Sivu 1/1

High elves

Lähetetty: Su 01.04.2007 18:35
Kirjoittaja Rocos
mitkä ovat high elevessien parhaat ja huonot puolet ei mitään ``tuokin vastaus löytyy army bookista``

Lähetetty: Su 01.04.2007 19:06
Kirjoittaja El Capitan
Helffejen ongelma on jalkaväkiyksiköiden pistehinta ja huono armour save. Näitä ei oikeastaan kannata edes ottaa paitsi ehkä arsublokki maagi(e)n piilopaikaksi. Jos haluat helffeillä oikeasti pärjätä niin fullcavarly listat rokkaa. Ota vain lohari, rullakuski, paljon shelmejä, tiranocceja ja vaikka 4 bolttista, jos pisteitä riittää.

Katso listoja täällä sotussa ja voit päätellä jo aika paljon millainen armeija olisi hyvä ostaa.

Lähetetty: Su 01.04.2007 19:19
Kirjoittaja Fire Warrior Ashue'ol
El Capitan jo tuossa kertoilikin kaiken olennaisen onnistuneen Helf-listan tekoa varten, mutta:
Näitä ei oikeastaan kannata edes ottaa paitsi ehkä arsublokki maagi(e)n piilopaikaksi.
Itse olen huomannut jousihaltioiden olevan ihan kohtuullisen käyttökelpoisia heikkoja ja huonosti haarniskoituja vihollisia vastaan. Esim. Liskomiesten Skinkit ovat allergisia jopa niin "huonon" Strenan kuin 3 omaaville nuolille. Toisaalta pääsemme nyt siihen, ettei niitä niin heikkoja yksiköitä joka armeijasta löydy...

Lähetetty: Su 01.04.2007 20:08
Kirjoittaja amis
Fire Warrior Ashue'ol kirjoitti:Toisaalta pääsemme nyt siihen, ettei niitä niin heikkoja yksiköitä joka armeijasta löydy...
Öööh... itseasiassa, kyllä löytyy (T3 heebot ilman kovaa AS:ää kaatuu ihan tarpeeks helposti nuolisateeseen)... paitsi kääpiöistä.

Lähetetty: Su 01.04.2007 20:25
Kirjoittaja Oberon
Miten ois T4 hahmot ilman mitään armouria? Tai t4 hahmot 6+ savella? Kääpiöiltä molemmat, bonusta jos tunnistat mitä ne on :)

Lähetetty: Su 01.04.2007 22:31
Kirjoittaja Sword of teclis
Noh, selviä vahvuuksiahan on hyvät magia, ehkä pelin paras, hyvä movement, iniative, halvat magíc itemit, shelmit ja boltterit. Joten näistä yhdistelemällä löytyy suhteellisen kova turnausarmy.
Eli luetteloituna, hyviä yksiköitä ja ne heikommat myös.

-Dragonlord, yleensä jommalla kummalla bowilla, pystyy tuhoamaan pieniä yksiköitä, paniikkia aiheuttava flame breath ym.
-Heavy magia ei enää ole niin käyttökelpoista, mutta jo kaksikin helf magea saattavat saada jotain aikaan oikeilla kamoilla.
-Commander, se halvin hero boostimaan ratsuyksiköitä tai kotkalla mage jahtiin/ammuntaan.

-Shelmit, hyvin panssaroituja kun ottaa sen heavy armorin ja kilven(niikuin aina kannattaa), ja muusikko mukaan. Toimivat hyvin kuuden ryhmissä tuolla muusikolla.
-Archerit toimivat hyvin magien turvapaikkana. Näillä on myös hyvää se ettei vastustaja yleensä koe näitä uhkaavaksi joten saavat kykkiä kulmassansa rauhassa.
-Spearmanit, ovat vähän niin ja näin yleensä. Liian kallis pistehinta yhdistettynä heikkouteen tekee näistä melko huonon valinnan.

