Sivu 1/2

40,000 maailmankaikkeus?

Lähetetty: Ma 24.04.2006 15:22
Kirjoittaja Kuutamo
Alkuräjähdyksen mukaan kehittyi ns. singularity maailmankaikkeus.
Aloin sitten miettiä, että Warp on siis heijastuma, tai vastakohta meidän maailmankaikkeuteen. Tämähän sitten johtaa ns. aikakuutioon jonka mukaan on olemassa 4 osaa joilla jokaisella on vastakohta, myös meidän maailmankaikkeudella.
Joko sitten meidän ja Warpin lisäksi on olemassa 2 muuta maailmankaikkeutta, tai alkuräjähdys on 40,000 maailmassa jaettu Warpin ja meidän maailmankaikkeuden välillä. Tähän väliin lisättäköön, että aikakuutioteorian mukaan "vastakohdat loivat toisensa" joka vahvistaa sitä, ihminen ei voi voittaa Kaaosta. Jos ihmiset kuolisivat, Warp kuolisi, jos Warpin mitkä lie demoniolennot kuolisivat, niin kai ihmisetkin ainakin muuttuisivat sieluttomiksi ja kuolisivat.

Kumokaa joku tälläinen huttu! Please!

Lähetetty: Ma 24.04.2006 15:25
Kirjoittaja Janne Forsell
Ei tarvitse olla kummoinenkaan fyysikko, että ymmärtää moisen olevan hölyn pölyä. Todistaminen lienee turhaa, sillä koko höpöhöpöteorialla ei ole mitään tieteellistä pohjaa ja siispä mikä tahansa todistus on helposti kumottavissa mutuilulla.

Lähetetty: Ma 24.04.2006 15:35
Kirjoittaja Rakath
Scifipeliin ei kai hirveän tieteellistä selitystä tarvikkaan keksiä? Tuommoinen pseudotieteellinen "vastakkaiset maailmankaikkeudet" on ihan yhtä hyvä selitys kuin mikä tahansa muukin itse keksitty.

Jos ajatellaan että M-teoria on totta, niin sehän mahdollistaa kaikenlaista jännää. Eli tiedemiehet ovat miettineet, että meidän universumi kelluu neliulotteisena aika-avaruuskalvona (membrane, eli breeni) 11-ulotteisessa hyperavaruudessa. Ehkäpä se warppi olisi tätä maailmankaikkeuden ulkopuolista aluetta, jonka mielipuolinen geometria aiheuttaa kaikenlaista outoa.
Tai sitten se on toinen breeni erilaisine luonnonlakeineen, joka "kelluu" niin lähellä omaamme, että se saa aikaan mielenkiintoista efektiä.

Eipä tuokaan ole mikään tieteelliseen faktaan perustuva mietintä, mutta pohjalla on olemassaoleva teoria, jota on mulkattu omaan tarkoitukseen sopivaksi.

Lähetetty: Ma 24.04.2006 20:25
Kirjoittaja joppu
Rakath kirjoitti:Scifipeliin ei kai hirveän tieteellistä selitystä tarvikkaan keksiä?
Jos kyse olisi realistisesta scifistä niin se olisi eri asia mutta 40k on demoneineen kaikkea muuta kuin realistista scifiä.

Mita warpin kuolemaan tulisi niin se tapahtuisi vain, jos enää ei olisi tietoisia olentoja jolloin ei olisi tunteita.

Lähetetty: Ma 24.04.2006 20:40
Kirjoittaja QQ3
Mita warpin kuolemaan tulisi niin se tapahtuisi vain, jos enää ei olisi tietoisia olentoja jolloin ei olisi tunteita.
Ovathan tyraniditkin eläviä olentoja, mutta ne eivät kai tunne mitään

Lähetetty: Ma 24.04.2006 20:45
Kirjoittaja Ratovaari
QQ3 kirjoitti:
Mita warpin kuolemaan tulisi niin se tapahtuisi vain, jos enää ei olisi tietoisia olentoja jolloin ei olisi tunteita.
Ovathan tyraniditkin eläviä olentoja, mutta ne eivät kai tunne mitään
Joo, mutta hive mind tuntee. Muutenkin eikös hive mind ole vääristymä warpissa? Eli sinne menis tyrkytkin.

Lähetetty: Ma 24.04.2006 20:45
Kirjoittaja joppu
QQ3 kirjoitti: Ovathan tyraniditkin eläviä olentoja, mutta ne eivät kai tunne mitään
Nidit eivät olekkaan tietoisia vaikka ovatkin eläviä. Ne vain toimivat Hive Mindin tahdon mukaan.

