Sivu 1/2

Helppo ratkaisu highelf epätasapainoon? Kommentoikaa.

Lähetetty: Pe 09.03.2007 00:00
Kirjoittaja talvisielu
Tuossa maailmaa paranneltiin ja mietittiin, että aika hyvin high elf tasapainottuisi jos sille annettaisiin racial ominaisuutena 6+ ward save. Kaikille. Kuvastamaan niiden ikuisen elämän tuomaa taitoo jne. Siten voitaisiin säilyttää tuo fluffattu vähiin käyvä rotu ja korkea pistehinta kuitenkin hieman parantaen näiden kestokykyä. Ei ainakaan ylivoimainen olisi.

Esimerkki.
Plague castataan 15 spearmanin regimenttiin, seuraa toughness testi josta 50% kuolee, eli 7.5. Näistä 6+ wardilla selviää 17% elikä 1,25 spearmania.

Ei pahalta kuulosta?

Lähetetty: Pe 09.03.2007 00:01
Kirjoittaja spjarv
Koittakaa selvitä uuteen kirjaan asti, siellä sitä tasapainoa pitäisi taas olla kaupan.

-Sami

Lähetetty: Pe 09.03.2007 00:54
Kirjoittaja Remington
No minusta 6+ wardi jokaiselle (vieläpä ilmaiseksi?) on aika huono idea. Sitä pelitasapainoa pitäisi hakea jostain muualta. Esim.kyllähän joillekin spessuille ja/tai rareille tämän voisi sallia mutta pistehinnat kyllä mietittävä tarkkaan! Ja wardin ei pitäisi toimia toughness testiä vastaan. Wardin saa vain jos hahmoa haavoitetaan (lue:vihollinen onnistuu to wound heitossa, tai saa automaattisen woundin etc.), ei silloin jos hahmo kuolee suoraan jos mokaa thoughness testin tai esim.liippatestin.

Lähetetty: Pe 09.03.2007 10:47
Kirjoittaja welf player
Fluffillisesti se olisi pikkasen tyhmä. Jos helffit saisi se n niin pitäisi jokaisen muunkin elffin saada.

Lähetetty: Pe 09.03.2007 17:52
Kirjoittaja Dolmot
Eikö helffien ykkösongelma ole lähinnä yksiköiden keskinäinen epätasapaino? Osa valinnoista on itsemurhaa, osa lähes pakollisia. Tähän ei auta se että annetaan kaikille tasaisesti bonuksia. Silloin kirsikanpoiminnalla tehdystä armeijasta tulee vielä häijympi kun taas huonot yksiköt ovat edelleen aika huonoja.

Helffejä joutuu operoimaan vähän enemmän ja yksikkötasolla. Saa kirjoittaa revision threadin, mutta itse taidan silti vain odottaa kauhulla uutta painosta.

Armeijanlaajuiset wardit ovat muuten aika rasittavia, ainakin kun ne yhdistää armour saveihin. On tullut joskus huomattua, esimerkkejä mainitsematta.

Lähetetty: Pe 09.03.2007 22:46
Kirjoittaja Róbó-Tónó
Tuo kuulostaa köyhän miehen blessingiltä, jota ei tartte rukoilla ja jota ei voi menettää. Vaikka se ei olekaan sitten 5+ niitä S5 vastaan, aika paha olisi.

Lähetetty: La 10.03.2007 11:28
Kirjoittaja IRiaD
tämä on ilmeisesti taas jokin yritys tehdä omasta armeijasta "yyberxx". omasta mielestäni kuulostaa liian mielikuvituksettomalta ja surkealta.

Lähetetty: La 10.03.2007 15:29
Kirjoittaja talvisielu
Ei tässä nyt niin kauheen vakavissaan oltu, eikä tuolla siitä uberiä saisi. Ajatuksena se oli ihan mielenkiintoinen.

Lähetetty: La 10.03.2007 17:39
Kirjoittaja Aco
talvisielu kirjoitti: Ajatuksena se oli ihan mielenkiintoinen.
Viimeinen adjektiivi mitä käyttäisin. Oikea ratkaisu on tosiaan uuden armeijakirjan odottaminen ja yksiköiden välisen epätasapainon katoamisen toivominen, kuten Dolmot sanoikin jo.

Lähetetty: Su 11.03.2007 00:25
Kirjoittaja Gilaelin
No, no. On niitä hirveämpiäkin oma-armeija-virityksiä täällä sotussa nähty...esimerkkejä mainitsematta.

Päällisin puolin tuntuu helffeillä olevan vikana nimen omaan tuo jo mainittu yksiköiden epätasapaino. Vaikka haltiaratsuväki ei erityisesti loistakkaan, on se kustannustehokasta ja varmasti satakertaa parempaa, kuin jalkaväki, saati eliittijalkaväki.

Jalkaväen kohdalla sitten se pelko iskeekin, kun uutta odottaa. Jos seurataan Keisarikunnan linjaa, mentäisiin siihen suuntaan, että tiputettaisiin vain yksiköiden pisteitä, joka ei olisi peliteknisesti, saatikka fluffillisesti ratkaisu, eikä mikään.

Toivoisin vain, että älyäisivät siellä Nottinghamissa vilkaista niitä vanhoja laitoksia ja niiden kirjoja, kun rupeavat uutta rustaamaan. Kun tässä katselin vitosedikan helffikirjaa, varsin naivia (tai sitten ei) kyllä, tuntui se yksikkövalinnoiltaan nimen omaan sellaiselta revesiolta, jota haltiat nyt kaipaavatkin.

