Kahden vaiheilla IG vai Örkit

Warhammer 40.000 -pelin palsta, jossa on tarkoitus keskustella kaikista niistä aiheista, jotka eivät sovellu muihin otsikoihin. Kysymyksiinkin vastataan, mutta käytä kuitenkin ensin hakua.
TheBerzerker

Kahden vaiheilla IG vai Örkit

Viesti Kirjoittaja TheBerzerker »

Niin että olen vähän miettinyt armeijaa kun örkkilistani sai murska-arvostelut Grondilta.Ostaako IG vi Örkit siin' vasta pulma!
IG:stä tulisi Suomi-teemainen ja Örkeistä tietenkin perus mätto lista
Blöö
Viestit: 768
Liittynyt: Ti 18.02.2003 20:51

Viesti Kirjoittaja Blöö »

Taasko se Grond pelottelee alottelijoita, soo soo.
Tämä nyt on yksi yleisimmistä kysymyksistä, ja annan siihen yleisen vastauksen, ota se josta pidät enemmän.
Avatar
Grond
Viestit: 3335
Liittynyt: Ke 20.11.2002 12:00
Paikkakunta: 423 km turkkusta

Re: Kahden vaiheilla IG vai Örkit

Viesti Kirjoittaja Grond »

TheBerzerker kirjoitti:Niin että olen vähän miettinyt armeijaa kun örkkilistani sai murska-arvostelut Grondilta.Ostaako IG vi Örkit siin' vasta pulma!
Älä nyt örkkejä hylkää yhden minun postaukseni perusteella ;o). Siinä listassa oli ongelmana se, että oli yht'aikaa pyritty keskittymään sekä ampumaan, liikkumaan, että pieneen massaan, onnistumatta kunnolla missään. Kyllä siitä (paljon) hiomalla saa ihan pelikelpoisen. Totesin vain aika tylysti listan toimivuudesta, koska tiedän ettei tuollainen "yritetään-tehdä-kaikkea" yksinkertaisesti örkeillä toimi.
daider
Viestit: 4259
Liittynyt: Ma 12.04.2004 16:04
Paikkakunta: forssa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja daider »

Suomiteema-armeijan taas saattaa the Captain mursktata ;-), hän on tehnyt nin kerran aiemmin.
Mutta kumpaa haluat? lähimättöä ja verisiä taistelukenttiä vai pitkän matkan ammuntaa ja panssarivaunujen jyrinää?
Tämä kysymys melkopitkälle ratkaisee sen kumpi armeija sinun kannattaa ottaa.
"Koska tämä on Sotavasara - foorumi, jonka käyttäjillä on niin vähän toivoa saada naista, että pitää yrittää nussia pilkkua. -Da Capitan"
Dr.Pepper
Viestit: 98
Liittynyt: Ma 30.06.2003 19:57
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja Dr.Pepper »

Puolueettoman orkki pelaajan mielipide: Totta kai otat orkit.

Hauskaa on vaikka turpaan tuleekin. IG:eellä ei pakosti tule turpaan aivan samaan tahtiin, mutta niiden hauskuudesta en tiedä kun en niillä ole ikinä pelannut.
"Now is the Time. This is the Place. Dr Pepper, This is the Taste."
TheBerzerker

Viesti Kirjoittaja TheBerzerker »

Noh enhän ole aloittelija on tullut keräiltyä kaikkea sekailaista n. 5v ne Grondin sanat vain pelotti hiukan mutta Örkkeihin päädun koska haluan LIHAAAA, VERTA JA LIHAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
PS. Ei minä en kuuntele Turmoin Kätilöitä
Stenvall

Viesti Kirjoittaja Stenvall »

Valitse kumpi vaan, kunhan valitset IG. ;) Etten vain suosisi IG:tä. Mutta minähän olen IG:n keräilijä!

Todellisuudessa valitse se armeija, jonka figut ja fluffi eniten miellyttää. Se on neuvoni.
Avatar
Tybraal
Viestit: 1467
Liittynyt: Pe 20.12.2002 21:12
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Tybraal »

daider kirjoitti:Suomiteema-armeijan taas saattaa the Captain mursktata ;-), hän on tehnyt nin kerran aiemmin.
Ai vain the Captain...

Eli kiitos, ei enää suomiarmeijoita.
That is not dead which can eternal lie.
And with strange aeons even death may die.
Avatar
greewer
Viestit: 229
Liittynyt: Su 10.08.2003 23:03
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja greewer »

Tybraal kirjoitti:
daider kirjoitti:Suomiteema-armeijan taas saattaa the Captain mursktata ;-), hän on tehnyt nin kerran aiemmin.
Ai vain the Captain...

