Sivu 1/1
Pohjamaalaus... Kuinka paljon tarvitaan?
Lähetetty: Su 21.08.2005 18:45
Kirjoittaja Mixa
Noniin... Eli minä menin suihkuttamaan pohjamaalin ukkeleihin (Lizardeihin) ylhäältä päin, jolloin vatsat ja Cold onien molemmat puolet jäivät ilman tätä! Pitäisikö minun nyt suihkuttaa vielä uudestaan ylhäältä päin?
Lähetetty: Su 21.08.2005 18:51
Kirjoittaja Iscariah
Jos vaikka suihkuttelisit joka puolelta niin kauon että ukko peittyy?
8]
Lähetetty: Su 21.08.2005 18:51
Kirjoittaja Pollari
No ehkä sivulta? Oikea sivu, vasen sivu sekä ylhäältä kannattaa. Ja loput vaikeat kohdat vaikka mustalla maalilla.

Lähetetty: Su 21.08.2005 19:33
Kirjoittaja Illumina
Niinpä, kuten muut ovat jo sanoneet, suihkit sitä huikan sieltä täältä. Eihän se maali itsestään sinne vatsaan valu tai warppaudu

.
Edit: Suihki sitten ohuita kerroksia. Kaksi ohutta on parempi kuin yksi paksu, joka peittaa koko figun joka yksityiskohdan
.
Lähetetty: Su 21.08.2005 19:33
Kirjoittaja Pancake
Toinen tapa on pohjamaalata spure ja sen jälkeen vasta koota tyypit, näin kaikki osat peittyvät varmasti.
Lähetetty: Su 21.08.2005 20:00
Kirjoittaja Dolmot
Useammasta suunnasta, ehdottomasti. Aivan joka paikkaa ei silti tarvitse saada pikimustaksi/vitivalkoiseksi. Pohjamaalin tarkoitus ei niinkään ole värjätä figua vaan lisätä käyttökestävyyttä ja saada varsinainen maali levittymään mukavasti. Yleensä ne ohuemmin pohjamaalia saaneet paikat ovat sellaisia, jotka eivät ole ensimmäisenä kolhiintumassa. Jos joka paikan yrittää saada täysin pohjamaalin peittoon, ulommaisista osista alkavat herkästi kadota yksityiskohdat, koska ne nappaavat moninkertaisen määrän maalia kuoppiin verrattuna. Viimeiset poimujen pohjat voi kyllä maalata pensselilläkin suoraan kohdeväriin, kunhan niissä vain on jonkinlainen aavistus pohjamaalia mihin väri tarttuu. Mahdollisimman tasainen ja kattava pohjustus tietysti helpottaa hahmottamista maalausvaiheessa, joten siihen on syytä pyrkiä. Kannattaa väsätä alusta, jossa figuja voi alusta pitäen pohjamaalata mahdollisimman monesta suunnasta. Silloin selviää vähemmillä maalauskerroilla eivätkä pintakuviot pääse tukkeutumaan.
Lähetetty: Su 21.08.2005 20:04
Kirjoittaja Mixa
Kävinpä nyt spreiaamassa hahmot... Ja hyvinhän se meni! Vähän tuli paksua mutta ei kai se nyt ihan hirveästi haittaa... Kuinka kauan maalin kuivuminen yleensä kestää...? Viime kerralla ne kuivuivat noin tunnissa, mutta osaako joku arvioda kauan nyt menisi?
Lähetetty: Su 21.08.2005 20:13
Kirjoittaja Pollari
Riippuu ihan. Kyllä ne menevät sellaisessa puolessa tunnissa jos GWn maaleja käytät. Jos ei tartu hyvin laita esnin eka kerros ja sitten toinen.

Lähetetty: Su 21.08.2005 20:26
Kirjoittaja Mixa
Pollari kirjoitti:Riippuu ihan. Kyllä ne menevät sellaisessa puolessa tunnissa jos GWn maaleja käytät. Jos ei tartu hyvin laita esnin eka kerros ja sitten toinen.

Kiitos tuosta! Käytän GW sprayta joten kai ne viime kerrallakin olivat tuossa puolessa tunnissa kuivuneet! En minä nyt hirveästi niihin koskenutkaan!
Lähetetty: Su 21.08.2005 21:17
Kirjoittaja Pollari
Niin, No tässä harrastuksessa aika ei ole rahaa, tässä pitää olla kärsivällinen.

Lähetetty: Su 21.08.2005 21:45
Kirjoittaja Lighthammer
Mixa kirjoitti:Pollari kirjoitti:Riippuu ihan. Kyllä ne menevät sellaisessa puolessa tunnissa jos GWn maaleja käytät. Jos ei tartu hyvin laita esnin eka kerros ja sitten toinen.

