Sivu 1/1
Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: To 02.08.2007 12:14
Kirjoittaja Pulla
Päätin aloittaa tekemään jotain lumista, koska se nyt vaan on niin hienoa. Mietin vaan että kelpaisiko kasaan lytättyä pumpulia? GW Sanoi että sitä heikkaa kun maalaisi valkoiseksi, mutta minun täidoillani kämmään koko asian.
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: To 02.08.2007 12:18
Kirjoittaja Anzzza
En oikein tiedä tuosta... GW:n sivuilla on ohjeet erinäköisen lumen tekoon.
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: To 02.08.2007 13:05
Kirjoittaja pikkumies
Itselläni ei ole paljoa lumen teosta tietoa. Mutta olen kuitenkin näin tehnyt:
pelkkää lunta:
1.Maalaa sitä "pallerohiekkaa" jota voi ostaa gw kaupoista bleached bone- maalilla.
2.highlightaa skull whitelle- maalilla. Drybrushaa sitä bleched bonen päälle.
lunta, jossa on hieman hiekkaa:
1.Käytä tuota ylläolevaa ohjetta.
2.Maalaa ne kohdat mustiksi johon tulee hiekkaa.
3.maalaa mustat kohdat graveyard earth- maalilla.
4.Highlightaa bleached bonella.
Jos haluat, voit laittaa hieman aitoa hiekkaakin mutten suosittele. Gw nurmikon laitto taas on järkevämpää.
Tietääkseni gw kaupoissa myydään myös jotakin lunta.
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: To 02.08.2007 17:07
Kirjoittaja Jester
Itselläni olen käyttänyt khornelleni ruokasoodaa(ja reilusti mutta ei liikaa) ja e4rikeeperia (vaikka ohennettua riippuu siitä että kuinka tahmasta seos on) niin tulee realistista lunta eikä tarvi maalata...
-S
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: Su 05.08.2007 00:27
Kirjoittaja Peikkovasara
Vaihtoehtona on toki myös Woodland Scenicsin Soft Flake Snow sekoitettuna vähän vedellä ohennettuun erikeeperiin. Tulee kivannäköistä lunta, kun vielä maalaa ihan skull whitella. Jos oikein kikkailemaan tahtoo ruveta, niin laittaa aivan miniminimaalisen määrän sinistä inkkiä antamaan sävyä.
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: Ma 06.08.2007 13:29
Kirjoittaja Hands_of_blue
Maalattu hiekka ja pumpuli kannattaa unohtaa alkuunsa. Jo mainitut ruokasooda+erikeeper ja valmiit lumisirotteet (woodland scenics) ovat hyviä vaihtoehtoja. Pelkkä lumi näyttää yleensä typerältä joten tekisin ensin ihan perus maan hiekasta, löisin sinne tänne kuolleen ruohon väristä flockia ja päälle sitten sirottelisin lunta niin, että maata jää paikoin näkyviin.
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: Ti 07.08.2007 22:01
Kirjoittaja Konstaa
Itse tekisin sen näin, pistät ensin hiekat pohjalle, spreijjaat pohjan mustaksi, sitten kauempaa harmaata ja lopuksi drybrushit. Sen jälkeen voit lisätä flokkia (lunta) päälle vaika 50% alueesta.
Re: Luminen maisema aloittelijalle
Lähetetty: Ke 22.08.2007 20:26
Kirjoittaja Galeios
Itse olen tehnyt lumiabaset näin:
Elikkäs pohjalle ei laiteta hiekkaa tai mitään, ainoastaan isoja kiviä jotka tunkevat ylös lumesta. Sitten sekoitellaan pienessä kupissa erikeeperiä, vettä ja ruokasoodaa, suhteista ei ole tietoa koska perstuntumalla mennään. Sanoisin että litku on hyvää silloin kun sitä tarttuu sopivan kokoinen mötikkä tikun kärkeen ilman että se valuu heti pois, mutta juoksevaa sen pitää silti olla. (Hankala selittää, mutta olette niin fiksuja että tajuatte.)
Sitten levitellään hammastikulla mössöä baseen samalla lailla kuin se oikeastikin sataisi. Eli kivien reunat jäävät lumettomiksi, mutta valkoista massaa tulee hieman niiden päälle. Kannattaa varoa että seos ei valu basen reunojen yli, figua kannattaa yrittää säilyttää kohtuullisessa tasapainossa. Koska figu on ollut basessa koko ajan, sen jalat ovat kiinni basen pohjassa, joten koholla oleva massa saa aikaan lumessa tarpomis -efektin. Sitä voi vielä korostaa laittamalla lisää massaa, ensimmäisen kerroksen jämähdettyä, lisää jalkojen ympärille, sillä kengäthän puskevat lunta hieman ympäriltään.
Koko laitos jätetään kuivamaan vuorokaudeksi, mikä sopii ainakin hyvin minun tehtailurytmiini. Illalla baset kuivumaan, päivällä kouluun ja kidutuskammiosta päästyä kuivat alustat odottavat nätisti kotona.
Sen jälkeen suditaan koko komeus rankasti veteen laimennetulla Skull Whitella, se peittää mahdollisen kellertävyyden/estää sen syntymisen. Lisäksi se peittää pienet värierot eri aikoihin (seokset ovat harvoin identtiset, valitettavasti) tehtyjen beissien välillä.
Lopputuloksen pitäisi näyttää jotakuinkin samalta kuin tämän örkin alustassa:
http://img458.imageshack.us/img458/221/rangerorcrn4.jpg
http://img155.imageshack.us/img155/3739 ... elkeo9.jpg