Sivu 1/5
Charnjibberin maastoblogi: loppunut on (päivitetty 22. 07.)
Lähetetty: La 28.10.2006 05:40
Kirjoittaja charnjibber
Tämän aiheen ideana on näyttää tekemiäni maastoja. Teen maastot tammikuussa pelattavaan WH40k-kampanjaan, ja teemat maastoissa ovat vaihtelevia, pääosin sopivia joko cityfight-pöydälleni tai ruohomatolla aikaan saataviin ympäristöihin.
Kerron jokaisen päivityksen yhteydessä kyseisten maastojen materiaalit ja tekovaiheet yms. Yritän keskimäärin kerran viikossa päivitellä.
Toivoisin rakentavaa kommenttia maastojen ulkonäöstä, paremmista materiaalivalinnoista yms.
Lähetetty: La 28.10.2006 11:32
Kirjoittaja charnjibber
Lähetetty: La 28.10.2006 11:46
Kirjoittaja Dead Maniac
Tuo kasa on aika häijy, siinäkin mielessä että yksinkertaisuudessaan se hakkaa erikoisemmat viritelmät mennen tullen. Patsaassa olisi kaivannut jotain murskaa siinä alustalla, tyhjäänkö se "Harrin" pää on posahtanut? Vaikuttava pala joka tapauksessa. Tätä topicia saattaa jopa seurata jos päivityksiä ja ideoita piisaa.
Lähetetty: La 28.10.2006 12:59
Kirjoittaja figunarkki
Patsas on kyllä lähtökohtaisesti hyvä mutta nuo jalat ovat pikkasen liikaa harrypottermaiset ja pikkasen liian vähän inkvisiitinmäiset.
Lähetetty: La 28.10.2006 13:30
Kirjoittaja Pesis
Varsin mallikkaita, mutta yhdyn dead maniacciin siinä pään posahtamisessa, jotain mustaa nokea/ tummunutta kohtaa olisi voinut laittaa siihen kaulaan.
Lähetetty: La 28.10.2006 16:00
Kirjoittaja Asmodeus
Olis kannattanu tolta Potterilta veistellä vähän noita jalkoja ja stuffata pitkävartiset bootsit sille ni ois heti ollu enemmän 40k tyylinen. Toinen mikä tuli mieleen niin olis myöskin skulptannu jonkun pistoolin esim vilahtamaan kaavunalta ja pääkallot on aina in!
Lähetetty: La 28.10.2006 19:33
Kirjoittaja arska_a
Joo, jokunen kivenmurena alustalle ja mahdollisesti hiukkasen vaurioita alustalle yleensä tossa "Potter"-työssä. Kengät ovat kyllä minusta hyvät sellaisenaan. Eiväthän nyt kaikki 40 tonnisessa buutseihin pukeudu... Kaikkein vähiten nörttimäiset professorit kirjojen kera.
Örkkimaja on hieno. Tulee tosiaan tosta pahvista aaltopelti mieleen. Kivan värinen vielä.
Lähetetty: La 28.10.2006 20:52
Kirjoittaja Raistlin Majere
Peitä kengät murskalla niin ongelma(t) on ratkaistu

Lähetetty: Su 29.10.2006 23:09
Kirjoittaja von Kalteisen
Potter-patsaasta saa "elävämmän" eli soveltuvamman kaupunkitaistelumaastoon lisäämällä myös luodinreikiä yms. taistelujälkeä posahtaneen pään lisäksi siis

Ja toki tuollainen patsas alkaa pian kasvamaan kaikenlaista ihmeitiötä joten jopa hieman sammaloitumista näkyviin? Tai sitten happosateiden valumaa?
von K.
Lähetetty: Su 05.11.2006 06:05
Kirjoittaja charnjibber
Tässä tämänviikkoinen päivitys. Pitkälti cityfight-tyylistä. Melko yksinkertaisia ja jopa mielikuvituksettomia tällä kertaa. Näistä näkee melko selvästi alhaisen budjettini, en aio ostaa paljoakaan uusia materiaaleja, ja näissäkin kaikki ovat jo vanhoja materiaaleja. Hienoa maastoa halvalla hinnalla ja helposti, tuolla tavalla lähden kaikkia maastojani tekemään tätä kampanjaa varten.
Kukkapenkit koostuvat muovikasveista ja pahvipurkin kannesta. Kasvit liimasin kanteen ja hieman hiekkaa myös. Maalasin viidessä minuutissa.
Parakki tms. on kokonaan aaltopahvia. Aluksi tein kaaren pahvista ja sen kuivuttua päädyt. Rakennuksen muodosta huomaa, että olisi kannattanut tehdä rautalankakehikko kaaren tueksi. Tämä oli testirakennus, jossa halusin tietää toimiiko kysyinen tapa jatkossakin. Näyttävästi toimii.
Ja tässäpä tyypillinen ja täysin mielikuvitukseton romukasa. Kaikkea mahdollista ylijäämää mitä vain löytyi on tähän käytetty. Maalaus epäonnistui, koska metalliosien inkistä tuli liian vahva ja se näyttää paksulta.
Tässä oli ideana nopeasti rakennettu taistelusuoja, joka on taistelua kärsinytkin. Pääosin käytin tähän balsaa, pahvia ja paperia. Maalaaminen oli todella ärsyttävää, koska käyttämäni styroksi oli sulanut pahemmin kuin arvelin spray-maalauksessa, joten sudeilla jouduin maalaamaan noin 6 kerrosta pohjamaalia vielä sprayn päälle.

Lähetetty: Su 12.11.2006 04:07
Kirjoittaja charnjibber
Lähetetty: Su 12.11.2006 09:11
Kirjoittaja figunarkki
Suihkulähde on mainio.

