Sivu 1/2
WW II Saksalainen partioryhmä
Lähetetty: Su 07.05.2006 20:35
Kirjoittaja Valtsu
Lähetetty: Su 07.05.2006 20:39
Kirjoittaja Golg
minkä kokoisille taisteluille nuo säännöt tulee? ja minkä valmistajan figuja noi on?
Lähetetty: Su 07.05.2006 20:49
Kirjoittaja Valtsu
Skaala on 1:72. Figuureista suurin osa on Italerin ja osa Waffen SS:stä Pegasuksen. Ovat muuten mahtavia malleja nuo pegasuksen 1:72 sotilaat. Aivan mahtavia. Muovi on erittäin joustavaa, melkeinpä kumimaista, mutta pysyvät ehjinä ja maali tarttuu loistavasti. Kaikki figuurit on liimattu Etolasta ostetun parin millin muovilevyn paloille.
Lähetetty: Su 07.05.2006 21:01
Kirjoittaja tneva82
En ole varma mutta Golg taisi tarkoittaa koolla sitä montako sotilasta kerrallaan keskimäärin on kentällä

(ja jos ei niin minua ainakin kiinnostaa tuo tieto :-) Esmes FB/40k on hyvin pientä skirmish skaalaa(40k:ta voisi ehkä kuvata pataljoona tason peliksi max) kun warmaster/epic kuvaa isompia taisteluja.
Onnea jokatapauksessa sääntöjen tekemisessä ja hatunnosto sille että haluatte nähdä vaivaa tehdäksenne omat sääntönne valmissääntöjen sijasta.
Figut itsessään on ihan näppärän näköisiä(varsinkin jos muisti pelaa 1/72 koon suhteen

). Varsinkin maastoväri. Iho tosin on vähän tasaisen oloista.
Lähetetty: Su 07.05.2006 21:24
Kirjoittaja Valtsu
Argh hiivatun allergiat!

Moni ihmettelee miten allergiat liittyvät tähän, mutta järjenjuoksuni käy hitaanlaisesti. Johtuen joko allergialääkkeistä tai sitten siitä että on viettänyt koko päivän liimojen seassa, jotta unohtaisi allergiat. Noh pelejä voi pelata 50 hahmon partiointijoukoilla tai isoilla jopa 200 figua käsittävillä armeijoilla. Yhden tuollaisen pienen testipelin olemme tehneet. Kun figuja saamme testaamme isompaa matsia. Laittelen vaikka battle reportia tai jotakin.
Lähetetty: Su 07.05.2006 21:29
Kirjoittaja voi
Noh, sotilaiden maalausjälki ei ollut ihan mahtavaa, mutta luulen että peruskätyreitä tulee olemaan tuhansia joten et keskittynyt maalaamiseen. Bunkkeri oli hieno!
Lähetetty: Ma 08.05.2006 07:33
Kirjoittaja Rotten sound
Hieno jälkeä, mutta aseet ovat vinossa ja panserfaust 60 tarvitsi 4m taakse tilaa muuten ampuja itse kuoli ja liekki tappaa viellä 9m päästä.
Lähetetty: Ma 08.05.2006 16:31
Kirjoittaja Elven-captain
Joo hienoja ovat pelipöydälle. Onkos tuo bunkkeri itse tehty vai ostettu? Se on melkoisen nätti, kelpaisi omiinkin ww2 peleihin jos ostettu niin mistä?
Pistäkäähän säännöt sotuun kun saatte valmiiksi.
Lähetetty: Ma 08.05.2006 18:30
Kirjoittaja Valtsu
Elven-captain kirjoitti:Joo hienoja ovat pelipöydälle. Onkos tuo bunkkeri itse tehty vai ostettu? Se on melkoisen nätti, kelpaisi omiinkin ww2 peleihin jos ostettu niin mistä?
Pistäkäähän säännöt sotuun kun saatte valmiiksi.
Tämä on kaikki mitä tarvitset jos pelailet 1:72 muovimalleilla

