Sivu 1/3

Imperiumi fasistivaltio?

Lähetetty: La 04.09.2004 19:14
Kirjoittaja Konrad von Richtmark
Olen tässä miettinyt jonkin aikaa, voisiko 40K:n Imperiumin luokitella fasistivaltioksi?

Imperiumilla on tiettyjä tyypillisiä fasistisia piirteitä, kuten:

-Äärimmäinen nationalismi
-Tiukasti keskitetty valta
-Nollasuvaitsevuus erinajattelijoita kohtaan
-Xenofobia
-Aggressiivinen, ekspansionistinen ulkopolitiikka

Onko imperiumilla sitten joitain piirteitä jotka ovat fasistivaltioiden luonnon vastaisia?

Lähetetty: La 04.09.2004 19:50
Kirjoittaja Cologne
Kyllä aikafasistiseltahan tuo vaikuttaa... Mutta omastamielestäni Imperiumi ei olisi 40k maailmassa imperiumi ilman fasistista järjestelmää tuollainen systeemi tarvitsee tiukan diktatuurin toimiakseen. Kuvitelkaapa nyt imperiumi demokratiana tai suomalais mallin mukaisena hyvinvointi valtiona (imperiumina?) Jälkimmäinen nyt on mahdotonta toteuttaa ja aikaisempihan johtaisi siihen, että kaaoksen korruptioimat henkilöt voisivat päästä valtaan (lisäksi miten ihmeessä kaikki äänet saisi laskettua?)

Toisinajattelijoille ei yksinkertaisesti ole sijaa sillä ne saattavat helposti johtaa sisällis sotaan jota sodanrepimä imperiumi ei varmaankaan halua

Etnisiin puhdistuksiin itse ihmisrodun sisällä ei ole taittu ryhtyä (ainakin muistan nähneeni erivärisiä sotilaita) lisäksi moinen johtaisi varmaan monen miljardin(Biljardin) sotilaan katoamiseen armeijan riveistä joka ei tietenkään ole hyödyksi.

Lähetetty: La 04.09.2004 20:05
Kirjoittaja Juliwer
Johan silver kirjoitti:Etnisiin puhdistuksiin itse ihmisrodun sisällä ei ole taittu ryhtyä (ainakin muistan nähneeni erivärisiä sotilaita) lisäksi moinen johtaisi varmaan monen miljardin(Biljardin) sotilaan katoamiseen armeijan riveistä joka ei tietenkään ole hyödyksi.
Onhan niitäkin. Mutanttien joukko puhdistukset, psyykkerien eliminointi jne...

Lähetetty: La 04.09.2004 20:07
Kirjoittaja Day
Todellakin.

"Hauskana" (ja varmasti ihan tahallisena) pikku yksityiskohtana voisi verrata kahta kuvaa:
http://www.epier.com/store/outpostflags ... p?id=35139
http://www.forgeworld.co.uk/acatalog/eaglestore.jpg

Eivät muistuta yhtään toisiaan, eiväthän? Jälkimmäisellä vain on kaksi päätä, muuten samanlaisia.

Lähetetty: La 04.09.2004 20:09
Kirjoittaja Juliwer
Kaksi päinen kotka on alkujaan Venäjän symboli.

Lähetetty: La 04.09.2004 20:14
Kirjoittaja Egi
Tuosta expansionistisesta politiikasta en ihan olisi varma. Imperiumi nykyisillään ei laajene juuri mihinkään, kunhan yrittää pitää omat rivinsä koossa useiden uhkien alla. Ainahan jotain pientä laajenemista on mutta Machariuksen tasoisia maailmojenvalloituksia tuskin on käynnissä.

Tiukasti keskitetty valtakin on häilyvä käsite...
Imperiumilla on paikoitellen jo tullut vastaan se raja jossa keskushallinnosta etääntyneet planeetat hoitavat täysin itsenäisesti polittiikkaansa. Planeettojen kuvernöörit pystyvät ajamaan täysin omia etujaan imperiumin läsnäolosta huolimatta, laajentamaan valtaansa ja valloittamaan läheisiä tähtijärjestelmiä. Vasta kun tämä oman vallan tavoittelu ylittää tietyn pisteen ja tieto kuvernöörin teoista kantautuu imperiumin korkeampien toimielimien korviin, asialle tehdään jotain. Tällöin byrokratia, warp ja kommunikaatiovaikeudet ovat yleensä varmistaneet että petturikuvernöörillä on jo hallussaan huomattavat resurssit ja taas pistetään pieni sota pystyyn.

Imperiumissa ei tehdä etnisiä puhdistuksia sillä kaikki ihmiset ovat Keisarin luomia. Ääni muuttuu kellossa jos ihmisessä havaitaan mutaatioita. Nämä ihmisrotua vääristävät paiseet tuhotaan melko armottomasti. Vielä tiukemmin suhtaudutaan psykereihin.

Lähetetty: La 04.09.2004 20:29
Kirjoittaja daider
Exterminatushan on äärimmäinen keino jolla pilaantunut planeetta "leikataan" pois kuin syöpä kehosta. Kukaan ei harrasta sitä huvikseen.

