Sivu 1/8
Chaoksen teknologinen jälkeenjääneisyys. (eli AC vai AC?)
Lähetetty: Ti 26.07.2005 22:17
Kirjoittaja figunarkki
Vastaavaa topiccia en haulla löytänyt, tai sitten en vain osannut käyttää oikeita hakusanoja.
Eli kysmys kuuluu, mainitaanko missään GWn fluffissa järkevää selitystä sille miksi Chaos on lojalistien tavoin teknologisesti jälkeen jäänyt.
Lojalistit kun leimaavat kaiken uuden teknologian kereettiläiseksi, ja teknologia on siksi pysähtynyttä, mutta miksi chaoksen palveliat eivät kehittele uusia superaseita?
Lähetetty: Ti 26.07.2005 22:28
Kirjoittaja Henri Ketonen
Planet Killer? Defiler?
Lähetetty: Ti 26.07.2005 22:38
Kirjoittaja ankara halla
Kyllähän ne kehittelevät vaan eivät omaa kovinkaan kummoisia resursseja mihinkään huimaan kehitykseen. Sen lisäksi, että Kaaos legioonat ovat sodassa kaikkien muiden rotujen kanssa ne taistelevat myös keskenään.
Mutta kyllähän mm. Fabius Bile koko ajan kehittelee kaikkea kivaa ja Abaddonin Planet Killer on myös oiva esimerkki kehityksestä.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 01:01
Kirjoittaja shiwan8
Parempi kysymys voisi olla se että jos lojalisteilla on selkeästi parempaa teknologiaa jota on varmasti saatu kaapattua jostain niin miksi sitä ei käytetä. Esimerkkivertaus voisi olla vaikka autocannon vs assaultcannon. Jälkimmäisellä on hivenen lyhyempi range mutta kas, tulivoima on melkein pahimmillaan yli tuplat...
syyt
Lähetetty: Ke 27.07.2005 01:03
Kirjoittaja Jurpo
Jo ennen Avaruusjääkäreiden luontia tekniikka oli rankasti ritualisoitunut uskonnolliseksi toiminnaksi. Eli kaaosjääkäreillekin tekniikka on syvästi pelottava ja jossain määrin pyhä asia ja uudetkin variaatiot perustuvat joko muukalaisten ratkaisuihin tai on demonisten voimien hyödyntämistä jo hyväksi havaittujen kaavojen kanssa.
Fabiuksen kokeet taas eivät ole saaneet aikaan mitään huomattavaa edistysaskelta, sillä hän on kerettiläinen ja kerettiläisen ratkaisut ovat aina ehdottomasti vääriä.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 11:32
Kirjoittaja Air Defence
shiwan8 kirjoitti:Parempi kysymys voisi olla se että jos lojalisteilla on selkeästi parempaa teknologiaa jota on varmasti saatu kaapattua jostain niin miksi sitä ei käytetä. Esimerkkivertaus voisi olla vaikka autocannon vs assaultcannon. Jälkimmäisellä on hivenen lyhyempi range mutta kas, tulivoima on melkein pahimmillaan yli tuplat...
Voisi kuvitella, että heresyn jälkeisten laitteiden huolto vaatii liikaa resursseja, tai kapinallisilla ei yksinkertaisesti riitä tietämys tähän. Siis eivät osaa oikeita "huoltoriittejä" joilla "konehenkiä" lepytellään taistelun jälkeen. Assultcannonkin on niin tarkka, ettei se hyväksy lepyttelyuhrikisi samaa piippuöljyä, joka kyllä kelpaisi autocannonin hengelle. Khornekin tykkää varmasti kyttyrää, jos boltterin palvomiseen käytetään enemmän aikaa, kuin päiden katkomiseen hänen nimeensä.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 11:38
Kirjoittaja Coridus
Ei kaaoksen aseissa asu enää konehenkiä, ne ovat konejumalalle lojaaleja, ja konejumala ei ole kaaoksen puolella.
Sen sijaan niissä asustelee pienempiä tai isompia demoneita.
