Sivu 1/1
Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 27.1
Lähetetty: To 27.12.2007 00:42
Kirjoittaja Datsi
Noniin! Taas uutta blogia pukkaa, josko saatais tämä joskus loppuunkin asti
Eli ideana olisi saada pelikelpoinen faba armeija, eikä welffit sitten loppujenlopuksi innostaneet tarpeeksi. Empiren vuoro yrittää.
Captasus:
Edestä
Sivusta
Toinen Sivu
Lähiotos
Warrior Priest:
Edestä
Takaa
Spearmen blokki:
Kylki
Toinen kylki
WIP Kenraali:
Kasvot
Sivusta
WIP Kapteeni:
Edestä
Takaa
Risut ja Ruusut, lisää tulee, kunhan saan jotain kuvaamisen arvoista valmiiksi.
EDIT: Kuvat oli liian isoja, laitoin linkkeinä.
Re: Sephin Empire Blogi
Lähetetty: To 27.12.2007 13:25
Kirjoittaja dwarffer
Omasta mielestä varsin yksinkertaista tasoa,eli suhtkoht hienoa.Warrior priestin haarniska olisi hyvän näköinen jos olisi kiiltävän metallin värinen,ja spearmenien värit olivat todella hienot.Kahden ensimmäisen figun kuvat olivat liian tummia ei saa selvää.Pistäs lisää tulemaan kun kerkiät

Re: Sephin Empire Blogi
Lähetetty: Pe 28.12.2007 21:11
Kirjoittaja Isompi Arska
tyylikkäitä konversioita mutta maalaus oli jotenki suttuista, captasuksen kasvoja ei näy kun ne on varjossa. ihan pelikelposta

Re: Sephin Empire Blogi
Lähetetty: La 29.12.2007 16:53
Kirjoittaja Drak
Aika tommosta sun perustasoa. Kapteenin pegasuksen valkonen on todella suttuinen, näkyy harmaa läpi, ja tuo valkonen highlight suoraan tommosen kohtuu tumman harmaan päälle ei oikein toimi. Kokeileppas vaikka maalata valkoinen tällä nopealla tavalla: Ensin Astronomican Gray(Se foundation maali) ja sitten highlight skull whitellä, muutama kerros tietysti. Näyttää hyvältä ja on helppo tehdä.
Re: Sephin Empire Blogi
Lähetetty: La 29.12.2007 17:34
Kirjoittaja Datsi
Päivitystä pukkaa, kyseessä on ensimmäinen Knight Panther:
Edestä
Sivusta
Toinen Sivu
Figu on enemmänkin väriteeman testausta. Onnistu vähän huonosti, josko muista sais parempia...
Uusia kuvia otan myöhemmin, pegasukseen en kuitenkaan koske, vaikka voisihan sitä valkoista parannella...
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 29.12
Lähetetty: Su 30.12.2007 15:21
Kirjoittaja Datsi
Loput pantterit:
sivu
Toinen sivu
Itse en pidä hevosten maalaamisesta, mutta olen silti tyytyväinen näihin. Kymmenen enää jääljellä

Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 30.12
Lähetetty: To 03.01.2008 23:51
Kirjoittaja Datsi
On aika hiljaista, olisi kiva saada kommenttia...
Siitä huolimatta! Wip Battlewizard:
Edestä
Oikealta
Toinen velho:
Edestä
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 30.12
Lähetetty: Pe 04.01.2008 01:06
Kirjoittaja Jara
Maalaustaso on mielestäni semmoinen pöytätasoplus eli hyvää. Pidän tuosta väriteemasta todella paljon.
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 4.1
Lähetetty: Pe 04.01.2008 13:03
Kirjoittaja Eorl Nuori
Ritareissa on hieno väriteema, ja maalauskin ihan mukiinmenevää. Soturipapista en pahemmin pidä, panssari on liian tumma ja naama sotkuinen. Spearmanit onkin sitten taas ihan hienoja.
Psst, spearit on ihan turhia pelissä
. Maalamattomia en jaksa kommentoida

