Sivu 1/1

Empiren soturipappi

Lähetetty: Pe 20.04.2007 22:41
Kirjoittaja Gorkiporki
Yksi empiren uusista papeista, joita olen haalinut varastooni. Päätin nyt sitten maalata ensimmäisen niistä nmm-metallien kera. Tuossa kesti yllättävän pitkään, johtuen siitä että nyt on ollut muutakin hommaa. Lisäksi figu päätti hypätä kahdesti lattialle, ja joka kerta vasen käsi lensi pois paikoiltaan. Varsin epäonninen kaveri siis kyseessä.

Ihan kiva ukko maalata, ja minusta tuon kasvot ovat aika mukavat kun sattuvat olemaan varsin selväpiirteiset. Ainut mikä vähän ärsytti oli tuo kilpi.

http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/pastori.jpg
http://koti.mbnet.fi/isosika/kuvia/fikuja/pastori2.jpg

Lähetetty: Pe 20.04.2007 22:43
Kirjoittaja Monolith
tyohan on ihan mahtava! Nuo silmätkin ovat onnistuneet ihan loistavasti. Jatka samaan malliin.

Lähetetty: Pe 20.04.2007 22:45
Kirjoittaja Tearsqueeze
Siis todella komeaa jälkeä!

NMM on onnistunut lähes täydellisesti vasaraan, ei oikeastaan mitään valittamista, hienoa tulosta!

Kyllä teidän kelpaa noilla "leluillanne" mahtailla, osaisinpa itsekin noin hyvin.

Lähetetty: La 21.04.2007 08:59
Kirjoittaja Elf-Dwarf
Muuten sika hyvä, mutta ruoho on tylsänväristä.
En itse osaa todellakaan maalata edes murto osaa noin hyvin kuin sinä. Pitää harjoitella:).

Lähetetty: La 21.04.2007 09:20
Kirjoittaja Slave of Yesterday
Todella hyvin olet sutinut :)

Lähetetty: La 21.04.2007 10:00
Kirjoittaja Xenon
Varsin onnistunut priesti. Ei tuossa nyt sen kummemmin valittelemista, paitsi että en tuosta modellista hirveästi pidä mutta hieno se on silti :D

Lähetetty: La 21.04.2007 15:30
Kirjoittaja Tsirpuntze
NMM:ä näytti todella hienolta ja figu on kokonaisuudessaan onnistunut hyvin.
Mielestäni itse figun sculpti on uusista papeista kököin, mutta minkäs sille mahtaa. Hieno!

Lähetetty: La 21.04.2007 16:23
Kirjoittaja Anaheim
[Poistettu.]

Joo, itse figu on hieno, NMM onnistunut, mielellään tuota pelipöydällä katsoisi :) varsinkin kaapu on onnistunut.

Lähetetty: La 21.04.2007 16:35
Kirjoittaja Loope
[Poistettu. Painelkaa sitä ilmoitusnappia, älkää jatkako sikailua.]

Itse pidän myöskin pastorista, mutta kaverin kilpi ei omasta mielestäni sovi muun figun kanssa. Muut metalliosat kilpeä lukuunottamatta ovat putipuhtaita, mutta itse kilpi on räjähtämäisillään. Pastorin päähän voisi maalata sänkeä, ellei mies ole aivan nutipää. Vasara näyttää minusta tylsältä, kun se on pelkkää rautaa tai mitä lieneekään. Pääkallot vasarasaa olisi mielestäni voinut maalata kullalla kuten kauluksessa. Maalauksen taso on joka tapauksessa häikäisevää.

Lähetetty: La 21.04.2007 17:21
Kirjoittaja Ruispöllö
Ei mitään virhettä, loistavaa. Ensin noi uudet papit näytti rumilta, mutta sinä teit tuosta hienon. Kiitos sinun, nyt innostuin ostamaan tuollaisen.

Lähetetty: La 21.04.2007 19:31
Kirjoittaja jago
Hmmm, teknillisesti figu on onnistunut, mutta en oikeen saa mitään siitä irti. Siis ihan hyvän näköinenhän tuo on, NMM on pääasiassa hienoa, mutta siinäkään ei ole mitään erikoista. Ehkäpä pari ohuen ohutta kerrosta ruskean ja sinisen sekoituksella voisi tehdä ihmeitä. Muta mitä tuossa rengaspanssarissa ei oikeen säväyttänyt, eikä myöskää viitassa oleva pöly.

Iho on mielestäni figun parhaiten onnistunut osa on iho. Kasvot varsinkin ovat onnistuneet, vaikka niihin voisi maalata hieman väriä. Vaikkapa poskiin ja nenää hieman punotusta, enkä tällä tarkoitä mitään meikki meininkiä vaan ihan ihmisen luonnollista punoitusta.

