Sivu 1/2

Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 22.06.2008 18:02
Kirjoittaja A.M€nen
Juhannusaattoa oli tullut vietetttyä siihen tahtiin, että oli tarpeen tehdä jotain rauhallisempaa.

Hangon Silversandin leirintäalue on siitä tuttu, että siellä voi tehdä lähes mitä tahansa. Siispä otimme telttakepit, edellisen illan- ja luonnon antimet hyvään käyttöön ja pistimme pystyyn 1000 pisteen carnagen. nopean auton lattialle suunnatun tutkimusmatkan jälkeen hallussamme oli kourallinen noppia. mitat joutui soveltamaan arvioutujen telttakeppien avulla.

Otteluun ottivat osaa:
minä (witch hunters)
Inouj (orks)
Aven (eldar)
Sortaja (space marines)

sääntöinä käytimme viidennen laitoksen betasääntöjä

1. vuoro

http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=a.jpg
Sortaja aloitti. Huristeli Hunajamarinoitu broileri -lantikallaan eteenpäin ja ampui Johan Sandels -dredeillään ohi.
Sitten oli minun vuoro. Rhinot maksalaatikko ja perunasalaatti ajoivat eteenpäin ja verhoutuivat savuun kuin myös Saarioiten lihapullat -immolator. Mehukattiexorcistit haistoivat tilanteen ja ampuivat lantikasta telat poikki.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=b.jpg
(sisältää kiroitusvirheen, en jaksanut korjata)
Inoujin vuorolla KoffKillaKan köpötteli kohti eldareita ja käpylootat ampuivat, savuverhosta huolimatta, immolatorini poikki. Kivicelestianit jalkautuu.
Aven kuittasi vuoronsa liikuskelemalla eteenpäin ja ampumalla joitain tavan mariineita.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=c.jpg
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=d.jpg

2. vuoro

Sortaja jalkautuu käpylehmämariineillaan lantikasta ja tulee uhittelemaan minulle. Saamatta mitään aikaan.
Minun vuorolla stormtrooperit jalkautuu tulittamaan marineita plasmalla, seraphimit lentää ampumaetäisyydelle antamaan tulitukea. marineita kuolee.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=e.jpg
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=h.jpg
Inouj tuo vuorollaan KiviDeffkoptia reservistä. yksi pullonkorkkiharlekiinien kimppuun ja kaksi exorcistieni kakkoseen. Toisesta exosta meni pyssy, toisesta telat
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=f.jpg
Aven kostaa deffkoptalle ryhmällisellä tölkinavaaja -dire avengereita.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=g.jpg

3. vuoro

Sortaja hyökkää viimeisillä käpylehmillään, joita johti terminaattorimaster, pahaa-aavistaamattomien siskojeni kimppuun. alkaa verinen taistelu. dredit ja lantikka ampuu storm troopperini yhteen plasmamieheen.
Omalla vuorollani tyhjät rhinot, maksalaatikko ja perunasalaatti, rupeavat rammaamaan dredejä saaden tuskin mitään aikaan lähitaistelussa tulee tappiota puolin ja toisin.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=i.jpg
Inoujn vuorolla autot ajavat pöydälle ja käyvät ahnaasti eldarien kimppuun lootat ampuvat yhden lonkeropullo -wraith lordin kerrasta pois.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=j.jpg
Aven päättää kostaa juuri jalkautuneille, viinipullonkorkkiwarbossin johtamille, örkkipojille. ja kostikin.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=k.jpg

4. vuoro

Sortajan käpylehmät alkavat olla vähissä. taistelu jatkuu jäljellä enää Master, Cannoness ja seraphim sister superior.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=l.jpg
Minun vuorolla ammun celestianeilla viimeisenkin deffkoptan poikki, ajelen aseettomalla mehukatilla kohti kentän keskustaa ja jatkan taistelua selviten siitä voittajana.
Inouj tykittää autoilla eteenpäin ja jalkauttaa kaksi tusinaa vihaisia käpyörkkeja kaliselemaan miekkojaan eldarien eteen.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=m.jpg
tatkisia virheitä ja yksi autollinen käpyjä kilpistyy kiukkuisiin pullonkorkkiharlekiineihin, joita johti Malibu Maugan Ra sekä Schweppes Eldrad Ulthran.
Aven ammuskelee viimeistä örkkiryhmää ja liikuttaa Dire avengerit Kofftrukin viereen
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=n.jpg
ja ampuu
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=o.jpg

5. vuoro

Sortaja hyökkää dredillään pakomatkaa yrittäneen exorcistin kylkeen ja katkaisee sen, siis pakomatkan.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=p.jpg
Minä teen omat virheeni ja hyökkään vapautuiella emännillä drediä pyllyyn. no eihän siitä mitään tullut. jäivät vain jumiin. plasmamies tosin venyi huimiin suorituksiin hyppäämällä perunasalaattirhinoon ja drive-by-shoottamalla haavoittuneen wraith lordin poikki.
Inouj yrittää rakentaa autoista ja killa kanista muuria vetäytyneiden örkkiensä etteen ja ampuu Carlsberg war walkerin lyttyyn. lootat ampuvat rhinon rikki ja plasmamies joutuu jalkautumaan.
Aven tekee muuriin reiän tuhoamalla killa kanin. harlekiinit käyttää reikää hyväkseen ja syöksyvät siitä objektille.
http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=q.jpg

6.vuoro

Sortaja tekee kaikkensa että saisi ammuttua harlekiinit pois pelinvoittopaikalta.
Minun viimeinen plasmamies jännitti viimehetkellä ja juoksi kotiin. Peli menetetty.
Inouj lähtee hurjaan syöksyyn viimeisillä örkeillään kohti eldareita, saa tapettua vihollisensa kahteen mieheen. shadowseeriin ja Eldrad ulthraniin, kärsien itse suuret tappiot.
Aven viimeistelee voittonsa lyömällä viimeisen nobin maihin.

http://s301.photobucket.com/albums/nn75 ... rent=r.jpg
Peli loppui. Avenin eldarit voitti. Saakutti.