Totta kai imperiumi on fasisti-valtio. Pelkkä sen koko tekee siitä mahdottoman hallita muilla keinoilla kuin Rautaisella Nyrkillä. Kansalaisten täytyy tietää, kenen hyväksi he tekevät töitä.

Xenofobia on täysin ymmärrettävää. Keisarikunnan suurin sankari kääntyi petturiksi, miksi siis pitäisi luottaa muukalaisiin?

Lähetetty: Su 05.09.2004 00:07
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Keskitetystä johdosta ei Imperiumin kohdalla voida oikein puhua. Imperiumin eri kuvernöörit ja muut pikkuruhtinaat saavat hallita alueitaan aivan kuten haluavat, kunhan suorittavat velvollisuutensa Terraa kohtaan. Muuten fasistivaltion piirteet sopivat melko hyvin, sanoisin fasistivaltioksi. Tosin suhtautuminen mutaatioihin lienee Imperiumissa melko hajanaista, on olemassa planeettoja joissa mutaatio on niin yleistä, ettei niitä puhdisteta pois. Planeetoista tulee tällöin jonkinlaisia kakkosluokan planeettoja.

Lähetetty: Su 05.09.2004 00:34
Kirjoittaja Nurmipora
kyllä minulla ainakin tulee mieleen myös Neuvostoliitto ja kommunismi , vaikka kansalla ei olekkaan valtaa niin oliko muka Neuvostoliitossa sitten?

Lähetetty: Su 05.09.2004 01:02
Kirjoittaja Eraphion
Nurmipora kirjoitti:kyllä minulla ainakin tulee mieleen myös Neuvostoliitto ja kommunismi , vaikka kansalla ei olekkaan valtaa niin oliko muka Neuvostoliitossa sitten?
Imperiumilla ja kommunismilla ei ole mitään yhteistä.. jo nimi kertoo osan. Imperiumiin kuuluvilla planeetoilla on itsehallinto kunhan ne maksavat verot ja jokaisella planeetalla on oltava 10% väestöstä valmiina lähtemään imperial guardin palvelukseen.. ei kuullosta kovin yhden miehen johtamalta imperiumilta..

Lähetetty: Su 05.09.2004 01:17
Kirjoittaja Grand Admiral Prawn
Juliwer kirjoitti:Kaksi päinen kotka on alkujaan Venäjän symboli.
Roomalaisilta se venäläisille kuitenkin periytyi ;)

Jos nykypäivän termeillä lähtee imperiumia luokittelemaan niin keskiaikaista, ahdasmielistä uskonjärjestelmää sekä usein epävarmaa warpin kautta toimivaa kommunikaatiota ei kannata unohtaa. Nämä ainakin selittävät ksenofobiaa osaltaan - nykyään peruskoulu ja media takaavat että meillä on enemmän tai vähemmän asiallinen kuva maailmasta, toisin oli ennen vanhaan. Kaikki oman kylästä tai parista koostuvan maailman ulkopuolella oli hämärän peitossa. Imperiumissa vielä se että tähtienvälisiä etäisyyksiä ei jalkapatikalla ylitetä, joten epäilenpä että tavallisella kansalla ei liene aavistustakaan siitä mitä oman planeetan ulkopuolella tapahtuu. Virkakoneisto tietää ja kertoo eteenpäin sen mikä siviilin tulee tietää, muusta vaietaan; tietämättömyys pitää kansan nyrkin alla. Maailmankuva on täysin erilainen kuin meillä oli vaikkapa sata vuotta sitten, nykyhetkestä puhumattakaan; hyvähän meidän on puhua suvaitsevaisuudesta ja siitä miten eldareita tms. tulisi kohdella liittolaisina, kun tuskin kukaan siitä kansan murto-osasta joka on eldareista joskus kuullut on koskaan edes nähnyt eldaria. Kuinkahan moni 1100-luvun länsieurooppalainen perusjamppa tiesi ristin ottaessaan että arabit eivät tosiasiassa ole kaksimetrisiä, sarvipäisiä, pikkulapsia syöviä hirviöitä tms. kammotuksia? :)

Lähetetty: Su 05.09.2004 04:54
Kirjoittaja daider
Zymeth kirjoitti:Keskitetystä johdosta ei Imperiumin kohdalla voida oikein puhua. Imperiumin eri kuvernöörit ja muut pikkuruhtinaat saavat hallita alueitaan aivan kuten haluavat, kunhan suorittavat velvollisuutensa Terraa kohtaan.
samahan tuo olisi jos esim europppa oli fasistinen...
jokainen valtio päättäisi omista asioistaan kunhan olisi yhden keskuksen alaisuudessa. Terra jakelee käsyjä alemmileen ja ne niiden puutteisssa määräävät omia maailmoitaan. Jos joku vähänkin yskähtää väräään suuntaan niin heti kähtee inkvisaattori matkaan muutaman tuhannen mariinin kanssa.
Rautainen Nyrkki ei hellitä otettaan, tosin löysyttää sitä välillä nini että orjat luulevat olevansa vapaita.

