Sivu 1/2
Mitä pitäsi ostaa Tau-armeijaan?
Lähetetty: To 02.01.2003 13:33
Kirjoittaja Temenius
Alotin just kerää tauta nii mitäköhän mun kannattais hankkii?? mul on 12 palomiestä ja devilfish ja 1 crisis josta tein commanderin.

eli mitä vielä??
Re: Tau
Lähetetty: To 02.01.2003 13:57
Kirjoittaja tneva82
Separi kirjoitti:Alotin just kerää tauta nii mitäköhän mun kannattais hankkii?? mul on 12 palomiestä ja devilfish ja 1 crisis josta tein commanderin.

eli mitä vielä??
3 crisis teamia minimi, 1-2 lisä firewarrior squadia, droneja, broadsideja, hammerhead.
Re: Tau
Lähetetty: To 02.01.2003 16:29
Kirjoittaja The Captain
tneva82 kirjoitti:3 crisis teamia minimi.
Tarkoitatko kolmea crisis suitia vai tosiaan kolmea crisis teamia? Liian kalliita ne ovat massalla käytettäviksi. Parasta, kun hommaa yhden squadin noita ja käyttää niitä kriisipesäkkeissä (eli siellä, mistä se rhino rush on tulossa läpi nopeiten...)
Lähetetty: To 02.01.2003 17:16
Kirjoittaja Stone
Kannattaa maustaa rivejä muutamalla Stealth suitilla, suhteeliisen halpoja hyötyynsä nähden, ja saattaa tuottaa vastustajalle melkoisesti harmaita hiuksia kun tekevät selvää parhaimmassa tapauksessa kokonaisista squadeista tai viimeistään siinä vaiheessa kun niitä yrittää ampua
Näiden järkevä deploy(infiltrate) saattaa tehdä monestakin sarvikuonosta selvää ennen kuin pääsevät tekemään pahojaan.
Hämy pukujen burst cannon tekee selvää helposti heikoimmista yksiköistä, mutta eivät ole riittävästi raskaampien tankkien tuhoamiseen, kannattaa siirtää ne lähelle tuhoutuvia/tuhoutuneita rhinoja tekemään selvää henkiinjääneistä. Burst Cannonin lyhyt kantama tekevät hämy puvuista haavoittuvaisia raskaammalle tulelle. Tau Jet Pack suo mahdollisuuden nopeisiin Guerellia taktiikoihin ja Hit'n'Run keikkoihin.
Itse pidän miniminä 6:ta XV15 soturia.
Lähetetty: Ti 07.01.2003 18:28
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Stealth suitit on oikeesti ihan parhaita. Suosittelen että hankit stealthejä ja myyt ton devilfishin pois, et tee sillä mitään.
Hanki 3 crisis suittia lisää, sitten commanderis liittyy niihin, voilevi, sulla on 4 crisis suitin ryhmä.
Hanki väh. 24 firewarrioria lisää. Hanki 2 hammerheadia ja 3 broadsideä.
EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA PATHFINDEREITÄ!!!
Lähetetty: Ti 07.01.2003 18:44
Kirjoittaja Tau-setä
Lord Eleandelus kirjoitti:Stealth suitit on oikeesti ihan parhaita. Suosittelen että hankit stealthejä ja myyt ton devilfishin pois, et tee sillä mitään.
En olisi ihan samaa mieltä Devilfisheistä, kyllä niillekin on käyttöä.
Vaikka Devilfish vaikuttaa kalliilta ja ideaalisessa tilanteessa ampuvien squadien ei tarvitse liikkua, usein tulee tilanteita missä vihollisen lähestyessä on parempi idea pakata varusteet ja poistua paikalta kuin ampua epätoivoisesti vielä kerran. Lisäksi Devilfishit ovat ihan ehdottomia avoimilla kentillä. Mikäli et ole ottanut Crisis suiteillesi Droneja, ne ovat ampujien armoilla Jet Packistään huolimatta jos suojaa ei ole. Devilfish on liikkuva suoja. Laita Crisiksesi sen taakse piiloon, ja siirrä sitä tarvittaessa. Mikäli se hajoaa, siitä tulee vain tavallinen suoja. Lisäksi fisut ottavat objectiveja kivasti.
Lord Eleandelus kirjoitti:
Hanki 3 crisis suittia lisää, sitten commanderis liittyy niihin, voilevi, sulla on 4 crisis suitin ryhmä.