Eli kiitos, ei enää suomiarmeijoita.
Siis, anteeksi kuinka? Et voi olla tosissasi. Suomi-teemaa ei varmasti voi kukaan kieltää sen perusteella, että on ehtinyt ensin. Ei sellaisen hoksaamiseen todellakaan tarvita mitään kuningasajatusta. Luultavasti aika monella on käynyt ajatus mielessä ilman että on kuullut korvallistakaan sinun tai Capteenin suomalaisista. Huhhuh...aika paksua...
Oh no... Earth are doomded...
It are suckiest.
http://www.salsa.net/peace/conv/8weekconv7-4.html
Peace
Viestit: 624
Liittynyt: Su 20.04.2003 21:50
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Peace »

Jep jep - suomilistan keksimiseen ei tosiaankaan mitään neroa tarvita eikä se varmasti ole tekijänoikeudellisesti suojattu idea.

As for the topic - itse suosittelen örkkejä - asennetta löytyy vaikka muilla jakaa ja muullahan ei merkitystä olekaan...
Eternity's a scary thought.
I mean - where it's going to end?
shiwan8
Viestit: 551
Liittynyt: To 21.10.2004 06:18

Viesti Kirjoittaja shiwan8 »

Äh, joillakin on vaan taipumus luulla että ovat keksineet kaiken ensin ja/tai ovat ainoita jotka saavat jokaisen omia ideoita käyttää. Harvemmin sellaisesta kannattaa välittää. Jos ajatus on tullut omasta päästä niin voi hyvällä omalla tunnolla maalata vaikka teletappeja armeijastaan riippumatta siitä onko jollain muulla jo sellainen. Sensijaan ajatuksen kopiointi on varsin epäomaperäistä eikä saa pisteitä minulta. Toisaalta, ei se ole kielletykkään. Montako Blood Angels, Dark Angels, Space Wolfs tai Ultra Marines armeijaa maailmalla hiihtää? Tai ylipäätään mitään mikä on maalattu fluffin ja 'eavy metal ohjeiden mukaan?
Jos haluat väitellä asiasta, pistä yv. Jos pistän vastakommentin tänne niin aihe suljetaan välittömästi. Such is life.
Avatar
The Captain
Valvoja
Viestit: 12979
Liittynyt: Ke 07.08.2002 15:07
Paikkakunta: Kouvola

Viesti Kirjoittaja The Captain »

Tybraal kirjoitti:
daider kirjoitti:Suomiteema-armeijan taas saattaa the Captain mursktata ;-), hän on tehnyt nin kerran aiemmin.
Ai vain the Captain...

Eli kiitos, ei enää suomiarmeijoita.
En toki Suomi-teemaa. Vain Fennia-nimen käytön sellaisen armeijan yhteydessä. Perusteluna olkoon vaikka kaksi julkaistua novellia, riittää aika hyvin tekijänoikeuden olemassaolon todistamiseen.

Samalla lailla Tybraal voinee ärähtää Kalevala-nimen käytöstä jonkun muun Suomi-armeijassa, mutta suomalaisteema ei ole kenenkään copyright. Suora matkiminen ei tietenkään ole kilttiä.
-Miksi Jeesuksen ja Marian päät loistavat valoa?
-Niillä on suvussa halogeenejä.
Avatar
greewer
Viestit: 229
Liittynyt: Su 10.08.2003 23:03
Paikkakunta: Ulvila

Viesti Kirjoittaja greewer »

Niin, juu tietysti. Lukaisin uudestaan asiaan liittyvät postit. Tietenkään Fenniaa ei kukaan saa alkaa monistamaan. Suomi varmaan kuitenkin on vapaata riistaa, ilman että matkimisesta suuria syytöksiä tulee.
Oh no... Earth are doomded...
It are suckiest.
http://www.salsa.net/peace/conv/8weekconv7-4.html
Avatar
Master Calgar
Viestit: 1265
Liittynyt: Ti 26.08.2003 21:00
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Master Calgar »

Alkuperäiseen aiheeseen palatakseni, Örkit vaan on niin pirusti hauskempia pelata, kun IG, joka nytkyttää jossain pöydänkulmalla ja vuoro menee siihen, kun heittelee osumisnoppia. Örkeillä saa yleensä turpaan (ellei satu pelaamaan Speedfreeksejä ja pöytä on täynnä mukavaa maastoa, minkä takana lähestyä vihollista-> hieman epäörkkimäistä ehkä...), mutta se vaan on hauskaa, miten sitä turpaan ottaa. 40k:n huumoriarmeija, ellei sitten pidä huumorina esim darkeldarien huonoutta...;)
Mutta jos haluat armeijan, joka liikkuukin, hieman ampuukin (yleensä ohi) ja mielellään tappelee lähiksessä (jossa turpaan saatuaan hajoaa sweeping advanceen, ellei tarpeeksi boyzeja mob checkin passaamiseen), niin örkit ovat sulle ihan oikea army. Jos taas haluat tylsän lemanruss/kuusi kiloa lusmuja lasgunukkoja-armyn, niin IG on sinulle.
RC helikopteri myynnissä: viewtopic.php?f=99&t=105910
Avatar
Amazing Slug
Viestit: 4112
Liittynyt: To 01.05.2003 22:03
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Amazing Slug »

