Sivu 1/1
Tyranid Warriors? Onko näistä mihinkään?
Lähetetty: To 10.11.2005 15:10
Kirjoittaja elector
Eli kun ajattelin tuota Battle Forcen kannattavuutta, niin kannattaako se ostaa, vai ostaa erillisinä ilman Warrioreita? Ovatko nämä siis kannattava valinta armeijaan? Vai pitäisikö suosiolla jättää omaan arvoonsa? Listastani muuten tulossa aika Fexi painotteinen (4 tai 5 Carnifexiä).
Lähetetty: To 10.11.2005 15:22
Kirjoittaja Jauza
Warrut on todella käteviä jos osaa pitää ne halpoina eli ei pumppaa liikaa. Varmaan semmonen scythed talons + devourers tai jotain sellasta. Ainoa mikä warrioreissa on se että ne ovat niin hitaita. Eikä Devourereiden kantama tunnetusti ole mikään mahtava. Mutta jos tarvitsee synapsea niin warriorit vaikuttaisivat parhaimmalta vaihtoehdolta.
Lähetetty: To 10.11.2005 15:28
Kirjoittaja elector
Saahan näistä nopeita siivillä. Ja Leaping on olemassa, jos lähiswarruja tekee.
Lähetetty: To 10.11.2005 15:36
Kirjoittaja BugsOwn
4-5 fexin armeijaan ei varmaan montaa tyhjaa elite slottia ole, ite ottaisin varmaan lictorin 3een elite slottiin kuin warruja, turha antaa vihulle mitaa fiksua ammuttavaa HBlle jos niit ei muuten armeijassa ole.
Battleforce on kylla ihan loistava, ne warrut on siel kaupan paal. pelkka fexi, gauntti boxi ja stealer laatikko maksaa enemman kuin battleforce.
Lähetetty: To 10.11.2005 16:46
Kirjoittaja PaPanda
jos warrut pääse rendingien kanssa lähelle niin siinä on oksat pois vaikka minkälaiselta mättömarinelta. tankkejakin niillä kaataa suhteellisen helposti. kestävyys kovaa ampumista vastaan ei kyllä ole niiden parhaita puolia. ja ehdottomasti flesh hookit ja I upgrade niin lyö ennen maroja
Lähetetty: To 10.11.2005 18:56
Kirjoittaja elector
BugsOwn kirjoitti:Battleforce on kylla ihan loistava, ne warrut on siel kaupan paal. pelkka fexi, gauntti boxi ja stealer laatikko maksaa enemman kuin battleforce.
Ainiin! Siellä tulee ne stealeritkin. No, sitten se on varma ostos.
Lähetetty: Pe 11.11.2005 09:52
Kirjoittaja Valhalla
Mutta eivätkös stealerit ole aika turhia loppujenlopuksi? Vaativat sen broodlordin toimiakseen kunnolla, jolloin hinta nousee aika reippaasti. Tekeväthän nämä häsyssä loistavaa jälkeä, mutta jos vastustaja ei niitä sinne halua päästää, niin ne kyllä ammutaan matkalle. Jos nämä saisivat helposti ensimmäisen vuoron assaultin infiltroimalla, niin sitten ne olisivat reilusti pisteidensä arvoisia, mutta kun nykyään ne eivät oikein tahdo kestää.
Lähetetty: Pe 11.11.2005 12:12
Kirjoittaja The Captain
Valhalla kirjoitti:Mutta eivätkös stealerit ole aika turhia loppujenlopuksi? Vaativat sen broodlordin toimiakseen kunnolla, jolloin hinta nousee aika reippaasti.
Mihin ne sen broodlordin tarvitsevat? Saavat infiltraten, jota ei edes pääse käyttämään joka skenaariossa, ja menettävät Fleetin.
Tekeväthän nämä häsyssä loistavaa jälkeä, mutta jos vastustaja ei niitä sinne halua päästää, niin ne kyllä ammutaan matkalle.
Minimikokoiset ja morfittomat Gene-porukat eivät ole hirveän kalliita ("ysikutonen"), ja vastustajan on silti käytännössä pakko ampua niitä. Kyllähän ne äkkiä kuolevat, mutta jos vastustajan tactical squad tuhlaa vuoron tai kaksi ampuessaan Genestealereita, niiden lasplasmatkin jättävät hive tyrantit ja carnifexit siksi aikaa rauhaan.
Lähetetty: Pe 11.11.2005 13:46
Kirjoittaja I.H.
Vai genet hyödyttömiä ilman broodlordia!?!? Ja p**kat!!!
Tappokoneita ne on ilman broodlordia (koska muuten ne ei fleetitä)
Lähetetty: Pe 11.11.2005 15:09
Kirjoittaja Deetwo
Wild raider kirjoitti:Tappokoneita ne on ilman broodlordia (koska muuten ne ei fleetitä)
Tykinruokaa lähinnä... Oli sitten broodlordi tai ei.
Kukaan itseänsä kunnioittava pelaaja ei päästä genejä kuitenkaan lähitaisteluun.. Eikä niiden ampuminen valitettavasti ole kovin hankala homma...
Lähetetty: Pe 11.11.2005 15:45
Kirjoittaja Amazing Slug
Lakatkaa jo dissaamasta genuja.
Carnifexin spruessa on niin monta gaziljoonaa palaa, että niistä voisi melkein rakentaa toisen fexin. Mutta käytetään silti kaikki yhteen fexiin, annetaan valtava base, upataan armorit, regeneraatio, tufness, haavat ja karvanopat päälle. Sitten otetaan paljon halpoja devourer fexejä eliittinä. Sitten laitetaan kaikki genut sen ison gigafexin taakse. Sitten marssitetaan kaikki kohti vastustajaa.
