Sivu 1/2

Vaihtoehtoja uudelle figusalkulle?

Lähetetty: To 29.12.2005 00:22
Kirjoittaja Naldor
on tullut uusi 2xnormaali kokoinen laukku..eli onko se aluksi kannattava ostos...jos ei ole niin mikä olisi vahtoehtoinen ostettava kuljetus väline figuureille, kun irtoilevat maalit ja hajonneet ukot Stressaavat aika lailla, eli mikä neuvoksi?

Lähetetty: To 29.12.2005 09:40
Kirjoittaja Pollari
Tuossa keskustelua näistä laukuista.
http://www.sotavasara.net/keskustelu/vi ... hp?t=33758

Lähetetty: To 29.12.2005 10:24
Kirjoittaja BioHazard
Joudun myöntämään että menin fanaticiin armeija pakastus rasioissa ja munakennoissa... Sen jälkeen olen todellakin harkinnut hankkivani sen mega army casen...

Lähetetty: To 29.12.2005 11:57
Kirjoittaja makkarafolio
Munakennot ovat äijjävalinta. Vaikka joudun kuljettamaan yhden munan paikalla kolmeakin figua, en huomaa että maaleja lähtisi liiemmin. Siihen asti kun luulen olevani tarpeeksi rikas ostaakseni jonkun snobilaukun, menen itseeni ja mietin uudestaan. Niin, tai ostan sen laukun.

Lähetetty: To 29.12.2005 13:06
Kirjoittaja Scoundrel
Itsekkin olen katsellut vaihtoehtoisia kuljetusmenetelmiä. En pelkästään megalaukkujen hintojen vuoksi, vaan ihan ollakseni erilainen.

Toistaiseksi olen katsellut erilaisia työkalupakkeja. Näissä on kuitenkin ongelmana lokeroiden mataluus. Ainakin omat figuni on useimmiten modattu sellaisiin stanceihin, etteivät mahdu puolitoistasenttiä syviin koloihin.

Toinen ajatus on rakennella perinteisestä bisnessalkusta (nahkainen tai alumiininen) armeijjakassi. Tähän tarvitsisi vain rakennella pehmustusta sisään. Tähän tarkoitukseen kävisi styroksista ja kuplamuovista lähtien kaikenlainen pakkauseriste. Tai sitten voisi hyödyntää niitä blistereiden vaahtomuovipehmusteita, joita on nurkkiin kertynyt aika kunnioitettavat määrät.

Lähetetty: To 29.12.2005 13:26
Kirjoittaja Rakath
Itsellä on sellainen alumiininen, lukollinen työkalusalkku. Otin välipaneelit pois ja tein pehmusteet n. tuuman paksuisesta vaahtomuovipatjasta.
Hommaa siinä tietysti oli, kun piti figuille leikata pienet koloset siihen vaahtomuoviin. Saksilla rapsiessa ilta vierähti mukavasti. Mutta saimpa omalle armeijalle kustomoidut, välillä jopa figujen ääriviivoja seuraavat koloset. Kerroksia taisi olla 4 tai 5.
Mitään lohikäärmettä ei sinne mahdu, mutta 40k-armeijan pienemmät tankit menevät kyllä. Kikkailulla kyllä lantikkakin sinne menis, jos leikkelis kolmesta kerroksesta sopivan taskun.
Ostosalkulle ei ole ollut mitään tarvetta tuon valmistumisen jälkeen, ja hintakin on suht edullinen. Tässä tapauksessa 0 euroa, kun rojut löytyivät omasta takaa.

Lähetetty: To 29.12.2005 14:38
Kirjoittaja xxxxxxx
Itse olen käyttänyt tähän mennessä muovisesta työkalusalkusta ja vaahtomuovipatjasta tehtyä kuljetusvälinettä. En tosin jaksanut tekohetkellä panostaa kyseiseen salkkuun kovinkaan paljoa, joten 5-7 metallifigua samassa kolosessa ovat saaneet kovaa kyytiä. Tämä kyseinen yksikerroksinen (n. 2 tuuman korkuinen) salkku, jonka mitat ovat n. 40cm x 30cm, ei riitä 120-200 figua sisältävälle Skaven-armeijalle, joten olen hankkimassa tuota GW:n uutta armeijasalkkua (josta tunnen saavani rahoilleni vastinetta, koska se on muiden valmistajien salkkuihin verrattuna täysin järkevän hintainen) ja tuo aiempi salkkuni siirtyy vain Confrontation-käyttöön.

Lähetetty: To 29.12.2005 15:47
Kirjoittaja Beowulf
http://warseer.com/forums/showthread.php?t=20175

Paljon ohjeita, selatkaa kaikki sivut läpi.

Lähetetty: To 29.12.2005 18:02
Kirjoittaja Ratovaari
Itselläni armeija kulkee hyvin Faban aloituspaketin sisällä tarpeeksi hyvin, eikä maali ole päässyt kulumaankaan matkojen välillä, eikä osatkaan ole irronneet. Kaikesta huolimatta ajattelin käyttää samaa taktiikkaa mitä eräs kaverini, eli muovista työkalupakkia.

