Sivu 1/1
Miten rakentaa puita?
Lähetetty: Su 27.03.2005 14:57
Kirjoittaja Blackmoon
Mitä eri tapoja on tehdä hienoja ja oikeannäköisiä puita?
Lähetetty: Su 27.03.2005 15:05
Kirjoittaja figunarkki
Kuusia saat helposti pullo harjoista. Hieman muotoilet, ja maalaat vihreäksi. Ja mahdollisesti jotain flockkia.
Ja realistisia lehtipuita saat silppuamalla ensin pesusienen pieneksi silpuksi ja sen jälkeen värjäät silpun vihreäksi. Teet esim. rautalangasta rungon ja sivelet sen erikeepperillä. Sen jälkeen pyörittelet sitä pesusieni silpussa. ja mahdollisesti lisää flockkia ja/tai highlightaa vaaleammalla vihreällä.
Lähetetty: Su 27.03.2005 16:03
Kirjoittaja Thrag
Kuusia saat helposti pullo harjoista. Hieman muotoilet, ja maalaat vihreäksi. Ja mahdollisesti jotain flockkia.
Jep, pulloharjoista on todellakin helppo tehdä puita ja kaiken lisäksi niistä saa helposti hyvän näköisiä. Ongelmana näissä on vain se, että pulloharjat voivat maksaa melkoisesti, joten halvempia hintoja kannattaa metsästää ihan tosissaan.
Lähetetty: Su 27.03.2005 16:43
Kirjoittaja figunarkki
Ei niitä pulloharjoja kannata uusina käyttää. Esim. kotoa ja sukulaisilta löytyy ikiwanhoja pulloharjoija vaikka metsän verran.
Lähetetty: Su 27.03.2005 16:56
Kirjoittaja Silens
Itse sen verran mitä olet katsellut, niin kaupasta löytyi pussi pulloharjoja oliko nyt muutama kappale ja hintaa oli n. ~ 1 e.
Lähetetty: Su 27.03.2005 19:26
Kirjoittaja Granhaus
http://www.sotavasara.net/articles.php?show=45
Tuolla on myös aikas hyvät ohjeet.
OT/ figunarkki sun avataris on IHQ!
Lähetetty: Su 27.03.2005 20:23
Kirjoittaja Blackmoon
Missä myydään semmosta muovailuvahan tapaista ainetta, joka kovettuis semmoseks kestäväks? Aattelin lähinnä kiviin tommosta.
Lähetetty: Su 27.03.2005 20:33
Kirjoittaja raven
Lähetetty: Su 27.03.2005 21:10
Kirjoittaja Zob
Blackmoon kirjoitti:Missä myydään semmosta muovailuvahan tapaista ainetta, joka kovettuis semmoseks kestäväks? Aattelin lähinnä kiviin tommosta.
tarkoitatko yksikompponenttista (ei tarvitse sekoittaa, kun pakkaus avattu kaikki kuivuu nopeasti) tätä kamaa voi löytää esim. sinooperista ja muista askarteluliikkeistä, Tavarataloista ja Halpahalleista kuten Anttila. Kaksikompponenttista (kuten milliput ja green stuff) löydät pienoismalli ja figuliikkeistä tätä kamaa voit myös löytää harvinisissa tapauksissa Autoalan liikkeistä.
Lähetetty: Su 27.03.2005 21:42
Kirjoittaja figunarkki
Granhaus kirjoitti:OT/ figunarkki sun avataris on IHQ!
Taas näitä perverssejä. "magus" halusi treffeille avatarini kanssa.
Mutta sitä ainetta joka kuivuu kovaksi saat sieltä mistä figusikin on hankittu. Nimellä green stuff.
Lähetetty: Su 27.03.2005 22:23
Kirjoittaja jullevi
Zob kirjoitti:Blackmoon kirjoitti:Missä myydään semmosta muovailuvahan tapaista ainetta, joka kovettuis semmoseks kestäväks? Aattelin lähinnä kiviin tommosta.
tarkoitatko yksikompponenttista (ei tarvitse sekoittaa, kun pakkaus avattu kaikki kuivuu nopeasti) tätä kamaa voi löytää esim. sinooperista ja muista askarteluliikkeistä, Tavarataloista ja Halpahalleista kuten Anttila.