Edit:kirjoitusvirheitä korjattu.

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 22.06.2008 18:42
Kirjoittaja ampusiili
Voi ei, nyt menitte liian pitkälle :D

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 22.06.2008 18:58
Kirjoittaja Nixu
Ainakin joillain on ollut hauskaa :D

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 22.06.2008 19:25
Kirjoittaja Marcholio
Menee vähä yli...

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 22.06.2008 20:23
Kirjoittaja P. Ruuhijärvi
Pientä luovuutta, juhannuspäivä ja pieni hiprakka tekee vasta sotapelin!

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 22.06.2008 21:37
Kirjoittaja Duke
Parasta! :D toivottavasti oli hauskaa :)

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ma 23.06.2008 18:12
Kirjoittaja Snafu
"Huristeli Hunajamarinoitu broileri -lantikallaan eteenpäin ja ampui Johan Sandels -dredeillään ohi."
XD Tämä oli kyllä aivan paras raportti. Sain päivän naurut. Mikäs siinä kun juhannuksena vähän pelleileepi...

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ti 24.06.2008 09:32
Kirjoittaja lotr14
Ei saakutti. Paljonkos herrat olikaan taas nauttineet? Aika läppä.

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ti 24.06.2008 11:37
Kirjoittaja Lefaa
Hahahhaahahhaaah, ei elämä. Joillain ollut luvattoman hauskaa.. Nauratti varmaan aika paljon raporttia tehdessä?

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ti 24.06.2008 11:52
Kirjoittaja Barnabas
Heh... Tiedän, että olen sanonut täällä joskus, että "voitte pelata vaikka paperinpaloilla, kunhan tiedätte mitä ne on". En ikinä osannut aavistaa, että joku pelaisi improvisoimalla ympärillään olevista esineistä.

Ilmeisesti oli kivaa, ja näytti jossain määsin toimivalta. Hyvänä puolena oli, että tiedettiin, mitkä ajoneuvot olivat hajalla(Emperors foot---->Kabuum!).

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ti 24.06.2008 11:53
Kirjoittaja A.M€nen
lotr14 kirjoitti:Ei saakutti. Paljonkos herrat olikaan taas nauttineet? Aika läppä.
Totuushan on se, että kaikki nautintoaineet tuli nautittua jo edellisenä iltana. Pelipäivänä ei nautittu kuin kolaa ja raitista ilmaa. Ja taisi ne hunajamarinoidut broileritkin tulla aamupalaksi vedettyä.

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ti 24.06.2008 14:26
Kirjoittaja Gerazu
Söitte lantikan aamupalaksi? Ei helv. tää oli hupaisa raportti.

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ma 30.06.2008 15:06
Kirjoittaja IRiaD
Tässä reportaasissa tiivistyy kaikki mikä Warhammerissa on hyvää ja kaunista.

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ma 14.07.2008 22:08
Kirjoittaja Warchef
Minkä takia tätä ei ole laitettu siihen topickkiin missä kysytään niitä asioita minkä takia hammereita pelataan...

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ke 30.07.2008 02:42
Kirjoittaja J4N1
Hajosin. Propsit teille mielikuvituksesta!

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ke 30.07.2008 19:51
Kirjoittaja Bartholen
Voiei! En muista, milloin olisin viimeksi hajonnut jollekin yhtä pahasti. Nimenomaan tämä:
Vrasku kirjoitti:"Huristeli Hunajamarinoitu broileri -lantikallaan eteenpäin ja ampui Johan Sandels -dredeillään ohi."
sai meikäläisen hekottamaan vedet silmissä. Uskomatonta, pitäisiköhän kokeilla itsekin?

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: La 02.08.2008 20:14
Kirjoittaja m4ths
Ehdotonta plussaa figujen maalauksesta, niin aidon näkösiä varsinkin tuo metalli:). Menee yli ihan reilusti...

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 05.10.2008 17:28
Kirjoittaja jupu_pupu_mies
eihän tässä voi muuta sanoa kuin =DDDDDDD

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Su 05.10.2008 20:16
Kirjoittaja Tatu
Voi veljet mikä reportaasi! Tämä on kyllä legendaarisinta peliä koskaan. Täydet pisteet Herroille

Re: Juhannus '08 1000p käpycarnage (kuvat)

Lähetetty: Ma 06.10.2008 00:40
Kirjoittaja Gane
Joo, jos nyt kertaalleen vielä sallitaan "hyvä raportti" kommentti niin ehdottomasti hauskinta tarkasteltavaa pitkään aikaan. Aikamoista nerokkuutta. :D