. Säännöt laitamme kun olemme johonkin vaiheeseen saaneet. Ja tuo bunkkeri on tuolta ostettu. Italerin tekemä.
Lähetetty: Su 14.05.2006 21:06
Kirjoittaja Valtsu
Lähetetty: Ma 15.05.2006 11:04
Kirjoittaja ToWeL
Osaa olla tyylikkään näköistä. Olisiko mahdollista laittaa joku lotr/faba/40k tyyppi jonku tommosen tyypin viereen niin näkis minkä kokosia noi oikein ovat.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 11:47
Kirjoittaja Warwolf
ToWeL kirjoitti:Osaa olla tyylikkään näköistä. Olisiko mahdollista laittaa joku lotr/faba/40k tyyppi jonku tommosen tyypin viereen niin näkis minkä kokosia noi oikein ovat.
Jos en aivan omiani näe, mielestäni ylimmän kuvan kuusen alla on ihan normi gw-base, joten siitä kai voisi suurinpiirtein päätellä.
Komeita solttuja kyllä ovat. Tuo Panzer IV tuntuu jotenkin tutun näköiseltä...(ettei vain olisi samaa mallia kuin omani jonka ostin vähän aikaa sitten..toki ilman sivu panssarointeja)..
Lähetetty: Ma 15.05.2006 12:46
Kirjoittaja SirKaarlo
Näyttäisi olevan ihan perus Revellin 1:72 panzer III? Olisit nyt vähän kustomoinut sitä, ei ne photoetsit niin syvässä ole. Vaunun maalaus on heikkoa. En muista tuolla väriteemalla olleita vanhan mallin kolmosia olevan? Täytyy tarkistaa myös noiden lisäpanssarointien paikkansapitävyys muuhun vaunuun. :/
Äijät on kauempaa ja isossa ryhmässä ihan mukavan näköistä porukkaa, mutta ei kestä lähempää tarkastelua. Kyllähän noilla kuitenkin pelailee. Pistä ihmeessä sääntöjä jossain vaiheessa, jos saatte sellaisia valmiiksi asti. Joka tapauksessa toivotan onnea ja jaksamista projektin parissa.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 14:07
Kirjoittaja Valtsu
SirKaarlo kirjoitti:Näyttäisi olevan ihan perus Revellin 1:72 panzer III?
Äijät on kauempaa ja isossa ryhmässä ihan mukavan näköistä porukkaa, mutta ei kestä lähempää tarkastelua.
Kiitos positiivisesta palautteesta. Ja tuo panssari on kyllä Panzer IV. Kori vähähän samantapainen, torni aika lailla erimallia.
Panzer III

Panzer IV ilman lisäsuojia

Panzer IV suojien kanssa
Väriteeman olen tarkistanut alan teoksista.
Panssarin maalasin ensin valkoisella sprayalla. Sen jälkeen todella ohuilla kerroksilla olikos tuo Bubonic Brownia. Tämän jälkeen maastokuviot, jotka eivät tahtoneet pysyä. Maalausjälki näyttää kuvassa hyvin epätasaiselta, mikä ei ole mielestäni pidä paikkaansa. Toisaalta jotkut maastokuviot ovat vähän sotkuiset.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 14:16
Kirjoittaja SirKaarlo
Juu, lähinnä aloin epäilemään vaunun mallin sopivuutta juuri kyseiseen teemaan. Ei se ihan yleisin ole. Mutta nillittämistä tuollainen. Ylipäätään hienoa, että jaksat paneutua ihan "oikeisiinkin" tankkeihin.
Noin pienten miesten maalaamisessa tuppaa olemaan aina liikaa maalia. Koita silti vielä ohentaa sitä. Samoin häiritsee valujäljet figussa.
Vaunun saat näyttämään enemmän taistelulaitteelta vanhentamalla sitä; kuraa, lommoja, kulumia jne. Ruisku on kätevä laite vaunujen camon tekemisessä.
Itse tykkään ensimmäisen maalikerroksen vanhentamisesta seuraavaan tyyliin: ensin teräs pohjalle. Antaa kuivua loppuun saakka, eli sen 24 tuntia. Päälle sitten vaunun varsinainen väri, jonka antaa kuivua 3-5 tuntia. Sitten _varovasti_ pyyhkii esimerkiksi karkealla paperilla tai käsipyyhkeellä vaunua, jolloin maalia "kuluu" pois sieltä, mistä sitä oikeastikin lähtisi. Suuret "kulumat" voi viimeistellä vielä ruosteella.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 14:19
Kirjoittaja Sauron The Great
SirKaarlo kirjoitti:Äijät on kauempaa ja isossa ryhmässä ihan mukavan näköistä porukkaa, mutta ei kestä lähempää tarkastelua.
No, tuskinpa kukaan jaksaa noita 1:72 maalata tuota paremmalla tavalla. Ja vielä kun niillä on tarkoitus pelata ja kun niitä on tulossa noin 200 tyyppiä. Ja kun ainakin noista revelin figuista tuppaa joskus maalit lohkeilemaan (aseen piippu taipuu yms.), niin ei niihin jaksa tuota enemmän panostaa.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 17:29
Kirjoittaja Valtsu
SirKaarlo kirjoitti:Juu, lähinnä aloin epäilemään vaunun mallin sopivuutta juuri kyseiseen teemaan. Ei se ihan yleisin ole. Mutta nillittämistä tuollainen. Ylipäätään hienoa, että jaksat paneutua ihan "oikeisiinkin" tankkeihin.