Lähetetty: Ma 24.04.2006 21:42
Kirjoittaja ankara halla
Nidien kollektiivinen tajunta on hive mind, ne ovat yhtä.

Lähetetty: Ti 25.04.2006 08:45
Kirjoittaja Gitsnik
ankara halla kirjoitti:Nidien kollektiivinen tajunta on hive mind, ne ovat yhtä.
kuin muurahaiset ?

Lähetetty: Ti 25.04.2006 08:49
Kirjoittaja ankara halla
Gitsnik kirjoitti:
ankara halla kirjoitti:Nidien kollektiivinen tajunta on hive mind, ne ovat yhtä.
kuin muurahaiset ?
Tai mehiläiset, yms. eli kyllä.

Lähetetty: Ti 25.04.2006 13:37
Kirjoittaja Huru-ukko
Joukkoälyhän on vakio tieteistarinoiden kamaa. Tyrkkyjen taustapätinää en ole lukenut, mutta jos niillä on ajateltu olevan joukkoäly, niin se tarkoittaa sitä, että koko se iso eliömäärä on yksi mieli. Voidaan kuvitella niinkuin yksi valtavan iso olento, joka näkee kaikkien jäsenten silmillä yhtäaikaa. Yhden yksilön kuoleminen ei vaikuta mitään, koska tilalle saadaan heti uusi. Maapallon yhdyskuntahyönteisillä ei ole joukkoälyä, vaan ne toimivat vaistojensa varassa yhteisön hyväksi, mikä on kokonaan eri asia.

Lähetetty: Ti 25.04.2006 20:05
Kirjoittaja The Chosen of Waagh
Jokainen ´nid on yksi osa hive mindia. Ne eivät näe toistensa silmillä, koska ne ovat yksilöitä, mutta hive mind ohjaa niitä warpin kautta. Jotkin tyranidit pystyvät myös levittämään tätä vaikutusta(synapse creatures), mutta ilman sitä pienemmät tyranidit eivät enää saa ohjeita hive mindilta, ja armeija joutuu pahaan epäjärjestykseen. Jotkin tyranidit ovat lisäksi niin vahvoja "linkkejä" hive mindiin, että se voi pakottaa niiden kautta jopa pahasti haavoittuneet otukset taistelemaan. Hive mind ohjaa tyranideja täysin, ja ne antavat jopa omat henkensä sen määräyksestä.

Lähetetty: Ti 25.04.2006 20:13
Kirjoittaja Ratovaari
The Chosen of Waagh kirjoitti:ja ne antavat jopa omat henkensä sen määräyksestä.
Eli toisin sanottuna, jos jokainen Tyranidi on osa Hive Mindia, he antavat itse omia koulemanmääräyksiään.

Lähetetty: Ti 25.04.2006 20:29
Kirjoittaja The Chosen of Waagh
Väärin. Tyranideilla ei ole ns. omaa mieltä, vaan ne ovat täysin kaikkia tyranideja ohjaavan mielen vallassa, joka on hive mind. Ne eivät suoranaisesti jakele käskyjä, vaan vain vastaanottavat niitä hive mindilta. Muistaakseni yksikään tyranid ei ole potkinut tätä tutkainta vastaan. Tyranideja käskee yksi mieli, ei mielten yhteenliittymä.

Lähetetty: Ti 25.04.2006 22:38
Kirjoittaja Cannonball
Hive mind on yksi hemmetin iso ötökkä, jonka hermoradat ovat korvautuneet psyykkisellä lähetyksellä. Jokainen tyranidiötökkä, iso ja pieni, on vain yksi sen soluista, jotka ovat kehittyneet omavaraisksi kasvaessaan erilleen. Koko tyranidirotu onkin siis vain yksi ötökkä, se on vain niin eeppistä skaalaa että ihmismielellä on käsittämisvaikeuksia. Kenties sillä on aivot jossain, kenties sen aivotkin ovat jakaantuneet piljooniin osiin, tai kenties sen koko aivokapasitettti on muuntunut warpissa majailevaksi tietoisuudeksi. We may never know.