IMHO noi suitit kannattaa mieluummin ottaa erillisinä tai kahden ryhminä niin, että kaikki Elite pickit täyttyvät. Silloin saat tarvittaessa jaettua ne moneen paikkaan, mutta voit silti pitää niitä yhdessä jos haluat. Yksittäisiä suitteja (tai pareja) ei tarvitse bondata ja ne voivat aina pitää objektiveja (koska eivät voi laskea alle puolenvälin). Lisäksi saat myös enemmän aikaa katsella vastustajan Deploymentia ennen kuin joudut laittamaan viimeiset suitit pöydälle. Yksittäiset suitit eivät myöskään tarvitse Target Lockeja, joten muille optioille jää paremmin tilaa, ja tulta saa silti jakaa mielenmäärin.
Lord Eleandelus kirjoitti:
Hanki väh. 24 firewarrioria lisää. Hanki 2 hammerheadia ja 3 broadsideä.
Taun Heavy pickit (paitsi Krootox) ovat hyviä, niitä kannattaa käyttää.
Lord Eleandelus kirjoitti:EI MISSÄÄN TAPAUKSESSA PATHFINDEREITÄ!!!
Tästä olen aika pitkälti samaa mieltä, vaikkakin huomattavasti pienemmillä kirjaimilla. Pathfinderien hinta/laatusuhde ei ole kovinkaan hyvä, se on enemmänkin kikkaunitti, joka kannattaa ostaa vasta kun muu armeija on kunnossa, ja tekee mieli vaihtelua. Turnausarmeijoihin en noita laita, mutta friendly gameissa ne ovat ihan hauskoja.
Lähetetty: Ke 08.01.2003 09:08
Kirjoittaja chrome
Mä voin ostaa sen Devilfishin kun se on niin huono
Mullakin on vielä vaan 12 Firewarriorii mut lisää otetaan.. tällä hetkellä toisen troopin virkaa toimittaa Human allyt, ei kummosia mut mul sattui olemaan ihmis figuja jotka ei ole ylimuskeloituja ukkoja.
Broadsidet on tavallaan jees! mä mielummin ottaisin Hammerheadei ellei piste ero olisi niin suuri sillä mun mielestä ne on ainoa osa jengiä joka jää vihulaisen jalkoihin... ja jos otat siihen ne ilmaset aseet se ei voi liikkua ja ampua! eli optio plasmat oisi jees!
Figuina Broadit on mahtavii kylläkin.....
Lähetetty: Ke 08.01.2003 09:38
Kirjoittaja tneva82
Tau-setä kirjoitti:Vaikka Devilfish vaikuttaa kalliilta ja ideaalisessa tilanteessa ampuvien squadien ei tarvitse liikkua, usein tulee tilanteita missä vihollisen lähestyessä on parempi idea pakata varusteet ja poistua paikalta kuin ampua epätoivoisesti vielä kerran.
Pelastelin häviöitä tasapeleiksi tuolla periaatteella turnauksen aikana(tosin ei ollu transporttia, marsitinpa vain joukkoja pois) joten ei tuo niin paha ole. Lisää crossfirettaus(vanhoilla assault säännöillä), tank shokkaus(mikä on yllättävän tehokasta. Turnauksen vikassa pelissä pääsin eroon blood claw squadista tuolla tavalla ;-) ja tietenkin pari ylimmääräistä dronea. Roadblock etc lisää ja ei se devilfish ihan surkea ole.
Plus tietenkin nopea objektiivin nappaus mikä on hyvä varsinkin skenaarioissa joissa tappioita ei lasketa.
Lähetetty: To 09.01.2003 08:32
Kirjoittaja Temenius
Eli oisko tämmönen joukko hyvä??
HQ
1 Commander
Elite
3 crisis suit
6 stealth suit
Troop
12 fire warrior
12 fire warrior
12 fire warrior
Fast attack
???
Heavy support
3 broad side
1 hammer head
1 hammer head
Lähetetty: To 09.01.2003 08:34
Kirjoittaja Temenius
Onkos muuten nuo krootit hyviä?? ja miks krootoxit on huonoja???
kannattaako krootteja hankkia?
