Sivu 1/2

Metallin pikaliimaus, tehokkaasti.

Lähetetty: Ke 21.06.2006 22:07
Kirjoittaja Draktaron
Tämä artikkeli kertoo tavasta liimata suuriakin metalliosia pinnaamatta sekunneissa, kestävästi. Esimerkissä käytän vanhan edikan Tyrani Hive Tyrantia, jonka suuri pää on yhden pienen nypykän varassa. Ihanne kohde siis kyseessä.

Artikkelissa käytetty tapa on vaarallinen enkä ota siis vastuuta, jos joku polttaa verkkokalvonsa tai mutatoi sormiaan yhteen. Se vaatii äärimmäistä varovaisuutta.
Esimerkissä käytämme Biltema Steel Epoxya, ja tavallista pikaliimaa.

Kuva
Kuvassa valkoinen monjä on itse liimaa, kun musta taas on kovettajaa, eli ainetta joka luo molempien osien välillä kemiallisen reaktion, joka kuumentaa liimaa hieman, ja kovettaa sen. Kestää sen 10-15min riippuen useista seikoista.

Kuva
Sekoittakaamme siis ainesosat, jolloin meillä on terästäkin liimaavaa epoxy-puttya.

Kuva
Tässä tulee homman juju. Otamme pikaliimaa, jossa kovettajaa on niin pirusti, niin paljon että se ei juuri ja juuri liimaudu itse purkkiin tukkoon.

Kun Epoxy-Putty sekoitus saa tätä paljon kovetusainetta sisältävää ihmeainetta sekaansa, tapahtuu räjähtävän nopea ja vaarallinen reaktio. Epoxy ja pikaliima kovettajineen kovenevat noin 5 sekunnin varoitusajalla niin kuumaksi, että jos tätä yhdistelmää menee sormille pääsee heikommilta itku, ja minulta 200 desibelin "Ai perkele!!"
Seos kovettuu siis sekunneissa äärettömän kuumuden saattelemana, ja tällä voi käytänössä pikaliimata isojakin metallisia osia;

Kuva
Tässä käytetty Hive Tyrant liimattuna kyseisellä tavalla. Pään liimautumis aika oli 2-5 sekuntia. Tippui mokoma lattiallekkin, ja kiinni on ja pysyy.

Kuten jo kerroin, tyyli on vaarallinen. Se sattuu perkeleesti, enkä uskalla kuvitella mitä tapahtuu jos sitä menee silmään, suuhun, tai muihin alueisiin. Käyttäkää AINA ( jos ette, käytätte kyllä kun kerran mömmö sormeen osuu. ) suojahanskoja, ja kokeilkaa vain omalla vastuullanne. Mutta toimii. Tekniikalla on nimi, Minostick. :)

Lähetetty: Ke 21.06.2006 22:27
Kirjoittaja TranssiApina
Niin, tai sitten vaan luottaa tuttuun ja turvalliseen : pinnaa osat yhteen. Helppoa ja pysyy.

-Jori

Lähetetty: Ke 21.06.2006 22:29
Kirjoittaja Draktaron
Ja jättää vielä off-topic kuran, viisastelun, sarkasmin ja muut tarpeettomat kommentit pois jos ei kiinnosta, ja jättää mielummin kommentoimatta ollenkaan. Helppoa, ja tepsii.

-Mino

Ja jatkossa jätämme (kaikki) muiden käyttäjien turhan arvostelun ja ei-informatiivisten viestien lähettelyn kokonaan pois.

-Nostra

Lähetetty: Ke 21.06.2006 23:01
Kirjoittaja Huru-ukko
Noin vaarallisten aineiden kanssa täytyy muistaa suojalasit.

Lähetetty: To 22.06.2006 00:29
Kirjoittaja Montyr
Hmmmm... lienee vähän liian vaarallista minun makuuni..
Kaverini yleensä käyttää juotoskolvia ja tinaa isojen metallinpalasten liittämiseen yhteen (esim FaBa Delffisotavaunussa) ja kyllä sekin pysyy..(tosin vaatii harjoittelua ellet halua kuluttaa seraavaa varttia viilan kanssa).
Näitäkin tekniikoita on niin monenlaisia...

