Sivu 1/1
Hengityssuojain
Lähetetty: Su 23.12.2007 13:00
Kirjoittaja St. Apollo
Eli kysyn kannattaako hankkia hengityssuojain orgaanisille kaasuille kun liimaa? Pystyykö sillä korvaamaan vahvan ilmastoinnin?
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Su 23.12.2007 13:03
Kirjoittaja Xenon
Ei siihen mitään hengitysuojaimia tarvitse. Tai riippuu tietenkin vähän liimasta, mutta ei ne gw:n liimat niin myrkyllisiä ole. Hyvä ilmastointi on paljon parempi keino kuin hengitysuojain. Itse olen muoviliimaa käyttänyt ihan ilman ilmastointejakin, eikä aivoni ole ainakaan toistaiseksi sulaneet.
Mutta jos kyseessä on jotain rankempia aineita niin kannattaahan sitä harkita. Mutta ikkuna auki, sillä selviää jo useimpien liimojen kanssa.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Su 23.12.2007 13:17
Kirjoittaja Oikolukuhirvi
Leikkaa muovipussiin silmille reiät, teippaa reikien päälle läpinäkyvät teipit ja teippaa se pussi kiinni kaulan ympäri. Sillä se selviää

.
Mut joo, et sä tarvitse mitään tollasia. Avaat vaan ikkunat jos käytät jotain häröliimaa.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Su 23.12.2007 13:40
Kirjoittaja Xenon
Oikolukuhirvi kirjoitti:Leikkaa muovipussiin silmille reiät, teippaa reikien päälle läpinäkyvät teipit ja teippaa se pussi kiinni kaulan ympäri. Sillä se selviää

.
Tukehtuminen on tosiaan ihan hyvä tapa välttyä vaarallisilta höyryiltä

. Huomautan että älä kokeile tuota, kyseessä oli varmaankin jonkin asteinen vitsi. :'D
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Su 23.12.2007 15:25
Kirjoittaja Day
St. Apollo kirjoitti:Eli kysyn kannattaako hankkia hengityssuojain orgaanisille kaasuille kun liimaa? Pystyykö sillä korvaamaan vahvan ilmastoinnin?
Jos liimaat/maalaat jollain vähän myrkyllisemmällä aineella ja huoneessa haisee pahalta, kannattaa tuulettaa. Mutta pienimuotoiseen peruspuuhaan et tarvitse hengityssuojainta.
Sen sijaan jos hiot ja käsittelet resiiniä ja saat aikaan resiinipölyä, on syytä hankkia hengityssuojain. Myöskään kynäruiskulla maalatessa siitä ei ole ainakaan haittaa.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Su 23.12.2007 18:52
Kirjoittaja janat
Day kirjoitti:Sen sijaan jos hiot ja käsittelet resiiniä ja saat aikaan resiinipölyä, on syytä hankkia hengityssuojain.
Minkälaisen suojaimen tuohon hommaan tarvitsee, riittääkö halpa pölysuojain?
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ma 24.12.2007 09:06
Kirjoittaja Messinar
spray maaleja käytettäessä on ihan hyvä kayttää suojainta.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ma 24.12.2007 09:17
Kirjoittaja St. Apollo
Mutta miten tuuletan talvella pakkasilla?
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ma 24.12.2007 10:09
Kirjoittaja Eorl Nuori
St. Apollo kirjoitti:Mutta miten tuuletan talvella pakkasilla?
Avaat ikkunan, ja muistat myös sulkea sen

. Ei kannata pitää liian kauan auki, jos on pakkasta. Jos et halua paleltua, niin avaa huoneesi ovi, ja tuuleta höyryt muihin huoneisiin

.
Tästä muistuukin mieleeni toissajoulu, jolloin unohdin tuulettaessani ikkunan illalla auki, aamulla oli huoneessa 9 celsiusta
.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ma 24.12.2007 13:35
Kirjoittaja bella
Ostat honkkarista sellaisen suomen armeijan vanhan kaasunaamarin!

Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ti 25.12.2007 14:33
Kirjoittaja Day
janat kirjoitti:Day kirjoitti:Sen sijaan jos hiot ja käsittelet resiiniä ja saat aikaan resiinipölyä, on syytä hankkia hengityssuojain.
Minkälaisen suojaimen tuohon hommaan tarvitsee, riittääkö halpa pölysuojain?
Sanoisin kyllä. Resiinipöly ei ole terveellistä hengitettynä, mutta figuista irtoavat määrät ovat aika pieniä.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ti 25.12.2007 15:09
Kirjoittaja St. Apollo
Mutta jos ei ole tuuletuspaikkaa lähellä esim avattavaa ikkunaa?
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ti 25.12.2007 15:35
Kirjoittaja janat
St. Apollo kirjoitti:Mutta jos ei ole tuuletuspaikkaa lähellä esim avattavaa ikkunaa?
Sitten voi mennä vaikka ulos liimaamaan. Vie figut sisälle johonkin huoneeseen kuivumaan. Voi kyllä tulla vähän kylmä

.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Ke 02.01.2008 16:38
Kirjoittaja Argonath
Suojautuminen hiontapölyltä, oli se kiveä, betonia, resiiniä, hartsia, metallia tai kovaapuuta on viisasta sillä keuhkoihin mentyään ne aihettavat syöpää ja muita keuhkosairauksia ihan kuin asbesti, kaasuja vastaan onkin jo vaikeaa suojautua, ja varsinkin kumpaakin yhtäaikaa sillä siihen tarvitaan P3 turvaluokituksen omaava hengityssuojain jotka maksavat jo jonkin verran, mutta terveydelle ei hintaa oikein voi määritellä.

Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Pe 04.01.2008 13:19
Kirjoittaja Lamme
Tätä listaa luetessa tulee huono fiilis ku ajattelee mitä kaikkea sitä on menty imppailemaan

Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Pe 04.01.2008 13:59
Kirjoittaja Half-breed
bella kirjoitti:Ostat honkkarista sellaisen suomen armeijan vanhan kaasunaamarin!
En kyllä suosittele. Intin käyttämät naamarit ovat (Tietääkseni.) aina olleet kaksisilmäistä mallia (Ei yhtenäistä näkökenttää.), jolloin suoraan eteesi syntyy ns. sokea piste suurin piirtein siihen missä figua pitää ja lisäksi menetät syvyysnäön lähietäisyydelle. Tai ainakin näin minulla kävi tämän nykyisen kaasunaamarin kanssa.
Re: Hengityssuojain
Lähetetty: La 05.01.2008 17:14
Kirjoittaja ampusiili
Jos kaasunaamari päässä alat pikku-ukkoja maalaamaan, niin olet varmaan nopeammin siellä henkisen terveyden osastolla sairaalassa.

Re: Hengityssuojain
Lähetetty: Su 06.01.2008 01:10
Kirjoittaja QQ3
Half-breed kirjoitti:bella kirjoitti:Ostat honkkarista sellaisen suomen armeijan vanhan kaasunaamarin!
En kyllä suosittele. Intin käyttämät naamarit ovat (Tietääkseni.) aina olleet kaksisilmäistä mallia (Ei yhtenäistä näkökenttää.), jolloin suoraan eteesi syntyy ns. sokea piste suurin piirtein siihen missä figua pitää ja lisäksi menetät syvyysnäön lähietäisyydelle. Tai ainakin näin minulla kävi tämän nykyisen kaasunaamarin kanssa.
Ja lisäksi noista honkkarin naamareista on muistaakseni suodattimet vanhentuneet aikoja sitten tai jtn eli tuskin ainakaan huuruilta enään paljoakaan suojaisivat