Lähetetty: To 09.01.2003 10:57
Kirjoittaja Stone
Separi kirjoitti:Onkos muuten nuo krootit hyviä?? ja miks krootoxit on huonoja???
kannattaako krootteja hankkia?
kroottien aseet ei ole mitenkaan kummoisia, mutta kylla niillakin tappaa tarpeen sita vaatiessa, kohtuu hyvia HtH:ssa (Initiative 3), saavatkin ihan kiitettavasti hyokkauksia jos assaulttaavat. Krootox vie heavy paikan, ase on ihan kova, mutta Rapid Fire ja 48" normi kantama ei oikeen sovi yhteen, ei todellakaan ole pisteiden arvoinen, ellei rakenna kroot armeijaa. perus Krootteja shaperilla kannattaa ehdottomasti hankkia jos haluaa parjata Hth:ssa
pahoittelen skandien puuttumista
[EDIT] : initiative muutettu, kiitos korjauksesta setä
Lähetetty: To 09.01.2003 11:44
Kirjoittaja Tau-setä
Stone kirjoitti:kroottien aseet ei ole mitenkaan kummoisia, mutta kylla niillakin tappaa tarpeen sita vaatiessa, kohtuu hyvia HtH:ssa (Initiative 4), saavatkin ihan kiitettavasti hyokkauksia jos assaulttaavat.
Muuten totta, mutta Krooteilla on I3, ei 4 (Kroot Houndeilla on I4). Eli melkein kaikki lyövät ensin, ja armor savea ei ole, joten kannattaa odottaa casualtyjä hyökätessä, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
Stone kirjoitti:Krootox vie heavy paikan, ase on ihan kova, mutta Rapid Fire ja 48" normi kantama ei oikeen sovi yhteen, ei todellakaan ole pisteiden arvoinen, ellei rakenna kroot armeijaa.
IMHO Krootox on huonoimman hinta/laatu suhteen yksikkö koko codexissa, ja arvokkaan Heavy paikan vieminen ei ainakaan auta asiaa.

Pahiten siinä mättää kuitenkin hinta, Crisis suitin Twinlinked Missile Podilla saa about samaan hintaan (enemmän ampumista paremmalla tarkkuudella, suuremmasta liikkumisnopeudesta puhumattakaan).
Lähetetty: To 09.01.2003 11:47
Kirjoittaja tneva82
Tau-setä kirjoitti:
Muuten totta, mutta Krooteilla on I3, ei 4 (Kroot Houndeilla on I4). Eli melkein kaikki lyövät ensin, ja armor savea ei ole, joten kannattaa odottaa casualtyjä hyökätessä, ettei tule ikäviä yllätyksiä.
Yep. Iso yksikkö kannattava ja pidä mielessä että poistat tappiot niistä jotka ei ole kontaktissa(jos käytät TAR:ia) ensin. Mut iso yksikkö krootteja aiheuttaa ongelmia aikamoisia.
Lähetetty: To 09.01.2003 12:00
Kirjoittaja jamovoima
Juu krootteja parantaa uudet assault säännöt jolloin niitä casualtyjä ai tarttee ottaa sieltä base2base kontaktista. Pisteissä ne on halpaa kuin saippua ja aseet on ihan hyviä (lähes boltterin veroisia). Meleessä muutama s4 ws4 lyönti auttaa kummasti, mutta ei nuo mikään oikea counter charge unitti ole.
Fire warriorit on rokki kamaa, kymmenellä pisteellä sat 4+ panssarin, uskomattoman hyvän aseen ja uskomattoman huonon lähitaistelu tehon (tosin kyllä nämäkin voittavat tarpeeksi isolla ylivoimalla heikommin kestäviä unitteja (esim hormagauntteja sun muita t3&mieto save joukkoja). Näitä ottaisin jokaiseen tau armeijaan vähintään 40, mielellään enemmänkin.
Heavy supportista löytyy hyviä unitteja, mutta sekä hammerit&broadsidet ovat kalliita pisteissä joten niitä tulee käyttää varoen ja välttää etenkin useamman lascannonin suuntautumista näihin, niitä ne eivät nimittäin kestä, hammerissa on kuitenkin vain 13 panssari.
Eliteistä crisikset on hyviä, ja ovat siunattuja hyvällä ampuma teholla, nämä pojat tosin tarvitsevat sit suojaa muuten tulee itku äkisti, sillä tyypilliseen tapaan näistäkin löytyy sitä mpiste hintaa, tosin pienellä porukalla vastustajan pistesaalis ei kasva liikaa vaikka nämä tuhottaisiin.
Stealth suitit ovat myöskin hyviä, etenkin objectivejen kaappauksessa, näitä ei tosin kannata pitää juurikaan neljää suuremmissa porukoissa (itselläni 2*3) sillä 30 pistettä per jannu on aikamoisen hyvä saalis vastustajan starcannoneille sun muille. Juu ja tosiaan näillä on sama piste/laukaus hinta kuin fire warrioreilla eli 10 pistettä per yksi laukaus.