Lähetetty: To 22.06.2006 19:04
Kirjoittaja dead flesh penalty
Mietityttää vain se että sekoitatko mömmöt erikseen vai liimattavassa kohdassa? Erikseen tuntuu aika hankalalta, ja liiman siirtely on varmasti todella riskaabelia.

Taidan pitäytyä vanhassa hitsauspillissä, turvallisempaa :P

Lähetetty: To 22.06.2006 19:32
Kirjoittaja Lighthammer
Itse olen joitakin osia kiinnittänyt epoksilla siten, että kuivuva liimamassa on pienen pikaliimalla käsitellyn kohdan varassa. Ei räjähtävää, mutta toimii joissain paikoissa, eikä tarvitse rävellellä tukien ja sinitarrojen kanssa.

Lähetetty: To 22.06.2006 19:39
Kirjoittaja Draktaron
Esimerkissä liima on paperilla, ei sitä tuon pikaliiman tiputtamisen jälkeen saa siirreltyä kun kivettyy sillä punaisella sekunnilla. :)

Kyllä sitä siihen liimauskohtaan miksataan, tai vähintään siirretään ENNEN pikaliiman lisäystä. Keksinpä vielä nopeamman keinon, käyttäessä pelkkää mustaa kovettajaa johon lisätään valmiiksi paljon kovettajaa sisältävää pikaliimaa, reaktio on vielä nopeampi ( ja kuumempi, pöllähti oikein kunnolla.) :)

Lähetetty: To 22.06.2006 19:46
Kirjoittaja Lighthammer
Liekö mitenkään erityisen kestävää saumaa saa tuolla tavoin aikaiseksi, sitä töhnää kun kutsutaan kaksikomponenttiepoksiksi ihan hyvästä syystä. Syanoakrylaatilla ja epoksihartsilla kun ei ole muuta yhteistä kuin se, että molempia käytetään liimauksessa.

Lähetetty: To 22.06.2006 20:28
Kirjoittaja Draktaron
En olisi varmaan maininnut, jos figu olisi levinnyt kasaan samointein kun kokeilin? Kyllä pysyy ja hyvin. Pelkkää kovettajaa käytettäessä kun se kovettaja ei ole se liima osa nääs. Vaan pikaliima.

Lähetetty: To 22.06.2006 20:38
Kirjoittaja Lighthammer
Hyvä niin. Ongelma tosin saattaa syntyä vähän pitemmällä tähtäimellä, kuin muutaman tunnin(kaan) kuivamisen jälkeen. Ei kannata yllättyä, jos osat päättävät pienen ajan kuluttua putoilla itsekseen irti.

Mutta saattaahan tuo toimiakin. Myönnän, että vaikka korkeakoulussa kemiaa elääkseni neljättä vuotta luen, ei hartsiliimojen kemia ole kuulunut opintokokonaisuuteen toimintaperiaatetta kummemmin.

Lähetetty: To 22.06.2006 20:54
Kirjoittaja Draktaron
Kyllä se vielä ainakin on kiinni pysynyt. Ei välttämättä mene yhtä tiukkaan kuin tämä edellinen normaalimpi tapa, mene ja tiedä kun molemmilla kiinni on ja pysyy. Suosittelen ehkä kuitenkin ensimmäistä, jälkimmäisestä vaan tuli niin paljon savua. :)

Lähetetty: To 22.06.2006 21:25
Kirjoittaja Machiavelli
Mä oon kans kuullut et kun figua ampuu ydinpommilla, syntyy niin kova kuumuus et ne osat hitsautuu kiinni. En ite oo testannut mut kaverilta kuulin ja se kuulema on.

