Sivu 1/1

Epic Squats

Lähetetty: La 14.08.2004 18:38
Kirjoittaja tiipou
Eli tietääkö kukaan olisiko kukaan väsännyt sääntöjä pikkumiehille tähän uuteen laitokseen?
Ja mistä niitä sääntöjä saattaisi löytyä?

Lähetetty: La 14.08.2004 20:44
Kirjoittaja tneva82
Kyllä on. Fanaticin epic foorumeilta kannattaa etsiä, fan rules osiossa. Suora linkki tässä:

http://forums.specialist-games.com/epic ... IC_ID=2973

Lähetetty: Ma 16.08.2004 13:40
Kirjoittaja swiftwind
Valitettavasti tuota listaa ei ole tehty alkuperäisten epic-squattejen, vaan jonkun fanin 'tällaisia-squattejen-PITÄISI-olla' -mielipiteen pohjalta..

EDIT: Eikä sen puoleen squattifigujen pohjalta. Noita kommentteja hetken luettuani kävi aika selväksi että listan kirjoittaja ei ole riittävästi perehtynyt aiheeseen.

Lähetetty: Ma 16.08.2004 15:04
Kirjoittaja Pahvi
Oletko Swiftwind miettinyt miten niitä pääsisi hyödyntämään. Siis Squatteja.

Eli mitä listaa käyttäisi ja mitkä napit vastaisivat mitäkin.

Tai onko jollain muulla ajatuksia/linkkejä aiheesta?

: P

Lähetetty: Ma 16.08.2004 18:22
Kirjoittaja tneva82
swiftwind kirjoitti:Valitettavasti tuota listaa ei ole tehty alkuperäisten epic-squattejen, vaan jonkun fanin 'tällaisia-squattejen-PITÄISI-olla' -mielipiteen pohjalta..

EDIT: Eikä sen puoleen squattifigujen pohjalta. Noita kommentteja hetken luettuani kävi aika selväksi että listan kirjoittaja ei ole riittävästi perehtynyt aiheeseen.
Voisitko antaa muutaman esimerkin?

Ja toisaalta ehkä he yrittävät tehdä siitä epic ARMAGEDDONIIN sopivan? Kaikki armeijat ovat kokeneet jonkinsortin muutoksen tähän laitokseen siirtyessä ainakin verrattuna viime laitokseen. Miksi squatit eivät kokisi?

Lähetetty: Ti 17.08.2004 17:22
Kirjoittaja swiftwind
JV-figut (&aseet):
2nd ed epicin muovifigujen raskaat aseet tehtiin 40Kn rogue traderin muoviboksien raskaiden aseiden pohjalta (marinet-missile launcher, IG-lascannon, örkit-heavy plasma gun), mikä squateilla tarkoittaa heavy boltteria. Squattiboksissa(TL) tuli myös 5 sinkoa, mutta ne oli tarkoitettu thunderereille (vertaa vaikka yksikkökokoja). Kiinnostuksen kohteena olevassa listassa siis perus-jv:llä singot.

Tulitukijalkaväelle on jostain taiottu 3x autocannon. Oikea aseistus (figujen pohjalta) olisi 4x heavy bolter ja 1x missile launcher. HBta voisi tau-hengessä kuvata esim multiple heavy boltterilla, AP2+. GW ei ole IKINÄ tehnyt squattifigua autocannonilla.. ei edes 40Khon. Thunderereiden CC:n pitäisi olla vähintäänkin samalla tasolla warrioreiden kanssa, 2ndssahan niillä oli parempi CAF - hyvästä syystä.

Tämä tietysti jättää squattejen jv:n at-tulivoiman aika heikoksi. Asiaa voisi squattimaisesti paikata tarantulilla ja rapiereilla, tai määrittämällä thunderereiden singon AT-raketiksi (vaikka AP-/AT5+)

Rhinot:
Jostain kumman syystä on haluttu tästä vääntää erityinen squattiversio (jolle siis ei ole figua). Figuperiaatteen lisäksi ko. ajoneuvo sotii myös fluffia vastaan: squatit rakentavat rhinoja imperiumin käyttöön, mutta pitävät osan itsellään.

Superheavyjen aseet:
Kirjoittajalta ovat menneet aseiden lukumäärä ja hyökkäysnoppien lukumäärä sekaisin. 2nd ed squateilla oli siis cyclopsissa 1, land train enginessä 2 ja colossuksessa 4 battlecannonia. Kuitenki nämä aseet olivat pika-versioita, minkä takia hyökkäysnoppia oli kaksinkertainen määrä. IMHO squattien SHTeillä pitäisi olla void shieldejä, mutta tästä voi perustellusti olla eri mieltä (TLssähän squatti'tankit' tuhoutuivat plasmaräjähdyksen ja sienipilven kera, että kaipa niissä jonkinasteinen reaktori on kyydissä..). Fluffin mukaan void shieldejä on. Ehkä imperiumi Ei Vaan Osaa omien leviathaneidensa kanssa.

