Sivu 1/1
Hyvää pahaa ja pahaa hyvää...Häh!
Lähetetty: To 11.11.2004 21:04
Kirjoittaja Elrohir
Tällaisen listan olen vääntänyt
Heoes:
Balin Durin's axe 95
Gimli elven cloakilla 90
Warriors:
8 Khazad Guard 88
10 Dwarf warrioria kilvillä 90
5 Dwarf warrioria 2 H kirveillä 40
Hahmoja:25 Pts 403
Pahat
Heroes:
The Mouth of Sauron 60
Uruk-hai captain kilvellä 55
Shagrat kilvellä 60
Warriors:
15 Mordor uruk-haita hand weaponeilla 150
15 Örkkiä keihäillä 90
2 Mordor trollia 180
Hahmoja35 PTS:595
Pahislista on aika kova ja hyvislistakin tuntuu toimivalta.Palautetta ja kommenttia ja strategia ideoita otetaan vastaan.
Lähetetty: To 11.11.2004 21:28
Kirjoittaja Maedhros
Ai on pahislista kova, kun siinä on kaksi rölliä? No, kaikilla on omat mielipiteensä.
Lähetetty: To 11.11.2004 21:45
Kirjoittaja Zarec
hyvis listä kaatuu aivan liian pieneen massaansa koska ei nuo kääpiöiden warrut/ khazdit nyt niin kovia ole mutta herout kyllä.... ja pahis lista hmm... vaikea sano aika lailla käytetty erikoisuuksiin ja onhan minunkin listassa kaksi rölliä toinen tosin chieffi mutta ei se tee listasta täydellistä... mutta ihan hyvä
Lähetetty: To 11.11.2004 21:46
Kirjoittaja Spinal
600 pts pahislista, hmmm, kaatuu nätisti, kun Gloro hyppää esiin ja sitten kuuluu rumia sanoja

.
Lähetetty: To 11.11.2004 23:22
Kirjoittaja Tankki
ja joka tajuaa että on hypännyt kahden tröllin tielle, hei hei gloro. Gill galad saattaisi olla sitten toinen juttu. Ihmiset kyllä kaatuvat pahis listaan, mutta tröllit kaatuvat jos velhoja näkyy. Kyllähän tuo hyvis listakin toimii mutta sen hitaus saattaa tietyissä skenuissa koitua kohtaloksi.
Lähetetty: Pe 12.11.2004 07:36
Kirjoittaja Elrohir
Haluan säilyttää tuon pahislistan.Minulle tuli listaa suunnitellessani lasku virhe ja luulin pahoja olevan 495 pisteinen , mutta se ei ollut.Kun laskin pisteiden oleven 595 olin aika epätoivoinen hyvän armeijan kokoonpanon ja toimivuuden suhteen... En nimittäin halua luopua kummastakaan röllistä enkä Suusta.
Lähetetty: Pe 12.11.2004 08:16
Kirjoittaja anavriN
Ihan hyvät listat.
Balin kyllä ei sovi gimlin kanssa samaan armeijaan. Vaihda Balin Dainiin ja gimli vaikka Dwarf kingiin.
Itselläni ei ole kokemusta noista käävistä, mutta ainakin nuo nostaisivat pistehintaa lähemmäs 500pistettä.
Lähetetty: Pe 12.11.2004 14:38
Kirjoittaja Elrohir
En aio muuttaa kumpaakaan listaa.Ja jos velhoja näkyy niin MoS hoitaa niiden willit sap willillä...toivottavasti...Gloro tranfixataan ja ruhjotaan, veljeksille kummallekin oma peikko ja Gillua heitetään kivellä.Kuolleita vastaan yritetään päästä urukilla ja spearilla.Tietenki spear örkit vois vaihtaa peikkoon, mutta silloin olisi vain 21 tyyppiä...Entit voivat olla kinkkinen juttu, mutta niitä ei kovin usein näy...Kaikki hyvis herot joilla on f alle 6 runnotaan peikolla.Shagrat, urukki kapu ja muut mosut keskittyvät sotureihin.Hyvillä kääppien f on urukkientasoa joten örkit häviää lähiksessä ja urukien kanssa päästään tasapeliin, huonoin deffa taitaa olla 6.Milloin tuo Sauronin suu tulee kauppoihin?Ja saako kääpiäitä blisussa sillä tavalla että niitä on 3 kilvellä?Ettei 2 kilvellä ja yksi 2 H kirveellä?
Lähetetty: Pe 12.11.2004 14:45
Kirjoittaja Spinal
Tuskimpa, koska MoSilla williä on vain rajatusti, velhoilla taas on "rajattomasti".
Lähetetty: Pe 12.11.2004 14:59
Kirjoittaja Githoniel
Tankki kirjoitti:ja joka tajuaa että on hypännyt kahden tröllin tielle, hei hei gloro. Gill galad saattaisi olla sitten toinen juttu. Ihmiset kyllä kaatuvat pahis listaan, mutta tröllit kaatuvat jos velhoja näkyy. Kyllähän tuo hyvis listakin toimii mutta sen hitaus saattaa tietyissä skenuissa koitua kohtaloksi.
On sitä Glorfindelikin nähty peikkoja niittämässä, kuin "heinää".

Lähetetty: Pe 12.11.2004 15:08
Kirjoittaja anavriN
MoS on jo ainakin fantsussa ja kääpiä tulee kaksi kilpi- ja yksi 2hw mies per blisu (?)...
Lähetetty: La 13.11.2004 12:04
Kirjoittaja Jubbe
Täs olis ainaki yks nyrkkisääntö jos kääpiä käyttelet:
Jos otat paljon Khazad guardia ota ballu mutta jätä dain pois koska couracettomuudesta ei silloin olisi paljon hyötyä balin ja gimli combo toimii hyvin.
Jos otat paljon dwarf warruja ota dain. (ovat melkein kaza kaartien tasoisia silloin ja niitä pystytään ottamaan melkein 50).
Jos tuota hyvislistaa vastaan tulee 50 koppoo joista puolet spearilla niin jokaista kääpääsi vastaan tulee 2 koppoa eikä silloin tehdä muuta kuin valiteta kun 10 pojon 2 atakkiset koppot kaatavat 11 pojon kazadit(testattu on, noin 5 kazadia meni vuorossa ja noin 2 koppoo meni vuoros). Ja mukana tulee ylensä myös 2 rölliä joista toisen ballu luultavasti tappaa ja toiseen kupsahtaa.