Lähetetty: Su 05.09.2004 12:25
Kirjoittaja Zymeth Salkir Dkhan
Ehkä Imperiumin hallintomuotoa kuvaa parhaiten termi valtioliitto. Eli useampi pienempi valtio on sulautunut osittaiseen yhteishallintoon, mutta jokainen säilyttää vahvan autonomian.

Imperiumi on myös melko uskonnollisväritteinen valtio, eli olisiko hallintomuoto fubdamentalistinen valtioliitto?

Lähetetty: Su 05.09.2004 14:02
Kirjoittaja SirKaarlo
Juliwer kirjoitti:Kaksi päinen kotka on alkujaan Venäjän symboli.
http://www.systemalondon.org/img/russian_eagle.gif

http://www.forgeworld.co.uk/acatalog/eaglestore.jpg

Lähetetty: Su 05.09.2004 17:10
Kirjoittaja LordDemon
Olikos se niin, että:

"Keisari on psyykkeri. Mahdollisesti/todennäköisesti voimakkain psyykkeri, joka on ikinä elänyt/tulee ikinä elämään."

Tämän jälkeen hän muodosti (joko suoraan tai HLoT avulla) inkvisition, jonka tehtävä on etsiä ja lahdata "vääräuskoisia" psyykkereitä.

Olisik mahdollista, että tavoitteena ei ole niinkään ihmisten suojelu, kuin oman paikan takaaminen?

Lähetetty: Su 05.09.2004 18:05
Kirjoittaja Juliwer
Ei! Kouluttamattoman spyykkerin kautta voi maailmaan tupsahtaa aika iso rypäs demoneja! Siinä syy!

Lähetetty: Su 05.09.2004 18:07
Kirjoittaja Juliwer
Eli he varmistavat että ihmiskunta ei jää suurten demoni massojen alle. Suurin osa psyykkereistä eliminoidaan, osa joutuu keisarilliseen kuoroon ja pienen pienestä osasta tulee niitä kunnon voimakkaita psyykkereitä.

Lähetetty: Su 05.09.2004 18:16
Kirjoittaja Eraphion
Juliwer kirjoitti:Eli he varmistavat että ihmiskunta ei jää suurten demoni massojen alle. Suurin osa psyykkereistä eliminoidaan, osa joutuu keisarilliseen kuoroon ja pienen pienestä osasta tulee niitä kunnon voimakkaita psyykkereitä.
Eipäs kun niistä voimakkaista psyykkereistä tulee imperiumin palvelijoita, ei heikoista saada voimakkaita =)

Lähetetty: Su 05.09.2004 19:17
Kirjoittaja Grand Admiral Prawn
Juliwer kirjoitti:Ei! Kouluttamattoman spyykkerin kautta voi maailmaan tupsahtaa aika iso rypäs demoneja! Siinä syy!
Tämä on siis se virallinen syy, mutta teoriassa LordDemonin esitys voisi vaikka pitää paikkansa. Tokihan psyykkereiden metsästyksellä pyritään takavarikoimaan demonien vapaaliput reaalimaailmaan, mutta samalla voidaan myös eliminoida kaikki sopimattoman voimakkaat tapaukset, jotka voisivat saada päähänsä yhtä sun toista keisarin yksinvaltiuden kannalta epämiellyttävää. Mistä sen tietää, vaikka sm-librariaanit ja kaartin sanktioidut psyykkerit eivät olisikaan niitä voimakkaimpia, vaan vain voimakkaimpia joiden inkvisitio uskaltaa antaa kulkea vapaalla jalalla. Jotkut itsenäisemmät mariinichapterit tuskin ottaisivat vastaan suoraa käskyä olla rekrytoimatta voimakkaimpiakin kohtaamiansa tapauksia, mutta sitä vartenhan Officio Assassinorum on olemassa...

Menee nykyjärjellä ehkä vainoharhaisen puolelle, mutta kun imperiumi on kyseessä, vainoharhaisuus on hyve ;)

Lähetetty: Su 05.09.2004 19:31
Kirjoittaja Ico
LordDemon kirjoitti:Olikos se niin, että:

"Keisari on psyykkeri. Mahdollisesti/todennäköisesti voimakkain psyykkeri, joka on ikinä elänyt/tulee ikinä elämään."

Tämän jälkeen hän muodosti (joko suoraan tai HLoT avulla) inkvisition, jonka tehtävä on etsiä ja lahdata "vääräuskoisia" psyykkereitä.

Olisik mahdollista, että tavoitteena ei ole niinkään ihmisten suojelu, kuin oman paikan takaaminen?
Yksikään kuolevainen ihminen ei voi tulla/syntyä yhtä voimakkaaksi
psyykkaajaksi kuin keisari. Hänessä on entisaikojen kaikkien "shamaanien" voima(shamaanit uhrasi itsensä ja syntyivät uudestaan yhdessä ruumiissa, arvaatte kai kenessä.)

Edes horus, joka oli huolellisesti geeni kerrallaan rakennettu, ei ollut voimissaan keisarin tasoinen.