miten tehää kunnon maisema
Lähetetty: Su 27.03.2005 17:36
Nii miten tehää kunnollinen ja näyttävä maisema nii paljon kannattais laittaa kukkuloit,vuorii ja puita ja et kannattaisko sinne laittaa vettä voi ottaa yhteyttä yv:llä.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Kuulostais ainakin järkevältä:Dfigunarkki kirjoitti:Suomaisemaan melkeen suosittelisin ostamaan GW ruohomaton ja sitten levität sen aivan auki. Ja sen jälkeen vanhalla pensselillä sivelet siihen pieniä liimaläikkiä (erikepperi rocks) sinne tälle. Ja sitten annat liiman kuivua. Sen jälkeen maalaat kaikki läikät tumman sinisellä ja sitten läikkien reunoille Teet muutaman layeria vihertävää. Ja sitten teet lisää liimaläikkiä sinne tänne, ja niihin laitat hiekkaa. Ja lopuksi maalaat hiekan tummia ruskeita sävyjä käyttäen. Ja näin sinulla on Lappi maisemamatto. Madollisesti jos haluat lisäät sinnetänne hieman pidempä ruoho tuppoja.
Veikaan että tulee helpommaks ja ehkä halvemmaksikin ostaa suoraan ruohomatto eikä ruveta tekemään itse. Koska että saisit järkevän kokoisen peli alustan saisit tunkea siihen grassia hieman turhan paljon.Blackmoon kirjoitti: Kuulostais ainakin järkevältä:D
Mutta voisko tehä esim silleen, että leikkaa pahvista pohjan, ostaa sitä GWn "ruohoo" mitä käytetään pohjiin, ja liimais sitä sille pahville, ja sitten tekis sen saman jutun mitä sä kerroit, eli erikeepperiä, jne.?
Mikähän on pieni läikkä? Luulisin, että tarkoitat vähintään 15x15cm aluetta. Sillä ajattelin, että jos matto on aikomus rullata aina pelin jälkeen niin tuo ei tule saamaan hirveää menestystä.Suomaisemaan melkeen suosittelisin ostamaan GW ruohomaton ja sitten levität sen aivan auki. Ja sen jälkeen vanhalla pensselillä sivelet siihen pieniä liimaläikkiä (erikepperi rocks) sinne tälle. Ja sitten annat liiman kuivua. Sen jälkeen maalaat kaikki läikät tumman sinisellä ja sitten läikkien reunoille Teet muutaman layeria vihertävää. Ja sitten teet lisää liimaläikkiä sinne tänne, ja niihin laitat hiekkaa.
JOs nyt ruohoa ostat ei kannata ostaa GWn osta mieluummin vaikka HobbyPointista (olettaen, että käyt Hki keskustassa usein) Kilohinnaltaan REILUSTI halvempaa flockia.Blackmoon kirjoitti: Kuulostais ainakin järkevältä:D
Mutta voisko tehä esim silleen, että leikkaa pahvista pohjan, ostaa sitä GWn "ruohoo" mitä käytetään pohjiin, ja liimais sitä sille pahville, ja sitten tekis sen saman jutun mitä sä kerroit, eli erikeepperiä, jne.?
Paljonkos siellä maksaa kilo flokkia ?Zob kirjoitti: JOs nyt ruohoa ostat ei kannata ostaa GWn osta mieluummin vaikka HobbyPointista (olettaen, että käyt Hki keskustassa usein) Kilohinnaltaan REILUSTI halvempaa flockia.
Eli jos ei aio ostaa kilokaupalla flockia, niin on yksi ja sama mistä ostaa. Itse ainakin ostan materiaalini sieltä mistä helpoimmalla saan vaikka jossain hevon kuusessa olisikin marginaalisesti halvempaa tarjolla. Pääkaupunkiseudulla asuvalle Hobbypoint on varteenotettava vaihtoehto, mutta kirjoittaja nähtävästi asuu Kuopiossa, missä ei välttämättä ole muita static grassia myyviä liikkeitä (en tiedä onko).Zob kirjoitti:JOs nyt ruohoa ostat ei kannata ostaa GWn osta mieluummin vaikka HobbyPointista (olettaen, että käyt Hki keskustassa usein) Kilohinnaltaan REILUSTI halvempaa flockia.
hömm... kyse on suovedestä. Eikös se ole ruskeanvihreääFroggy kirjoitti:Tuossa erikeepperissä on yksi pieni pulma... se näet tummuu ajan kuluessa vaaleanruskeaksi. Eli jos aikoo tehdä pitkäkestoisempaa maisemaa, niin suorittelen käyttämään jotain muuta "wannabe-vesi" -tuotetta.