kaksi armeijaa
Lähetetty: La 13.09.2008 17:58
nii kannattaako kerätä kahta armeijaa samaa aikaa? ku tykkään noista eldareista ja tau empirestä.
Mukana Suomen miniatyyripeliskenessä jo vuodesta 2002
https://www.sotavasara.net/keskustelu/
Ja jotkut aivan liian montaa armeijaa, kuten allekirjoittanut...Xenon kirjoitti:Jos rahaa ja aikaa riittää niin mikäs siinä. Kyllä monet keräävät useita armeijoita yhtä aikaa.
Ei kannata. Korkeintaan kannattaa ostaa codexi ja proksyttää figuureja. Muuten voin nopiasti käydä, että omistat vain torson toisesta armeijasta, etkä pääse kunnolla pelaamaan kummallakaan. Jos raha tai aika ei ole rajoittava tekijä, niin siitä vain.red paron44 kirjoitti:nii kannattaako kerätä kahta armeijaa samaa aikaa? ku tykkään noista eldareista ja tau empirestä.
Minusta juuri tällä tyylillä pysytään mahdollisimman pitkään tilanteessa, jossa ei pääse oikeasti pelaamaan. Jossain 500 pisteessä ei vielä päästä juuri muuhun kuin tekemään lista ja heittämään vähän noppaa, minkäänlaiseen synergiaan tai manööverointiin ei juuri ole resursseja. Aikaisintaan 1000 pisteen kohdalla alkaa tuntua siltä, että pelaajallakin on jotain vaikutusta lopputuloksen kannalta.Ana_Shei kirjoitti:Yksi, mahdolisesti parhaista tavoista on kerätä eka se 500 pistetä sitä toista, sitte 500 pongoo sitä toista. Sen jälkeen lähtee vuoron perään lisäileen yksiköitä, joista tykkää/joita tarvittee.
Voisi johtua siitä, että Hellsingin GW:llä on games nighteissa käytetty 500 pisteen border patrol armeijaa, vaan eipä enää. Jos on ihan aloittamassa, niin kannattaa edes sitä yhtä armeijaa sen verran, että pääsee pelaamaan ihan oikeasti, eikä vain katsomaan, kun armeija kaatuu devastaattoreihin/helffien röpöttimiin.The Captain kirjoitti:Minusta juuri tällä tyylillä pysytään mahdollisimman pitkään tilanteessa, jossa ei pääse oikeasti pelaamaan. Jossain 500 pisteessä ei vielä päästä juuri muuhun kuin tekemään lista ja heittämään vähän noppaa, minkäänlaiseen synergiaan tai manööverointiin ei juuri ole resursseja. Aikaisintaan 1000 pisteen kohdalla alkaa tuntua siltä, että pelaajallakin on jotain vaikutusta lopputuloksen kannalta.Ana_Shei kirjoitti:Yksi, mahdolisesti parhaista tavoista on kerätä eka se 500 pistetä sitä toista, sitte 500 pongoo sitä toista. Sen jälkeen lähtee vuoron perään lisäileen yksiköitä, joista tykkää/joita tarvittee.
Tai kerätä sekalaisesti porukkaa kolmesta armeijasta jonkun verran, mutta ei kuitenkaan tarpeeksi että millään pääsisi kunnolla pelaamaan...The Captain kirjoitti:Paras idea lienee hankkia ensin yksi armeija pelikelpoiseen kokoon, jotta pääsee ylipäätään pelaamaan. Sitten kun tämä on hoidossa, voi ruveta pikkuhiljaa näpertämään niitä rinnakkaisarmeijoita.
Minulla on kahdeksan 40k armeijaa, mm. kaksi eri Marine armeijaa, kaksi eri Kaaosta (Marines ja Demonit), Eldareita, IG_tä, Orks sekä vanha kunnon LatD (ei enää virallinen armeija).red paron44 kirjoitti:nii kannattaako kerätä kahta armeijaa samaa aikaa? ku tykkään noista eldareista ja tau empirestä.
Samaa mieltä. Mulla on pelkästään IG armeijoita kolmisen kappaletta, siihen lisäksi muutama parin-kolmekymmenen poppoo Tallarneja ym. Lisäksi ainakin neljää eri väriä Marineita, Kaaokselle paljon variaatioita, Eldarit, Dark Eldarit.Samsson kirjoitti:Minulla on kahdeksan 40k armeijaa, mm. kaksi eri Marine armeijaa, kaksi eri Kaaosta (Marines ja Demonit), Eldareita, IG_tä, Orks sekä vanha kunnon LatD (ei enää virallinen armeija).red paron44 kirjoitti:nii kannattaako kerätä kahta armeijaa samaa aikaa? ku tykkään noista eldareista ja tau empirestä.
Tähän kun lisätään mun 4 FaBa armeijaa, niin tiedät varmaan minun kantani asiaan! ;)