Lähetetty: Pe 23.06.2006 00:10
Kirjoittaja Möhkelö
Machiavelli kirjoitti:Mä oon kans kuullut et kun figua ampuu ydinpommilla, syntyy niin kova kuumuus et ne osat hitsautuu kiinni.
uhhuh... sry jos menee ihan OT:ksi mutta tuli ajatelleeksi että kovan kuumuuden saamiseksi ei tarvitse tunkeutua venäjän ydinpommivarastoihin vaan voi käyttää minostick (vai mikä nyt patentin nimi edes oli :)) nixiä niin naapurin mummon astiasto(ja moni muukin asia) säilyy paremmassa kunnossa.

Lähetetty: Pe 23.06.2006 10:17
Kirjoittaja Drâyhèn
Paljonko nuo liimat sitten maksaa ja testasitko pysyvyyttä tiputtamalla figua hiukan kovempaa tai repimällä osia irti?

Uskoisin silti, että tuommoisella pysyy, mutta mistään ei voi olla varma.

Lähetetty: Pe 23.06.2006 10:42
Kirjoittaja Draktaron
Teräsepoxy maksaa alle 5e eli halvempi kuin useammat ( ja ei toimivat. ) pikaliimat. Sillä liimaa ihan pelkiltäänkin metalliosia ( pidemmällä kuivumisajalla. ) ja koska puttya se on, sopii myös täydellisesti kolojen paikkaamiseen, ja saumojen tasoitteluun. Pikaliima ( itse ostan Tiimarista. ) maksaa sen 50c.


Ei, en viitsinyt tiputtaa metsästämääni 3.edikan Tyranttia hirveän monesti lattialle. :)

Mutta kun se kerran pamahti vyötärönkorkeudelta kovalle lattialle, painaakin mokoma jonkun verran, niin riittää minulle standardiksi. Useimmat liimat olisivat pettäneet kun moinen metallimötikkä tippuu pää edellä lattiaan.

Lähetetty: Pe 23.06.2006 13:21
Kirjoittaja MacKeke
Hive Tyrant hajoaa vaikka se olisi pinnattu, stuffattu ja pikaliimattu kasaan, kun se kaatuu pöydällä. Eli kyllä tuo aikamoista mönjää taitaa olla.

Lähetetty: Pe 23.06.2006 14:49
Kirjoittaja Beowulf
Itsekkin olen sekoitellut liimoja oikein ahkerasti, Wurthin pikaliimaa, epoksia ja jotain random liimaa. Sillä acheron armeijani olen saanut liimatuksi.

Lähetetty: La 24.06.2006 13:01
Kirjoittaja hyytelöperuna
Kuulostaa vaaralliselta. Itse joskus leikin epokseilla sun muilla ja tulin siihen lopputulokseen että pinnaus on nopein ja helpoin tapa. Epoksi kun on sellaista mössöä niin pienien yksityiskohtien tai ohuiden saumojen liimaus on tuskaa.

Epoksi kyllä pitää hyvin. Liimasin metallifigun kasaan epoksilla, annoin kuivua pari päivää jonka jälkeen heitin figua n. 3 kertaa betoniseinään 5 metrin päästä. Ei yksikään osa irronnut tai mennyt rikki. Kuukauden päästä figu kaatui pöydällä ja hajosi palasiksi.

Lähetetty: Ma 03.07.2006 00:58
Kirjoittaja leethemmo
Itse olen käyttänyt juuri Blastic Baddingia ja nykyään käytän kakskomponentii liimaa. Molemmilla saa liimattua metalli osat kiinni sekunnissa jos vain lisää tarpeeksi kovettajaa. Blastic Badding on kemiallista metallia joka on vähän milliputin tapaista, kun taas kakskomponenttiliimat ovat nimensä mukaan juuri liiman oloisia. Täytyy koittaa kyllä tota pikaliiman lisäämistä kuivumis kohdassa jottei heti kuluisi kaikki kovettaja. jos ei savua ilmaannu niin ainakin pikaliima kuivuu ja jää pitämään ukkelin päätä paikallaan kunnes KKL (kakskomponentti liima) kuivuu niin ettei tarvitse järjestää ukkelille mitään ylimääräisiä tukia.