Sivu 1/1

Mistä resiiniä järviin?

Lähetetty: Ma 11.04.2005 16:18
Kirjoittaja soralapio
Nyt kun Lustria lähestyy kovaa vauhtia, pitäisi liskoille taikoa maastoa. Akvaarioliikkeestä saa muovista kasvistoa riittävästi, mutta järviä pitäisi värkätä. Resiini lienisi sulatettuna se paras vaihtoehto ja myös GW:n mallintekijöiden käyttämä, mutta mistä sitä Suomessa saisi?

Turun Sinooperissa eivät ainakaan osanneet neuvoa ja samaa settiä tulee myös maalaus- ja rautakaupoista. Kenelläkään kovia tipsejä asian tiimoilta?

Myös vaihtoehtoiset järvimateriaalit kiinnostavat, PVA-liimasta tulee vähän turhan skröbön näköistä jälkeä. Vika voi tietenkin olla myös vääränlaisessa lakassa tms.

Lähetetty: Ma 11.04.2005 16:26
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Resin on suomeksi hartsi.

Liisteristä voisi saada aikaan ihan nättiä.

Lähetetty: Ma 11.04.2005 16:30
Kirjoittaja soralapio
No niinpä tietenkin, mites tämä hartsi nyt oli päässyt unohtumaan.

Täytynee hieman kokeilla, hakee jostain kestävää pohja-aineitta ja tekaisee pari erilaista, näkee vähän, mikä toimii ja mikä ei.

EDIT: Biltemasta näemmä ainakin saa polyesteriä reippahasti, kuulemma samaa settiä kuin hartsi.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 11:53
Kirjoittaja Silveri
Ainakin woodlandsilta löytyy jotain (kallista) vesimateriaalia, mutta jos joku löytää konstin miten tuo hartsin käyttö sujuu suomalaisissa olosuhteissa ja mistä sitä saa, niin pistäkää ihmeessä viestiä.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 16:21
Kirjoittaja behemoth
Turusta Askartelukeskuksesta olen ostanut kirkasta hartsia (rautatiemaastojen mallaajia varten sitä oli sinne hankittu). Siellä tuskin on hyllytavarana, mutta varmasti tilaavat.

Käytän ite nyt Woodland Scenicsin Realistic Wateria ... eipä ole tarvetta enää sekoitella hartsia.

Lähetetty: Ti 12.04.2005 18:20
Kirjoittaja raven
Ostin joskus paikallisesta Värisilmästä(köhän se nyt oli... maalikauppa kumminki). Hinnasta en nyt muista sanoa että mitä maksoi mutta ämpärillinen löytyy autotallin hyllystä. Aika työlästä kamaa käyttää mutta kivannäköistä kyllä tulee. :)

Lähetetty: Ti 12.04.2005 20:33
Kirjoittaja tneva82
behemoth kirjoitti:Turusta Askartelukeskuksesta olen ostanut kirkasta hartsia (rautatiemaastojen mallaajia varten sitä oli sinne hankittu). Siellä tuskin on hyllytavarana, mutta varmasti tilaavat.
Kyllä tilaavat. Sieltä ainakin itse sain oman purnukkani.

Mainio tuote kaiken kaikkiaan.

Lähetetty: Ke 13.04.2005 16:02
Kirjoittaja soralapio
Kiitos tuosta Askartelukeskus-tipsistä. Täytyy koittaa Bilteman sooseilla aluksi, mutta jos niistä ei tule laatua (kuten luultavasti ei tulekaan) niin tuolta hakemaan.