-Chariot, melko kallis chariotiksi ilman wheelejä ja kuitenkin melko heikko, mutta hyvä movement korjaa paljon. Hyödyllinen vehje kaiken kaikkiaan tukemaan hyökkäyksiä, ainakin jos hero on messissä että US nousee yli sen maagisen vitosen.
-Shadow warriorit, kohtuullinen yksikkö, ihan hyvä marssin estejä ym.. ei mikään erikoinen, se jokaiselle armeijalle kuuluva "must" scoutti yksikkö.viiden ryhmä on ihan käytännöllinen.
-Swordmaster, helffien paras melee yksikkö, kun pääsevät chargeamaan ovat varsin mukavia, mutta ei poista sitä tosiasiaa että ovat aivan liian heikkoja ja takaisin lyönti sattuu näihin aina samoin kuin ammunta.
-Ellyrian reavers, melko heikkoja ja turhia specialpaikan viejiä. Ovat kyllä fast cavalrya mutta melko heikkoa semmoista ja kallista.
-Dragonprincet ovat varsin mukavia, mutta melko kalliita verrattuina silver helmeihin, tosin 1 lisämovement on kiva ja mahdollisuus magic lippuun lisää käyttöä. Nämä ovat hyviä kantaan banner of sorceryä.

-Bolttis, joo tota noin mitäs tässä sanoa, helffien varmaankin varmin ja paras valinta. Multishotti on todella tehokas ja pelottava ase.
-Great eagle, jäävät yleensä bolttiksen varjoon, sääli sinänsä sillä nämä ovat myös erittäin käyttökelpoisia sotakoneenmetsästäjiä ja marssin estäjiä.
-White lions, nämä olisivat ihan käyttökelposia jolleivat veisi rare paikkaa, sillä se on vain ikävä tosiasia että kotka/bolttis on paljon parempi valinta, welffejä vastaan saattavat toimia tehokkaasti.
-Phoenix guardit ovat vain paskaa. Mutta saat kunnioitukseni jos otat näitä, pirun tyylikkäät figut. ;)

Eli heikkoudet ovat, kalliit pistehinnat, heikkous (t 3), melko voimattomia, ja eniten kyllä vihaan sitä että hyvään armeijan runko on lähes aina sama. :(

eli melko yleinen runko on se dragon, muutama maagi, shelmejä, kymmenen archeria, dragon princet banner of sorceryllä, muutama kärry ja sitten ne bolttikset. Tai bsbellä boostattu cavalry horde.

Lähetetty: Ma 02.04.2007 11:19
Kirjoittaja IRiaD
Sword of teclis kirjoitti:eniten kyllä vihaan sitä että hyvään armeijan runko on lähes aina sama. :(
sama. toivottavasti kuitenkin uusi kirja auttaa tähän, esim tekisivät jalkaväestä oikeasti käyttökelpoista ja lisäisivät pari uutta yksikköä/optiota

Lähetetty: Ma 02.04.2007 16:21
Kirjoittaja Fire Warrior Ashue'ol
Öööh... itseasiassa, kyllä löytyy (T3 heebot ilman kovaa AS:ää kaatuu ihan tarpeeks helposti nuolisateeseen)... paitsi kääpiöistä.
Entäs T2 ja max 6+ save kilvestä?

Lähetetty: To 05.04.2007 18:22
Kirjoittaja Half-breed
Oberon_ kirjoitti:Miten ois T4 hahmot ilman mitään armouria? Tai t4 hahmot 6+ savella? Kääpiöiltä molemmat, bonusta jos tunnistat mitä ne on :)
Slayerit ja sotakoneiden miehistöt.

Halfedit: Slyerit...just

Lähetetty: To 05.04.2007 18:26
Kirjoittaja Jubee
Half-breed kirjoitti:
Oberon_ kirjoitti:Miten ois T4 hahmot ilman mitään armouria? Tai t4 hahmot 6+ savella? Kääpiöiltä molemmat, bonusta jos tunnistat mitä ne on :)
Slayerit ja sotakoneiden miehistöt.

Halfedit: Slyerit...just
Ja Thunkut/Quarrelerit ilman kilpiä.

Lähetetty: Su 15.04.2007 16:11
Kirjoittaja Jara
Oberon_ kirjoitti:Miten ois T4 hahmot ilman mitään armouria? Tai t4 hahmot 6+ savella? Kääpiöiltä molemmat, bonusta jos tunnistat mitä ne on :)
T4 hahmot ilman armoria=slayerit, T4 hahmot 6+ savella=thundererit