.
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 4.1
Lähetetty: Pe 04.01.2008 14:46
Kirjoittaja Ilkeapikkuperkele
Kiva toi hochlandin teema. Ritarit ehkä parhaiten onnistuneet tosin itseäni hiukan häirtitsee, että kantavat provinssin väriä vaikkakin kuuluvat noinkin tunnettuun veljeskuntaan kun panttereihin. WP ihan ok, kasvot hiukan "mustuneet" liikaa.
Spearmenit kivat myös, teema tekee tosin paljon minulle

Eivätkä ne niin turhia pelissä ole ja sopivat muutenkin Hochlandin fluffiin kohtuullisen hyvin, koska SoCin jälkeen provinssi köyhtyi huomattavasti.
WiPeistä ei vielä sen enempää, kivoja poseja olet saanut niille. Keep up the work, jospa täs itsekkin saisi vielä joskus pensselin taas käteen

Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 4.1
Lähetetty: Pe 04.01.2008 19:01
Kirjoittaja OneManArmada
Hevosmiesten panssareissa on pari tahraa, muuten hyvin maalattu, tykkään tuon pegasuksen valkosesta.
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 4.1
Lähetetty: Su 06.01.2008 13:21
Kirjoittaja hc_andersen
Ei lainkaan hullumman näköistä pöytäkamaa, mutta suosittelen lämpimästi että alat maalaamaan sitä harmaata massaa sankarien sijaan, jos joskus meinaat armeijan maaleihin saada.

Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 4.1
Lähetetty: Su 27.01.2008 20:22
Kirjoittaja Datsi
Handgunner Detachment:
kylki
toinen kylki
ylösalaisin
Figujen pohjassa on pieni magneetti, ja movement tray on tehty pellistä, pahvista ja balsasta.
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 27.1
Lähetetty: Su 27.01.2008 20:27
Kirjoittaja Trugon Gamriel
Hehe, aika hauska toi magneetti. Hienon näkösii ukkoi. Tykkään tosta ihon väristä. Se on niin... hmmm.... miten sen sanoisi oikein... oikean ihon näköinen. Toivottavasti seuraavatkin figut on yhtä hyvää laatua.
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 27.1
Lähetetty: Ma 28.01.2008 00:01
Kirjoittaja Morze
Niin, eiväthän nuo ritarit mitään panttereita ole, vaan kuuluvat "The order of the Gpld Lion":iin. (Lähde: The Empire collector´s guide, second edition)
No joo, Ihan kivasti edistystä tapahtuu. Nopesti ja siedettävällä tasolla. "Pidä yllä se hyvä työ"!
Re: Sephin Empire Blogi, Päivitetty: 27.1
Lähetetty: Ma 28.01.2008 00:53
Kirjoittaja Rune
Mieltä lämmittää nähdä ihmisten aloittavan uusia Empire armeijoita, ja saavan niitä vielä varsin siedettävällä tasolla maalattua... Varsinkin kapteenien konversiot olivat sangen mieltäylentäviä, ja huppupäinen velho oli jopa kivan näköinen. Liekehtivästä pääkallosta en oikein tiedä, mutta vaikuttavan näköinen nyt ainakin.
Perusmosurit kaikin puolin varsin mallikasta pelikenttäjälkeä, vaikkakin olisin kaivannut beisseihin harmaan ja elf-green luokan staattisen ruohon lisäksi jotain muutakin. Pieniä kiviä, tummempaa ruohoa, hienonnettuja/kuivattuja mausteita, tai jotain? Kaikki käy. Tuollaisenaan ovat hiukka paljaan oloisia, ja varsinkin cavalry baseissa beissauksen vajavuus näkyy enemmän.
Muuten kuitenkin perusempireä, perusvalinnoilla ja niitä on aina kiva katsella. Vanha rakkauteni Keisarikuntaan alkaa saada taas lisää potkua hieman. Vitsi kun saisin siedettäviä ritareita joskus... Omani ovat enemmän tai vähemmän vaiheessa. Ja sitten tietty ne keihäsmiehet. /sigh
Nyt jäädään odottelemaan lisää state troop blokkeja, hieman tykistöä ja suurmiekkoja.

Muista mortarit! Empire on aina herrasmiespelaajan valinta, ja tyylillä loppuun asti.