Paitsi että ampujat kykenivät muinoin ampumaan kahdesta rivistä, saivat keihäätkin lisähinnalla raskaan panssarin ja elittii jalkaväkikin, kuten swordikset ja leijonatkin osasivat tehdä muutakin, kuin näyttää hyviltä.

Eipä sillä, epätasapainoinenhan sekin laitos oli, kuten hyvin tiedetään. Olisi kuitenkin toivottavaa, että ei GW menisi taas korjaamaan jotain, mikä ei ole rikki ja toisinpäin.

Lähetetty: Su 11.03.2007 10:30
Kirjoittaja IRiaD
No, no. On niitä hirveämpiäkin oma-armeija-virityksiä täällä sotussa nähty...esimerkkejä mainitsematta.
tarkoitat varmaan Sun Goblineita... olen samaa mieltä vaikka oma viritys olikin.

Tasapaino nykyään on kyllä hakusessa. Omissa listoissani ei näy ikinä esim. spearmeneja tai lioneja. mokomat kun tuppaavat kuolemaan liian nopeasti ja hopeakypärät ja miekkamestarit hoitavat kaiken paremmin kotiin

Lähetetty: Su 11.03.2007 13:14
Kirjoittaja Rune
I Ride in a Dragon kirjoitti:
No, no. On niitä hirveämpiäkin oma-armeija-virityksiä täällä sotussa nähty...esimerkkejä mainitsematta.
tarkoitat varmaan Sun Goblineita... olen samaa mieltä vaikka oma viritys olikin.

Tasapaino nykyään on kyllä hakusessa. Omissa listoissani ei näy ikinä esim. spearmeneja tai lioneja. mokomat kun tuppaavat kuolemaan liian nopeasti ja hopeakypärät ja miekkamestarit hoitavat kaiken paremmin kotiin
Se härpäke oli rehellisesti sanottuna pliisu yritys. Mitäs ne lonkerovelhohirviöt olivatkaan nimeltään, jotka saivat M0 velhoja yksikköchampoikseen?

Ei ei, kyllä sitä on kamalampaakin nähty.

Joo, ja 6+ wardi on ehkä huonoimpia ratkaisuja mitä armeijan 'tasapainottamiseksi' voitaisiin tehdä. Kyllä sitä nyt mielikuvituksella enempikin pitäisi aikaan saada.

Lähetetty: Su 11.03.2007 13:55
Kirjoittaja Teonanacatl
Osataan sitä ulkomaillakin.

Ninjas!

Lähetetty: Su 11.03.2007 22:46
Kirjoittaja Remington
Slugger kirjoitti:Osataan sitä ulkomaillakin.

Ninjas!
OMG! Ensin katsoin samurait ja ajattelin, että ei voi pahemmin enää yli mennä sitten tulivat ninjat ja kunnes nämä tulivat vastaan.. taichi masters;
unit size 1-2 100 points per model.
WS8 BS6 S6 T4 W5 I10 A10 LD10

Ota näitä se minimi coren ja heron jälkeen ja repivät thristeritkin kappaleiksi siinä sivussa missä hoitelevat Archaonin vasemmalla kädellä! Jep, jep! Pahin oma kehitelmä ikinä!!!!

Lähetetty: Ma 12.03.2007 03:09
Kirjoittaja Rune
Tuo antoi kyllä päivän parhaat naurut. Shaolin Monksien MR (3) ja 4+ scaly skin (unnatual toughness) olivat yhdet parhaita, ja ninjojen myrkkypöly oli vallan hulvaton. Tuollaiseen en ole minäkään kerennyt vielä törmäämään. Hyvä pojat!

Joo, mutta olen yhä sitä mieltä, että 6+ wardi on aika huono yritys parantaa armeijaa.

Lähetetty: Ma 12.03.2007 13:22
Kirjoittaja Remington
Rune kirjoitti:Tuo antoi kyllä päivän parhaat naurut. Shaolin Monksien MR (3) ja 4+ scaly skin (unnatual toughness) olivat yhdet parhaita, ja ninjojen myrkkypöly oli vallan hulvaton. Tuollaiseen en ole minäkään kerennyt vielä törmäämään. Hyvä pojat!

Joo, mutta olen yhä sitä mieltä, että 6+ wardi on aika huono yritys parantaa armeijaa.
Erittäin huono.

Lähetetty: Ma 12.03.2007 13:32
Kirjoittaja Raistlin Majere
Näyttää tosi mukavilta noi shaolin masterit. (joku on kattonu vähä liikaa kungfu leffoi) Entä sitte noi Chilast attacksit. Ei jeesus

Lähetetty: Ma 12.03.2007 14:10
Kirjoittaja The Delffipelaaja
Herrajumala tuota "Ninja"-listaa. Varmasti kyllä saa tehtyä helpostikkin tuollaisen, kun ei älyä laittaa armeijalle huonoja puolia...

Lähetetty: Ke 14.03.2007 20:08
Kirjoittaja Warchef
siis mitä tosta ninja listast sanois....

tekijällä on ollut varmasti hauskaa
"vähän tota tonne ja tota tonne ja viel vähän tota"

Lähetetty: Ke 14.03.2007 20:09
Kirjoittaja Dolmot
Warchief kirjoitti:"vähän tota tonne ja tota tonne ja viel vähän tota"
No, samalla periaatteella tehtiin myös viralliset Skaven-, Bretonnia-, ja Welf-listat...