Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Miniatyyrien maalaukseen, konvertoimiseen sekä maastontekoon liittyvät kinkkiset kysymykset ja ongelmat.
Sotatonttu
Viestit: 217
Liittynyt: Su 25.09.2005 19:41
Paikkakunta: Espoo

Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Sotatonttu »

Olen tekemässä kentauri miniatyyrejä. Hevosvartalona käytän Warhammerin Wood Elf hevosia. Ongelmanani on löytää niihin sopivia haltiavartaloita. Hätätilassa myös ihmisvartalot käyvät.

Tämän hetkinen konsepti on tehdä perinteisiä kentaureja - siis ruumis kokonaan alaston lukuun ottamatta mahdollisia vöitä tai koruja. Mitään panssaria, karvoitusta tai muuta en haluaisi, jos muita vaihtoehtoja on. Ideaan kuuluu alustavasti siis alaston miespuolisen haltian yläruumis (ja sopiva pää, jossa mielellään ei myöskään panssaria), joka on sopivan kokoinen mainittuihin hevosiin.

GW:n vanhat Wardancerit ovat toki yksi vaihtoehto, mutta niiltäkin löytyy aika paljon koruja sun muita härpäkkeitä. [sarkasmi]Ihme kyllä naispuolisista figuista löytyisi paljon parempia kandidaatteja ja enemmän.[/sarkasmi]

Ehdotuksia?
Avatar
Snafu
Viestit: 686
Liittynyt: Su 31.12.2006 13:09
Paikkakunta: Oulu

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Snafu »

Alastomia posliini kentaureja risteyttämällä muuleja ja alastomia haltioita? Olet pelottava, tiesitkö sen...

Tuskinpa sellaisia haltioita mistään löydät. Jos olet hyvä konffaamaan niin kannattaisi ehkä tehdä itse yläruumis.
Entäpä jos tekisit niitä naispuolisia kentaureja. Voisit vaikka ilmoittaa, että kentaurit ovat kaksineuvoisia.
Opinions are like assholes: everyone has one and they usually stink.
Avatar
Jester
Viestit: 187
Liittynyt: Ma 16.10.2006 21:21
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Jester »

kaamoksen beastemeneistähän saa aikas hyviä vartaloita kun ei niillä juuri bling blingiä ole.

Jester
Hands_of_blue kirjoitti: Varoituksen mukaan kyseinen työkalu nimittäin saattaa aiheuttaa syöpää ja lapsettomuutta Californian osavaltiossa
OMGZone
Sotatonttu
Viestit: 217
Liittynyt: Su 25.09.2005 19:41
Paikkakunta: Espoo

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Sotatonttu »

Jester kirjoitti:kaamoksen beastemeneistähän saa aikas hyviä vartaloita kun ei niillä juuri bling blingiä ole.

Jester
Beastmanit tulivat itsellekin ensimmäisenä mieleen. Niiden koko selkä vain on karvan peitossa - samoin alavatsassa ja rinnassa on karvaa.
Vrasku kirjoitti:Alastomia posliini kentaureja risteyttämällä muuleja ja alastomia haltioita? Olet pelottava, tiesitkö sen...

Tuskinpa sellaisia haltioita mistään löydät. Jos olet hyvä konffaamaan niin kannattaisi ehkä tehdä itse yläruumis.
Entäpä jos tekisit niitä naispuolisia kentaureja. Voisit vaikka ilmoittaa, että kentaurit ovat kaksineuvoisia.
En ole niin hyvä sculptaamaan, että yrittäisin koko yläruumista itse. Muokkauksia uskaltaudun tekemään, mutta alusta asti sculptaaminen jää jonnekin tulevaisuuteen.

Löytyykö lisää ideoita?
Avatar
Morhgoz
Peliporukkavalvoja
Viestit: 3306
Liittynyt: Ma 16.09.2002 14:01
Paikkakunta: Hiidensalmi (Iisalmi)

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Morhgoz »

Marauderit on varmaan seuraavaksi paras veikkaus, ehkä ne horsemanit tai sitten ehkä jotkin LotR figut...?
Warbands of Wastelands

Tärkeintä ei ole voitto, vaan kasa verisiä kalloja,
omia jos ei vihollisen....


I used to take an arrow to the knee, till I took an arrow to the knee....
Avatar
Karu
Viestit: 2875
Liittynyt: To 29.01.2004 17:13

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Karu »

LotRin mittakaava on aavistuksen pienempi ja mittasuhteissakin on pyritty realistisempaan, eli niiden sekoittaminen faba-nappien kanssa on vähän niin ja näin.
Avatar
Silveri
Viestit: 3554
Liittynyt: Pe 03.10.2003 14:10
Paikkakunta: Porvoo

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Silveri »

Minä olen kalamies, minä olen kalamies, minä olen tursas! Ïa, ïa, fhtagn!
Tosimiehet käyttää pitsiä ja sukkahousuja!
Avatar
harmaa
Viestit: 29
Liittynyt: La 02.02.2008 00:56

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja harmaa »

Silverin mainitsemilla kelteillä on mieshahmoja, joilla on vähän paljasta pintaakin. Valitettavasti suurin osa aiheeseen liittyvistä figuureista on lannevaatebarbaareja isoilla lihaksilla. Voisitte yrittää etsiä intiaaneja? Ainakin kuvittelisin, että heidän soturinsa olisivat ylävartaloltaan paljaita eikä varsikaan olisi aivan bodybuilder-tasoa.
Jos tosiaan löydätte etsimänne, hihkaiskaa siitä täälläkin. Olen myös koettanut bongata vastaavanlaisia figuureja.
Sotatonttu
Viestit: 217
Liittynyt: Su 25.09.2005 19:41
Paikkakunta: Espoo

Re: Alastomia mieshaltioiden vartaloita!

Viesti Kirjoittaja Sotatonttu »

Silveri kirjoitti:Ihan vain näin ohimennen, jos nuo olisivat siihen suuntaan mitä haluaisit, ettei tarvitsisi lähteä merta edemmäksi kalaan:

http://www.rackham-store.com/boutique/f ... f=UKBABO01
http://www.rackham-store.com/boutique/f ... f=UKBACV01
http://www.rackham-store.com/boutique/f ... f=UKBACV02
http://www.rackham-store.com/boutique/f ... f=UKBACV03
Olen toki Rackhameista jo tietoinen. Jokin ranskalaisten tyylissä vaan ei oikein minua vakuuta. Osassa Rackhamin kentaureista on juuri tuo kriittinen hevos- ja ihmisruumiiden liitoskohta kuvattuna. Niistä saa hyvää vinkkiä lopun viimeistelyyn.

Marauderit lienevät ehkä paras pelastus, jos paljaampaa ei löydy. Itseasiassa ne taitavat olla varsin hyvä vaihtoehto lukuunottamatta sitä, että niihin eivät haltioiden sirot päät sovi. Niiden omat kypärättömät päät kyllä vaikuttavat myös aika sopivilta - tyyli on vain täysin erilainen.

Intiaanien ruumiit tosiaan vaikuttavat ehkä parhaalta mahdolliselta ratkaisulta. Täytyy ehtiessä ruveta selvittämään löytyisikö tätä skaalaa olevia intiaaneja jostakin. Suuret kiitokset harmaalle hyvästä huomiosta.
Vastaa Viestiin

Palaa sivulle “Maalaus, konverttaus ja maiseman teko”