Hieno kunnianosoitus konejumalalle. Hyvin onnistunut toteutus.
Lähetetty: Su 12.11.2006 12:14
Kirjoittaja Mariini man
figunarkki kirjoitti:Suihkulähde on mainio.

Hieno kunnianosoitus konejumalalle. Hyvin onnistunut toteutus.
Oon sillee niikus samaa mieltä, tosiaan se kuva missä se Nekruni oli, niin huomas et styroksi oli sulanut (ei mikää mailman loppu, sopii sitä paitsi aika hyvin siihen "kassaan") Voisit vaikka spreiata vähän kauempaa vaikka ei täysin mustaa tulisikaan... (toimii finfoamissa, tuli ihan mustan väristä vielä

)
Lähetetty: Su 12.11.2006 16:01
Kirjoittaja von Kalteisen
Figunarkki ja mariini man sen jo totesivatkin, suihkulähde on mainio

Vesiefekti on onnistunut hyvin lakalla.
Romukasat ja rauniot kelpaavat hyvin urbaaniin mittelöön, sprayn sulattamat kohdat eivät mielestäni ole lainkaan haittatekijöitä... plasma-aseet saavat varmasti rakenteissa vastaavaa jälkeä.
Myös istutukset ovat mainiot myös, eivät poikkea kovin paljoa niistä mitä Suomenkin kaupungit ovat täynnä jo nykyään
Öljytynnyriin voit lisätä täyttö- ja laskuventtiilin? Pikku yksityiskohta, joka lisää sen katu-uskottavuutta kummasti. Tai sitten pari pillistä tehtyä putkea kylkeen jotka jatkuvat maan alle?
Parakki kaipaa, kuten totesitkin, jonkinlaista tukikehikkoa. Se saisi myös olla mielestäni isompi. Ja ehkä väritys voisi olla myös ei-metallinen.
Mitä olet aikeissa valmistaa seuraavaksi?
von K.
Lähetetty: Ma 13.11.2006 10:00
Kirjoittaja charnjibber
Joo, päätin tehdä sellaisen laskuventtiilin erilliselle alustalle pilleistä ja balsasta. Tuon parakin ideana olikin olla vain testi, mutta aion tehdä seuraavista isompia ja käyttää niihin tukirakenteita.
Hmm, en ole aivan varma mitä teen seuraavaksi. Kun vain saan tasoitteen 2 viikon kuluessa, niin sitten voin tehdä ainakin seuraavat:
-lampi
-bunkkeri
-kraattereita
-kukkuloita
-örkkien savimajoja
-rauniorakennuksia
En varmaankaan sitä tasoitetta vielä tällä viikolla saa, joten tyytynen taas tylsiin romukasoihin tai muuhun vastaavaan.
Lähetetty: To 21.12.2006 02:44
Kirjoittaja charnjibber
Pahoitteluni että tämä blogi nyt kuivui käsiin. Pieni tilitys.
Kampanjani venyy ainakin helmikuulle, ja lisäksi vakava materiaali-, innostus- ja aikapula eivät oikein tee maaston tekoa enää mahdolliseksi tässä vaiheessa; siis innostui loppui materiaalien loppuessa ja roolipelit tulivat tilalle. Nyt kun katselenkin jotain GW:n kirjoja, niin alkaa itseäni vain kyllästyttää ja harmittaa; olen siis lopen uupunut ja kyllästynyt miniatyyripeleihin tällä saralla.
Sanotaanpa siis, että ei mieli tee miniatyyreihin tällä hetkellä. Sitten kun mieli taas tekee, niin jatketaan armeijan maalausta, maaston tekoa ja pelailua yms. Sanotaanko, että seuraavat päivitykset venyvät ainakin helmikuulle, riippuen jaksamisestani ja samalla sen kampanjan aikataulusta. Pahoittelut odottelusta ja päivityksien venymisestä.
Lähetetty: Ti 09.01.2007 17:45
Kirjoittaja Metsämies
juu suihkulähde oli tosi hieno, mut jostain syystä en oikeen perustanu siitä romukasasta minkä vieresä se necron oli.
Edit: jos tämän kommentin voi vielä pelastaa ja muuttaa rakentavaksi niin noista ylijäämistä olisi voinu tehdä jotain cityfight barrikadeja ikään kuin rakennusten väliin, tahi posahtaneeseen seinässä olevaan isoon "rakoon" vain ehdotus.
Lähetetty: Su 14.01.2007 05:31
Kirjoittaja charnjibber
Lähetetty: To 18.01.2007 19:09
Kirjoittaja von Kalteisen
Hienoa, että vire maastonvirittelyyn ja valmistukseen on palannut! "Putkisto" vaikuttaa oikein mainiolta, erityisesti mustekasettien käyttö on mielestäni oikein onnistunutta, täytyy itsekin yrittää jotain vastaavanlaista, kunhan mustekasetteja tyhjenee.
Olin ajatellut myös, että Epiciin saisi Land Fortressin rungon kätevästi tuollaisesta kasetista.
Millaiselle pöytämateriaalille maastosi muuten tulee, onko pöytä jo valmis?
Mielenkiintoista nähdä vihdoinkin rauniotalojakin.
t: von K.
Lähetetty: To 18.01.2007 20:20
Kirjoittaja Diermes
Mainiota että jaksat väsätä noita. Hienoa ja yksinkertaista jälkeä. Mikä mahtavinta, olet käyttänyt yksinkertaisia aineksia. Vielä jos saisi kuvia maastosta WIP-vaiheessa niin selkenisi, miten se rakentuu. Toisaalta taas ei ehkä tarvisi samasta maastokappaleesta ihan 360 asteen kuvitusta. (suihkulähde)