Sivu 1/1
Catachan Jungle Fighters
Lähetetty: Ti 01.08.2006 17:47
Kirjoittaja tyrilon
Onko noilla Catachaneilla oma codexinsa vai käyttävätkö ne IG Codexia?
Entä minkä takia GW:n sivuilla oli jotain vastaavaa kuin ''Modelling Jungle Tank'' Mutta kun katsoin Catachan miniatures Rangea siellä ei kuitenkaan ollut yhtään tankkia. Mistä johtuu?
Lähetetty: Ti 01.08.2006 17:49
Kirjoittaja gawd
kyllähän heille oma kirjanen löytyy, ei vaan taideta enää myydä kyseistä kirjaa...
mutta saa ne säännöt täältäkin...
http://uk.games-workshop.com/imperialgu ... n-rules/1/
Lähetetty: Ti 01.08.2006 18:24
Kirjoittaja jeik
Eikös näille catachaneille oo imperial guard codexissa jotkut doctrine jutut joilla ne voi käyttää tankkeja. En nyt ihan varma ole mutta näin muistelen kuulleeni.
Lähetetty: Ti 01.08.2006 18:34
Kirjoittaja Z7-852
Nykyisin catachaneilla voi pelata kahdella tavalla.
1. Niiden omalla codexilla, jolloin vastustajat katsovat pitkään ja pohtivat onko tuo enää ajan tasalla. Usein turnauksissa kannattaa tarkistaa onko catachan codex pelattavien armeijoiden listalla. Tällöin ne saavat paljon erikoissääntöjä ja kaikkea muuta kivaa.
2. Pelaa IG jolla on catachan doktriinit (s. 60 IG codex). Tällöin he ovat vain erikoistuneemman näköinen perus-IG-armeija. Tietenkin tällöin saat tankkeja ja muita yksiköitä kentälle mitä et codex catachanin avulla saa, mutta toisaalta menetät myös osan catachanien parhaimmista yksiköitä ja erikoissäännöistä.
Näitä kahta peli tyyliä ei saa sekoittaa toisiinsa. Joko pelaat toisella tai sitten toisella. Hydridit ovat kiellettyjä. Samoin vastustajalle on vääntää rautalangasta tarkalleen millä armeijalla ja säännöillä olet peliä pelaamassa.
Catachanit ovat tyyliarmeija ja omasta mielestäni niiden omassa codex on paljon enemmän tyyliä kuin doktriini IG;ssa (silti itse pelaan jungle fighter doktriini IG listaa).
Lähetetty: Ke 02.08.2006 10:02
Kirjoittaja tyrilon
Tyylin takia olin noita aloittamassakin. Catachanit ovat kunnon Ramboja jotka taistelevat Supermiehiä ja alieneja vastaan viidakossa (huonoissa olosuhteissa) ja saattavat silti voittaa. Siinä perusteluni tällä armeijalla pelaamiseen.
Taidan pelata netistä löytyvällä Catachan Codexilla mutta siinä ei harmi vain ole Ogrynejä. PÖH!
Lähetetty: Ke 02.08.2006 10:13
Kirjoittaja Z7-852
Ogrynithan on Catachanien tunnusmerkki. En ole nähnyt niitä missään muussa listassa kuin tosi tyylipelaajan catachaneissa. (Ne ovat niin huonoja että ei edes usea tyylipelaaja (kaikki catachan pelaajat) valitse niitä armeijaansa).
Löytyvät catachan codexista sivulta 8.
Lähetetty: Ke 02.08.2006 19:32
Kirjoittaja tyrilon
aijaa no sitten minulla on vikaa silmissä tai en vain lukenut tarkkaan, nimittäin minusta jossain sanottiin jotain ogryneistä ja IG codexista samassa lauseessa... no taidan tarvita uudet silmät
Lähetetty: Ke 02.08.2006 21:50
Kirjoittaja Anaheim
Molemmistahan nämä löytyvät,mutta catachaneilla taisi olla 0-1 raja,en kyllä panisi päätäni tuosta pantiksi.
Lähetetty: Ke 02.08.2006 22:13
Kirjoittaja gawd
Anaheim kirjoitti:Molemmistahan nämä löytyvät,mutta catachaneilla taisi olla 0-1 raja,en kyllä panisi päätäni tuosta pantiksi.
kyllä se näin on ig:llä rajaa ei ole...