necroneista pikku kysymys...
Lähetetty: Ma 11.07.2005 16:47
elikkäs milloin necroneitten codex uusittiin viimeksi ja milloin se uudistuu?? muuttuivatko viimekerralla ukkelit radikaalisti??
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Ensimmäisen kerran Necron Raiders -lista ilmestyi WD:ssä kakkoseditionin aikaan. Jos pidätte niitä nyt kestävinä pirulaisina, teidän olisi pitänyt nähdä ne silloin.daider kirjoitti:Wanha Necron lista julkaistiin Chapter Approvedissa vuonna Miekka ja Kirves. Silloin oli Lordi, Immortalit, Warrut, Dessut ja Scarabit ( ei siis swarmit ).
Ei niille ainakaan lähiaikoina mitään uutta codexia oo tulossa. Lista on sen verran yksinkertanen, ettei sitä ihan heti tarvii uudistaa.Moregrim Orksnapper kirjoitti: Minä en ainakaan ole kuullut mistään että necronit tarvitsisivat uusintaa lähiaikoina.
Siksihän se juuri pitäisikin laittaa uuteen uskoon. Nythän necron-armeijan tekeminen on vähän liiankin helppoa, kun toimivia yhdistelmiä on vähemmän kuin Tzeentchin demonilegioonalla.--Hellraider-- kirjoitti:Lista on sen verran yksinkertanen, ettei sitä ihan heti tarvii uudistaa.
Ei vaan he uusivat ne codexit, joista on tullut valituksia ja joita ei pidetä tasapainoisina. GW:än on sanonut, että Necronit ovat ehkä tasapainoisin codexi 40k:ssa, miksi lähteä muuttamaan sitä nyt?--Hellraider-- kirjoitti: Ne uusii eka nää "suosituimpien rotujen" codexit.
Mitä, ihan oikeastiko? Tasapainossa muiden armeijoiden kanssa, vai sisäisesti tasapainossa? Tietenkin kummatkin väittämät ovat ihan väärin.VD kirjoitti:GW:än on sanonut, että Necronit ovat ehkä tasapainoisin codexi 40k:ssa
Miten niin? Lista ei ainakaan ole rikki, mutta sillä pystyy voittamaan. Eikös joku hurja niillä turnauksiakin voittanut? Necronit eivät minusta myöskään ole kovin pahassa ylilyönti- tai altavastaajan asemassa useimpia armeijoita vastaan. Eivätkö ne silloin ole tasapainossa?Henri Ketonen kirjoitti:Mitä, ihan oikeastiko? Tasapainossa muiden armeijoiden kanssa, vai sisäisesti tasapainossa? Tietenkin kummatkin väittämät ovat ihan väärin.VD kirjoitti:GW:än on sanonut, että Necronit ovat ehkä tasapainoisin codexi 40k:ssa
Samaa mieltä. Lista on yksitoikkoinen, senhän kaikki tietää ja niitä toimivia kokonaisuuksia ei oo kuin kourallinen. Mutta ne on siitä hyviä, että niillä ei ota turpaan eikä voita liian helposti(tämä tosin riippuu jonkun verran vastustajan listasta ja pelityylistä), eli yleisesti ottaen ne on melko hyvin tasapainossa.Stormlord kirjoitti: Miten niin? Lista ei ainakaan ole rikki, mutta sillä pystyy voittamaan. Eikös joku hurja niillä turnauksiakin voittanut? Necronit eivät minusta myöskään ole kovin pahassa ylilyönti- tai altavastaajan asemassa useimpia armeijoita vastaan. Eivätkö ne silloin ole tasapainossa?