Kaaoksen "keksinnöt" pohjaavat yleensä demoneihin ja EoT:n fysiikanlakeihin. Ne eivät maksa muuta kuin pari tuhatta orjien sielua.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 11:49
Kirjoittaja Air Defence
Coridus kirjoitti:Ei kaaoksen aseissa asu enää konehenkiä, ne ovat konejumalalle lojaaleja, ja konejumala ei ole kaaoksen puolella.
Sen sijaan niissä asustelee pienempiä tai isompia demoneita.
Kaaoksen "keksinnöt" pohjaavat yleensä demoneihin ja EoT:n fysiikanlakeihin. Ne eivät maksa muuta kuin pari tuhatta orjien sielua.
Jaahas, no assultcannonit ja kaverit ovat sitten vissiin konejumalalle sen verta lojaaleja ja sielultaan puhtaita, ettei niitä ole saatu korruptoitua, vaikka päälle on kaadettu litratolkulla neitsyiden verta ja piipuissa poltettu mustia kynttilöitä.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 11:54
Kirjoittaja Coridus
No juu, saattaapi ollakin. Kuka tietää?
Lähetetty: Ke 27.07.2005 13:28
Kirjoittaja Thelacan
iikka kirjoitti: vaikka päälle on kaadettu litratolkulla neitsyiden verta ja piipuissa poltettu mustia kynttilöitä.
Kuinka luulet aseen toimivan jos koneisto on steariini-veri sekoituksen jumittama?
Shiwan, minen oikein tajua miten vertaat assault cannonin olevan tuplaten tehokkaampi kuin Autocannonin? Autocannonissa on sentään strena korkeampi peliteknisesti, ja fluffia on huono säätää jos katsotaan pelimekaniikkaa.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 14:20
Kirjoittaja Air Defence
Thelacan kirjoitti:Kuinka luulet aseen toimivan jos koneisto on steariini-veri sekoituksen jumittama?
Kaippa ne EoT:n "fysiikanlait" sen sallivat. Tiedä sitten kuinka aparaatti toimii, kun se viedään pois EoT:sta. Ehkä pyssyyn pesän tehnyt demoni heittelee niitä pateja ulos piipusta, jos konehenki ei ole sitä tekemässä. Tämä kyllä taitaisi tehdä kaikista kaaoksen bolttereista demoniaseita. Ööh... ehkä ne sitten ovat ihan tavallisia bolttereita, mutta hoosiannan hoilaamisen sijaan kaaosmariinit vain kiroilevat niin perhanasti hinkatessaan aseölyjä pyssyihinsä.
Assultcannonin huoltoon saatetaan kuitenkin edelleen tarvita erikoisöljyjä, joiden jalostamiseen luopiolegioonilla ei ole tarvittavia resursseja, uuden teknologian kehittämisestä puhumattakaan.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 15:47
Kirjoittaja DrowningHarvey
Sarjassamme villejä veikkauksia:
a) Eye of Terrorissa on resursseja köyhästi (raaka-aineet ovat varmaan 10 000 vuoden aikana vähentyneet ja tehtaat ovat heikossa kunnossa), joten uuden teknologian tuottaminen ja tutkiminen ei tule kysymykseen. Hiukan myös epäilyttää josko kaaoksen riveistä löytyy tiedemiehiä, jotka viitsisivät alkaa uutta teknologiaa kehittää ja huolehtia siitä, että se saadaan jaettua kaikille eripuraisille legioonille.
b) Kun Azheron Kolmestikirottu on niittänyt luotettavalla reaper-konetykillään kumoon siviilejä ja väärän keisarin palvelijoita 10 000 vuotta, on varsin luultavaa, ettei kyseinen veteraani mielellään vaihda hyväksihavaittua tappovälinettään johonkin uuteen ja epävarmaan, jonka käsittelyn joutuisi käytännössä opettelemaan alusta.
