Sivu 1/1

Storm Trooperit Witch Hunter -listassa

Lähetetty: To 07.09.2006 18:43
Kirjoittaja Tuulimieli
Heps. Witch Hunterit ovat minulle eräänlainen ikuisuusprojekti, jonka idea on lähinnä kerätä hyllyyn hienoja figuja. Storm Trooperit ovat aina olleet erityisesti mieleeni, joten olen miettinyt, että jospa mahdollisesti tuleva armeijani perustuisi suurelta osin niiden ympärille.

Kysymys kuuluukin: toimivatko stormariarmeijat pelillisesti ollenkaan? Olen myös pohtinut käyttää listan pohjana grenadiers -painotteista ig:tä, johon liittäisin allyina Witch Huntereita. Onko kokemusta tai mielipiteitä tällaisista ratkaisuista? Entä onko Witch Hunter -armeijaa mahdollista saada toimivaksi jos pelaisin kokonaan ilman siskoja?

Jos armeijan saan joskus muilta projekteiltani kasaan, niin toivoisin sen olevan kuitenkin edes sen verta toimiva, ettei ihan joka kerta takkiin tulisi. Turnausjyrää en kumminkaan suunnittele.

Kiitos jo etukäteen kaikista mahdollisista vastauksista.

Lähetetty: To 07.09.2006 19:38
Kirjoittaja vompovompatti
Kyllähän stormareilla ihan hyvän teemalistan saa aikaan, mutta mikään voittaja se ei ole. Tietenkin mahdollisuus on aina voittoon kaikilla listoilla. Grenadierit huutavat taksia ainakin, kun heavy pyssyjä ei löydy ja liikkumisnopeus on se 6" vuorossa. Kivoja joukkoja ovat ja tietenkin kestävät perus kaartia paremmin.

Siskojen mukanaolo ei mikään suuri haitta ainakaan olisi, mutta jos haluaa pelkkiä stormareita käyttää niin mikäei.

Lähetetty: Pe 08.09.2006 01:26
Kirjoittaja Max
Kyllä Witch Hunterit toimii ilman siskojakin. Inkvisiittorilordi + hyvä retinue, iso läjä assassiineja, stormtroopereita khimeroissa, ehkä penitenttejä ja arcoflagellantteja... voi ottaa IG:tä ja Leman Russin jos siltä tuntuu, tai mariineja jos tykkää powerarmorista.

Olen ajatellut että kokoan ajan myötä itelle kaksi WH armeijaa, toinen pelkkiä siskoja ja toinen pelkkää inkvisiittorikamaa... kaksi ihan erilaista porukkaa yhdestä koodeksista on aika hyvin, sanosin. :)

Lähetetty: Pe 08.09.2006 07:04
Kirjoittaja Z7-852
Witch huntereiden erikoisuus on juuri faith pointit, joita ei saa ilman siskoksia. Tietenkin armeija toimii ilman niitä, mutta se ei ole mitenkään ihmeellinen tai tehokas. Eli silloin siitä puuttuu tyyli ja teho. Mutta jos otat siskoja, niin saat tyyliä vaikket liikaa tehoa.
Paljoa juustoa ei witch huntereilta saa, mutta kyllä keskiverto armeijan siskoilla tai ilman.

Mitä tulee storm trooppereihin, niin ne ovat ihan ok troop valinta, mutta ei missään omassa niin hyvä että niihin kannattaisi panostaa liikaa pisteissä.