Sivu 1/2

Talabheimin Empireä by Mursu (02.01.2009!)

Lähetetty: Pe 28.12.2007 23:55
Kirjoittaja MetalliMursu
Päätinpäs aloittaa uuden blogin, tällä kertaa empireä. Alimmat kuvat on vanhoista figuistani, jotka olivatkin ensimmäisiäni (niihin aikoihin en todellakaan osannut maalata, joten turha odottaa laatufiguja :) )

Uusin kuva tulee aina ylimmäiseksi, ja päivityksestä ilmoitetaan topikin nimessä.
Ja kommentoida saa tietenkin rohkeasti! ;)

Pidemmittä puheitta, olkaa hyvät ja nauttikaa kuvista.

Uusin

Osa FB-lupaustani, yksi mosuri lisää ryhmään.

Kuva



Neljäs solttu valmis, maalattu vähän vähemmän huolella ja kiinnostuksen puutteessa, kun tässä pitää pari päivää jalkaa lepuuttaa.

Kuva



Kolmas soldier valmis, tässä kuva kaikista kolmesta valmistuneesta

Kuva



Sain valmiiksi toisen soldierin, kolmatta jo aloiteltu.

Kuva

Kuva on hivenen huono eikä anna oikeutta figulle.



Uusia kuvia engineeristä, tiedä sitten parempia vai huonompia.

Kuva


Lisäksi WIP-kuvaa scratchbuild-lipusta State Troop Soldierille.

Kuva


Insinööri, osallistui maalauskisaan luokkaan 1a - yksittäinen pieni ja sijoittui viidenneksi. Aluksi oli pientä hämminkiä kuvan kanssa, joka saattoi kyllä vähän vähentää pisteitäni. Pidemmittä puheitta -

Kuva


Miekkamies, kevyesti konvertoitu spearmanista. Esimakua tulevasta soldier - rykmentistä:

Kuva


Grand Master, hiukan vanhempaa tuotantoa:

Kuva



Wanhat:

Spearmen:

Kuva


Handgunners:

Kuva


Free Company/Militia

Kuva


lol?

Re: Talabheimin Empireä by Mursu

Lähetetty: La 29.12.2007 12:10
Kirjoittaja Slave of Yesterday
Huomaa että ovat ensimmäisiäsi :) Helppo tapa parantaa yleisnäkymää olisi maalata kaikkien basejen reunat samalla värillä ja tasaisesti. Miekkamiehessä näyttää jo olevan kehitystä noista keihäskavereista. Ja sitten sokeri pohjalla: Demoni-muumipeikko? Siltä puuttuu base!

Re: Talabheimin Empireä by Mursu

Lähetetty: La 29.12.2007 12:14
Kirjoittaja MetalliMursu
Nuo keihäsmiehet ja handgunnerit ovat ehkä.. 3-4 vuotta vanhoja, free company myös jonkun 3v. Noihin aikoihin en tiennyt highlightistä mitään, olin vain sitä mieltä että turha niihin on varjostuksia tehdä kun saavat ottaa ne itse valosta. :D

Miekkamies on taas kohtuullisen uusi maalaus, lähinnä kokeilu, osaanko varjostaa valkoista ja korostaa punaista. Kamera taisi kyllä syödä higlighteja aika lailla. :(

Joo, toi demonimuumipeikko on kaaoksen prinssi, base on tekeillä. ;)

Re: Talabheimin Empireä by Mursu

Lähetetty: Ti 01.01.2008 14:23
Kirjoittaja jqzba
Noista wanhoista todellakin näkee, että ne on vanhoja. joten niitä en sen enempää kommentoi.
Miekkamihen punaisen korostuksen saisiva minun mielestä olla vähän kirkkaammat ja rintapanssari jotenkin häiritsee mua, mutta kilpi on mun mielestä aika hieno.