c) Perus bolter kaataa ihmisen samalla tavoin kuin se kaatoi ihmisen suuren ristiretkenkin aikaan, miksi siis haaskata resursseja jonkun korvaavan asejärjestelmän tutkimiseen, kun samalla hinnalla saadaan tuotettua järkyttävät määrät yleispäteviä tappotyökaluja (bolterit) ja joukkoja niitä käyttämään.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 17:04
Kirjoittaja Warcrafter
Assault cannon kehitettiin loppuun asti Heresyn jälkeen joten kaamosmariinit eivät ole saanneet sitä käyttöönsä. Alunperinhän käytettiin reaper autocannonia ja combi bolttereita termisten haarniskojen kanssa. Heresyn jälkeen kehitettiin termis suittiin sopiva Heavy flamer, storm bolter, assault cannon ja cyclone rocket launcher ja Mariinit totes: "hei näähän on kivoja leluja!" ja siitä asti niitä on käytetty aiempien aseiden sijaan. Saastaisilla pettureilla ei näitä leluja ole juuri sen takia koska valitsivat väärän puolen

(ja siksi että GW:n mielestä heppujen välillä pitää olla peliteknisiä eroja

)
Lähetetty: Ke 27.07.2005 17:28
Kirjoittaja DrowningHarvey
Luulisi tosin että kaamosmariinit olisivat Horus Heresyn jälkeen vyöryttäneet sen verran forgeworldeja/kohdanneet lojalisti velipoikiaan, että olisivat saaneet käsiinsä stormbolttereita ja assaultcannoneita tai näiden rakennuskaavioita (eteenkin Alpha Legion, joka tuottaa varusteensakkin lojalistien piikkiin).
Lähetetty: Ke 27.07.2005 17:47
Kirjoittaja daider
Onhan se kiva vyöryttää Forge Worldeja teknologian toivossa mutta matkassa on muutama iso mutka
a) Titaanit. Monet forge Worldit huoltavat titaaneita ja voivat näin ollen luottaa heidän apuunsa.
b) Joukot. World Eaterit ja monet muut joukot tykkäävät tuhota kaiken taistelussa. "Älkää tuhotko tuota konetta, se on tärkeä... Ei mitään. Säästäkää nuo kirjat. Jaah, myöhäistä."
c) Teknopapit. Parempi palaa Keisarin pyhässä tulessa kuin antaa kerettiläisten koskea pyhään tietoon. Plasma Reaktori ylikierroksille ja kiertoradalla nähdään kuinka planeetta palaa.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 18:20
Kirjoittaja DrowningHarvey
Meinaa mennä OT:n puolelle, mutta on sen verta mielenkiintoinen keskustelu, että jatkakaamme. Eihän tuo pajamaailman vyöryttäminen ihan helppo nakki ole, mutta veikkasin että sopivasti motivoituneelta ja tuetulta legioonalta(tai kahdelta) se onnistuisi.
daider kirjoitti:
a) Titaanit. Monet forge Worldit huoltavat titaaneita ja voivat näin ollen luottaa heidän apuunsa.
Kun kohteena on pajamaailma niin Death's Head tai jokin vastaava titaanilegioona luultavasti osallistuu taisteluun ja toivon mukaan tasoittaa hieman taistelua.
daider kirjoitti:
b) Joukot. World Eaterit ja monet muut joukot tykkäävät tuhota kaiken taistelussa. "Älkää tuhotko tuota konetta, se on tärkeä... Ei mitään. Säästäkää nuo kirjat. Jaah, myöhäistä."
WE:t ovat oma lukunsa. Mutta vaikkapa Iron Warrioreiden voisi kuvitella havittelevan uutta teknologiaa ja olevan hieman säästäväisempiä noiden papereiden ja tuotantolinjojen suhteen.
daider kirjoitti:
c) Teknopapit. Parempi palaa Keisarin pyhässä tulessa kuin antaa kerettiläisten koskea pyhään tietoon. Plasma Reaktori ylikierroksille ja kiertoradalla nähdään kuinka planeetta palaa.
Punaiseen nappiin onkin vaikeampi keksiä vastalääkettä... Ehkä deepstrikellä voisi sopivan itsemurhatiimin lähettää kontrollihuonetta puolustamaan.