Haa! Typerä vastustaja ampuu ensin paljon vaarallisempia eliittifexejä, koska gigafexin ampuminen olisi turhaa! Kun ollaan tarpeeksi lähellä, genut loikkaavat gigafexin takaa ja tekevät selvää jälkeä kaikesta ja kaikista. Jos eliittifexit vaurioituvat matkalla pahasti, nekin voivat mennä gigafexin taakse piiloon, kunhana se gigafex on tarpeeksi iso. Suositeltava kokoluokka on sellainen ison squiggothin kokoinen jöntti.
Lähetetty: Pe 11.11.2005 16:01
Kirjoittaja BugsOwn
No ei nyt laheta pelleilemaan jollain mega baseil!
Stealerit ihan loistavia, scuttlers antaa 2 vuoron assualtin ja niille saa jopa 4+ armourin.
broodlord tekee niist hitaan, en diggaa koko kaverist mitenkaan erityisesti ku se on niin hidas, ois ees infiltrate joka skenus nii ois paljon parempi.
Pitaa ite harkit omaan listaan, niist saa hyvii puolustajia jos vihu tulee liian lahelle mun armpuvaa armeijaa.
Lähetetty: Pe 11.11.2005 21:28
Kirjoittaja elector
Eli mitä yleisestiottaen kannattaa 'Nidi armeijaan hankkia? Aika isojen körmyjen varassa siis liikenteessä. Eli 4-5 Fexiä, ainakin yksi ampuva Tyrant. Fexit siis ampuvia, joista ääritapauksessa yksi lähistelijä. (ei kyl pakolla)
Lähetetty: Pe 11.11.2005 22:52
Kirjoittaja PaPanda
kokemuksesta olen ainakin huomannut että nidit eivät ampumisella tee yhtään mitään jotain warp blastia lukuunottamatta. ei se twin linked bs3 venom cannoni mitään saa kahdella kudilla aikaan. spinegaunteilla voi tietysti ampua jos tilaisuus tulee
Lähetetty: Pe 11.11.2005 23:12
Kirjoittaja BugsOwn
Omat nidit kyl ampunu ihan kiitettavasti armeijoit rikkit, tau, chaos, SM, deathwing, orks, necron (meni kyl lahina ku fexit paas closikseen, mut oli ne ainakin 2 aseen fexei)
Jos lahdet ampuvaa listaa tekemaan saat valita, joko teet paljon TMC, eli 2 tyrant ja 4-6 fexiin, tai sit otat paljon warrui, ite en lahtis sille linjalle et ottaa vain 1 warru squadin, niit semmost 15+ jos niil lahtee leikkimaan, ei kannata turhaa antaa mitaa HB ruokaa vihulle.
HQ:2 tyrant
Elite:3 fex
troop: ripperit, spinegauntit tai stealerit. (jos kaikki TMC ampuu sit stealerit)
FA:ravanereit
HS:fexei, zoanei, (1 biovore jos et tarvi enempaa antitankkia)
Toinen vaihtoehto on ottaa tosiaan niit warrioreit paljon elite fexien tilalle, TL devourer ja carapace, muuta ei tarvi, suht tehokkaita ampujia! Jos on warrui niin on ainakin synapsia lisaa.
Saa sen Zoaneillekin mut ku kerran on psychic scream olemas niin turha jattaa pois, ota vaik kaikille 5 pykerille jos saa, itel vain 4 ku lentava tyrantti otti fieldin.
Joku muu lahti kokeilemaan semmost listaa mis TMCt ampuu ja stealerit istuu siel TMC muurin takana, jos joku yrittaa closistella niin stealerit iskee takaa.... Pois lukien alaitoc escalation kental niin tahan mennes kukaan ei ole viela onnistunut ampumaan rikki omaa TMC armeijaa.
Lähetetty: La 12.11.2005 13:20
Kirjoittaja elector
Laitoin armeijalistat osioon yhden vaihtoehdon. Sitä kommentoimaan, kaikki muutokset mahdollisia, figuja ei vielä ole yhtä hiveä lukuunottamatta.
Lähetetty: Su 13.11.2005 22:02
Kirjoittaja jamovoima
Kaverilla on osoittautunut hiivatin hyviksi nuo devourer warriorit, tl-devourer, scytharit ja extra carapece meinaa, että neljä näitä maksaa ~120 pinnaa. Hän tosin käyttää rending claweja, figumäärän sanellessa hieman ehtoja. Yllättävän hyvin ovat pärjenneet word bearerejani vastaan, vaikka armeijassa onkin 7 doombolttia ja 6 heavy boltteria.
Itse varmaan jos nideillä pelaisin ottaisin pari ampuvaa mahd. halpaa viiden woundin carnifexia, ampuvan hivetyrantin parilla vahdilla, mahd. halvan lentävän styrangin, 3 ryhmää warrioreja ja loppurahalla gauntteja ja stealereita.
Muutenkin todella kiva tuo uusi nidikirja, koska ainakin miun mielestä se on tosi hyvin sisäisesti balanssissa, melkein kaikki yksiköt toimivat.
Lähetetty: Su 13.11.2005 22:43
Kirjoittaja BugsOwn
Kaverilla on osoittautunut hiivatin hyviksi nuo devourer warriorit, tl-devourer, scytharit ja extra carapece meinaa, että neljä näitä maksaa ~120 pinnaa.
tl dev vie molemmat kadet, talonit ja kynnet jaa siis himaan.
116pts maksaa kyl.
Lähetetty: Su 13.11.2005 22:58
Kirjoittaja jamovoima
Niinhän se vie, tl lipsahti vahingossa eteen. Tosin ihan hyvä optio se lienee. Mitä nyt kahdella devourerilla varustetut warriorit saattavat näyttää jokseenkin hassuilta.