavat 52.5 euroa..

Lähetetty: Pe 16.07.2004 15:53
Kirjoittaja archon
Xavier kirjoitti:Ensinnäkin LOTRisa ei tule enää elokuvia, niin ei voida valmistaa lisää kaliita figuja ja GW päättää niiden vanhojen figujen valmistamisen kannattamattomaksi koska uusia pelaajia ei tule. Eli LOTR kuolee pois.
Sekä 40k että faba kehittyvät realistisemmiksi ja samalla kalliimmiksi.
Siinä oli minun visioni.
Monia tuntuu vaivaavan tuo kalliimmaksi tuleminen... Säälittävää kitinää. Jos ovat liian kalliita älkää ostako. Lidllistä saa halpoja muovisotilaita, niihin voi värittää ultramarine tunnukset yms. ja peli toimii ihan yhtä hyvin.

No LotR ei kuole ihan tosta noin vain, vaikka uumoilenkin niin käyvän 5 vuoden jälkeen. Lisäaikaa tulee jos/kun GW käyttää muuta Tolkien materiaalia tai jos esim Hobbitti satuttaisiin tekemään hollywood-leffaksi.

Muutama elokuvaprojekti on GW:n tuotteista ollut aikojen saatossa työn alla, mutta toistaiseksi ei filmiyhtiöt eivätkä rahoittajat ole nähneet niitä riskin arvoisiksi sijoituksiksi.

Lisäksi kun vielä warhamer Online projekti on lopetettu kesken kehityksen, ei GW:n tuotteista ole odotettavcissa tietokoneplirintamallekaan kovin merkittäviä tekeleitä. Silloin tällöin joku hupaisia lisenssifloppi ilmestyy tasaisen tappavin väliajoin.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 16:02
Kirjoittaja Rune
Enpä nyt lisenssiflopeista tiedä. Olihan se Firewarrior aika kätilö, sen perusteella mitä olen kuullut, mutta vanhat Space Hulk (kyllä, tietokoneelle), Dark Omen ja Chaos Gate olivat hyvinkin mallikkaita pelejä. En sitten teistä tiedä, mutta minuun nämä kyllä vetosivat. Ja Space Hulk, vaikka onkin vaaaanha, on niin hemmetin hyvä että itkettää. ;) Lautapelinä kanssa. Tästä uudesta Dawn of Warista en tiedä, mutta hyvältä se kyllä näyttää ja kuulostaa.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 22:13
Kirjoittaja Juzzi
Tää uus Dawn of War haiskahtaa vanhalta. Eli uskonpa, ettei se tuo mitään uutta pelimarkkinoille, Warcraft III kopio samaan tyyliin kuin War of the Ringkin. Ajattelin siitä pelistä ihan positiivisesti, kunnes luin Pelit- lehdestä, että siinä saa rakentaa beissin. Mutta eipä siitä sen enempää..

Ei ne figut tulevaisuudessa niin radikaalisti ole muuttuneet, ovat kaunistuneet ja detailit ovat tarkentuneet. Hinnat ovat nousseet inflaation jatkuvan vaikutuksen takia.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 22:18
Kirjoittaja Paul Frank
Rune kirjoitti:vanhat Space Hulk (kyllä, tietokoneelle), Dark Omen ja Chaos Gate olivat hyvinkin mallikkaita pelejä. .
Chaos gate rocks! ihan yli hyvä! :D mul on sen koko versio ja demo myös..... :D

Lähetetty: Pe 16.07.2004 22:31
Kirjoittaja JuhoL
luulempa että ne itse liikkuvat figut oli vitsi.
mutta itse luulen että 10 vuoden päästä warhammereihin on sisään rakenettu järjestelmä josta tulee oikeasti esim. boltterilla lentää 24" päähän 1 pati (oikea) ja jos se tappaa niin figu johon se osui sulaa. mutta sitten ne ottava vallan ja tuhoavat maapallon. Noei. eikai siinä paljon kehitystä tule , menee ehkä konkurssiin ainakin sen perusteella että ne hinnat nousevat jatkuvasti.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 22:58
Kirjoittaja Gimgor
Kohta tulee taas suuri lama Eu:n takia jonka jälkeen GW kaatuu ja ihmiset alkaa leikkii puu ukoilla ku hienot metalli figut on rikki.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 23:39
Kirjoittaja Battousai
Toivon, että muoviset figut muuttuvat yhtä yksityiskohtaisiksi kuin metaalliset, jotta metalliset figut kuolevat sukupuuttoon.

Lähetetty: Pe 16.07.2004 23:53
Kirjoittaja Henri Ketonen
junkkeli kirjoitti: menee ehkä konkurssiin ainakin sen perusteella että ne hinnat nousevat jatkuvasti.
Kummallista logiikkaa. Firma tuottaa lisää rahaa ja muka menisi konkurssin? Kun olisi joskus kauan sitten älynnyt sijoittaa GW:n osakkeisiin...

Jos tilastot kertovat jossakin kohtaa ostamisen menevän laskuun, niin eiköhän hinnanalennuksia tule.

Lähetetty: La 17.07.2004 00:21
Kirjoittaja baretul
En taas käsitä tätä realistisuuden tavottelua. Esim lotr figut on jotkut käsittämättömän rumia kun niissä on koitettu hakea yli realistisuutta. Figut on kuitenkin taideteoksia ja niihin kannatais myöski käyttää samoja sääntöjä ku muihinki taideteoksiin, eikä vaan hakea sitä pelkkää realistisuutta.

Sais gw:ee kyllä mennä samaan suuntaan imo ku esim. rackham ja reaperki on menny. Dynamisuutta, liikettä ja tarkka skaala, saman tyyppistä tavaraa siis kuin resiini patsaissa ja vastaavissa.