onko khaine KORNE
Lähetetty: To 11.09.2008 17:37
sitä vaan tässä kysyisin kun khaine ja korne on molemmat veren jumalia niin onkohan ne sama hebkilö eli onko khaine korne vai toistepäin (kysyn koska minua ei uskota)
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Tarkalleen ottaen Slaanesh iski Khainen tuhannen päreiksi, Khornen läsnäolo taistelun aikana Khainen puolella kuitenkin auttoi sen verran, että Khainen sirpaleet pääsivät pakenemaan ja eksyivät jokaisen Craftworldin ytimeen. Mitään tietoa kenelläkään, että mitä on tapahtunut sirpaleille joiden craftworld on kuollut?Ratovaari kirjoitti:mutta Slaanesh kuitenkin tuhosi Khainen.
Faban ja 40k:n fluffi ei enää ole yhtenevää. Eli kyseessä on vain "sattuma"tomat kirjoitti:juu niin, mutta faban hordes of chaos army bookissa lukee (en tiedä onko niillä eroa mutta ihan sama) että
"in the wider world beyond the chaos wastes, some worship the god khaine, lord of murder, thoigh whether the elven god khaine is khorne by another name.....
True. Lisäksi kannattaa opetella englantia ja napata koko lause, sillä tuo lause kuuluu oikeasti: aavassa maailmassa jotkut palvovat Khainea, se onko Khaine Khorne toisella nimellä ei ole varmuutta. Tai jotenkin noin se menee, kun en kirjaa ole hetkeen lueskellut.Hanska kirjoitti:Faban ja 40k:n fluffi ei enää ole yhtenevää. Eli kyseessä on vain "sattuma"tomat kirjoitti:juu niin, mutta faban hordes of chaos army bookissa lukee (en tiedä onko niillä eroa mutta ihan sama) että
"in the wider world beyond the chaos wastes, some worship the god khaine, lord of murder, thoigh whether the elven god khaine is khorne by another name.....
Viestisi perusteella on kyse kyllä erehdyttävästi toisiaan muistuttavista heeboista. En pitäisi mitenkään mahdottomana, että Khainella (sekä faban että kytkoon) olisi jotain tekemistä Khornen kanssa.halko kirjoitti:Juu, ja Khaine on (pääasiassa) Murhan jumala ja Khorne on pikemminkin sodan ja veren jumala. Onhan Khaine myös väkivallan, sodan ja tuhon jumala mutta ainoa yhteinen asia on sota. Ota myös huomionn että veren jumala verikätinen jumala ovat eri asioita.
Olet sinänsä oikeassa ja olihan viestini hieman epäselvä. Mutta kyllä sillä Khainella ja Khornella on tekemistä toistensa kanssa:Hartman kirjoitti:Viestisi perusteella on kyse kyllä erehdyttävästi toisiaan muistuttavista heeboista. En pitäisi mitenkään mahdottomana, että Khainella (sekä faban että kytkoon) olisi jotain tekemistä Khornen kanssa.halko kirjoitti:Juu, ja Khaine on (pääasiassa) Murhan jumala ja Khorne on pikemminkin sodan ja veren jumala. Onhan Khaine myös väkivallan, sodan ja tuhon jumala mutta ainoa yhteinen asia on sota. Ota myös huomionn että veren jumala verikätinen jumala ovat eri asioita.
Eli siinä on Khornen vaikutus Slaaneshin ja Khainen tappeluun. Samoin myös avataritLexicanum kirjoitti:Khorne the Blood God, patron of war and murder wanted to absorb Khaine for his on purposes and made an offer to Khaine. During the struggle, Khaine realized he couldn't escape from either being and so divided his spiritual essence into the hearts of the craftworlds, the dread Avatars of Khaine are the mere splinters of the ancient war god that can be called upon by a sacrifice of an Exarch who is chosen to be the Young King who are then absorbed by the essence, thus becoming the Avatar of Khaine wielding the might of the War God himself.
http://wh40k.lexicanum.com/wiki/KhaineLexi kirjoitti:Because the Avatar is technically considered a Daemonic entity in game terms and in background references, it is most likely that Khaine is a warp entity. He does not appear however, to be Chaotic or as malignant as the Gods of Chaos.