Muistaakseni Panzer IV oli itse asiassa Saksalaisten päätankkina noina sodan loppuvuosina. Tiger ja Panther, kun olivat sen verran hitaita rakentaa, että tarvittiin myös täytettä.Panzer 1, kun ei pystynyt mihinkään pelkillä konekivääreillään, Panzer kakkosesta ammuttiin läpi ja kolmonenkin oli jo täysin vanhentunut. Tein tämän panssarin pitkästä aikaa, kun löysin sen veljen hyllystä. Armeijaani olisi tarkoitus ottaa Tiikeri, 2 tai enemmän Sturmgeschützeja ja sitten täytteeksi pari tällaista nelosta.
Noin pienten miesten maalaamisessa tuppaa olemaan aina liikaa maalia. Koita silti vielä ohentaa sitä. Samoin häiritsee valujäljet figussa.
Valujälkiä on lähinnä noissa vanhemmissa hahmoissa, joissa niitä oli paljon, enkä omistanut vielä hyvää veitseä. Ohentaminen ei ole ongelma sotilailla, tankeilla enemmänin. Pitäisi varmaan hankkia sellainen ruisku.
Vaunun saat näyttämään enemmän taistelulaitteelta vanhentamalla sitä; kuraa, lommoja, kulumia jne. Ruisku on kätevä laite vaunujen camon tekemisessä.
Tämä kuulostaa kätevältä. Voisi tuota kesän aikana kokeilla.
Ja laitan vaikka tänään kuvia GW:n hahmon vieressä. Voisi vaikka koko tämän hetkisen armeijan laittaa kuvaan.
EDIT: Tuosta värityksesät sen verran, että tämän kaltaista tyyliä hain:

Lähetetty: Ma 15.05.2006 18:43
Kirjoittaja Warwolf
Valtsu kirjoitti:Muistaakseni Panzer IV oli itse asiassa Saksalaisten päätankkina noina sodan loppuvuosina. Tiger ja Panther, kun olivat sen verran hitaita rakentaa, että tarvittiin myös täytettä.Panzer 1, kun ei pystynyt mihinkään pelkillä konekivääreillään, Panzer kakkosesta ammuttiin läpi ja kolmonenkin oli jo täysin vanhentunut. Tein tämän panssarin pitkästä aikaa, kun löysin sen veljen hyllystä. Armeijaani olisi tarkoitus ottaa Tiikeri, 2 tai enemmän Sturmgeschützeja ja sitten täytteeksi pari tällaista nelosta.
Kyllä. Jos tässä nyt ruetaan noista tankeista porisemaan, niin sen verran vielä että Panther oli epäluotettava koska toimitettiin liianpaljon etuajassa suunnitelmia, ollen näin kesken eräinen. Varsinkin moottorit olivat sen heikko kohta (saattoivat syttyä palamaan, jopa räjähtää). Lisäksi se oli melkovaikea tuottaa, kiitos keihtyksen. Se oli siis liian kehittynyt, että tuotanto olisi pysynyt perässä.
Tiger kärsi myös jonkin verran moottori ongelmia, lähinnä sen takia että se oli hyvin tarkka vehje. Pari kiveä moottoriin, ja korjauspajalle. Tuotanto oli myös hidasta; paksu panssri, taitavia insinöörejä, yms. ei vain ollut tarpeeksi enää noihin aikoihin. Vaikka ensimmäiset Tigerit olivat jo toiminnassa P-Afrikassa 1942, nämä olivat vasta prototyyppejä (ja jyräsivät liittoutuneiden kyseisen ajan vaunut mennen tullen), näiden suunnittelu jäi silti hieman kesken. Ja rakkaan itä naapurimme tankit( vm 1942-45) voittivat jopa nämä aikanaan (nimeltä mainittakoon T34-85 sekä KV- ja IS-sarjojen tankit, ja myöhemmin myös länsi liitoutuneiden tankit pystyivät ottamaan nämä vastaan h2h). Kungstiger (Kuningas tiikeri, Panzer VIb(?)) Oli edeltäjäänsä mahtavampi, mutta kuihtui polttoaine laskun tullessa. 88mm tykki ei takaa täyttä voittoa.
Panzer III oli oiva työjuhta toisen maailmansodan alku- ja keskipuoliskon, ja alunperin se luokiteltiin medium-luokan panssari vaunuksi, mutta uudelleen-luokiteltiin kevyeksi aavikkosodan (n. 1941-43) aikana, jolloin ensimmäiset Panzer IVt todella pääsivät toimintaan. P III ei koskaan saanut todella merkittävää tulivoimaa tuottavaa tykkiä, jonka takia se jäikin myöhempien tankkien varjoon.
Panzer I-II toimivat lähes koko sodan lähinnä partiointi toimissa. Panzer I oli aseistettu vain yhdellä tai kahdella MG 34/42lla, eikä siten ollut hyödyllinen muuten kuin jalkaväkeä vastaan. P I olikin lähinnä kokeilu erä, ja näitä ja P IIsia käytettiin koulutus tarkoituksiin P IIIta ja IVta odetellessa. Panzer kakkosen pää aseena oli 30mm tykkiä, joten se soveltui kevyitä panssariajonevoja ja jalkaväkeä vastaan.
Hups. Tuli liki romaani...nojaa. Tässä kuitenkin noista tankeista, kun innostuin kirjoittamaan. Ja sen verran mainostan että kinnostuneet ostakaa Blitzkrieg-peli, jos ette sitä jo omista. Hiton hyvä peli, ja jumalattomasti tietoa, mm. noista tankeista, mutta myös autoista, lentokoneista ja kaikessta mahollisesta. Aseista nyt ei tainnut olla, mutta se on pieni murhe. Blitzi 2sta en osaa sanoa mitään. Nojo, muut kertokoot siitä, ja lopuksi sanon että komeasti maalattuja nuo ukot.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 19:01
Kirjoittaja SirKaarlo
Valtsu kirjoitti:SirKaarlo kirjoitti:Juu, lähinnä aloin epäilemään vaunun mallin sopivuutta juuri kyseiseen teemaan. Ei se ihan yleisin ole. Mutta nillittämistä tuollainen. Ylipäätään hienoa, että jaksat paneutua ihan "oikeisiinkin" tankkeihin.

