Khorne warruja

Isot pojat esittelevät pieniä miehiään.
Mokkila
Viestit: 25
Liittynyt: Ti 07.09.2004 16:26
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Khorne warruja

Viesti Kirjoittaja Mokkila »

Niin että tässä ois suunitteilla kaaos armeija tai pari ja khorne warrut on niin tyylikkäitä että ne on ihan must. Nämä figut on pääasiassa harjotusta demonic legionia varten että sitten osaisi tehdä edes jonkun näköistä jälkeä figuihinsa. Osittain myöskin sen takia että tässä on ollut semmoinen parin vuoden tauko figujen maalaamisesta jos muutamaa örkkiä ei mukaan lasketa. Että eikun vaan kommenttia tulemaan. Ite tykkään vähiten kengistä mutta omasta mielestä sopii ihan hyvin pelinapeiksi.

Ja sitten vaan kuvia katselemaan jos uskaltaa.
http://photobucket.com/albums/v230/Bombot/
http://www.sotavasara.net/gallery_browse.php?page=5223

Arvostelkaa ihmiset, arvostelkaa.

Tulispa jo se käyttäjägalleria takasin.
Avatar
gawd
Viestit: 1583
Liittynyt: Ma 08.03.2004 17:25
Paikkakunta: kangasala

Viesti Kirjoittaja gawd »

ihan hienoja nappeja tosin tuo "kura" vähän häiritsi kun sitä ei ollut takana ......punainen sopii hyvin näihin figuihin,,,
big or small,we loot it all.hmph..
Avatar
jullevi
Valvoja
Viestit: 5724
Liittynyt: Ke 22.05.2002 15:38
Paikkakunta: Tampere

Viesti Kirjoittaja jullevi »

Ei nuo huonoja ole, mutta niistä saisi pienellä vaivalla komeampia. Voisin poimia kohtia, mitä voisi parannella (joko tähän satsiin tai seuraavaan).

Modellaus:
-Valujälkien (mold line) poisto. Etenkin kypärässä ja kirveissä nämä pistävät pahasti silmään. Valujäljet lähtevät suht helposti askarteluveitsellä tai skalpellilla "raapimalla". Poistamisen kannalta ikävimmät valujäljet ovat muistaakseni viitassa, mutta kyllä nekin lähtevät kun raaskii uhrata muutaman minuutin per ukko siistimiseen. En tiedä kannattaako juuri tältä ryhmältä enää rapsia mold linejä pois, sillä joutuisit uudelleenmaalaamaan kyseiset kohdat, mutta seuraavalta satsilta (sis. ilmeisesti command groupin?) poistaisin ehdottomasti.

Maalaus:
-Kilpien kuviot voisi maalata. Brazen brassin uskoisin toimivan punaisen kanssa kivasti.
-Kilpien reunat voisi maalata. Ylhäältä otetussa kuvassa näkee, että ainakin yläreunoista paistaa mustaa.
-Aseet ovat ikävän yksivärisiä, ainakin kirveiden varret maalaisin esimerkiksi mustalla (musta on helpoin ratkaisu, eikä edes näytä hullummalta).
-Hanskat ja bootsit voisi maalata. Bootsit mielellään eriväriseksi kuin maa, tosin niihin voi ja kannattaakin roiskia tuota kuraa/pölyä.
-Lisäksi tuolla on noita pikkudetaljeja, joiden maalaamista kannattaa myös harkita. Kaulalla roikkuvat helyt ja kallot esimerkiksi.
-Alustojen reunat. Niihin on roiskunut harmaata, vaikka niiden on ilmeisesti tarkoitus olla mustia. Maalaa uudelleen mustaksi. Huolimattomasti maalatut alustanreunat pistävät kuvissa melkeinpä ensimmäiseksi silmään, enkä nyt tarkoita pelkästään sinun figuja vaan todella useita galleriaan postattuja figuja. Warrioreissasi ei tosin paista läheskään yhtä ikävästi paljon kuin lukemattomissa vihreä- tai ruskeareunaisissa alustoissa, joista näkyy mustaa alta.
"It's a great excuse to start collecting ANOTHER army. One can never have enough armies and starting a new one is always exciting."
hawauk
Viestit: 49
Liittynyt: Pe 27.06.2003 14:21
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja hawauk »

Jullevi sanoikin jo tärkeimmät asiat, mutta lisäisin vielä pari juttua:
Kannatta kokeilla aseisiin Black Inkkiä.
Etenkin ensimmäisessä kuvassa pisti silmään aika pahasti että punaista oli vähän levinnyt turkkeihin ja kallojen valkoinen oli sotkenut viittaa siitä ympäriltä aika järkyttävästi.
Baset tuntuvat kaipaavan vielä jotain, esim. ihan vähän static grassia tai jos jaksat tehdä niin lumi voisi sopia noihin.
Paljon pientä parannettavaa, mutta ovat kuitenkin ihan kelvollisia pelifiguja.
Teemus
Viestit: 162
Liittynyt: Pe 30.07.2004 17:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja Teemus »

mode setä jullevi sanoi jo kaiken mikä noissa nyt korjattavana olisi..

ihan hienoja peli nappeja, Black inkkiä aseisiin tekemään hieman varjoja, hmm... rinkula haarniskan osanen nivusissa näyttää hieman öhh.. "kirkkaalta" en tiedä pettääkö kuva tai silmä sitten... kannataa ehkä kokeilla tummentaa sitä (siis jos haluat)
Lahtaaja
Viestit: 110
Liittynyt: Pe 26.03.2004 18:41

Viesti Kirjoittaja Lahtaaja »

Näyttää yksitoikkoiselta kaukaa, mutta kun " otin " kuvan lähemmäksi niin alkoi näyttää paremmalta.. Viitoista tykkäsin oikein paljon.. Todella kivoja tummuuden vaihteluita. Joissain turkiksissa oli punaista reunoilla joka on tullut kun olet maalannut viitta osiota ? Aseista en pidä koska ne ovat kokonaan samaa väriä (?) ja liian kirkkaita. Saappaisiin/kenkiin voisi lisäillä highlitteja, koska ne vähän "peittyy" tuohon baseen. Mutta kilvissä meinasi jäädä monttu auki :) Siis oon itse yrittäny tuota samaa efektiä, mutta huonoin tuloksin ^^ Ihan kelpo nappuloita :)
" Raining blood
From a lacerated sky
Bleeding its horror
Creating my structure
Now I shall reign in blood! "
Avatar
saggoth
Viestit: 140
Liittynyt: La 22.01.2005 19:09
Paikkakunta: tampere

Viesti Kirjoittaja saggoth »

mulla itellä on kanssa khorne armija ja oon keränny niitä nyt viimeset kolme vuotta. voin siis kokemuksella sanoa, että näyttävät PAHASTI kesken eräisiltä. voisit jotai inkkejä käyttää eikä noi harmaat turkikset oikein toimi noiden punasten viittojen kanssa. ruskeat ois paremmat ja alustoihin voisit panostaa enemmän. ainoa(t) hyvät puolet näissä on ne, että ne on kaaoksia ja khorneja, muuta positiivista en keksi.
-Tupe
Viestit: 88
Liittynyt: Su 02.01.2005 22:07

Viesti Kirjoittaja -Tupe »

ihan tyylikkäitä nuo sun warrut mutta vähän suttusia mutta mitäpä tuo haittaa muuten tyylikkäitä...
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Galleria”