Sivu 1/2

Kerho asiat

Lähetetty: Ke 09.04.2008 20:26
Kirjoittaja blackmetalsiili
Tein oman topickin tälle, niin ei tarvitse painia enään tuolla kiirastuli topicissa...

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Pe 11.04.2008 15:45
Kirjoittaja SuurAmiraali
Ite pääsen varmaan tulemaan taas maanantaina ja jopa ajoissa. maastoja mukana sekä pari pelialustalevyäkin.
Otan taasen varmaan n.2-3k DH+IG armeijan mukaan.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: La 12.04.2008 08:12
Kirjoittaja blackmetalsiili
Tällä kertaa saadaan varmaan jo isompi osanotto määrä, kun loppu lukiosta toi koeviikko.. itte tuun pelaamaan ja otan maastoa ainakin yhtä fabakenttää varten..

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ti 15.04.2008 07:30
Kirjoittaja blackmetalsiili
Olisiko kuinka monella kiinnostusta aloittaa semmosta mordeimin Thy Soul To Keep-kampanjaa (uusilla warbandeilla)? http://www.specialist-games.com/mordheim/articles.asp löytyyp säännöt ketä sitten kiinnostaa. Mordheim kun olis kohtuullinen peli kun pelaajien määrä alkaa kasvaa nopeammin ku pelipäytien (jos näin käy)..

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ke 16.04.2008 00:07
Kirjoittaja vompovompatti
Onhan nuo kampanjat aina tietenkin mahdollisia.

Voisin koittaa alkaa vetämään inquisitor-peliä joku kerta, mutta ensin pitää vielä hieman sisäistää sääntöjä ja kehittää tarinaa, sekä rajoituksia hahmon suhteen. Ilmoittelen tästä vielä.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Su 20.04.2008 20:20
Kirjoittaja SuurAmiraali
Moi

Pitänee rueta miettimään jonkinlaista 40k kampanjaa ainakin, muutama idea tehtävistä onkin jo kyllä.
Mutta nyt tänä maanantaina 21.4.08 en ikävä kyllä pääse paikalle ollenkaan. eli ei maastojani saati muutakaan härpäkettä. koittakaa pärjätä. viikon päästä sitten paremmalla tuurilla.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Su 20.04.2008 21:16
Kirjoittaja QQ3
Jees.

Oma osallistumiseni on ollut melko minimissä ja huomenna en pääse, kun kokeita näin yläaste-ikäisenä tulee ennen lukuvuoden päätöstä, mutta voisin 28(?) päivä maanantaina tulla. Huomenna saan lisäksi puuttuvat 500 pojoa kaartiani lisää, joten on se yleisin armeija koko sitten kasassa.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ma 21.04.2008 19:37
Kirjoittaja vompovompatti
Tiedotus!

28. päivä kerho peruttu! Jokainen voi vaikka rakentaa maastonkappaleen kotonaan, niin saadaan niitäkin paikalle vaikka suuramiraali olisikin poissa.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Pe 02.05.2008 23:53
Kirjoittaja SuurAmiraali
Olen nyt hieman kampanjaa miettiny ja ensimmäinen tehtävä olisikin jo suht valmis.
Maanantaina voisin esitellä ideoitani ja kuka haluaa Sirius IX sta lähteä valloittamaan hän 40k armeijansa tuokoon.
Pitäisiköhän tälle luoda ihan oma topikkinsa, kun olen tausta tarinaa miettinyt ja muuta sellaista.
Eihän sitä pakko tietenkään ole nettiin laittaa, mutta jos itse toimisin ns. pelin ohjaajana ja vallattavan planeetan PDF komentajana, voisin heittää tänne aina seuraavan viikon tulevat tehtävät. tms.
Ideana on, että kun minulla on jokun warhammer kampanjan kartta, käyttäisin sitä, ja muistiin merkitsisin tapahtumat, sitten keksisin/ olisin kirjannut vihkoon aina miten mikäkin vaikuttaa kokonais tilanteeseen.
Kuitenkin hieman miettimistä vielä kokonais armeijoiden koolla, ja muulla sellaisella. vaikka toisaalta ei sillä sinänsä väliä ole. Jos häviää pelejä joutuu perääntymään kartallakin.
Kokonaistehtävänä vallata joko koko kartta tai tärkeimmät mestat. useat pelaajat voivat vallata karttaa eri puolilta yhtäaikaisesti.

Mitä olette mieltä?

Re: Kerho asiat

Lähetetty: La 03.05.2008 01:10
Kirjoittaja vompovompatti
Tuosta ei nyt osaa sanoa vielä mitään. Koitetaan saada ensin ihan nuo perusasiat kuntoon ja katsellaan kampanjoita ja liigoja vasta sitten.