Jeps. Etsi paketteja esimerkiksi nimellä DAS, Darwi tai Jovi - nämä kaikki ovat hyväksitodettuja askartelumassoja, jotka soveltuvat erityisesti maastontekoon. Puolen kilon paketeilla on yleensä hintaa kolmesta viiteen euroon. Yllämainitut massat kovettuvat itsestään ollessaan ilman kanssa tekemisissä, joten niitä tulee säilöä ilmatiivissä pussissa/astiassa.
Lähetetty: Ma 28.03.2005 10:39
Kirjoittaja Blackmoon
Kiitos kaikille, nyt pitää käydä sitten hakemassa greenstuffia.. Harmi vaan et on aikas kallista
Lähetetty: Ma 28.03.2005 13:18
Kirjoittaja jullevi
Blackmoon kirjoitti:Kiitos kaikille, nyt pitää käydä sitten hakemassa greenstuffia.. Harmi vaan et on aikas kallista
Maastontekoon et tarvitse greenstuffia, yllämainituilla huomattavasti halvemmilla askartelumassoilla tulet toimeen vallan mainiosti. Greenstuff ja milliput soveltuvat viguihin (koska niistä saa tehtyä huomattavan tarkkoja yksityiskohtia), askartelumassat riittävät maastoihin (joissa ei tarvitse tehdä niin tarkkoja yksityiskohtia).
Lähetetty: Ti 29.03.2005 16:35
Kirjoittaja Jc42
Yksi hyvä keino tehdä puita ym. on ostaa "How to make a wargames terrain"... Sieltä löytyypi paljon juttua kaikenlaisesta maastosta... Itse ostin n. vuosi sitten enkä kadu yhtään...
Lähetetty: Ti 29.03.2005 17:32
Kirjoittaja Nostra
JcTheLizard kirjoitti:Yksi hyvä keino tehdä puita ym. on ostaa "How to make a wargames terrain"... Sieltä löytyypi paljon juttua kaikenlaisesta maastosta... Itse ostin n. vuosi sitten enkä kadu yhtään...
Lähes kaiken saman tiedon - ja varmasti enemmänkin, löytää netistä. Maastonteolle on omia sivuja, kuten:
http://www.terragenesis.co.uk
http://www.netterrain.de
http://www.games-workshop.com
http://www.thelastalliance.com
, joista kahdesta ekasta löytää mitä vain, ja kahdesta viimeisestä kaikkea yleishyödyllistä juuri omaa rotua tai lajia koskien. Lisäksi maastot kuitenkin rakennetaan pitkälti samoilla tekniikoilla ja samoista materiaaleista, joten kyse on loppujenlopuksi vain mielikuvituksesta ja siitä, että löytyy hieman näppäryyttä toteuttaa visioitansa.
Lyhyesti sanottuna siis olen itse pari kertaa kyseistä läpyskää selaillut, ja totesin, että eipä tuosta juuri mitään hyödy.
Lähetetty: Ti 29.03.2005 22:34
Kirjoittaja Jaakko
No itse tein tuossa vähän aikaa sitten puita ostamalla trasselia huoltsikalta (Valkoista hieman pumpulin näköistä käytetään kai veneiden kiillottamiseen tai jotain.) sitten etsin oksia maasta puunrungoiksi ja yhdistin ne. Lopuksi vielä paljon spreitä päälle ja ehkä jotain käsittelyä puun rungolle. Siis nämä ovat tosi pikapuita eli itseltäni meni noin 25min 20 puuhun, mutta on ne silti ihan kohtalaisia pelikäyttöön mielestäni.
-Jaakko
Lähetetty: Ke 30.03.2005 04:22
Kirjoittaja Rutto
Blackmoon. DAS massaa saa ainakin suomalaisesta kirjakaupasta ja puoli kiloo ei muistaakseni ollut montaakaan euroa.
Re: Miten rakentaa puita?
Lähetetty: Ke 30.03.2005 13:56
Kirjoittaja figunarkki
Blackmoon kirjoitti:Mitä eri tapoja on tehdä hienoja ja oikeannäköisiä puita?
Ja jos homma menee liian vaikeeksi nii tuu meille pelaamaan niin näät miten niitä puita tehrää. Ja meseenki oot mut näköjää lisänny, jos nyt olisit edes joskus online.