Sivu 1/1

Mistä hankkia magneetteja?

Lähetetty: Ke 08.11.2006 19:27
Kirjoittaja Wiljami
Hei!

Kertokaa ihmiset mistä kannattaa hankkia magneetteja jotta saan tehtyä vaihdettavia käsiä yms. tyranideille. En löytänyt haulla mitään hyödyllistä keskustelua.

Lähetetty: Ke 08.11.2006 19:31
Kirjoittaja gawd
rautakaupasta kannattaa käydä kyselemässä, myös erillaisissa harraste liikkeissä luulisi olevan...

Lähetetty: Ke 08.11.2006 19:32
Kirjoittaja Iceman
ClaesOlson myy jonkinlaisella valikoimalla magneetteja. Nyt ei äkkisältään muistu oliko heillä mitään figukäyttöön sopivaa, koska magneetteja hakiessani oli tarkoitus hankki muuhun käyttöön sopivia. Ainekin baseen sopivia heiltä löytyy, mutta vaihtokäsiin sopiva, en tiedä.

Lähetetty: Ke 08.11.2006 19:44
Kirjoittaja Dolmot
Jos sattuu kuulumaan a-luokan kansalaisiin eli luottokortin omistajiin tai on edes läheisissä väleissä tällaisen kanssa, vaikkapa Gauss ja KJ palvelevat. Parilla kympillä saa minimagneetteja pitkään tarpeeseen, eikä postituskaan maksa kuin irtotaaloja. Kotimainenkin vaihtoehto on olemassa, mutta se vaatii ilmeisesti vähän manuaalista kyselyä. Elektroniikkakaupoistakin voi löytyä joitakin kokoja tuurilla.

Lähetetty: Ke 08.11.2006 21:43
Kirjoittaja Wiljami
Hei kiitos vastauksista!
Kaikkea kivaa sitä saakin aikaan magneeteilla :D

Cheers

Lähetetty: Su 12.11.2006 20:43
Kirjoittaja Wiljami
Note to self:

Claesilta ei löytynyt sopivia magneetteja.

Lähetetty: Ma 13.11.2006 14:47
Kirjoittaja LordQ
Itse tilasin täältä:
http://www.i-magnetoy.com/varasto/vsupermag.htm

Magneeteissa on kyllä voimaa, ainoa ongelma ollut metallikäsien kiinnitys. Kitkaa magneettien välillä ei ole paljon joten painavampien kiinnityksien kanssa ilmenee liukumista.

Pitäisi olla hammastettuja magneetteja.


LordQ

Lähetetty: Ma 13.11.2006 14:56
Kirjoittaja Dolmot
LordQ kirjoitti:Magneeteissa on kyllä voimaa, ainoa ongelma ollut metallikäsien kiinnitys. Kitkaa magneettien välillä ei ole paljon joten painavampien kiinnityksien kanssa ilmenee liukumista.
Kannattanee käyttää jonkinlaista tappikiinnityksen ja magneettien yhdistelmää jos vain mahdollista.

Lähetetty: Ma 13.11.2006 16:49
Kirjoittaja Wiljami
LordQ kirjoitti:Itse tilasin täältä:
http://www.i-magnetoy.com/varasto/vsupermag.htm

Magneeteissa on kyllä voimaa, ainoa ongelma ollut metallikäsien kiinnitys. Kitkaa magneettien välillä ei ole paljon joten painavampien kiinnityksien kanssa ilmenee liukumista.

Pitäisi olla hammastettuja magneetteja.


LordQ
Terve.

Mustatko paljon magneetit maksoi, ja minkä kokoisia tilasit?

Lähetetty: Ke 22.11.2006 17:05
Kirjoittaja LordQ
Hinta oli muistaakseeni 0,69€ kappale.
Tilasin 1x1, 1x2, 1x4 ja 4x4 (mm) kokoisia.

Ainakin noista 1x4 levyistä saa aika päteviä. Enemmän voimaa tarvittaviin (jos tilaa riittää) noita 4x4 magneetteja.


LordQ

Lähetetty: Ke 22.11.2006 17:08
Kirjoittaja Teme
Yksi tehokas tapa on purkaa kiintolevy. Saattaa vain olla, että kyseisestä vehkeestä löytyvät magneetit ovat tehokkuudeltaan hieman väärää luokkaa. Parhaimpia ei saa toisistaan irti ilman työkaluja. ;)

Teme