HQ:sta kaikki vaihtoehdot (paitsi bodyguard crisikset) on hyviä, paremmalla bs:llä varustetut crisikset on mainioita ja ethereal antaa jonkinnäköistä taktikointia morale testeihin.
juu ja fast attackista dronet on ihan ok, mutta hinta on aika raju siihen nähden mitä ne tekee (eli juoksee karkuun), ja pathfinderit on syytä jättää hyllyyn jos hakee armeijalta jotain muuta kuin näyttävyyttä.
Lähetetty: To 09.01.2003 15:40
Kirjoittaja Temenius
HQ:sta kaikki vaihtoehdot (paitsi bodyguard crisikset) on hyviä, paremmalla bs:llä varustetut crisikset on mainioita ja ethereal antaa jonkinnäköistä taktikointia morale testeihin.
miks nuo bodyguardit on muka huonoja?? on ne paljon parempia ku normaalit crisikset?!? Ja muuten mitä varusteita kannattaa antaa hammer headeille tai devil fisheille?? :? Onkos seeker missilet hyviä??
Lähetetty: To 09.01.2003 15:42
Kirjoittaja tneva82
Separi kirjoitti:
miks nuo bodyguardit on muka huonoja?? on ne paljon parempia ku normaalit crisikset?!? Ja muuten mitä varusteita kannattaa antaa hammer headeille tai devil fisheille?? :? Onkos seeker missilet hyviä??
+1WS, +1I +10 pts. Noista bonuksista on harvemmin hyötyä käytännössä...Plus ne vie HQ:lta mahdollisuuden liikkua yksinään mikä on useastikin hyödyllistä...Ei kannata hankkia ellei elitet ole jo täynnä.
Re: Tau
Lähetetty: To 09.01.2003 15:43
Kirjoittaja tneva82
The Captain kirjoitti:tneva82 kirjoitti:3 crisis teamia minimi.
Tarkoitatko kolmea crisis suitia vai tosiaan kolmea crisis teamia? Liian kalliita ne ovat massalla käytettäviksi. Parasta, kun hommaa yhden squadin noita ja käyttää niitä kriisipesäkkeissä (eli siellä, mistä se rhino rush on tulossa läpi nopeiten...)
Sori. Suitti tottakai. 3 teamia(paitsi 3 1:n teamia mikä on kannattavaa jos vaan elite paikkoja riittää) on overkill.
Lähetetty: To 09.01.2003 16:47
Kirjoittaja jamovoima
Separi kirjoitti:
miks nuo bodyguardit on muka huonoja?? on ne paljon parempia ku normaalit crisikset?!? Ja muuten mitä varusteita kannattaa antaa hammer headeille tai devil fisheille?? :? Onkos seeker missilet hyviä??
Juu sa ne boonuksia, muttei mitään hyödyllisiä, jos käyt pumppaamaan noita hardwired vehkeillä kannattaa miettiä uudelleen, lascannoneita on olemassa...
Ja tau skimmereihin ehdottomasti decoy launcher ja multi tracker-> pidentävät tankin elinikää kummasti.
Seekereitä voi ottaa, jos otat markerlighteja. Etenkin pathfindereiden kanssa ihan näppäriä, niillä kun on se transporttikin vakiona.
Distruption pod on ihan kiva takana istuvalle hammerheadille ja saattaa olla hupilaite jos hammeri saa demolisherista.
Targeting array devilfishiin on ihan hyötylaite, mutta toisaalta devilfishissä on vain yksi ase, joten teho ei ole kovin hyvä, hammerissahan se on jo vakiona.
Drone härpättimet voisi olla ihan jänniä, mutta ne voi jättää suosiolla sen devilfisun heiniksi.
Lähetetty: To 09.01.2003 18:44
Kirjoittaja Temenius
Ok eli tää on nyt mun se päivitetty versio muntulevasta armeijasta eli oiskohan tää hyvä?? ARVIOIKAA!!
HQ
1 Commander
Elite
3 crisis suit
6 stealth suit
Troop
12 fire warrior
12 fire warrior
12 fire warrior
20 kroot
Fast attack
8 gun drones
Heavy support
3 broad side
1 hammer head
1 hammer head
JA Sit vielä että oisko se Taun Special charu se ethereali kova eli tää Aun'shi???
Lähetetty: To 09.01.2003 19:49
Kirjoittaja ovv
no yksi hyvä vaihtoehto vois olla laittaa tosta kolmen kriisipuvun tiimistä yks hyppimään yksinään. ei tartte ottaa bondausta niille ja sen saa silti pidettyä vaikka niiden läheisyydessä tai siirrettyä muualle jakaen näin tulta.
yksi pointti vielä. minkä kokoisia pelejä aiot pelata? tästä listasta tulee näet noin 1700 pistettä.