Jottei nyt pilttien keskuuteen leviäisi kummalliset kuvitelmat kaartin ylivoimaisuudesta, niin todettakoon että kaarti on kyllä lähes yhtä sankarillinen suoriutuja turnauksissa kuin dark eldarit. Armored companyt sitten erikseen, niistä on vielä vähän vaikea sanoa. Ovatko huonot pelaajat syynä kaartin kädettömyyteen? En tiedä, mutta jo pelkästään tämän faktan pitäisi hillitä sitä kaikkein suurinta kaartin hypetystä.
Monni
Viestit: 271
Liittynyt: La 01.03.2003 18:30
Paikkakunta: Lahti
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Monni »

Eh? kaarti on kyllä aika penaalista sääntöjen puolesta. En malta odottaa että oma kaartini valmistuu!!
Niin siis, toi istuva ja ampuva IG on ehkä se käytetyin, mutta kyllä kaartiakin voi pelata usealla toimivalla variaatiolla! Miten olisi Chimerat joista lähtee dakkaa 9 noppaa vuorossa, sisällään 2-4 plasma/melta-asetta?? tai Deepstrike/infiltrate IG joka jakaa demochargeja ja lämmintä oikeutta plasman ja meltan muodossa?

Kyllä örkitkin on varmasti oikein mukava ja haastava armeija pelata, mutta niin on kyllä kaartikin.

Ja lisättäköön nyt vielä, että 1-2 lemania on enemmän kuin ihan todennäköistä nähdä kaartin listalla. Tosin kyllä ne örkitkin sitä lemania käyttää lähes yhtä usein. Se on vaan niin loistava panssarielementti, että jos sellasen saa, se usein otetaan. Varsinkin nyt kun basiliski huononi perussääntöjen muutoksien takia, kun taas omasta mielestäni leman russ on sääntömuutosten myötä parantunut marginaalisesti.

Mutta siis, Örkit lähistelee paremmin ja IG ampuu kovempaa - eli päätät vaan millaista strategiaa haluat käyttää ja päätät siitä sitten.
- Juha "Monni" Jokinen
www.achtungpainter.com
PiPoDissCo
Viestit: 15
Liittynyt: Ti 06.01.2004 14:25
Paikkakunta: Lieksa

Viesti Kirjoittaja PiPoDissCo »

Suomi teema IG:eillä ois varmasti hieno ja muutenkin mahtava idea.. mutta jos tykkäät nopeista hulluista massa armeijoista niin ihmeessä örkit. Ig suomen jos valitset Valhalla ois oikee mut figut harmi blistereinä ? ? (vai onko)?
Jos sinulla on Chaos Space Marineja niin mä ostan mikäli myyt käypäs tuolla http://forums.sotavasara.net/viewtopic.php?t=32053
Stenvall

Viesti Kirjoittaja Stenvall »

Amazing Slug kirjoitti:Jottei nyt pilttien keskuuteen leviäisi kummalliset kuvitelmat kaartin ylivoimaisuudesta, niin todettakoon että kaarti on kyllä lähes yhtä sankarillinen suoriutuja turnauksissa kuin dark eldarit. Armored companyt sitten erikseen, niistä on vielä vähän vaikea sanoa. Ovatko huonot pelaajat syynä kaartin kädettömyyteen? En tiedä, mutta jo pelkästään tämän faktan pitäisi hillitä sitä kaikkein suurinta kaartin hypetystä.
Totuutta. Ei se kaarti mikään uber-voittoisa ole, vaatii paljon tuuria/taitoa. Ongelma on lähinnä se, että perustrooppien hinta-laatu-suhde on p****. Katsokaa vaikka tuolla sivulla olevaa taulukkoa, joka kertoo guardsmanien hyötysuhteesta muihin yleisimpiin perusampujajoukkoihin verrattuna http://www.warmongerclub.com/articles/ig1-Tr-1IG.html. Pitää lohduttautua sillä, että orkeilla ja deldareilla menee vielä huonommin ja saa niitä kunnon tankkeja armeijaan.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “40k: Yleiset keskustelut”