Grand Masterin rautoihin vois ehkä kevyesti laittaa brown inkkiä nyt raudat minun mielestä vähän tylsät muuten ihan hyvä figu.
Demonimuumipeikosta ei voi kyllä sanoo muuta kun LOL.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu

Lähetetty: Ti 01.01.2008 14:28
Kirjoittaja Astareth86
Jos noi on sun ensimmäisiä, niin ne on pirun hyvin mun mielestä maalattu. Ainakin ylimmässä kuvassa maalit on osunu suht kohdilleen. Eipä mitään, uusia kuvia vain lisää!!

Re: Talabheimin Empireä by Mursu

Lähetetty: Ti 01.01.2008 14:33
Kirjoittaja MetalliMursu
Kenichi kirjoitti:Jos noi on sun ensimmäisiä, niin ne on pirun hyvin mun mielestä maalattu. Ainakin ylimmässä kuvassa maalit on osunu suht kohdilleen. Eipä mitään, uusia kuvia vain lisää!!
Heh.. Nuo "Wanhat" - otsikon alla olevat ovat ensimmäisiäni, sen yläpuolella on sitten kohtuullisen uutta maalausta. Se ylin taitaa olla 3. uusin maalaukseni.

Maalaustahan olen harrastanut 3-4 vuotta ainakin.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (14.1.2008 ENGINEER!)

Lähetetty: Ma 14.01.2008 20:29
Kirjoittaja MetalliMursu
Päivitystä - Maalauskisatyöni aloitusviestissä.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (14.1.2008 ENGINEER!)

Lähetetty: Ti 15.01.2008 14:45
Kirjoittaja Slave of Yesterday
Näyttää oikein hienolta, mutta tuo jalusta/tukikeppi ei valkoisen värinsä takia sovi mielestäni kivääriin. Tähtäimen linssit on hyvin toteutettu, ja pidän kaverin kasvoista. Hyvää työtä, jatka samaan malliin niin armeijastasi tulee varsin komea.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (14.1.2008 ENGINEER!)

Lähetetty: Ti 15.01.2008 15:42
Kirjoittaja Marcholio
mistä keikkasit ton demoni muumin

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (14.1.2008 ENGINEER!)

Lähetetty: Ti 15.01.2008 16:56
Kirjoittaja MetalliMursu
Kiitos, kiitos. Valitsin väriksi valkoisen/vaaleanharmaan, koska mielestäni puinen tuki olisi ollut rujo enkä halunnut metallistakaan. Mukava kuulla myös toisten mielipiteitä värivalinnoistani! :)

Marcholio kirjoitti:mistä keikkasit ton demoni muumin
Darth Muumi on maalauspöydälleni eksynyt muumipappa. (niitä sai pääsiäisenä muumi-pääsiäismunista)

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (28.1.2008!)

Lähetetty: Ma 28.01.2008 20:42
Kirjoittaja MetalliMursu
Päivitystä. Engineeristä uusia kuvia sekä WIP-lippu.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (28.1.2008!)

Lähetetty: Ma 28.01.2008 21:21
Kirjoittaja Eorl Nuori
Wanhat on ihan järkyttäviä :), mutta uudet onkin jo ihan hienoja, tosin en pidä tuosta engineerin punaisesta vaatteesta se on jotenkin... No... Sellainen, että en pidä. Linssit olet saanut tehtyä ihan hyvin, tosin kirkkaampi osa olisi hyvä olla ylempänä, aurinko nääs paistaa sieltä ;).
Ukon naama on kyllä varsin elävän näköinen, ja siitähän sai hienon avatarin ;).

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (28.1.2008!)

Lähetetty: Ma 28.01.2008 22:04
Kirjoittaja MetalliMursu
Kröh, itse asiassa jalokiviä maalatessa useinkin tehdään tuolla lailla nuo heijastukset, eli kun valo tulee ylhäältä, on tummempi ylhäällä.

Ja naamaan olen itsekin tyytyväinen. Kiitos kommentista.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (25.2.2008!)