Enpäs tuommoisesta ole ennen kuullutkaan. Ehdin jo luulla joksikin random BL-höpinäksi, mutta ihan "puhdasoppisesta" lähteestä näyttäisi olevan peräisin.halko kirjoitti:Eli siinä on Khornen vaikutus Slaaneshin ja Khainen tappeluun. Samoin myös avataritLexicanum kirjoitti:Khorne the Blood God, patron of war and murder wanted to absorb Khaine for his on purposes and made an offer to Khaine. During the struggle, Khaine realized he couldn't escape from either being and so divided his spiritual essence into the hearts of the craftworlds, the dread Avatars of Khaine are the mere splinters of the ancient war god that can be called upon by a sacrifice of an Exarch who is chosen to be the Young King who are then absorbed by the essence, thus becoming the Avatar of Khaine wielding the might of the War God himself.
Sosiopaatti mikä sosiopaatti, sanovat mitä tahansa.Lexi kirjoitti:He does not appear however, to be Chaotic or as malignant as the Gods of Chaos.
Jos jatketaan törkeää mutuilua, niin Khaine voisi olla alunperin tarkoittanut Khornea, mutta myöhemmin vääntynyt Eldarien kulttuurissa toiseksi jumalaksi (ottaen huomioon että hammerin maailmassa jumalat tuntuvat tupsahtavan sitä mukaan, kuin riittävän moni kuolevainen niihin uskoo.) Selittäisi että miksi Khaine on niin tavattoman samanlainen, mutta silti "lainmukaisempi" ja "suorempi".Hartman kirjoitti:Sosiopaatti mikä sosiopaatti, sanovat mitä tahansa.Lexi kirjoitti:He does not appear however, to be Chaotic or as malignant as the Gods of Chaos.
Terry Pratchet tyyliä? Ainoastaan kaaosjumalista olen kuullut jotain tuohon viiittaavaa, mutta en muista.Mysterous kirjoitti:
(ottaen huomioon että hammerin maailmassa jumalat tuntuvat tupsahtavan sitä mukaan, kuin riittävän moni kuolevainen niihin uskoo.)
Kyllä sitä on yhdessä jos toisessakin lähteessä viitattu, että tunteiden lisäksi usko on warpissa kovaa valuuttaa (Keisari taitaa elellä osaltaan tällä). Esim. BFG:n pörrössä sanotaan demoneista seuraavaa:Stormtrooper kirjoitti:Kaaosjumalat eivät käytä elinvoimanaan kannattajiensa vakaumusta vaan kaikien älyllisten olentojen tunteita. Vihaa, rakautta, turhautuneisuutta ja masennusta tuntevat myös ne jotka eivät kuulu mihinkään kulttiin. Se tarkoittaa sitä kaaos voi hyvin elellä warpissa vaikka ultramarsut olisivatkin lahdanneet heidän kaikki kannattajansa.
No muita kunnon "jumalia" noiden warppiöhköjen (Keisari, kaaosjumalat ja kumppanit) ei kytkoosta löydy. Äläkä nyt ota C´taneja esille, ne on vaan jumalina palvottuja ihmealieneita ;).Montyr kirjoitti:Terry Pratchet tyyliä? Ainoastaan kaaosjumalista olen kuullut jotain tuohon viiittaavaa, mutta en muista.Mysterous kirjoitti:
(ottaen huomioon että hammerin maailmassa jumalat tuntuvat tupsahtavan sitä mukaan, kuin riittävän moni kuolevainen niihin uskoo.)
Luit ajatukseni Mysterous. Useasti on käynyt sama mielessä, taisin siitä joskus täällä mainitakin. Warpin kanssa pelleily on kuitenkin olennainen osa eldarien teknologiaa ja kulttuuria.Mysterous kirjoitti:Jos jatketaan törkeää mutuilua, niin Khaine voisi olla alunperin tarkoittanut Khornea, mutta myöhemmin vääntynyt Eldarien kulttuurissa toiseksi jumalaksi
Tässä varmaankin viitataan demonin olemuksen haurauteen tässä ulottuvuudessa.Hartman kirjoitti:" Without the power of the
Warp to sustain it [demoni], then it will be diminished,
gradually losing its stability before translating
back to where it came from. This process can be
prevented by ritual worship or by binding the
Daemon in an object or living thing."
... mutta kenties hieman vahvempina, mikäli niitä uskovaisia löytyy?Stormtrooper kirjoitti:Warpissa ne jatkavat oleskeluaan oli kuinka monta palvojaa tai ei yhtään.