Kiitos tuosta! Käytän GW sprayta joten kai ne viime kerrallakin olivat tuossa puolessa tunnissa kuivuneet! En minä nyt hirveästi niihin koskenutkaan!
Muistutan vielä, että jos sprayailet ulkosalla, varsinkin kostealla ilmalla näin syksyisin, voi kuivumisaika venähtää aika tavalla. Mikäli pohjamaali on hiukankin kosteaa, se voi vaikuttaa maalien tarttuvuuteen varsinkin metallisissa figuissa varsin dramaattisesti.
Yleensähän sitä on pirunmoinen kiire maalaamaan, mutta varman päälle pelaajat antavat pohjamaalin kuivaa yön yli. Ei siitä haittaakaan ole.
Lisäksi sen pohjamaalin saa peittämään huomattavasti paremmin, jos väsää jonkinlainen laatikko, jossa figuja suihkuttaa, ts. vain yhdeltä sivulta avoin laatikko. Tällöin boxiin syntyy sumustetusta maalista ohut utu, joka peittää figun vähän hankalimmistakin paikoista. Tällä systeemillä ei kuitenkaan saa peitettyä täysin tasaisesti esim. figuurin takapuolta, joten kannattaa sprayata ensin yhdeltä puolelta, antaa kuivua reilun vartin, ja suihkuttaa figuurit sitten toiselta puolelta.
Lähetetty: Su 21.08.2005 21:55
Kirjoittaja Guardsman
Pancake kirjoitti:Toinen tapa on pohjamaalata spure ja sen jälkeen vasta koota tyypit, näin kaikki osat peittyvät varmasti.
En suosittele kokonaan spruen maalamista, koska silloin figun viimeistely ei onnistu hyvin. Mutta osittain spruessa olivien osien ja figun kasaus ensin erikseen auttaa maalausta. Esim Cold One -ratsu ja ratsastaja kannattaa erikseen spray maalata ja jopa erikseen maalata kokonaan...
Lähetetty: Ma 22.08.2005 10:41
Kirjoittaja pokka
En kyllä voisi harkitakkaan spruen pohjamaalausta ja sitten vasta kokoamista..
Tuskimpa se liimakaan tarttuu kovinkaan hyvin jos liimapinnalla on maalia.
Lähetetty: Ma 22.08.2005 14:27
Kirjoittaja Thelacan
Jos sprue on pohjamaalattu ennen kokoamista, ainoat miinukset ovat mm. valujälkien poisto, samalla lähtee pohjamaaliakin. Liimaus, muoviliima ei toimi jolloin joutuu käyttämään pikaliimaa. Kehikosta irroittaminen, jolloin paljastuu läntti missä ei ole pohjamaalia, ja hommassa erittäin helposti myös vahingoittaa maalipintaa.
Jotkin panssarivaunut on ehkä käytännöllinen pohjamaalata tällä menetelmällä.
Lähetetty: Ti 23.08.2005 21:00
Kirjoittaja Klonkku
hei kun minä teen pohjamaalin pelkästään maalaamalla niin olisko se spreiaaminen parempi vaihtoehto?
Lähetetty: Ti 23.08.2005 21:09
Kirjoittaja Pollari
Olisi huomattavasti.
Lähetetty: Ti 23.08.2005 21:10
Kirjoittaja Mer'siles
Nopeampi, helpompi ja saat tasaisemman pinnan. (jos teet kaiken oikein)
Lähetetty: Ti 23.08.2005 21:19
Kirjoittaja Nostra
klonkku kirjoitti:hei kun minä teen pohjamaalin pelkästään maalaamalla niin olisko se spreiaaminen parempi vaihtoehto?
Eikä spray ole ainoastaan nopeampi ja helpompi ja IMO ainakin parempi (jos ruiskua ei lasketa), vaan pohjamaalin koostumus on parempi, eli spray pysyy tiukemmin ja kestää täten suurempaa kulutusta.
IMO helkutin hienon, tasaisen ja ohuen pohjamaalin saa ruiskulla, varsinkin kun löytäis vielä kunnon purkkiprimerin. Olen tässä juuri kokeilemassa Vallejon primeria, ja toistaiseksi ihan hyvältä tuntuu, siis saan siitä tasasen, ohuen ja peittävän lopputuloksen, jonka päälle on hyvä lähteä maalaamaan.
Juu, kyllä ne sprayt vaan on ihan hyviä keksintöjä.