Sitten tulee kilven vuoro, kilpi ei oikeen sovi koko figun teemaan, sillä muu figu on ihan puti puhdas (paitsi noita paria kohtaa lukuun ottamatta) ja kilpi on ihan perkuleen ruosteinen, ihan kuin pappi olisi ryötänyt sen joltain örkiltä, joka ei ole huoltanut sitä viimeiseen pariin vuosikymmeneen. Ehkä kilpi pitäisi maalata uudelleen tai jättää pois tai maalata sitten koko figu ruosteiseksi.

Sotavasaran kahva on hieman tylsähkö, ehkä sen voisi maalata tällä tavalla: http://www.coolminiornot.com/154402
Tuolla tavalla siihen voisi saada hieman eloa...

Ja lopulta base, ei mikään mestari näytös, mutta ei mikään susirumakaan, ihan perus kiva. Ruohoon voisi laittaa hieman eloa, näyttää ehkä liian paljon suoraan purkista otetulta. Muuten base on ihan kiva...

Noh tässä on nyt kritiikkiä (ja ihan omia mielipiteitä siiten), tyylikäs figu, jota olisi hieman lisävaivalla saanut loistavan...

Lähetetty: La 21.04.2007 20:19
Kirjoittaja Gorkiporki
Kiitoksia kommenteista. Kilpi on kyllä aika kärsinyt verrattuna figun yleisilmeeseen, mutta ehkä se on vaan kokenut jo niin paljon. Toki ymmärrän että se erottuu kenties hieman liikaa muusta figusta ja sen olisi voinut jättää ruostuttamatta. Ongelma oli vaan siinä, että se näytti minusta niin tylsältä, joten päätin vetää siihen ruostetta. Kilpeä ei muuten saa pois ilman massiivisia muutoksia vasemmassa kädessä, eli se ei ole irrallinen. Kirjaa pitävä käsi on ranteen kohdalta irti.

Silmukkapanssarissa oli enemmänkin ruostetta, mutta se ei jotenkin näyttänyt yhtään hyvältä, joten jouduin maalaamaan sen uudelleen. Muutenkin silmukkahaarniska oli jotenkin minusta hankala toteuttaa nmm-tyylillä. Tiedä sitten miksi.

Lähetetty: La 21.04.2007 21:55
Kirjoittaja Yuri
Päätänpä osallistua keskusteluun kun tuntuu, että tärkein pointti on jäänyt antamatta.

Olet ilmeisesti erittäin taitava maalaaja, blendaaminen onnistuu ja NMM sujuu, jne. Maalaat jokaisen osan figusta hyvin ja perusteellisesti. Ja tässä se onkelma onkin: maalaat JOKAISEN osan figusta samalla tavalla, sen kummemmin katsomatta kokonaisuutta.

Nyt jokainen osa figusta on suunnilleen samassa valöörissä, joka tarkoittaa sitä, että syvyysvaikutelma jää muodostumatta. Sinulla on sen verran taitoa kuitenkin, että kun seuraavalla kerralla käytät hetken aikaa eri valovoimakkuuksien tarkasteluun, pääset eroon tuosta turhasta tasapaksuisuudesta.

Jos valo tulee ylhäältä (kuten on loogista olettaa) niin alaruumis tuskin on yhtä kirkas kuin yläruumis. Tämä ei edes tarkoita suuria vaihteluita, pienikin tummuusasteen muutos kahden samanvärisen osan kohdalla auttaa huomattavasti.

Siinä mun 3c. Tsemiä!

Lähetetty: Su 22.04.2007 12:25
Kirjoittaja Rosgakori
Harvinaisen näyttävä warrior priest. :)

oikein hienosti tehdyt kasvot, ja tuo vittaa...*väristyksiä*
ihana kokonaisuus. 10 pts.

Lähetetty: Su 22.04.2007 14:08
Kirjoittaja Slipoilfan
Viitta on paras tähän asti nähdyistä. Todella upea. Muutenkin figu on mahtavaa tasoa. Pitäisi nähdä elävänä.

Lähetetty: Su 22.04.2007 17:43
Kirjoittaja Mika
Preach on bruthah! Smoothi on niinkuin aina teikäläisellä.. +1 viittakommentteihin. Kokonaisuus toimii.

Lähetetty: Su 22.04.2007 19:46
Kirjoittaja esko
Aivan mahtava. Näitä tosi hyviä maalareita on alkanut jostain sataa, mutta olet kärki joukossa. 11/10

Lähetetty: Su 22.04.2007 20:14
Kirjoittaja Buhrdur
esko kirjoitti:Aivan mahtava. Näitä tosi hyviä maalareita on alkanut jostain sataa, mutta olet kärki joukossa. 11/10

esko hyvä huomasitko kirjoitusvirhettäsi, siinä pitäisi olla 110/10!