Thunder-Fire:
Näille on jostain syystä pystytty arpomaan AT5+? Secondary ase oli suora kopio battle cannonista ja primary siitä vielä paranneltu versio. En ole varmaan ainoa jolle näistä kukkulalla tuli ensimmäisenä 88sit mieleen.. MIELESTÄNI olisi jopa perusteltua antaa pääaseelle macro-weapon (ainakin ilmakohteita vastaan).

Disclaimer:
ATM töissä, eli ei Warlordsia mukana enkä ehtinyt lukea tuota listaa uudestaan, mutta nämä nyt ensimmäisenä tulivat mieleen.

Tnevalle:
Eikö 2nd ed squattilista mielestäsi ollut toimiva kokoonpano? Mielestäni oli, vahvuudet ja heikkoudet oli saatu tasapainotettua hyvin (SM/TL kontekstissa), ja armeijalla oli myös oma tyylinsä (päinvastoin kuin 40k-squateilla..). Miksi se EI toimisi armageddonissa sellaisenaan? Muutos pelkästään muutoksen takia ei ole toivottavaa.

Nappien pelauttamisesta:
Pelaan 40Kssa squattiarmeijaani IGn säännöillä, sitä voisi koittaa epicissäkin. Pidän kuitenkin parempana vaihtoehtona WYSIWYG-pohjalta lähtevää squateille tehtyä listaa. Tuo on muuten myös jerviksen mielipide IIRC, eli squateille voidaan hyväksyä lista joka mahdollistaa olemassaolevien miniatyyrien käyttämisen, muttei mitään muuta.

Muutan viikon päästä GW-liikkeelliseen kaupunkiin, jos siellä on epicciporukkaa niin katsoo jos vaikka tulisi kokeiltua noita erinäisiä netissä pyöriviä listoja, ehkäpä jotain omaakin.

Tuo nykyinen lista sopisi melkein yhtä hyvin vaikka smurffien kuin squattien pelauttamiseen.

Lähetetty: Ti 17.08.2004 18:24
Kirjoittaja tneva82
swiftwind kirjoitti:Thunderereiden CC:n pitäisi olla vähintäänkin samalla tasolla warrioreiden kanssa, 2ndssahan niillä oli parempi CAF - hyvästä syystä.
Mitäs CAF kuvasi? Varsinaista lähitaistelua kirvein yms tai jotain muuta? Ainakin se että thundererit käsittääkseni ovat usealla raskaalla aseistuksella luulisi tarkoittavan että ovat erikoistuneita firefightiin. Esimerkiksi marine devastatorit ovat parempia FF:ssä ja huonompia CC:ssä verrattuna tacticaleihin vaikka ainut ero käytännössä on useampi raskas ase.
Eikö 2nd ed squattilista mielestäsi ollut toimiva kokoonpano?
Ei hajuakaan. Minä aloitin epic pelin vasta armageddonin myötä :D

Mutta katsoen armeijalistoja epic 40k laitoksen kanssa on kaikki armeijat kokeneet muodonmuutoksia, pieniä ja suuria, joten ei ole mitään syytä olettaa että squatit eivät kokisi. Armeijat muuttuvat kun editionit muuttuvat, jokaisessa pelissä. FB high elffit eivät enää ole samanlaisia kuin ne oli viime laitoksessa(mistä syystä ne ovat yhä enemmän ja enemmän laatikoissani ja yhä vähemmän taistelukentillä).
Tuo on muuten myös jerviksen mielipide IIRC, eli squateille voidaan hyväksyä lista joka mahdollistaa olemassaolevien miniatyyrien käyttämisen, muttei mitään muuta.
Jervis hyväksyy OOP statti listan tyyliin IG tankit kirjan takana, mutta mitään pistearvoja yms ei ole odotettavissa, koskaan...Ainut toivo avaruuskääpiöille on demiurg(vai mites se kirjoitettiin). Jos GW porukat innostuu tekemään niistä kokonaisen armeijan on mahdollista että squatit kokevat epicissä muodonmuutoksen ja tulevat uudestaan demiurgeina, mutta sopiiko vanhat figut niille ei kukaan tiedä. Ja lainaten Jervistä ei tuonkaan mahdollisuus ole tällä hetkellä kovin iso.

Lähetetty: Ke 18.08.2004 04:39
Kirjoittaja tiipou
swiftwind kirjoitti: Pelaan 40Kssa squattiarmeijaani IGn säännöillä, sitä voisi koittaa epicissäkin.
Näen tässä vain ongelmana (tai häiriönä) sen että IG:llä ei löydy samaja koneita kuin Kääpiöiltä...
swiftwind kirjoitti: Muutan viikon päästä GW-liikkeelliseen kaupunkiin, jos siellä on epicciporukkaa niin katsoo jos vaikka tulisi kokeiltua noita erinäisiä netissä pyöriviä listoja, ehkäpä jotain omaakin.
jep jep