Lähetetty: Ke 26.04.2006 15:22
Kirjoittaja ankara halla
The Chosen of Waagh kirjoitti:Väärin. Tyranideilla ei ole ns. omaa mieltä, vaan ne ovat täysin kaikkia tyranideja ohjaavan mielen vallassa, joka on hive mind. Ne eivät suoranaisesti jakele käskyjä, vaan vain vastaanottavat niitä hive mindilta. Muistaakseni yksikään tyranid ei ole potkinut tätä tutkainta vastaan. Tyranideja käskee yksi mieli, ei mielten yhteenliittymä.
Höpönlöpöä :)
Paitsi tietysti jos yrität sanoa, että se tyranidejä ohjaava mieli on juurikin se nidien kollektiivinen tajunta sillä näinhän se on GW:n fluffissa esitetty.

Lähetetty: Ke 26.04.2006 22:02
Kirjoittaja Agamemnon2
Ja jos jotakuta jäi ihmetyttämään tämä mystinen aikakuutio, kysymys on ilmeisesti tästä: http://www.timecube.com/. Raskaan sarjan pseudotiedettä, in any case.

Lähetetty: To 27.04.2006 14:39
Kirjoittaja Kuutamo
Mikäli uskomme nyt että Warpin demonit tulee tänne erilaisista repeämistä, niin tälläiset repeämät kuten EoT, ovat lähes katastrofaalisia, ulottuvuudethan pitäisi olla täysin eristyksissä toisissaan ettei käy mitään huonosti kuten nyt on käynyt.
Veikkaanpa että Warpissa tästä EoT repeämästä olisi lähes yhtä paljon riesaa kuin ihmisten keskuudessa, mutta kun tämä on Ihminen vs. Kaaos eli Hyvä vs. Paha taistelu niin eivät demonit siitä välitä vaan tulevat vain tappamaan silkaksi huviksi. Tähän sopii IMO edelleenkin se että tunteet loivat Kaaoksen voimat/jumalat. Mutta mistä sitten Ihmiset yms. tulivat? Loiko sitten Kaaos evoluution tms?

Pseudotiedettäpä hyvinkin, herra väittää olevansa maailman viisain ihminen ja jopa Jumalaa viisaampi.

Lähetetty: To 27.04.2006 15:02
Kirjoittaja Draktaron
Vähän korjauksia 'nideihin.

Hive Mind ei ole ötökkä vain olemus Warpissa. Jokaisella Tyranidilla ON oma mieli, ne näkevät itse, taistelevat itse, ohjaavat raajojansa itse, mutta käyttäytyvät ajattelutasolla Hive Mindin tahdon mukaan, joskin silti niillä on toimintatasolla omat mielensä. Hive Mindin tahtoa vahvistamassa on Synapsi Olentoja, joita ilman pienemmät Tyranidit vaihtavat perusvaistonsa päälle. Nideillä on siis omat vaistot, reflexit ja käyttäytyminen, sekä mieli, ne kun voivat alkaa tapella toisiaankin vastaan ( Kuten fluffissa jossa niitä vastaan tehtiin rutto tapahtui, rutto aiheutti Hive Mindin tahdon linkin katkeamisen), mutta Hive Mindin vaikutuksen alaisina ne pitävät yhtä ja reagoivat yhtä aikaa Hive Mindin tarpeisiin. Ilman sitä, ne saavat oman mielensä ja käyttäytymismallinsa ja alkavat tapella toisiaan, tai mitä tahansa vastaan ja vetäytyvät omien aistiensa varaisiksi.

Lähetetty: To 27.04.2006 15:19
Kirjoittaja ankara halla
Vaikkakin Minorithin tulkinta fluffista hieman poikkeaa omastani, niin olen kyllä hyvin pitkälle samaa mieltä. Hyvin selitetty.

Painostaisin kuitenkin nimenomaan tuohon vaistonvaraiseen käytökseen kun yhteys hive mindiin katkeaa. Silloin nidit tosiaan alkavat käyttäytyä "yksilöllisesti" jokainen oman vaistonsa mukaan. Varsinaista tahtoa tai kykyä muodostaa omia mielipiteitä en näillä kuitenkaan sanoisi olevan (paitsi esim. Genestealereille joilla on kyllä oma äly, mahdollisesti myös Hive Tyrantit ja jotkut muut isot örmyt).
Kyllä lehmältäkin vaistot löytyy. Se tarvittaessa puolustaa itseään (vaikkakin aika usein juoksemalla karkuun), syö ja nukkuu kun siltä tuntuu yms. Ei se silti tarkoita, että sen aivoissa mitään sen ihmeellisempää liikkuisi :)