Sivu 1/1

Aloituspakkauksen sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: To 23.08.2007 09:00
Kirjoittaja Mysterous
HUOM
8 Laitos muuttaa systeemiä aika perusteellisesti. Tämä artikkeli koskee 40k:n laitoksia 4, 5, 6 ja.7.

Monet ovat kyselleet foorumilla aloituspakkauksen sääntökirjasta ja isosta sääntökirjasta. Mitä eroa niillä on? Kumpi on kannattavempi ostos? Mitä pienemmässä sääntökirjassa ei ole? Saako pienempää sääntökirjaa käyttää turnauspeleissä?

Aloituspakkauksessa tulee mukana pieni sääntökirja, joka sisältää kaikki pelin säännöt. Pieni sääntökirja siis kelpaa turnauksiin, kotipeleihin ja kaikkeen muuhunkin pelaamiseen. Mitään oleellista ei olla jätetty pienestä sääntökirjasta pois vaan se sisältää kaiken mitä Warhammeristi tarvitsee, armeija listoja lukuunottamatta. Itseasiassa, pienemmän sääntökirjan sivut ovat identtiset isomman sääntökirjan sääntö-sivuihin, sivunumeroa myöten.

Ison sääntökirjan extrat pienempään sääntökirjaan nähden ovat:
-Isommat sivut. Isompi fontti ja isommat kuvat auttavat lukemaan helpommin ja havaitsemaan pienimmätkin mielenkiintoiset detaljit.
-Taustatarina, jota löytyy helposti netistä Lexicanumista tai Games Workshopin omilta sivuilta.
-Oppaat aloittelijalle figun kasaamiseen, konvertoimiseen ja maalaamiseen. Näitä ohjeita löytyy netistä yksinkertaisesti googlettamalla. Esim. "How to paint Dark Angels space marines".
-Muutamia lisäskenaarioita hupipeleihin (eivät ole siis turnauskäytössä). Vinkkaus Warhammer 40,000 lisäosiin:Apocalypse, Planetstrike, Cities of Death, Planetary Empires ja Spearhead. Näitä lisäosia ei ole pakko hankkia ja turnauksissa niitä ei käytetä ellei toisin mainita. Huomatkaa muuten että Spearhead on täysin ilmainen pdf muodossa ladattava lisäosa.
-Paljon värikuvia maalatuista malleista ja maastoista. Kannattaa muistaa että maastoa saa tehdä itse, kukaan ei pakota sinua käyttämään Games Workshopin tekemiä maastoja, vaikka sääntökirjasta saattaa saada tämänkaltaisen kuvan.

Pienemmän sääntökirjan ostamisella et jää pois mistään oleellisesta, kaikki ison sääntökirjan ylimääräiset extrat voi myös yrittää luoda itse tai kalastella netistä fanien tekeminä. Isompi sääntökirja on hyödyllinen ja mukava väline, jos haluaa ylimääräistä hupia pelistä, mutta pienempi sääntökirja on oiva hankinta jos haluaa ihan vain pelata hammeria (ja saada paljon upeita figuja kaupan päälle).

Huom: Kiinnostukseni 40K:ta kohtaan on lopahtanut kuin lehmänhäntä, joten väänsin infon "yleismaalliseksi". Mikäli huomaat infopläjäyksessä joitain puutteita tai päivitettävää, niin ilmoita YV:llä jotta voin korjata tiedon.

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: To 24.10.2013 23:14
Kirjoittaja JarkAira
Tähän sopii varmaan hyvin lisäys siitä, että The Rules, eli fluffiton sääntökirja on saatavilla sekä painettuna, että digitaalisena versiona.

Normaalin nykycodexin kokoisena The Rules on näppärämpi kuljettaa mukana, mutta ei toimi yhtä hyvin harhauskoisia päähän täräytettäessä kuin mitä alkuperäinen Rulebook.

Digitaalinen versio taas kasvattaa virtuaali-lonkeroa usealla tuumalla ja antaa käyttäjästään elegentin, ehkä jopa juppimaisen kuvan pelipaikassa. Tämä siis sillä varauksella, ettei The Rules hyrrää Adeptus Mechanicuksen Dataslateksi modatun suojuksen sisällä olevassa iPadissä. Toki tuo nyt vaatii sitten Techpriestin vaatetuksen, jonka jälkeen voikin löytää itsensä suljetulta osastolta.

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: To 19.12.2013 00:37
Kirjoittaja Scumboogie
JarkAira kirjoitti:Digitaalinen versio taas kasvattaa virtuaali-lonkeroa usealla tuumalla ja antaa käyttäjästään elegentin, ehkä jopa juppimaisen kuvan pelipaikassa. Tämä siis sillä varauksella, ettei The Rules hyrrää Adeptus Mechanicuksen Dataslateksi modatun suojuksen sisällä olevassa iPadissä. Toki tuo nyt vaatii sitten Techpriestin vaatetuksen, jonka jälkeen voikin löytää itsensä suljetulta osastolta.
Ahhah, tulikin tuosta tämä kuva mieleen. Living the dream. :)

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: La 21.12.2013 16:48
Kirjoittaja JarkAira
Kuvan perspektiivi vääristää, olen oikeasti pitempi :)

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: Su 30.03.2014 10:26
Kirjoittaja Lord of Carcassonne
En muista oliko se warseerissa vai Faeitissa oli huhua että Dark vengeance boksi vedettäisiin pian pois myynnistä. Mahtaisko tää tarkoittaa uutta aloitusloota/Sääntistä?

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: Su 30.03.2014 14:50
Kirjoittaja DonRaynor
Lord of Carcassonne kirjoitti:En muista oliko se warseerissa vai Faeitissa oli huhua että Dark vengeance boksi vedettäisiin pian pois myynnistä. Mahtaisko tää tarkoittaa uutta aloitusloota/Sääntistä?
Itsekkin muistelen, että jossain olisi ollut puhetta että ensi kesän aikana tulee 7th ed. Rulebook..

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: Su 30.03.2014 17:21
Kirjoittaja Mysterous
Lord of Carcassonne kirjoitti:En muista oliko se warseerissa vai Faeitissa oli huhua että Dark vengeance boksi vedettäisiin pian pois myynnistä. Mahtaisko tää tarkoittaa uutta aloitusloota/Sääntistä?
Eipä se sen kummempaa infopläjäyksen suhteen tarkoittaisi, kuin aloituspaketin nimen editoimista seuraavaan (tehty tähän mennessä jo kahdesti). Voisi tietysti kartoittaa nuo iPad ja "keskikova" sääntis vaihtoehdot mukaan.

Re: Dark Vengeance -sääntökirja vs. iso sääntökirja

Lähetetty: Ma 31.03.2014 13:05
Kirjoittaja Half-breed
Lord of Carcassonne kirjoitti:En muista oliko se warseerissa vai Faeitissa oli huhua että Dark vengeance boksi vedettäisiin pian pois myynnistä. Mahtaisko tää tarkoittaa uutta aloitusloota/Sääntistä?
Tästähän on ollut jo pitkään huhua, ja boksin armeijatkin on aika varmasti tiedossa. Tämä nyt vain sitten vankistaa niitä huhuja.
DonRaynor kirjoitti:Itsekkin muistelen, että jossain olisi ollut puhetta että ensi kesän aikana tulee 7th ed. Rulebook..
Viimeisimpien tietojenhan mukaan kyseessä ei ole seiska, vaan 6,5. Eli nykyinen meno jatkuu, mutta sääntikseen lisätään kaikki uusi tauhka (Formaatiot, Escalation, Stronghold yms.).