Toisaalta, jo pelkkä teknopappien läsnäolo tuppaa hidastamaan tieteen kehitystä niin, ettei sieltä vyörytetyn forge worldin raunioista löytyisi mittään uutta.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 18:35
Kirjoittaja Attila
Hoamurath kirjoitti:Toisaalta, jo pelkkä teknopappien läsnäolo tuppaa hidastamaan tieteen kehitystä niin, ettei sieltä vyörytetyn forge worldin raunioista löytyisi mittään uutta.
Teknopappien poissaolo tieteen kehityksen tapahtuessa taas johtaa yleensä kerettiläistuomioihin, kun mokomat uskovat vakaasti, että kaikki pyhä tieto on Omnissiahista, eli se on jo keksitty.
Eikös autocannon ole aika kronkeli vehje, kun Army Builder (vanhemmissa listoissa ainakin) (no joo, mainio tietolähde tuokin...) väittää sitä jumittumisherkäksi? Tuskin joku 10,000 vuotta vanha veteraani tosiaankaan alkaa uusia huoltorutiineja opettelemaan, kun sillä luotettavalla Niittäjällä on pärjätty siihenkin asti.
korjataan
Lähetetty: Ke 27.07.2005 18:56
Kirjoittaja Jurpo
Raskas liekinheitin taas on kaaosjääkäreiden arsenaalista löytyvä varuste. Termiiteissä ja Dreadnoughteissa molemmissa. Lisäksi Legioonat ovat riippumattomia toisistaan ja vielä hyvin mustasukkaisia omistuksistaan (kuten myös hyvikset), joten Iron Warriorien kehittelemä taktinen tai strateginen manöveeri tai ase ei tule muille legioonille käyttöön muuna kuin vihollisena tai sotasaaliina. Ehkä sittemmin joku saattaa matkia sitä ja hiljalleen taistelutapa leviää ja sopeutuu, jos se osoittautuu menestyksekkääksi.
Ja harva näköjään muistaa, että kaikista tappavin perustorrakko, jota on asennettu myös termiitteihin on Sonic Blaster. Keisarin Lapset ovat varmasti hyvin tarkkoja siitä, että kukaan muu ei saa haltuunsa tämän aseen rakennuskaavioita. Ja koska siinä on valtava ääni, on hyvin todennäköistä, että harvat muista jääkäreistä edes pystyisivät käyttämään sitä yhtä laukausta pitempään.
Ja miksi ihmeessä kaaosjääkäreitä kiinnostaisi neitsyiden veri? Nehän ovat sellaisia soturimunkki-asekeetteja, joilla on vain alkeellinen taju tavallisten ihmisten elämästä.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 20:28
Kirjoittaja Coridus
Warcrafter kirjoitti:Assault cannon kehitettiin loppuun asti Heresyn jälkeen joten kaamosmariinit eivät ole saanneet sitä käyttöönsä. Alunperinhän käytettiin reaper autocannonia ja combi bolttereita termisten haarniskojen kanssa. Heresyn jälkeen kehitettiin termis suittiin sopiva Heavy flamer, storm bolter, assault cannon ja cyclone rocket launcher ja Mariinit totes: "hei näähän on kivoja leluja!" ja siitä asti niitä on käytetty aiempien aseiden sijaan. Saastaisilla pettureilla ei näitä leluja ole juuri sen takia koska valitsivat väärän puolen

(ja siksi että GW:n mielestä heppujen välillä pitää olla peliteknisiä eroja

)
Kaaoksen terminaattoritkin saavat Raskaita Liekinheittimiä.
Lähetetty: Ke 27.07.2005 21:03
Kirjoittaja vexa
Olin sortua käyttäjämoderointiin, mutta sen sijaan sanon näin.
No luultavasti kaaoslaisten yksi syy olla käyttämättä lojalistien kehittämiä vekottimia on heidän tuntemansa melkoisen suuri halveksunta "väärää Keisaria" ja Hänen palvojiaan kohtaan. Eli pärjättiin me sillonkin ihan helposti teitä vastaan, joten miks me tarvittais uusia aseita? He ovat luultavasti yhtä kaavoihinsa kangistuneita kuin imperiumilaiset. Näinhän on lähes koko 40K:n universumi, ei paljoa muutu.