Lähetetty: Ma 25.02.2008 10:54
Kirjoittaja MetalliMursu
Päivitys

Aloitin maalaamaan uutta state troop soldieria, ensimmäisessä viestissä kuvaa.


Ja kommenttia!

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (28.1.2008!)

Lähetetty: Ma 25.02.2008 11:56
Kirjoittaja jehuletti
Kyllähän sitä kehitystä näkyy noissa uusissa figuissa. On taas vain jollain tapaa suttuisen oloisia. Kyllä noilla ihan kivan peli armeijan saa.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (29.2.2008!)

Lähetetty: Pe 29.02.2008 21:21
Kirjoittaja MetalliMursu
Päivitys - State Troopien maalaus jatkuu punaisella.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (29.2.2008!)

Lähetetty: La 01.03.2008 01:16
Kirjoittaja Usermaatra
Mukavaa tasoa, sopii pelikentille aika ihkusti (puhunen nyt noista uudemmista).
Väriteemat nyt eivät ehkä ole mielikuvituksekkaimpia, mutta tekninen toteutus ei ainakaan onnu.
Ainoa mitä jää vielä kaipaamaan on "suttuisuuden" vähentäminen (voi johtua kuvasta) ja tasaisemmat väriliut vaatekohtiin. Linssit oli hienoja, mutta muuten metalliosat jäi ehkä hieman liian flatiksi mielestäni. Inkkejä?

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (1.7.2008!)

Lähetetty: Ti 01.07.2008 14:52
Kirjoittaja MetalliMursu
Päivitys. Toinen miekkamies saatu valmiiksi.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (1.7.2008!)

Lähetetty: Ti 01.07.2008 15:17
Kirjoittaja Tas
Oikein hienoja mielestäni. Varsinkin nuo uusimmat ovat upeita, esimerkiksi ruo keskeneräinen miekkamies on hieno. Housut on hyvin korostettu, vaikka näyttävätkin vähän hehkuvilta. Mustan korostamista kannattaa kuitenkin harjoitella vielä. Musta on ehkä vaikeimpia värejä maalata, mutta harjoitus tekee mestarin. Itse en pelifigussa jaksaisi alkaa aivan mustaa maalaamaan, vaan käyttäisin tummanharmaata.

Yhden yleisin "virheen" huomasin noista kaikista figuistasi. Käytät selvästi mustaa pohjamaalina, sillä musta on jäänyt, ehkä tarkoituksellakin varjokohtiin. Joissain figuissa saattaa toimiakin (ainakin pelipöydällä) mutta mun mielestä ainakin insinöörin hihojen mustat varjot ovat aivan liian vahvat. Samaa näkyy vähän myös freecompanyn parrassa.

Oletko koskaan kokeillut valkoista pohjamaalia? Suosittelen ainakin kokeilemaan, värejä on paljon helpompi maalata, ja ei varmasti jää liian tummia varjoja. Itse käytän tätänykyä pelkästään valkoista pohjamaalia, suosittelen kokeilemaan. :)

Siinä tärkeimmät kritiikin kohteet, muutenhan nämä ovat aivan mainioita.

Re: Talabheimin Empireä by Mursu (1.7.2008!)

Lähetetty: Ti 01.07.2008 16:21
Kirjoittaja MetalliMursu
Kyllä, käytän mustaa pohjamaalina. Tarkoituksena olisi ehkä jatkossa hankkia neutraalin harmaa pohjamaali ainakin empirelle. Tai sitten ei.

Mustaa on kyllä jätetty varjostuksiin ihan tarkoituksella, ainakin itse pidän siitä. Mukavaa kuitenkin saada muitakin näkökulmia asiasta. Toisaalta mustan varjostuksen määrä riippunee figusta ja mielialastakin. (sekä huolimattomuudesta.)

Kiitoksia erittäin rakentavasta palautteesta.