Kaikki inquisitorista kiinnostuneet voivat hihkaista yv:tä minulle. Peliä en tosin ole aloittamassa ennen kuin muu toiminta saadaan jotenkin edes sulavaksi.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: To 15.05.2008 06:43
Kirjoittaja blackmetalsiili
Viittiitkö vompo muuten kysyä sitä jotain säilytystilaa sieltä, sillä kun saataisiin tätä meidän maasto ongelmaa ratkaistua.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ma 19.05.2008 17:20
Kirjoittaja blackmetalsiili
Tänne voitaisiin koota muuten aina johonkin viestiin ketkä olisivat kunkin maanantaina tulossa pelailemaan, ettei tarvitse asiaa siellä kerholla sitten ihmetellä. Eli porukat laittais jollekkin henkilölle yv.llä yms. keinolla ovatko tulossa ja minkä nappukoiden kanssa ja kyseinen henkilö pistää sitten viestiä tänne. Allekirjoittanut voi ainakin hommaa hoitaa jos ei muita halukkaita ole.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ma 19.05.2008 23:52
Kirjoittaja vompovompatti
blackmetalsiili kirjoitti:Tänne voitaisiin koota muuten aina johonkin viestiin ketkä olisivat kunkin maanantaina tulossa pelailemaan, ettei tarvitse asiaa siellä kerholla sitten ihmetellä. Eli porukat laittais jollekkin henkilölle yv.llä yms. keinolla ovatko tulossa ja minkä nappukoiden kanssa ja kyseinen henkilö pistää sitten viestiä tänne. Allekirjoittanut voi ainakin hommaa hoitaa jos ei muita halukkaita ole.
Ihan ok systeemi tuo on. Voin uhrautua, koska joudun kuitenkin olemaan paikalla joka kerta kun kerhoa järjestetään. Jos viesti ei tule ajoissa (viimeistään sunnuntai iltana klo 20) on turha vinkua jos pelikaveria ei löydy.
Tämä järjestely helpottaisi pelien järjestelyä huomattavasti, kun tiedetään jo etukäteen kuinka monta pelaajaa tulee. Viesteihin olisi myös hyvä lisätä armeijan pistekoko "noin-arviona", jotta voidaan miettiä vähän löytyykö pelikaveria paikalta.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Su 25.05.2008 11:42
Kirjoittaja SuurAmiraali
Moi

Nyt näyttäisi taasen siltä, etten ikävä kyllä pääse paikalle pelailemaan huomenna.
Yrittäkää pärjäillä. ens viikolla jälleen.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Pe 06.06.2008 19:29
Kirjoittaja vompovompatti
Kerho ei kokoonnu tulevana maanantaina 9.6.2008.

Toivotaan että tämä jää yksittäistapaukseksi ja saan kikkailtua maanantain vapaaksi.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ke 11.06.2008 22:16
Kirjoittaja SuurAmiraali
moikka

Hei olen nyt viikonlopun provnssirokissa joten puhti saattaa hieman olla maanantaina poissa., joten ei ole varmaa pääsenkö tulemaan pelailemaan ,. ja jos pääsenkin en välttämättä saa mitään maastoja tai muita sellaisia systeemeitä tuotua. että varautukaa etten pääse.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ke 11.06.2008 23:56
Kirjoittaja vompovompatti
Kerho on kesälomalla (insert päivämäärä)-asti. Syy ei ole minun vaan kaupungilta soittivat ja ilmoittivat että tiloissa tehdään jotain (korjausta?) tjsp.

Laitan tuohon päivämäärää kunhan saan sen selville, mutta en ole juuri kerhoasioita päässyt hoitamaan yötyön takia. Nyt kuitenkin työaikani on ainakin hetken inhimillinen, joten voin hoitaa asioita.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ma 11.08.2008 13:15
Kirjoittaja blackmetalsiili
Alkaako kerho taas pyöriä millon (onko kaupungilta mitään kuulunut?), kun kesä lomakin meni loppumaan. Myös joku säilytystila kerholle olisi ihan fantsu.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Ti 12.08.2008 18:42
Kirjoittaja vompovompatti
blackmetalsiili kirjoitti:Alkaako kerho taas pyöriä millon (onko kaupungilta mitään kuulunut?), kun kesä lomakin meni loppumaan. Myös joku säilytystila kerholle olisi ihan fantsu.
Oma kesälomani loppuu huomenna, joten laitan taas rattaat pyörimään. Yritän huomenna saada alkamispäivämäärän postattua tänne.

Re: Kerho asiat

Lähetetty: Su 17.08.2008 13:26
Kirjoittaja Deetwo
Kunhan saatte asiat selvitettyä ja toimimaan, sitä vois vaikka piipahtaa pelaamassa.
Itsellä tosin on lähinnä turnauslistaa, joten joku jos toista samanmoista haluaa tuoda vastaan kumpaan tahansa peliin, kelpaa kyllä :)