Lähetetty: To 29.12.2005 22:17
Kirjoittaja Iron-Father
Mulla on kulkenut kamat hyvin työkalupakeissa joita minulla on kaksi. Toisen hommasin muinoin aloittaessani pelaamisen ja toisen sain joskus kolme vuotta sitten joululahjaksi. Tuo vanhempi on kyllä jo siirtynyt eläkkeelle ja toimii ylijäämä sälän säilytyspaikkana. Homma toimii suunnilleen niin, että pohja on päällystetty monella kerroksella paksulla talouspaperilla, joka estää ainakin muovifiguja hajoamasta taikka menettämästä maalipintaansa. Laatikossa on myös sellainen pois nostettava naulateline, jossa pidän yleinsä ratsuväkeä ja pulttereita. Se on päällystetty blistereiden mukana tulevilla pehmusteilla, joten metalli ukoistakaan ei lähde maalipinta, ellei sitä laukkua ala nyt heittelemään. Mitään suurempaa viritystä en ole jaksanut alkaa salkusta tai jostain tekemään. Tuo työkalulaatikko toimii ihan hyvin minulla. Isommat figut kuten lohikäärmeet ja sotavaunut pitää kyllä kuskata erikseen. Nössönä poikana on tullut kyllä myös hommattua se games workshopin pehmustettu kanto salkku juttu jossa kuskaan metallisista ukoista koostuvaa jalkaväkeä ja uudempia ukkojani joita en vielä uskalla vielä työkalulaatikkoon pistää.

Lähetetty: To 29.12.2005 23:44
Kirjoittaja figunarkki
King lizard kirjoitti:Joudun myöntämään että menin fanaticiin armeija pakastus rasioissa ja munakennoissa... Sen jälkeen olen todellakin harkinnut hankkivani sen mega army casen...
Jaa-a. Viimeiset 6 vuotta olet kuljettanut figuni vaipoissa ja vessapaperissa, joku aika sitten päätin ostaa sen gw laukun. :D

Lähetetty: Pe 30.12.2005 12:00
Kirjoittaja Rinkeli
Minä oon omat figuni nyt parikertaa laittanut niihin metallibokseista saataviin muovirasioihin, ei ole figut hajoilleet eikä maalit ole lähtenyt( tai en ainekaan ole huomannut) Ratsuväki ja sitä suuremmat kyllä menee sitten isän vanhaan kameralaukkuun, joka muistuttaa sitä Batlehiveä noin niinkun rakenteeltaan. Jotain vaahtomuovia vaan pehmusteiksi.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 12:08
Kirjoittaja Kelpo
Tämänsorttisia kapistuksia myydään tuossa kehä III:n varrella Biltemassa. Taannoin moisen ostin ja ihan mukavasti ajoi asiansa sen kerran kun sitä on tarvinnut käyttää. Mittavat 10 euroa on vermeellä hintaa.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 12:12
Kirjoittaja vexa
Taidanpa kyllä suunnata sitten biltemaan tässä kunhan ehdin, näppärältä vaikuttaa tuo laukku. Eikä tuon pehmustamisessa älyttömiä vaadita.

OT: Hienoa että joku muukin pelaa Mount & Bladea.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 21:17
Kirjoittaja Tunkiokuningas
Onko kellään Sotulaisella käyttäjäkokemuksia tai edes tietoa(sis. kuva) Dork Storm Pressin War Chest Figure Casesta? Olen selaillut muiden valmistajien sivuja, enkä ole oikein lämmennyt Battle Hivelle, AT:lle tai GW:n salkulle.

Entä millaisia figuille turvallisia vaihtoehtokuljetusmenetelmiä löytyy?

Lähetetty: Pe 30.12.2005 21:52
Kirjoittaja Lighthammer
Itse käytän alumiinista työkalusalkku, jonne on 20 ja 30 mm:n vaahtomuovilevyistä leikelty pehmusteet. Laukkuja on eri kokoisia, omaani menee tällä hetkellä n.50 jalkamiestä, 20 ratsukkoa ja 4 Boltteria miehistöineen. Noin kolmanneksen saisi mahtumaan lisää vähän rohkeammalla tilankäytöllä.

Ja hinta? Itse laukku 18,90 paikallisesta halpahallista, vaahtomuovit salkunkokoisiksi leikeltyinä Sistekiltä 7,00 €. Näitä tosin joutuu itse muokkaamaan vielä aika tavalla, joten työtunteja voi laskea useamman homan päälle.

Käteen jää tyylikäs, lukittava, jopa hieman pahoinpitelyäkin kestävä kuljetuslaukku, joka on kolmanneksen tilavampi kuin GW:n vastaava, ja maksaa vajaat 50 % sen hinnasta.

Ja maalaan figuni sen verran antaumuksella, etten ota minkäänlaista riskiä hiertymien tai kolhujen muodossa.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 21:58
Kirjoittaja hyytelöperuna
Pahvilaatikko+Battlehiven 2" pehmuste

Sopivan laatikon etsintään kului aikaa 5 minuuttia, rahaa ei yhtään. Pehmuste maksoi 6,5e. Tuossa on kulkenut kaksi confro jengiä, ja tilaa on vielä parille lisää. Paras hankinta mitä olen tehnyt armeijaani varten. Ehkä jos voitan lotossa niin ostan kunnon battle hiven. GW:n salkut ovat sellaista rahastusta, että alkaa ihan heikottaa.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:01
Kirjoittaja Tunkiokuningas
Itsellänikin on toisena vaihtoehtona tuollainen itsetehty kantosalkku, mutta ajattelin nyt ensin katsoa näitä virallisia. Taitaa tosin kääntyä tuon tee-se-itse-laukun puoleen minunkin mielipiteeni, on näet noilla valmiilla figulaukuilla sen verran hintaa.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:11
Kirjoittaja Lighthammer
Ei se nyt pelkästään hinnasta ole kiinni, GW:n laukkua ei vain voi luonnehtia mitenkään laadukkaaksi.

Battle Hivessä sen sijaan alkaa olla jo yritystä.

Lähetetty: Pe 30.12.2005 22:32
Kirjoittaja Tunkiokuningas
Totta, BH on noista virallisista vaihtoehdoista se paras, en vain usko olevani valmis maksamaan ~60 euroa figujen kuljetuksesta, joka sujuu nykyäänkin aika hyvin.