Muistaakseni Panzer IV oli itse asiassa Saksalaisten päätankkina noina sodan loppuvuosina. Tiger ja Panther, kun olivat sen verran hitaita rakentaa, että tarvittiin myös täytettä.Panzer 1, kun ei pystynyt mihinkään pelkillä konekivääreillään, Panzer kakkosesta ammuttiin läpi ja kolmonenkin oli jo täysin vanhentunut. Tein tämän panssarin pitkästä aikaa, kun löysin sen veljen hyllystä. Armeijaani olisi tarkoitus ottaa Tiikeri, 2 tai enemmän Sturmgeschützeja ja sitten täytteeksi pari tällaista nelosta.
Niin, tiedän kyllä. Tarkoitin, että kun luulin ensin hätäpäissäni tuota kolmoseksi, väritys ei oikein istunut. En nähnyt metsää puilta, niin sanoakseni.
Sotasudelta tulikin varsin kattavasti panssarihistoriaa toisesta maailmansodasta.
Lähetetty: Ma 15.05.2006 19:08
Kirjoittaja Valtsu
Warwolf kirjoitti:Kyllä. Jos tässä nyt ruetaan noista tankeista porisemaan, niin sen verran vielä että Panther oli epäluotettava koska toimitettiin liianpaljon etuajassa suunnitelmia, ollen näin kesken eräinen. Varsinkin moottorit olivat sen heikko kohta (saattoivat syttyä palamaan, jopa räjähtää). Lisäksi se oli melkovaikea tuottaa, kiitos keihtyksen. Se oli siis liian kehittynyt, että tuotanto olisi pysynyt perässä.
Tämä Pantherin epäluotettavuushan koski lähinnä Kurskin taistelua, jossa oli vasta kokeiluerä Panthereita. Sitten myöhemmin nämä korjattiin ja tankki oli yksi sodan onnistuneimpia, vaikkakin oli kopip T-34:stä.
Ja rakkaan itä naapurimme tankit( vm 1942-45) voittivat jopa nämä aikanaan (nimeltä mainittakoon T34-85 sekä KV- ja IS-sarjojen tankit, ja myöhemmin myös länsi liitoutuneiden tankit pystyivät ottamaan nämä vastaan h2h).
T-34 ei ollut varsinaisesti parempi kuin Panther tai Tiger. Panssaritaisteluissa vain on se, että 200 superhyvällä tankilla on paha panna 1000 keskinkertaista panssaria vastaan.
Ja kiitos vielä kehuista

.